3 3
AlphaScorpii

Atest gewinde i gume

Recommended Posts

Odlicno, ako smijem vozit to je super, e sad jos to za gewinde i felge, ako netko zna, gewinde su FK, iste kao kod kolege Vlajsa, ali nemam tuv tj imao sam ga ali sam ga izgubio, a i bio je na njemackom, neznam da li to njima sta znaci ako je na njemackom, a vidio sam da ima tuv za kupit na FK sluzbenoj stranici, da li taj vazi ako ga kupim?

A felge su BBS RC321 znaci nisu original od auta, od felgi imam racun i neku knjizicu, da li to vazi ili bas moram tuv negdje nabaviti? ako moram gdje da ga nabavim ako netko zna?

Hvala

 

 

pa što ne tražiš nekog na forumu tko ima FK gewinde ko ti i iskopiraš TUV :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve sam prošao to, pa da podjelim par točnih informacija..

 

 

Felge moraju biti originalne, i po tom pitanju ne treba tuv za felge.. za sve ostale aftermarket treba tuv..

 

Gewinde OBAVEZNO moraju imati certifikat (tuv), to je bilo prvo pitanje kad sam dovezao auto, dali imam to ?! DALI HRVATKSI ILI NJEMAČKI, nebitno, bitno da on vidi o kojem se modelu radi i da isti taj model navede u papir atesta, pod rubriku: ELEMENTI OSLANJANJA!

 

Cijena 1000kn za gewinde, gume i felge..

 

250kn za gume i felge..

 

 

Guma ili felga nesmije milimetra viriti van vanjskog dijela blatobrana, (automatski ne prolazi), kao što su već dečki naveli..

 

Pod zadnji lijevi ili desni kotač (nebitno), stavlja se navoz za aute, i kad odigne jednu stranu između ruba blatobrana i gume mora proči cjevčica 8mm debljine, nesmije zapeti kad on s njom ide u krug, ako zapne, ne prolazi atest.. i to je to..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako mislis orginalne felge, od auta originalne ili npr da su original bbs a ne replike

Share this post


Link to post
Share on other sites
...Guma ili felga nesmije milimetra viriti van vanjskog dijela blatobrana...

 

Što se točno podrazumijeva pod vanjski dio blatobrana? Moj volvo ima dost uzak prednji blatobran i guma se nemože ne vidjet bila orginal ili aftermarket felga. Evo konkretno na što mislim:

Jel bi se u ovom slučaju gledalo da ne viri di je crvena strelica ili di je žuta?

 

msis6t.jpg

 

 

Osim TUV-a, za gewinde gledaju jedino da je auto bar 9cm od tla?

Edited by AlphaScorpii

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kako mislis orginalne felge, od auta originalne ili npr da su original bbs a ne replike

Dobro pitanje.

Pa zbilja,ko da cu si na auto stavljat felge od pežo boxera.Koji kreteni.

Pa ak imam felgu bilo koje marke te odgovarajuce rupe i promjer sredisnje opce neznam o cem oni tu pricaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Što se točno podrazumijeva pod vanjski dio blatobrana? Moj volvo ima dost uzak prednji blatobran i guma se nemože ne vidjet bila orginal ili aftermarket felga. Evo konkretno na što mislim:

Jel bi se u ovom slučaju gledalo da ne viri di je crvena strelica ili di je žuta?

 

msis6t.jpg

 

 

Osim TUV-a, za gewinde gledaju jedino da je auto bar 9cm od tla?

 

ovo je ok.Bitan je blatobran,tebi je napred van branika!

Share this post


Link to post
Share on other sites
ovo je ok.Bitan je blatobran,tebi je napred van branika!

 

Ovo na slici nije moj auto. Ja na svom imam tomason tn1 felge koje vire van 5-10mm (na ovom dijelu di je žuta strelica), al uskoro mi dolaze felge koje bu taman poravnate s ovim dijelom di je crvena strelica. Ugl. skuzio sam koji dio je bitan...

Edited by AlphaScorpii

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dobro pitanje.

Pa zbilja,ko da cu si na auto stavljat felge od pežo boxera.Koji kreteni.

Pa ak imam felgu bilo koje marke te odgovarajuce rupe i promjer sredisnje opce neznam o cem oni tu pricaju.

 

Dok mislite da je netko kreten , nikada nećete proči atest.

 

Ajmo ponovno:

 

Ako staviš BILO koju felgu koja je OEM i paše na auto pa bila to felga od mercedesa montirana na Golfa 5 (5x112) , za tu felgu ne treba tuv jer ima kat. broj od mercedesa i OEM je.

 

Ali ako uzmeš OZ , borbet ili neku drugi aftermarket , onda treba TUV , vrlo jednostavno.

 

 

Ja sam atestirao Lupo na 16'' , 195/40-16 , auto je bio toliko zapucan u pod da nije mogao preko kanala , ALI

 

na TUV papiru od KW gewindi jasno piše koliko matica od opruge smije najniže biti i da je legalno te kolika je minimalna udaljenost od centra felge do ruba blatobrana.

 

I to je prošlo bez ikakavih problema , malo smo ga podigli na ruke da ide preko početka kanala kanala i onda dalje nije zapinjao

 

Auto je u papirima sad niži 8.5 cm.

 

Felge su 6.5 x 16 , guma lijepo ide gore , ET 46 , ništa ne zapinje.

 

Kočnice sve OEM od S3.

 

Prošao iz prve bez ikakavoga prigovora , osim šta sam 4 mjeseca čekao neku komisiju u CVH i kasnije još mjesec da mi pošalju papire.

 

To sa felgama i, ovjseom i kočnicama nije nikakav problem ako se ne pretjeruje i sve napravi kako treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radio sam atest oko 10 puta.

Meni je jasno da treba atest kod odredenih promjena,kad se mjenja visina,podaci iz knizice vozila,mjenjaju kocnice itd...

Al nije mi jasno sto ce mi jebeni TUV za moje felge,sto me briga za TUV ako ja vozim OZ na autu sa odgovarajucim mjerama?

Sto ce ti TUV?Auto mi je po pravilima pa sto onda kaj ja furam OZ?Nek budu felge za reno clio ali ak mi pasu na moj golf onda

hocu da ih vozim na njemu bez ikakvog TUV-a i komplikacija,boli me ona stvar za kataloski..Recimo vozim golf 3 GL,stavim lip od VR-a i meni za lip koji dode jebenih 120kn treba TUV koji mi nitko nemoze dati a ja nemogu proci tehnicki jer sam stavio lip koji nije za moj auto.Takve stvari su bezveze!Jasno mi je nebres zatamniti prednja stakla,moras na valjke,treba bit eko test,ona sva zatamnjivanja farova itd ja bi to ukinuo odmah,treba bit eko test,treba bit reda ali..Pa ponasaju se tak da budes moral antenu za radio ak si probusis na krovu ,za nju bum moral donesti jebeni TUV,600 papira i 300kn atest a antena vrijedi 33,3kn!

Kaj to je cilj?

I zbilja neznam zasto si cekao 5 mjesesi papire,to nije uobicajeno vec treba biti gotovo u roku 30 dana od zaprimanja papira!

Tak da ovo je pokazatelj kakav ti moras biti u praksi a kakvi su onda oni!

Share this post


Link to post
Share on other sites

pravilnik je nedorečen.

 

Ako imaš serijski na autu 15 cola oem i ti staviš 15 cola OZ , tada te sigurno nitko ništa neće pitati.

 

Ali kad odeš na atest-hoće.

 

Isto tako , auto normalno prolazi tehnički , ali na atestu za felge ti gledaju brojeve na pojasevima , svjetlima , mjere auto itd.

 

Nema smisla , ali je takva procedura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jedno pitanje...recimo atestiram 195/40/16 dimenziju i pritom imam OEM felge koje su široke 6,5inča...auto se poslika i sve to i ja za mjesec dana odlučim staviti neke 9x16 na auto gdi bude ta ista guma navučena....kakva je onda situacija?ili svakom promjenom felgi moram na taj mali atest?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne trebaš, colaža je bitna..kao i dimenzija guma! Jedino te mogu zajebavati jer je guma navučena.. I naravno nesmije stršati van blatobrana!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ne trebaš, colaža je bitna..kao i dimenzija guma! Jedino te mogu zajebavati jer je guma navučena.. I naravno nesmije stršati van blatobrana!

nisam sve pročitao, ali samo da napomenem da vam tuv ne treba za felge koje na sebi imaju homologacijske oznake E... znači s unutrašnje strane treba pročitat ET, raspon rupa i fi centralne rupe, i prstena ako ima, te potražit homologacijsku oznaku, ako felga ima homologacijsku oznaku, a imaju sve "bolje" felge, onda nije više nikakav problem. naravnoisto vrijedi i za gevinde, i kako je netko spomenuo pneumatik nesmije virit iz blatobrana, ali to se gleda sa gornje strane blatobrana. također auto se naveze na navoz, i nigdje nesmije zapinjat guma kojom prolaze oko kotača, zato je bolje da auto nije toliko spušten, a pošto su gevinde, vi ga možete spustit polije koliko vam odgovara, ionako ga više nitko poslije neće mjerit, ali uvijek je bolje da auto može normalno preko kanala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čuo sam da znaju testirat jel grebe tak da potrpaju četvero ljudi u auto. Jel stvarno rade to? Kako još testiraju gewinde ili je samo dovoljan taj TUV certifikat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ces se drzat zakona onda je jednostavno... bilo koja izmjena visine vozila..pneumatika.. kočnica treba atest. Šta je najgore (neke zemlje iz EU) u slučaju sudara osiguranje takve stvari prati i ako pojedini dio nema atest onda jednostavno neisplate odštetu...

 

Sad mene zanima iz vaseg iskustva sljedece:

Znači 250kn i kat broj felge s tim svim oznakama (oem) i pravac tehnički i tamo rec da zelim to atestirat i to je to?

E sad na autu je tvornički 15 (195-65) a takav model je imao i 16ke u doplati a sad je 17ka (audi a8 felga) bitno je da ova 17 neprelazi tih 3% od tvorničke felge na autu il od maximalne (u mom slucaju 16) koja je bila u ponudi za takav model.... S tog teh.pregleda često ljudi zovu u mene u servis da gdje mu se nalazi broj šasije jer ovi na teh neznaju (ljenost valjda) e pa da znam sta sve ponijet da em ta ljenost nevrati i usput nedigne mi živac dotični gospodin/gospođa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sam da javim da sam prije 2tj bio na atestu i sve ok prošlo. Prvo sam prošao nekakv predpregled di su provjerili svu dokumentaciju i praktički obavili atest s tim da nije otvoren nalog atesta (u slučaju da nemogu "proć" da ne plačam..). Ugl. atestirao sam gewinde i kotače i sve je bilo kak ste napisali osim što nisu s nikakvom cijevi prošli, ali su poslikali jako puno.

 

Ukoliko stavim drugu felgu na istu gumu, pretpostavljam da moram opet na atest?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ekipo,

u planu mi je atestirat gewinde i gume odjednom pa me zanima gdje je u Zagrebu najbolje otići na taj atest, tj. gdje su već uhodani za taj postupak da nebi bilo da ja dođem a tehničari me zbunjeno gledaju i kažu ne nemre se to kod nas delati ili ako auto nema tu dimenziju po default u ovlaštenom da nemogu upisati.

 

Pošto su vw golf 3 jubi imali po standardu 215/45/16, ja se nadam da ulazim u tu kategoriju vw golfa 3 jer imam 3.5 dali mi to što znaći. Nemam pojma pa hajde ljudi pomagajte.

 

Znam da za gewinde moram imati TUV certifikat itd itd. Ako nađem na netu nadam se da će mi priznavat isprintani primjerak na njemačkom.

Eto toliko od mene, svaka informacija je hvale vrijedna.

 

:care:hehe

Share this post


Link to post
Share on other sites

1200kn ti je taj atest...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Edition FK SG03VA su gewinde. A majke mi kaj su tak skupi. Ima kakav popust na cash:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ti obuhvaća cjelokupni atest

Share this post


Link to post
Share on other sites

A nist onda bum moro potegnut malo dublje u džep. Drugo mi ne preostaje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

fk zaboravi ,iz prve te nece pustit s njima ,najebat ces se da ih atestiras kod nas,a sa tuv papirom mozes supak obrisat jer kod nas ne vrijedi ,tj pomaze ali nije nikakav dokaz dok to "strucnjaci tu kod nas ne procjene"

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 3