4 4
Ivan

Chip na 1.9 TDI PD 74kw(100KS)

Recommended Posts

Koliko sam ja čuo i vidio na raznim dyno mjerenjima , svaki TDI ima više konja i momenta nego što je deklariran.

Čuo sam priče da je VW to namjerno radio kako bi "uništio" konkurenciju sa 1,9 TDI motorima sa 90 i 110ks , ispadalo je da je VW sa isto konja a konkurentne težine i klase auta , redovito bio brži od opela i renaulta u to doba (`90-te).

 

Vidjet ćemo kad moj sutra sjedne na valjke koliko ima kao serijala. Valjda me neće "osramotiti" sa manjom snagom... :znoj

 

Nista novo, skoro svaki ISPRAVNI tdi izbaci na valjcima malo vise ks nego sto je deklarirano!

 

Evo npr. graf od stock 1.9 TDI PD motora 105ks

 

ab4a8e2b.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
ti to ozbiljno,prvi put čujem ovakvo nešto...

bilo je dosta o tome pred cca 6-7 god u nekim švabskim novinama da su navodno u vw-u namjerno underrejtali svoje motore. Sad tko će ga znat radi čega - meni ni jasno...

 

evo mog tdi 130

 

055f3783.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
I jesi obavio chipanje,grafovi dojmovi...

Nisam, mislim da ni neću chipirat....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mapiranje obavljeno. Jučer sam se kasno vratio kući pa nisam stigao pisati dojmove.

Gubić je stvarno profesionalno odradio posao. Svaka pohvala i nemam niti jednu zamjerku.

Krivulju si sam prilagođavaš kako želiš kod njega i on ti to na valjcima dobije.

Ja sam htjeo maximalno linearnu krivulju kako bi se riješio poznatog efekta kod PD motora a to je brutalno razvijanje snage iznad 1800-1900 o/min.

 

Mjerenje serijskog je iznenadilo i mene i Gubića. Kaže da do sad nije izmjerio snažniji serijski TDI ADT sa 74kw.

Dakle , serijski podaci za max snagu su 100ks pri 4000 o/min i 240 Nm u rasponu od 1800-2400 o/min.

Valjci pokazuju bitno drugačije podatke i još jednom potvrđuju teoriju i priče da je svaki ispravan TDI snažniji od podataka na papiru.

Izmjerena max snaga: 110,2ks (88,2ks na kotačima) pri 3200 o/min (103ks na 4000 o/min)

Izmjereni max okretni moment: 258,7Nm pri 1880 o/min

 

Gubić mi je pokazao grafove od modela ATD 74kw kao moj koje je imao u bazi , svi su oko 104-105ks , moment oko 245-250Nm. Moj je baš iznimka kod serijskih...

 

Mislio sam u početku ići na max 125ks i 270Nm ali kad sam vidio koliko mi serijski ima... :vozi ...još mi je gospodin Gubić objasnio neke stvari oko trajnosti i svega...odlučio sam malo podići kriterij.

Nakon remapa:

132,4ks (110,5ks na kotačima) pri 3400 o/min

291,2 Nm pri 2050 o/min

 

Auto vuče fantastično , linearno od samog početka , do nekih 1700 o/min vuče kao stari jer tu nije ništa dirano (veliki okretni moment i snaga na niskim okretajima su štetni za prijenos) dok poslije toga ide linearno i konstantno do nekih 4200 o/min , poslije se osjeti pad snage (prije se taj pad osjetio već kod 3500 o/min). U drugoj brzini više nema proklizavanja kotača kod punog gasa , nego samo ubrzanje kao vlak , prijenos snage na cestu je puuuuno bolji baš zbog te linearnije krivulje , ali osjeti se da motor može sve puno brže i sigurnije. Ide baš koliko stisneš gas - toliko snažno ubrzava. Nešto kao CR motor BMW-a ili tako nešto najnovije generacije , fino uglađeno , bez rupa u razvijanju snage.

Turbina je prije puhala na 1,0 bar dok je sad podignuta na 1,1 bar. Isto tako moram reći da turbina ostalih motora pušu na 0,9bara pa je moj tu opet iznimka kao serijski.

 

Preporuka za Gubića ukoliko želite krivulju po želji i kvalitetan remap jer po pokazanim grafovima , gotova mapa vam može biti dobra ali i ne mora jer nema identičnog motora , jednostavno svaki pokaže malo drugačiji graf snage i vrijednosti.

Stoji i to da će kod chipanja sa gotovom mapom auto definitivno ići bolje , ali koliko je to dobro za motor ostaje pitanje?

 

Gubić mjeri sve , od tlaka turbine , preko temperature ispuha , EGR ventila , katalizatora...sve...tako da je to kompletan remap potpuno u granicama tolerancije za motor.

Motor ne dimi ni malo , odnosno kao i prije.

 

Ono što sam primjetio kod ostalih koji su stavljali gotove mape jer to da im auto dimi i to dosta , a to nikako nije dobro jer se stvara čađa...crni dim je znak da mapa koja je stavljena daje više goriva nego što treba (jednostavno rečeno , previše goriva).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato je meni žao što svoga nisam mjerio i prije da vidim koliko sam dobio iako sam prezadovoljan al jbga

 

drago mi je da si zadovoljan sad uživaj,ja se svaki dan guštaam kad stisnem gas

Share this post


Link to post
Share on other sites
Odlicno napisano :palacg

 

A cijena?

 

3.000kn

Kad gledaš cijenu čini se puno , ali se i dobije više od obične kopirane mape.

Sve ovisi tko što želi i koliko je zahtjevan korisnik jer običnom mapom možeš napraviti dobar posao ukoliko se pogodi da je mapa baš za tvoj auto što je malo vjerojatno.

Osobno volim da je sve precizno , detaljno i Gubić definitivno ispunjava svaku želju.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Malo poveca cifra za software (+45 ks & +100 nm od serijale),nemislim na pare,toliko pumpanje bi mozda neke komponente drzalo na samoj granici u ispravnom motoru,ako bi sta krenulo krivo nakon nekog vremena imas potencijalnu granatu pod haubom.Sam motor je persu ali nazalost ima tu prokletu malu vnt 15 Garreticu koju mozemo naci na 90-110 ks VE Bosch pumpa sistem motorima i 100-115 ks PD motorima i to mu je mozda najvece prigusenje.

Prijatelj mi ima taj motor u Golfu i ima custom mapu na 130 ks i oko 300 nm,radio je proslo ljeto negdje u Njemi i tamo ga je zveknuo.Po njegovoj prici moglo je ici jos zeru gore ali mu je predlozeno kao neki ''safe limit'' da ga se ne spana vise bez eventualno promjene na vnt 17 za sto naravno nije imao love.Auto mu ide dobro vec 20 tkm i ne baca ni oblacka dima na spuh.

Po meni sve ostalo i vise bez nekog mehanickog zahvata je trazenje vraga vise neg je potrebno...

meni je rođak 4 od 100ks chipao na 180ks i nikad nije imao nikakvik problena sto se tice motora, ali kazne su ga dotukle tako da ga je morao prodat, sad ima a4 sa -samo- 140 konja i malo manje kazni, mozda je slucajnost da nije imao problema ali znam da je vise manje uvijek bio gas u podu, a prika je na 3ci GT digao na oko 120ks i nedugo zatim mu je riknio turbo

Share this post


Link to post
Share on other sites

180 ks!Wooosh,wooosh!

Ziv bio i ozenio se!

 

PS: pozdravi rodjaka Andersena...salut

Share this post


Link to post
Share on other sites

pd tdi 100 na 150ps sa kn panel filterom i auspuhom ful protocnim?

bi to igralo bez dimljenja i ''razletavanja'' masine

 

voznja 90% normalna, al onih 10 % svakog pukne da se malo tera

nikad crveno ni pun gas na autoputu

jel dok sam kupio pola od paca razgovarao sam s njim i bacio mi je bubu u uho, dok je isao cipat kod gubica, rekao mu je ovaj da skroz seriski auto taj od 100ks moze ic na 145ks bez problema i bez dima, da bi tek preko te granice poceo dimi

sad razmisljam si malo o tih 150ks, ali sa auspuhom i usisom da lakse prodise

a opet kad skroz serisku masinu digne za 50ks bez greske, pitam se gdje je onda granica za recimo tu pd 100 masinu? bez prckanja po mehanici, samo auspuh i usis malo

a i vjerujem da sa 150ks nebi bilo problema nikakvih, jel stvarno ok vozim, hladnog negazim, vruceg negasim, neteram prko 4000 nikada, na autoputu uvijek laganini, auto imam vec dva mjeseca, jos ni neznam kolko ide

preko 190 ni nisam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad sam bio kod Tibora na chipanju pričali malo o tom tvom motoru jer ga buraz uskoro dobiva u polu i rekao je da je to tdi sa najviše potencijala

 

i sam Tibor ima Ibizu sa tim motorom i on ju je digao na 130ks i ima je već 130tkm takvu

 

uskoro stiže burazov pa je plan usis ispuh i negdje blizu 150ks pa ćemo vidjeti

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel mi možete reć jel bi se naštetilo passatu 1.9 tdi, 2006 godina, 149 000 km, da mu stavim chip od 160 ks, vidio sam da citius nudi stage 2 tuning s kojim bi imao 160 ks, i kolko bi onda trošio? hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites
jel mi možete reć jel bi se naštetilo passatu 1.9 tdi, 2006 godina, 149 000 km, da mu stavim chip od 160 ks, vidio sam da citius nudi stage 2 tuning s kojim bi imao 160 ks, i kolko bi onda trošio? hvala

 

25-30ks mu nebi škodilo a potošnja kod lagane voženje ista ili sitno niža a kod gasa....ipak gorivo daje snagu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

tj, ipak bi bio sasvim zadovoljan sa podizanjem do 135 ks, znači to autu ne šteti? i jel mi možete reč di je to najbolje kupiti, odnosno ugraditi, koja je najkvalitetnija firma za to?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam išel kod Citiusa, sa 90 na 118 je dignuto. Auto mi troši manje (identično ga vozim ko prije), puno bolje ide i već 40 000km nikakvih problema (da pokucam u drvo). Preporuka definitivno

Darac je bil isto kod Citiusa, 130 na 180+ i kolko sam čul za sad još nema problema, al najbolje da njega pitaš ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poz svima. Imam par pitanja, oko skoro identicne stvari:

 

1. Uradio bi SM Optimum chip tuning (za koji pise da ostaje u granicama potrošnje i sigurnosti za motor i turbo što dalje znači da se može raditi i na motorima koji su prešli mnogo kilometara). Moj Golf 4, 74kw je presao nesto sinto preko 200.000, dosta je utegnut, ne dimi, jako dobro vuce i malo trosi, ali me interesuje koliko je ovo ustvari istina u praksi, da li je pametno raditi sad chip tuning na 200.000km?

 

2. Mrki je napisao:

Sam motor je persu ali nazalost ima tu prokletu malu vnt 15 Garreticu koju mozemo naci na 90-110 ks VE Bosch pumpa sistem motorima i 100-115 ks PD motorima i to mu je mozda najvece prigusenje

 

Interesuje me da li je moguce i sta bih u praksi dobio kad bi je zamjenio sa onom iz TDI GTI PD modela sa 96 i 110kw, i po kojoj cijeni ili je bolje da se drzim chip tuninga?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam vozio takav motor.chipan na 130.. I sasvim ok je.. Imao sam audia sa 200 000+km chipan kod SM-a na 162 i sve u redu i jos.se vozi... 200 000km nije puno za taj motor ako ne dimi i ne trosi ulje i.ako je.turbina okej,znaci da.ne zvizdi previse i da nrma lufta da se mos rukovat s osovinom

Share this post


Link to post
Share on other sites

A kakva je situacija na tehničkom kad je auto mapiran? Sa mapom zna poprilično dimiti, prolazi li to eko test?

 

Sent from my SM-G900W8 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako dimi znaci da mapa ne valja, ako ne dimi prije mapiranja, nece ni nakon, moj polo je dignut sa 70 na 105 ks i dimi isto prije i poslje, a to je jako malo, po danu cak neprimjetno...

 

Na tehnickom oni ne znaju dal je auto mapiran, niti to mogu otkrit...

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 4