3 3
AlphaScorpii

Atest gewinde i gume

Recommended Posts

Jel netko radio atest za gewinde i gume/felge? Uskoro ću ići pa me zanima kaj oni delaju tam kad to atestiraju.

Neki savijet?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam radio.

 

Treba ti TUV certifikat od gewindi.

 

Gume koje stavljaš ne smiju biti veće od 3% od serisjkih

 

Felge je najbolje neke OEM jer inaće ti treba i TUV za felge , a ako su original , onda isprintaj iz serivisa da su original.

 

Auto se naveze zadnjem kotačem na rampu visine 15 cm i na zadnjem kraju mora biti min 5mm od gume do karoserije i ovjesa , a naprije 8mm

 

1100kn i 5 mjeseci čekanja na papire

Edited by Rallye VR6

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja sam radio.

 

Treba ti TUV certifikat od gewindi.

 

Gume koje stavljaš ne smiju biti veće od 3% od serisjkih

 

Felge je najbolje neke OEM jer inaće ti treba i TUV za felge , a ako su original , onda isprintaj iz serivisa da su original.

 

Auto se naveze zadnjem kotačem na rampu visine 15 cm i na zadnjem kraju mora biti min 5mm od gume do karoserije i ovjesa , a naprije 8mm

 

1100kn i 5 mjeseci čekanja na papire

 

Gewinde i felge oboje imaju TUV certifikat, to ću im donijet isprintano. Serijska guma koja ide na 18" felgu je 215/45/18, a ja imam 225/40/18 (unutar 3% je volumen).

Ovih 5mm i 8mm... to misliš na bilo koji dio kotača-karoserija, a ne samo gledano izvana jel?

 

Neznam kad si ti to radio, ali mislim da su sad cijenje manje. Cijena za atest guma je 220kn+PDV (rekla mi gospođa u CVH). Mislim da mi je spomenula da su pojeftinile cijene, al ne sjećam se dobro.

Edited by AlphaScorpii

Share this post


Link to post
Share on other sites

5 mjeseci? pa je li se inace tako dugo ceka na njih ili je to negdje zapelo? koliko znam papiri se inace za kamione (atesti/homologacije) i sl.gotovi kroz par dana do max par tjedana...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je prošlo sve iz prve , sva dokumentacija je bila kompletna , ne znam šta im je toliko trebalo.

 

Radio sam u 2. mjesecu , 8 i 5 mm je udaljenost gume/felge od svega naokolo

Share this post


Link to post
Share on other sites

najgore od svega sto kad predas zahtjev za atest nemozes auto registirat dok se atest ne odradi

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ako je auto registriran, i radim atest zbog promjene motora, jel se mogu vozit dok je atest u procesu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam u dizela ubacio benzinca. Autoje bio registriran i ja sam ga uredno vozio. Kad je istekla rega, sa atestom sam isao na tehnicki i upisao sve promjene. Mene je kostalo 800Kn + jos nesto sitno i bilo je gotovo za cca 2 tjedna. Ja sam atest radio prije Rallye VR6 pa je moguce da je u međuvremenu doslo do nekih promjena.

 

Za gevinde nisam imao TUV, felge su original VW. Mislim da su njima bitne oznake na dijelovima koje atestiras, model gevindi, kataloski broj felgi, kod motora, "E" oznake na svjetlima itd.

 

Meni je isto sve proslo iz prve.

 

Moje misljenje je da ti je tajatest isto kao i tehnicki. Kod nekog kontrolora se neke stvari vise gledaju, a kod nekog manje. Meni nisu auto navozili na kosinu i nisu mi gledali razmake kotaca od karoserije, makar su mi telefonski rekli da treba bit tih 5 ili 8mm.

Edited by Vlajs

Share this post


Link to post
Share on other sites
A ako je auto registriran, i radim atest zbog promjene motora, jel se mogu vozit dok je atest u procesu?

kako su mi rekli ako te ulove a atest nije odraden a ti se vozis u ovom slucaju motorom imaju ti pravo skinuti tablice jer nije sve potvrdeno da je tehncki ispravno posto je atest u toku

Share this post


Link to post
Share on other sites
najgore od svega sto kad predas zahtjev za atest nemozes auto registirat dok se atest ne odradi

 

Moj auto je registriran prije mjesec dana...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj atest od 200 kn je sada novost od 1.7

Ja sa isao pitati u stp tu kod nas i navodno se jos ceka zavrsna odluka oko toga .. receno mi je da se javim kroz 2-3 tjedna., da bi onda trebalo sve bit jasno

Share this post


Link to post
Share on other sites
Taj atest od 200 kn je sada novost od 1.7

Ja sa isao pitati u stp tu kod nas i navodno se jos ceka zavrsna odluka oko toga .. receno mi je da se javim kroz 2-3 tjedna., da bi onda trebalo sve bit jasno

 

Meni ženska baš rekla cijenu iz nekakvog cjenika tako da bi to trebalo bit to. E sad neznam koliko je gume+gewinde.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A ako je auto registriran, i radim atest zbog promjene motora, jel se mogu vozit dok je atest u procesu?

mozes se vozit,ja sam se vozio i nitko nije rekao da nesmijem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlicno, ako smijem vozit to je super, e sad jos to za gewinde i felge, ako netko zna, gewinde su FK, iste kao kod kolege Vlajsa, ali nemam tuv tj imao sam ga ali sam ga izgubio, a i bio je na njemackom, neznam da li to njima sta znaci ako je na njemackom, a vidio sam da ima tuv za kupit na FK sluzbenoj stranici, da li taj vazi ako ga kupim?

A felge su BBS RC321 znaci nisu original od auta, od felgi imam racun i neku knjizicu, da li to vazi ili bas moram tuv negdje nabaviti? ako moram gdje da ga nabavim ako netko zna?

Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites
Odlicno, ako smijem vozit to je super, e sad jos to za gewinde i felge, ako netko zna, gewinde su FK, iste kao kod kolege Vlajsa, ali nemam tuv tj imao sam ga ali sam ga izgubio, a i bio je na njemackom, neznam da li to njima sta znaci ako je na njemackom, a vidio sam da ima tuv za kupit na FK sluzbenoj stranici, da li taj vazi ako ga kupim?

A felge su BBS RC321 znaci nisu original od auta, od felgi imam racun i neku knjizicu, da li to vazi ili bas moram tuv negdje nabaviti? ako moram gdje da ga nabavim ako netko zna?

Hvala

 

Neznam kako je s gewindama, ali za felge bi trebao bit TUV na stranici. Njemci to zovu "gutachten", al nazalost samo na njemackom ugl. ima... bar su ove firme felgi sto sam ja gledao bile njemacke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa nazovi CVH pa pitaj, nemoj kupovat TUV bezveze ako oni kazu da netreba. A ovo sta ti mi pricamo su nasa iskustva sta ne znaci da je to po aktualnim pravilima i zakonima.

 

Nazovi CVH, raspitaj se, pa nam tu napisi sta kazu :-)

 

Kad sam ja radio atest kontaktirao sam ih na mail: ivan.dorotic@cvh.hr i na goran.kosir@cvh.hr

Edited by Vlajs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da se TUV (tj "gutachten", tj. izvještaj) nebi trebao plaćat... to je samo papir koji bi trebao bit dostupan javnosti (bar je tak sa većinom felgi što sam do sad vidio).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Taj atest od 200 kn je sada novost od 1.7

Ja sa isao pitati u stp tu kod nas i navodno se jos ceka zavrsna odluka oko toga .. receno mi je da se javim kroz 2-3 tjedna., da bi onda trebalo sve bit jasno

 

 

znaci to je atest od 200 kn samo kad hoces stavit felge na auto, da ti upisu novu dimenziju?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mislim da se TUV (tj "gutachten", tj. izvještaj) nebi trebao plaćat... to je samo papir koji bi trebao bit dostupan javnosti (bar je tak sa većinom felgi što sam do sad vidio).

 

Nisam za gewinde, ali sam na stranici od H&R naso TUV za svoje opruge. Isprinto ga i imam ga doma. Vjerujem da se to nebi trebalo placat..

 

Mislim da je na njemackom, ali i ako treba na hrvatski, ode se kod sudskog tumaca za njemacki jezik i prevede se to, on ti ovjeri i to je to. A4 stranica 200kn.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio prije par dana upisati 185/35 R17 na Golfa 3

 

Za promjenu ovjesa moras raditi full atest, tj 850+biljezi+vaga kuna...

Za kotače 123kn na tehnickom 151kn za cvh i 20kn biljega...

 

Ne smije viriti van niti strugati...

Digne ti zadnji lijevi kotač na 20cm od zemlje (na ispitnoj rampi) i mjeri sa nekim crijevom od 8mm valjda

Na prednjem desnom Dali prolazi cijelom gumom da nigdje ne zapne...

Tako isto i druga strana dijagonalno... Ostalo je sve isto, premjeravanje, slikanje...

Ja sam imao original audijeve felge gore pa nisam trebao TÜv za njih, samo je orig broj slikao....

 

Sad vec par dana cekam papire...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pa nazovi CVH pa pitaj, nemoj kupovat TUV bezveze ako oni kazu da netreba. A ovo sta ti mi pricamo su nasa iskustva sta ne znaci da je to po aktualnim pravilima i zakonima.

 

Nazovi CVH, raspitaj se, pa nam tu napisi sta kazu :-)

 

Kad sam ja radio atest kontaktirao sam ih na mail: ivan.dorotic@cvh.hr i na goran.kosir@cvh.hr

Joj zvao sam ih nekoliko puta za vise stvari, i svaki put se javi drugi lik, i svaki svoje prica, i na kraju je bilo to, poslji mail, pa cemo ti odgovoriti i na taj mail nisam nikad dobio odgovor.... :palacd i oni neznaju sve, prvi put zovem i pitam jel moze 1.8T 110kw u golf 3 kaze lik moze, ja kupim motor i zovem opet i pitam da sam kupio motor i sta trebam od papira sve, kaze lik ma ne moze se to atestirat sasija od TDI-a je slaba za 1.8T hahahah nisu normalni...tak da mi se ne da vise zvat a i kad zoves sad cekas ko da zoves t-mobile, 10min svira muzika i onda se nitko ne javi pa te izbaci pa zovi opet :palacd

Ja cu ici na atest zbog promjene motora, pa sam mislio odmah sve rjesiti i gewinde, i felge, felge vec sad imam upisne, tj dimenzije 195/45/16 i sad neznam da stavim original amortizere i felge 15" ili da idem s ovim setupom nisam pametan, da mi ne bi netko kasnije pravio probleme zbog felgi

Share this post


Link to post
Share on other sites
Za promjenu ovjesa moras raditi full atest, tj 850+biljezi+vaga kuna...

Za kotače 123kn na tehnickom 151kn za cvh i 20kn biljega...

 

Ne smije viriti van niti strugati...

Digne ti zadnji lijevi kotač na 20cm od zemlje (na ispitnoj rampi) i mjeri sa nekim crijevom od 8mm valjda

Na prednjem desnom Dali prolazi cijelom gumom da nigdje ne zapne...

Tako isto i druga strana dijagonalno... Ostalo je sve isto, premjeravanje, slikanje...

Ja sam imao original audijeve felge gore pa nisam trebao TÜv za njih, samo je orig broj slikao....

 

Sad vec par dana cekam papire...

 

Kako digne kotač? Misliš cijeli lijevi kraj ili samo lijevi kotač digne? 20cm??

Prednja desna... okreće volan i gleda jel će zapet jel?

 

Koliko je tebi bio spušten auto? Pretpostavljam da ako je auto spušten ~3cm, nebi trebalo bit problema?

 

Skup je taj atest bome... em sam dost platio gewinde i felge i sad ovo još. Morat ću se žalit :).

Edited by AlphaScorpii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo zadnji lijevi kotac navezes na nekakvu rampu da ga odigne 20cm.

Da, onda ga mota pun lijevi pa mjeri, pa pun desni, naravno sve slika...

 

Isao sam na serijala amortizerima, nije mi se dalo placat za gewinde.... :))

Share this post


Link to post
Share on other sites
Da, onda ga mota pun lijevi pa mjeri, pa pun desni,

 

Kad zmota kotač makismalno, također treba bit 8mm od unutrašnjosti auta il se tih 8mm gleda samo kad dodje kotač na povišeno od 20cm?

Edited by AlphaScorpii

Share this post


Link to post
Share on other sites

On ti dize zadnji lijevi kotac a mjeri prednji desni i obrnuto...

Svugdje u krug mora proci 8mm, ne smije nigdje zastrugat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 3