3 3
Sledgehammer

Potrošnja, performanse i nedostaci Passat 1.9 TDi PD

Recommended Posts

Pozdrav, otkako sam prešao u "penzionerski" auto (nakon V6 2.8 193 KS iz 1998.-e sada je 1.9 TDi PD 115 KS iz 2000.-e) stalno sam ovisan o štedljivoj vožnji, to mi je postao gušt i opsesija dok se vozim, želim postići što manju potrošnju, pa me zanima koliko ste vi uspjeli izmjeriti najnižu potrošnju na 100 km, koliki su vam prosjeci kada "ne pazite" koliko troši...

 

Također, što ste primijetili tijekom vremena kao nedostatke (što se kvari), ja svojeg imam sad tek malo preko 2 mjeseca i nema nikakvih zapažanja da nešto ne radi ili da radi loše (jedino moram mijenjati lijevu prednju mandžetu i provjeriti dihtanje jednog kočioniog cilindra), no zanima me i svakih koliko se mijenja remen-vodena pumpa-španer (u salonu rabljenih mi je rekao svakih 90-100.000, na papirima piše svakih 60.000...)?

 

Inače je Passat karavan 1.9 TDi PD, 115 KS, 2000.-a godina, uvoz iz Italije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije Passat nego Bora (po knjižici vozila 1338 kg) ali je ista godina a vjerojatno i motor, AJM sa 6 brzina.

Najniža potrošnja po board compu je bila 4,2 , relacija 37 km.

Najviše napravljeno sa "rezervoarom" goriva (do paljenja rezerve!) 1107 km (na more i nazad, kombinacija autoput, stara cesta)

Inače prosječna potrošnja po kompu zadnjih 3-4000 km je 5,1 na 100 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nije Passat nego Bora (po knjižici vozila 1338 kg) ali je ista godina a vjerojatno i motor, AJM sa 6 brzina.

Najniža potrošnja po board compu je bila 4,2 , relacija 37 km.

Najviše napravljeno sa "rezervoarom" goriva (do paljenja rezerve!) 1107 km (na more i nazad, kombinacija autoput, stara cesta)

Inače prosječna potrošnja po kompu zadnjih 3-4000 km je 5,1 na 100 km.

 

 

5,1 pa kuda se voziš niz brdo stalno? Ja imam od 5,5 do 7,1, Golf variant AJM, prazan 1408 kg, prosjek svih vožnji 6,2 ali ga niti ne pazim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Passat 2001, 1.9 TDI 115KS. Zagreb - Valbiska (na Krku). 4.3l po BC sto je otprilike i stvarnja potrosnja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo poslikano, sad kolko laže neznam ali ovo je pokazao. Od varaždina po praznoj magistrali 35 km, praktički kočnicu nisam dirao i okretaji nikad nisu bili ispod 1600-1700.. 90 ks passat..

20121018164303.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Share this post


Link to post
Share on other sites

"5,1 pa kuda se voziš niz brdo stalno? Ja imam od 5,5 do 7,1, Golf variant AJM, prazan 1408 kg, prosjek svih vožnji 6,2 ali ga niti ne pazim."

 

Nesmijemo zaboraviti da su veličina kotača bitna, kod mene je 15" u ljetnoj i zimskoj varianti, pazim na tlak u gumama itd., gradske vožnje vrlo malo.

Edited by Bora PD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Upravo poslikano, sad kolko laže neznam ali ovo je pokazao. Od varaždina po praznoj magistrali 35 km, praktički kočnicu nisam dirao i okretaji nikad nisu bili ispod 1600-1700.. 90 ks passat..

20121018164303.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

Jel ovo trenutna ili prosječna potrošnja?

 

Nemojte baš uspoređivati golfove, bore i passate, passati nisu puno teži ali su veći i imaju veći otpor zraka

 

Mada mi je ovih gore 4,1l malo sumnjivo kod Projektilskog

 

Pa koliko odna napraviš sa rezervarom?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jel ovo trenutna ili prosječna potrošnja?

 

Nemojte baš uspoređivati golfove, bore i passate, passati nisu puno teži ali su veći i imaju veći otpor zraka

 

Mada mi je ovih gore 4,1l malo sumnjivo kod Projektilskog

 

Pa koliko odna napraviš sa rezervarom?

Sorry ali passat ima manji CW od golfa :)

 

 

 

 

nego kad smo u mizernim potrošnjama :

 

 

kad se već jel... :)

Edited by marin-82

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jel ovo trenutna ili prosječna potrošnja?

 

Nemojte baš uspoređivati golfove, bore i passate, passati nisu puno teži ali su veći i imaju veći otpor zraka

 

Mada mi je ovih gore 4,1l malo sumnjivo kod Projektilskog

 

Pa koliko odna napraviš sa rezervarom?

 

Prosječna potrošnja nakon 35 km rute, prosječna brzina malo ispod 60 s tim da je bilo 3 potpuna zaustavljanja svako otprilike minutu.. Voženo 95% konstantnom brzinom na praznoj otvorenoj cesti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

svaki dan šibam iz zagorja u zg na posel, znači cca 55km u jednom smjeru trenutno jer je stara zagorska zatvorena, auto je passat 3bg karavan 130ks i svaki dan mi je prosjek 5,3-5,7l/100km s tim da ne pazim pretjerano puno,a i to dokazuje teza da sam sa 39,5L (400kn) goriva napravio 704km :) ,tko ima imalo osjećaja može auto trošiti mrvu više od mk3 tdi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma nemam ja živaca za to, po mjestima i otvorena cesta 70-120 km/h, predobro on ide za davljenje u vožnji. Kada stvarno pazim i lagano 5.5 neznam otkud vama te cifre sa PD TDI od 4,2. Kada sam imao Golfa 4 90KS, ALH minimum mi je bio 3,8 sa 215/45-17 gume. Vjerojatno je i kalibracija putnog računala bitna. Vjerujem i da 130 ks manje troši od 115.

Edited by sapko

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sorry ali passat ima manji CW od golfa :)

 

Pa CW je sasvim druga veličina (aerodinamičnost za rezanje zraka) od kvadrature površine čeone projekcije koja pruža otpor... CW je rezanje zraka, no ne znači automatski i veličinu vozila... Passat je aerodinamičniji, no veći je, teži i to se i vidi u potrošnji... no filmić ti je preeeefakinjak ako je istinit... za potrošnju svaka čast!!

 

Moj Passat sada troši prosječno 6,4; jednom sam 30 natankanih litara pretvorio u 500 km iliti ravno 6 litara potrošnje, na nekim kraćim dionicama otvorene ceste sam isto išao po 3,5 litara, a od ljudi koji imaju isti motor PumpenDize sam čuo da je on malo živahniji, ali i žedniji od klasike TDi, i da im je najnormalnije da u mješovitom mjerenju idu 7,5 - 8 litara, pa sam ja cijelo vrijeme vrlo zadovoljan jer mislim da sam ne-znam-kako dobar u štedljivoj vožnji, i onda čitam vas ovdje i stječem dojam da mi je maltene auto pokvaren...

 

:bag:

Edited by Sledgehammer

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pa CW je sasvim druga veličina (aerodinamičnost za rezanje zraka) od kvadrature površine čeone projekcije koja pruža otpor... CW je rezanje zraka, no ne znači automatski i veličinu vozila... Passat je aerodinamičniji, no veći je, teži i to se i vidi u potrošnji... no filmić ti je preeeefakinjak ako je istinit... za potrošnju svaka čast!!

 

Moj Passat sada troši prosječno 6,4; jednom sam 30 natankanih litara pretvorio u 500 km iliti ravno 6 litara potrošnje, na nekim kraćim dionicama otvorene ceste sam isto išao po 3,5 litara, a od ljudi koji imaju isti motor PumpenDize sam čuo da je on malo živahniji, ali i žedniji od klasike TDi, i da im je najnormalnije da u mješovitom mjerenju idu 7,5 - 8 litara, pa sam ja cijelo vrijeme vrlo zadovoljan jer mislim da sam ne-znam-kako dobar u štedljivoj vožnji, i onda čitam vas ovdje i stječem dojam da mi je maltene auto pokvaren...

 

:bag:

 

imam još par filmića na istu foru. Riječ je o vožnji po staroj karlovačkoj od zg do ka, vožnja sasvim normalna u koloni kad se ide s posla - kao i svi drugi auti ( preticanje neisplativo zbog murije na svakom čošku).

Tih 3L je realno 4 (ni komp kalibriran za takve pizd....) ali i to je super rezultat. Inače generalni prosjek po računima s benziske i stvarno utočenim litrima mi je oko 5.0...

Na istim dionicama passat tdi 130 pokazivao je nešto ispod 5, a realna potrošnja mu je bila 6.0

Inače passat tdi 130 s 5 brzina troši manje od onog s 6 brzina zbog ispeglanije krivulje snage i dužih omjera. (vozio sam jednog i drugog)

 

Što se cw-a i mase tiče, masa negativno utječe na potrošnju kod vožnje s puno stani-kreni-stani i tu je bolji lakši atuo, ali kad se jednom izvučeš na otvoreno onda se priča jako mijenja i puno bolje prolazi auto s manjim cw-om..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam kako tako male potrošnje možete dobiti, kod mene je tdi motor u duji pa se mogu voziti na još manjim okretajima jer je auto relativno lagan, ali ne primjećujem neku oscilaciju potrošnje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ne znam kako tako male potrošnje možete dobiti, kod mene je tdi motor u duji pa se mogu voziti na još manjim okretajima jer je auto relativno lagan, ali ne primjećujem neku oscilaciju potrošnje.

 

moj prijatelj je spustio audi a3 2.0 tdi na 5L ako ne cak i manje a imo je 18".....nije mi bilo jasno kako dok nisam sjeo s njim i skuzio da se vise kotrlja u leru nego sto se vozi.....na kraju bolje da je iso pjeske nego tak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne vozim tdi, ali kad smo već kod potrošnje i štednje, nema mi ljepše nego kad negdje van grada iskoristim nizbrdicu i ubacim u ler. I onda naletim na nekog ispred ko se kao štedljivo vozi u brzini, a ja ga u leru stižem...stvarno ima puno mjesta di ga možeš koristit ako želiš uštedit.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ne vozim tdi, ali kad smo već kod potrošnje i štednje, nema mi ljepše nego kad negdje van grada iskoristim nizbrdicu i ubacim u ler. I onda naletim na nekog ispred ko se kao štedljivo vozi u brzini, a ja ga u leru stižem...stvarno ima puno mjesta di ga možeš koristit ako želiš uštedit.

 

 

jedva docekam nizbrdicu da ubrzam napokon, a ne da ga ubacujem u ler loool :rotfl :rotfl :rotfl :rotfl

Share this post


Link to post
Share on other sites
jedva docekam nizbrdicu da ubrzam napokon, a ne da ga ubacujem u ler loool :rotfl :rotfl :rotfl :rotfl

Čuj, mom ne treba nizbrdica da ubrza :palacg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ne vozim tdi, ali kad smo već kod potrošnje i štednje, nema mi ljepše nego kad negdje van grada iskoristim nizbrdicu i ubacim u ler. I onda naletim na nekog ispred ko se kao štedljivo vozi u brzini, a ja ga u leru stižem...stvarno ima puno mjesta di ga možeš koristit ako želiš uštedit.

 

 

po putnom kompu meni na nizbrdici manje troši u 6.brzini bez gasa nego u leru :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
po putnom kompu meni na nizbrdici manje troši u 6.brzini bez gasa nego u leru :)

Pa naravno, trebao bi pokazivati 0,0 u brzini bez gasa, ali u leru imaš zalet, o tome se radi. Recimo, jedan primjer starom cestom Pula-Raša, veliki dio puta možeš proći u leru i kočiti motorom po potrebi, a ne voziš se sporo, čak stižeš aute ispred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Passat karavan 1.9tdi 74kW i 225/40/18 na njemu... otvorene 6 do 6,5 litara, grad preko 8 litara. Bio sam na vagi s njim i pokazala je 1500kg sa pola rezervara. Da bi trošio 5 litara moram se ko baba vozit.

 

Što se kvarova tice... ovo mi je drugi PD motor i oba su imala kvar sa senzorom temperature vode. Posljedica je variranje lera, ostaje uplaljena lampica od grijaca i ponekad kod paljenja okretaji mogu skociti do 1800o/min.

Moze zezat strujna letvica na dizama pa nekoja ostane bez struje. Posljedica je rad na 3 cilindra :fakjea

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pa naravno, trebao bi pokazivati 0,0 u brzini bez gasa, ali u leru imaš zalet, o tome se radi. Recimo, jedan primjer starom cestom Pula-Raša, veliki dio puta možeš proći u leru i kočiti motorom po potrebi, a ne voziš se sporo, čak stižeš aute ispred.

 

Sada si dotaknuo rak-ranu svih tih putnih računala, tj. mjesto na kojem su oni svi netočni zbog njihova principa rada.

 

On ne bi trebao prikazivati 0,0, jer to nije potrošnja - kada je u brzini i bez pritiska gasa, on troši gorivo, hjer da je 0,0 - potrošnja bi bila nula, ali bi se motor ugasio, jer se od nečega mora vrtjeti, a za tu vrtnju mu treba gorivo, ne može to raditi bez kapi benzina! Znači, kada pokazuje potrošnju 0,0 (i motor, jasno, radi!) - naravno da je potrošnja jako daleko od toga da bude nula, obzirom da motor ne može trošiti čisti zrak bez goriva... kada takvim netočnostima dodamo i nekonstantnost mjerenja (on senzorom očlitava svake 2 sekunde, no one uspone i padove broja okretaja između te dve sekunde ne mjeri, pa je i to samo "otprilike" izračunavanje...), dobijemo to što dobijemo, no nešto bitno preciznije nam i ne treba.

 

Npr., ako upaljen i zagrijan motor bez gasa u leru pri 800 okretaja troši npr. 0,6 litara, a kočenjem motorom bez gasa se broj okretaja podigne na npr. 4000 okretaja - to su 5x veći okretaji od lera, i potrošnja raste isto 5x, pa bi tu konkretno oznosila 3 litre, jer snabdijevanje motora gorivom za minimalan broj okretaja da on radi i ne gasi se pri određenom broju okretaja mora postojati... normalno, kako vakuumski mjerač protoka goriva tada ima najniži podtlak, on pokazuje 0,0, i te podatke uvrštava u ukupnu statistiku, stoga je i točan prosjek potrošnje uz tako manjkavu i nepreciznu elektroniku i nemoguće ostvariti... uglavnom, sve je to "tu negdje", uglavnom i zadovoljavajuće za prosječnog korisnika, zato se koristi vakuumski sustav zbog jednostavnosti i jeftinoće.

 

Moj Passat ima 5 brzina, i ja se isto često vozim principom zaleta u srednjem režimu i onda vožnja inercijom, koja je za otvorene gradske prometnice tipa sisačke i velikogoričke ceste odlična, dobra je preglednost pa se izdaleka bidi hoće li te semafor "sjebati" i zatvoriti se, pa imaš puno manevarskog prostora planiranja gasa... sa dobro napumpanim gumama (moje sada zimske GoodYear UltraGrip 8 u 195/65 R 15 su trenutno na 3,0 - 3,3 kPa ili atmosfere) se mogu zaletiti na 80-90-100 i onda izbaciti iz brzine - dovoljno i da dođeš do semafora udaljenog više stotina metara sa ler-potrošnjom... zadnje metre možemo dotući kočenjem motorom (ako baš moram stati) ili pri malim brzinama kočnicama, i vozeći se tako u kombi-modu mogu natući prosjek od 5,5 - 5,8, no generalno to je cca 6,4 (mjereno na zadnjih 2500 km, podaci računala na profilu broj 2 su resetirani kod kupnje i njih ne diram, tamo je taj prosjek od 6,4 za tu kilometražu).

 

Tankam čim se upali lampica rezerve, onda resetiram i mjerim kilometre do slijedećeg paljenja lampice, tako ne trebam imati uvijek tank full do vrha, i tako računam za sebe i uspoređujem sa putnim računalom, i to mi se uglavnom vrlo precizno poklapa (broj prijeđenih kilometara podijelim sa 100, dobijem npr, broj tipa "4,5" i onda natankane litre podijelim sa tim brojem.

 

Npr, natankao sam 29 litara i prešao sa time 450 km. 450 podijelim sa 100 i dobijem 4,5. Natankanih 29 litara podijelim sa tih 4,5 i dobijem 6,4 - što je prosječna potrošnja, koju mi u istim iznosu nudi i putno računalo.

Edited by Sledgehammer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa šta nisu injektori ugašeni kad se voziš bez gasa, ECU ih isključi zato i ne troši ništa, u tom slučaju kotači okreću motor, a ne obrnuto. Pa i kad ti se ugasi auto u vožnji, isto će se ponašati i zvučati, tj. primijetit ćeš samo po tvrđem volanu i kočnici da je ugašen.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 3