15 15
<TDI>

VW GOLF IV 1.9 TDI (130 PS)

Recommended Posts

Pošto sam se nedavno registrirao prvo bih pozdravio sve članove VWCC foruma. Unazad par tjedana naišao sam na ovaj forum u kojem sam našao sve što me zanimalo u svezi VW-a. Edukativan i pun dobrih tema koje ti mogu pomoći da si sam pomogneš od onih najmanjih sitnica pa do najvećih problema ako te zateknu, stvarno za pohvalu. :)

Prije dva tjedna postao sam ponosni vlasnik VW GOLF 1.9 TDI (131 KS). Dugo mi je bio u planu ali čekao sam da se tržište otvori kako bi malo cijene pale i ono najvažnije da imamo veći izbor kako bi mogao naći model koji tražim. Nisam planirao motor od 96kW ali kada sam vidio sa ima krovni prozor nisam se dvoumio da ga ne uzmem jer ih jako malo ima. Ujedno su mi se poklopile i sve druge stvari koje sam htio kod novog Golfa. Crna boja obvezatno, climatronic, središnji naslon za ruku, da je karoserija u dobrom stanju, mlađe godište, petora vrata koja su mi isto bila bitna jer sam se dugo vozio u dvici sa dvoja i više nisam htio auto bez petora vrata itd.. Još malo podataka o Golfu ...

VW GOLF IV 1.9 TDI
•Godina: 02/12/2003
•Motor: PD
•Broj vrata: 5
•Krovni prozor
•Putno računalo
•Servisna knjiga
•Edition: CHAMP
​•Aluminijski naplatci
•Ergonomska sjedala
•Oznaka Motora: ASZ
•Djeljiva stražnja klupa
•Središnji naslon za ruku
•Boja: crna metalik (perla)
•Klimatizacija: automatska
•Mjenjač: ERF 6 stupnjeva
•Električni podizači stakala
•Snaga motora: 96kW (131 KS)
Ostalo nisam htio nabrajati poput servo, ABS ili ESP...

U ovih par tjedana pregledao sam gotovo svaki kutak na Golfu i nemam primjedbe na auto. Karoserija je u boljem stanju nego što sam mislio, odnosno vidio prilikom kupovine. Garažiran, vidi se po boji koja još dobro izgleda, unutrašnjost dobro očuvana što je isto bitno i uopće nema hrđe pa i na onim mjestima gdje je inače slab. Auto je od prvog vlasnika koji je redovito obavljao servise i do sada je samo mijenjao ulje i sve filtere a pred kraj klinasti remen i prigušnik zatezača remena. Nedavno sam napravio mali servis u ovlaštenom. Zamjena ulja, filtera, filtera za gorivo i napravili kompletni pregled vozila gdje smo popisali sve što bi trebalo promjeniti prilikom drugog servisa a radi se gumenim dijelovima koji su se sa vremenom istrošili što je razumljivo.

Pošto imam dvicu 1.6 GTD neću ga registrirati do slijedeće godine pa imam vremena sve pregledati i oporaviti se od kupovine i te prikupiti lovu za servis koji će biti veći i opsežniji a do tada će stajati u garaži na suhom. :)

Vidio sam nešto tema na forumu i stvarno zanimljivi projekti. Ne znam da li ću ići u tom smjeru, vidjeti ću još ali svakako ću ga malo dotjerati kako mi financije budu dozvoljavale. Ovo bi trebao biti obiteljski auto sa malim sportskim štihom. Najprije ulog u motor pa kasnije ostalo. Pripremio sam nešto fotki za forum a stavit ću i one sa oglasa jer trenutno nemam svojih iz svih kutova pa ću ih kasnije stavljati kako ih budem imao a za sada što imam.

VW GOLF IV 1.9 TDI (131 PS)
01_vw-golf-iv-1_9-tdi42uvy.jpg

02_vw-golf-iv-1_9-tdihwuhj.jpg

03_vw-golf-iv-1_9-tdiaxuzn.jpg

04_vw-golf-iv-1_9-tdirruxv.jpg

05_vw-golf-iv-1_9-tdilxu88.jpg

06_vw-golf-iv-1_9-tdigjuzh.jpg

07_vw-golf-iv-1_9-tdim3uko.jpg

08_vw-golf-iv-1_9-tdij1ux9.jpg

09_vw-golf-iv-1_9-tdi48ujy.jpg

10_vw-golf-iv-1_9-tdiuau7x.jpg
I nekoliko mojih fotki nakon kupovine sa tatom gdje smo stali u blizini Bjelovara na Spomen području Barutana i ujna i ja na kraju kada smo stigli doma.
11_dsc_0013aau89.jpg

12_dsc_0004uju9l.jpg

13_dsc_0017g2uyf.jpg

14_dsc_0015xpu00.jpg

15_dsc_00439hu11.jpg

VW Golf IV/1J Video Betriebsanleitung Oktober 1997



Vorstellung Golf IV

 

Link do komentara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Par novina i fotki koje sam nedavno napravio ...
Htio sam vidjeti kako izgleda mjesto gdje se nalazi rezervna guma i da vidim da li je čisto i uredno bez nekih naznaka hrđe. Samo sam malo obrisao i usisao, ništa više.

dsc_002304urd.jpg

Kupljeni VW OEM zvučnici za stražnja vrata, hvala kolega tihca. ;)
To mi je sada najveća okupacija i htio bih ih ugraditi ako se sve poklopi do kraja ove godine. Zvučnici su isprobani kod kolege koji ima servis i po njegovom sasvim solidni i kvalitetni zvučnici a ujedno mi se i ponudio za ugradnju što sam objeručke prihvatio. Snaga zvučnika nije velika ali po njegovom kreće se od 30-40W RMS što će zadovoljiti moje potrebe.
dsc_00169hub5.jpg

dsc_0017rru9q.jpg

dsc_0018d0ubt.jpg

dsc_0019iwuow.jpg

dsc_0020y3u9b.jpg

dsc_0021aluit.jpg

U planu je i multimedija TEAC ili Kenwood pa ako netko ima prijedlog što uzeti, samo naprijed. TEAC ima trenutno akciju i cijenovno je prihvatljiviji čak upola od Kenwooda samo ne znam kakvi su.

Modeli koje me zanimaju:
-TEAC TE 263T sa RCU (1599 kn)
-Kenwood DDX-4025BT (2519 kn)

Uskoro u planu i kupovina dva visokotonca koje sam našao na ebayu. Par fotki prije i poslije čišćenja zvučnika.
dsc_0001p5uo5.jpg

dsc_000397u8j.jpg

dsc_0005dbu1h.jpg

dsc_0006aru1h.jpg

dsc_00070jusa.jpg

dsc_0008onuu8.jpg

dsc_0011dkujy.jpg

dsc_0012jtu6s.jpg

dsc_0013pjutb.jpg

dsc_0015l3u1v.jpg

dsc_0016k2upl.jpg
Kupljen PVC čep za alu felge koji je nedostajao u Tokiću za 80 kn.
dsc_0017ejufe.jpg

dsc_0022yrues.jpg
Nekoliko fotki od VW TDI motora bez poklopca.
dsc_0028d8u4s.jpg

dsc_0029wnuoq.jpg

dsc_0030bzu5j.jpg

Kupljen flter za kabinu a za demontažu/montažu pobrinio se YouTube. :)
Kod dvice sam zamjenu ulja, filtera i sve ostale sitnice sam radio. Ovdje se nisam odmah usudio jer nisam znao gdje se što nalazi a kada sam skužio rekoh da pokušam. Ne moram sve u ovlaštenom raditi. Filter je bio dosta prljav kao i originalni PVC dijelovi što znači da mu je bilo vrijeme za temeljito čišćenje. Najprije usisavanje pa onda slijedi pranje ramice za filter sa Likvijem te poklopac koji sam kasnije pošpricao kokpit sprejom da malo osvježim plastiku a samo mjesto je prebrisano krpom i usisano nekoliko puta.

dsc_0039lvu6a.jpg

dsc_00438luyg.jpg

dsc_0045zbux1.jpg

dsc_0046gwuym.jpg

dsc_0048g6uoz.jpg

dsc_00498yu7d.jpg

dsc_00505suxo.jpg

dsc_0051j6uov.jpg

Filter nije kvalitetan kao originalni ali je nov i čist pa ću se originalnom vratiti slijedećom zamjenom ali za sada će poslužiti a bitnije mi je bilo temeljito čišćenje koje ne vjerujem da tako rade u servisu. Opcija DIY nije loša ideja a ujedno je i mala ušteda.

Nadam se da sam ga dobro postavio jer sam gledao kako je bio stavljen originalni ali mislim da se ni ne može pogriješiti jer četiri zareza koji su samo na jednoj strani ramice i na samom filteru onemogućuju krivu montažu filtera a natpis sam postavio na prednju stranu jer je i orignalni imao natpis naprijed i strijelicu prema dolje da se vidi smjer zraka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Još jedna sitnica ali oku lijepa. :)
Kupljen čep za kuku koji mi je neki dan stigao, ništa veliko ali malo po malo ...

dsc_00028ru7h.jpg

dsc_0005yhume.jpg

dsc_00071pux2.jpg

dsc_000828uix.jpg

dsc_0010m7uxr.jpg

dsc_0011m6ua8.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nekoliko fotki od krovnog prozora.

dsc_0012nsuzy.jpg

 

dsc_0013wfufo.jpg

 

dsc_0013_27huiq.jpg

 

dsc_0026oiukp.jpg

 

dsc_0027d3uin.jpg

 

dsc_0028uwu6f.jpg

 

dsc_0029ltuhj.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nešto fotki izvana i iznutra nakon još jednog temeljitog čišćenja.

 

dsc_0014h7utt.jpg

 

dsc_0015beu84.jpg

 

dsc_001684uq0.jpg

 

dsc_0017i0uqn.jpg

 

dsc_00186zub5.jpg

 

dsc_0019t3u60.jpg

 

dsc_0020afuh2.jpg

 

dsc_0021bzu0i.jpg

 

dsc_00223cuxb.jpg

 

dsc_002325ual.jpg

 

dsc_0024gsu09.jpg

 

dsc_002597ui9.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada nisi odmah zadovoljan sa kupljenim onda posao radiš dva puta.
Prije par dana kupio sam filter zraka za kabinu/klimu TG-G227 kod Tokića ali kada sam ga bolje usporedio sa svojim originalnim, vidio sam da je puno tanji, odnosno doslovno vidiš kroz njega dok je kod originala vidljivo da je puno deblji a krajnja dorada jako loša, ljepila ima na sve strane i loše zaljepljeni rubovi i zarezi za filter ramicu.

Nadoplatio sam razliku i uzeo originalni VW 1J0819644A (Mann Filter). Razlika je vidljiva i zadovoljan sam ali ono što me smeta je to da su štedjeli na rebrima tako da novi ima 30. a stari 35. rebara. Plaćamo istu cijenu a dobivamo lošije što svakako nije za pohvalu.

dsc_00018guo9.jpg

dsc_00029vun5.jpg

dsc_0003phuuj.jpg

dsc_000451ufn.jpg

dsc_0005fduph.jpg

dsc_0006hquxx.jpg

dsc_0010k6ugl.jpg

dsc_0012nqu63.jpg

dsc_0014mwuog.jpg

Edited by <TDI>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preko vikenda sam se bacio i na filter zraka motora. Ovako izgleda filter kada ga koristiš do zadnjeg kilometra, prljav i krajnje vrijeme za zamjenu. Prvo sam sve usisao iznutra pa zatim čišćenje sa krpom. Potrajalo je dok sam bio gotov i ovako je izgledalo nakon što sam sat vremena proveo i temeljito ga očistio. Nakon toga sam pošpricao lagano kokpit sprejom i još jedanput sve obrisao. Mislim da ovako nikada više neće izgledati, barem ne kod mene. :) Sutra sam u potrazi sa originalnim filterom 1J0129620 (MANN Filter).

dsc_0001dnu8n.jpg

dsc_0007dxuk1.jpg

dsc_00096pu1n.jpg

dsc_0011gwuwp.jpg

dsc_001254uoc.jpg

dsc_00136puoh.jpg

dsc_0014h1uy0.jpg

dsc_0017scu2m.jpg

dsc_0023y8u6z.jpg

dsc_0025znuj9.jpg

Edited by <TDI>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ipak je odluka je pala na zamjenski filter zraka MANN C37 153. Nema razlike između originalnog i zamjenskog jer ih proizvodi isti proizvođač samo pod različitim šiframa i što u originalu dolazi u VW ambalaži. Cijena je upola manja a kvaliteta ista tako da se nema što prigovoriti, još jedna sitnica manje. :)

dsc_0001rhu2a.jpg

dsc_000278uym.jpg

dsc_0003giuyt.jpg

dsc_0004bku8e.jpg

dsc_000501uwm.jpg

dsc_0006t9u3z.jpg

dsc_0007vuukn.jpg

dsc_0008rsu9g.jpg

dsc_0009ipu6d.jpg

dsc_0012riupg.jpg

dsc_0013dqupc.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pošto nam zima sporo ali sigurno dolazi pregledao sam tekućinu za vjetrobransko staklo i vidio da je unutra samo voda. Pošto je nije bilo puno izvadio sam je i ostatak usisao jer je bilo nešto tragova kamenca pa sam i to riješio. Sito na čašici je također bila prekrivena pa sam ju kompletnu stavio u Sanitar na jedan dan i nakon toga je bila kao nova. Odmah sam isprobao prednje i stražnje brisače da se cijevi napune i da preko zime ne bi bilo problema. Kupio sam Auto Lux od 5L tako da imam za nadolijevanje, lijepo miriše i služi do -25°C.

Nakon ovih sitnica koje sam riješio krenuo sam na kompletno čišćenje motora i mjenjača ali odozdo pa sam ovih dana skinuo zaštitu motora i počeo sa čišćenjem, sretno mi bilo. :)

dsc_0010znurb.jpg

dsc_0011a6udi.jpg

dsc_0012wtunx.jpg

dsc_0013zbua0.jpg

dsc_0014i5u16.jpg

dsc_0015g1u6d.jpg

dsc_0016k6u1o.jpg

dsc_0017dcu3f.jpg

dsc_0018dzuvd.jpg

Edited by <TDI>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao što sam najavio u prošlom postu krenuo sam u čišćenje motora, mjenjača i podvozja.
Skinuo sam donju zaštitu i počeo sa pranjem motora i mjenjača. Ujedno sam vidio da je jedna unutarnja desna manžeta popustila i izbacala mast na motor i mjenjač tako da je odluka o čišćenju ipak bila dobra. Pregledao sam sve manžete i samo ću unutarnje promjeniti da obje budu nove a vanjske su još dobre i vitalne. Koristio sam Ivasol CS za pranje i nakon toga obrisao krpom i tako tri puta zaredom. Na kraju sam sve našrpicao WD-40 kako bi aluminij dobio na svježini.

Kako me posao sve više vukao odlučio sam se i na čišćenje oplata koju mi je predložio kolega Divine i moram priznati da je to bio pravi pogodak. Hvala kolega na savjetu jer bez tog čišćenja auto ne bi bio potpuno pregledan i opran što mi je i bila namjera. Ujedno sam vidio koliko je odvodnih rupa bilo začepljeno. Od onih na pragovima pa do odvoda na amortizerima. Samo da je to napravljeno već je puno ali ja sam si dao i nešto više truda tako da je nakraju sve ispalo kako treba.

 

Pregledom auta odozdo samo je dodatno potvrdilo da je kupovina u Auto Fučkan u Sesvetama bila dobra odluka. Na karoseriji nigdje nisam uočio ni traga od hrđe i nakon brisanja podvozja pojavila se i original boja. Mogu reći samo da sam prezadovoljan jer sam sada pregledao svaki kutak na autu i stvarno nemam primjedbe.

 

Ovih dana ću pokušati stavljati fotke na forum kako budem imao vremena jer trenutno radim treći kotač a desnu stranu sam potpuno završio. Od čišćenja oplata, blatobrana, alu felgi pa do bojanja vijaka i kočionih kliješta u crvenu boju. Bilo je dosta posla...pa krenimo redom. :) Na žalost Photobucket je u štrajku pa ću sutra staviti fotke...

Edited by <TDI>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podvozje prije čišćenja

Ovako izgleda Golf naš svagdašnji ali odozdo, preko deset godina korištenja. Srećom da imam kanal u garaži i da volim šarafat u slobodno vrijeme. :) Sada vidim koliko mi on znači za ovakav rad jer bez njega teško da bih mogao ovoliko napraviti na Golfu koliko sam do sada uradio.

 

dsc_0019clpx5.jpg

 

dsc_0020iorkk.jpg

 

dsc_0021fzrq1.jpg

 

dsc_0026i0q4p.jpg

 

dsc_0027l1rj6.jpg

 

dsc_0028a3qfs.jpg

 

dsc_0044rsouf.jpg

 

dsc_0045jdr6n.jpg

 

Motor i mjenjač prije čišćenja

Malo masnoće ispod motora i mjenjača ali vidio sam i puno gore na našim bivšim autima a ovo mi se ne čini pretjerano nakon toliko vremena jer prvi vlasnik nije provodio vrijeme lickanjem na njemu ali mi je bitno da je redovito servisiran što se vidi po servisnoj knjižici i garažiran je pa je i lak ostao dosta dobro sačuvan.

 

dsc_0048uvq1j.jpg

 

dsc_0049fkrkn.jpg

 

dsc_0050t3rvw.jpg

 

dsc_0057ifpyp.jpg

 

Podvozje poslije čićenja

Podvozje sam malo prebrisao a kasnije sam uočio da je puno gumenih čepova napuklo a neki su se i doslovno raspali. Tako da sam dosta vremena proveo u skidanju čepova i pripremio odvode za bojanje a neki koji su bili premazani bodyjem, nanio bitumen te ih kasnije obojao. Nove sam naručio u ovlaštenom servisu i za sada mi samo još jedan nedostaje, odnosno jedan par gumenih čepova koje očekujem a sve ostalo sam riješio. Ujedno sam uočio da je dosta PVC čepova tzv. odvodnih ventila (443 803 583 M) bilo začepljeno. Ima ih jako puno pa ih je dobro tankim odvijačem ili nečim sličnim pročistiti jer se sa vremenom dosta nakupi smeća pa odvod nema funkciju koju bi trebao imati. Sve sam čepove koji su bili oštećeni skinuo, očistio i usisao odvod te ih ponovno vratio.

 

dsc_00149krci.jpg

 

dsc_0015opr67.jpg

 

dsc_001696pmo.jpg

 

dsc_00174do8a.jpg

 

dsc_0018igpoh.jpg

 

dsc_0019iurb4.jpg

 

dsc_0020wlpho.jpg

 

Motor i mjenjač poslije čišćenja

Oprani su tri puta odozdo a ova fotka je napravljena na drugom pranju tako da ću na kraju sve još jednom snimiti da se vidi razlika. Trećim pranjem sam još više očistio motor i mjenjač, odnosno onu masnoću koja se nakupila oko vijaka ali već i ovdje se vidi razlika. Bočne oplate koje štite motor sa strane također ću oprati i osvježiti. Puno je posla pa moraš ići redom a krenuo sam na skidanje kotača tako da je oplata ostala neoprana. :) Sutra stavljam fotke od podizanja auta, skidanja oplata od blatobrana, čišćenja alu felge pa do bojanja kočionih kliješta u crvenu boju.

 

dsc_000171oji.jpg

 

dsc_0003c0rvf.jpg

 

dsc_0004u0qzm.jpg

 

dsc_00057lrrd.jpg

 

dsc_00085uofl.jpg

 

dsc_000987q7n.jpg

 

dsc_0011dfp9p.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podizanje prednje desne strane

Nakon što sam nešto vremena proveo na čišćenju motora, mjenjača i podvozja odlučio sam se na skidanje kotača jer su alu felge bile prljave iznutra i teško ih je dobro oprati kada su na vozilu. Podigli smo prednju desnu stranu auta i krenuo sam sa čišćenjem.

 

dsc_0001czqie.jpg

 

dsc_000271ou0.jpg

Prednji desni blatobran prije čišćenja

Ovako je izgledalo nakon skidanja kotača a nakon toga sam krenuo na alu felgu jer me ona i povela na cijeli posao. Htio sam imati onaj čisti look iznutra i da se vidi dubina alu felge a onda su nakon toga pale, oplate od blatobrana i ostale sitnice.

 

dsc_0007tbrts.jpg

 

dsc_0008dcrp1.jpg

 

dsc_0009obrkf.jpg

 

dsc_0010vwo0s.jpg

 

dsc_0011hdqul.jpg

 

Skidanje oplate

Nakon skidanja alu felge krenuo sam na skidanje oplata od blatobrana. Dobar savjet kolege Divine a vidio sam nakon skidanja da imam posla oko čišćenja. U već nama poznatom čošku nije bilo puno prljavštine, moglo bi se reći šaka pijeska nakon deset godina ali odvod od praga je bio začepljen. Ne moram spominjati koliko je to loše za auto jer se voda zadržava u pragu a potom nastaje hrđa. Nakon čišćenja pregledao sam da li ima znakova hrđe ali ništa nisam vidio. Sve uredno premazano tvorničkom zaštitom i još u dobrom stanju.

 

dsc_0027fels0.jpg

 

dsc_00281nyep.jpg

 

dsc_0029s8zf3.jpg

 

dsc_0030rdbe5.jpg

 

dsc_0032l4xhv.jpg

 

dsc_00344uycf.jpg

Smeće

dsc_0079pdx2w.jpg

 

dsc_0081tuzai.jpg

 

Bojanje kuta u blatobranu

Pošto Hrvatska nije sunčana Italija bez snijega, soli i blata odlučio sam se ipak da obojam taj Bermudski čošak :) sa sprejom pa koliko drži da drži. Odredio sam visinu od 20 cm i smatram da je to dovoljno i obojao u tri sloja. Mislim da je dobra ideja a nisam htio namaz sa bitumenom jer nema potrebe. Boja koju sam nanio je dovoljna da zaštiti koliko toliko taj dio, ujedno je ta površina dobila sada na glatkoći pa će se i prljavština lakše oprati. Ali bez obzira na sve mislim da bi neka kontrola trebala biti barem svake treće godine jer nijedna zaštita nije 100%. Ne treba pretjerivati sa čišćenjem pa prepuštam da svatko odluči sam kada će ili neće očistiti blatobran ali nakon par godina nije naodmet prekontrolirati i po potrebi očistiti taj dio od blata jer on nakon nekog vremena može stvoriti ono što nitko od nas ne želi.

 

dsc_003509alr.jpg

 

dsc_00367catv.jpg

 

dsc_00383raj1.jpg

 

dsc_00396fze3.jpg

 

dsc_00441ayyy.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pranje desne oplate od blatobrana
Nakon pranja oplate od blatobrana prešpricao sam ju kokpit sprejom da dobije na svježini. Nedavno sam bio u ovlaštenom po gumene čepove i pregledao novu sedmicu a nakon stavljanja oplata ovako čistih ni moj se ne razlikuje puno od nje. :) Ujedno sam i sve vijke od oplate očistio i obojao sa crnom sjajnom bojom kakva se i koristila za te vijke kako bi sve dobilo na krajnjem izgledu.

dsc_0011wxpbk.jpg

dsc_0012y1pum.jpg

dsc_001572occ.jpg

dsc_0017ueqra.jpg

Prednja desna alu felga (SL 1750 SPEEDLINE) - 195/65 R15
Kada sam kupovao auto pomislio sam hmm ... što ima ružne felge, zar baš moj mora imati takve. :) A sada kada sam malo prelistao forum i vidio da baš te lijepo stoje na Golfu odlučio sam da ima dam malo sjaja. Felge su original od VW-a pod brojem (1J0 601 025 AL) SL 1750 SPEEDLINE. Zadovoljan sam sa njima i htio sam ih srediti koliko se može u kućnoj radinosti. Jednom sam prešao Ivasolom CS a nakon toga je slijedilo niz od bezbroj pranja sa Čarlijem i kuhinjskom spužvom pa nakon toga ispiranje. Nekako mi se ona pokazala najbolje za skidanje dugogodišnje naslage koju nije bilo lako skinuti, doslovno sam prste polomio perući ih.

dsc_0013v9a9g.jpg

dsc_0014qeah8.jpg

dsc_00155takv.jpg

dsc_0016j7ypx.jpg

dsc_0017ipyji.jpg
Felga nakon pranja
Ovako je izgledalo nakon što sam ju oprao i skinuo svu nečistoću i dijelove asfalta koji su se nalijepili na nju.
dsc_0023palpy.jpg

dsc_002404a3q.jpg

dsc_0025ckls0.jpg

dsc_0026diz67.jpg
Bojanje
Nakon detaljnog pranja vidio sam da je nemoguće svu nečistoću uklonuti, pogotovo onu u udubinama felge pa sam se odlučio da obojam krakove iznutra da ipak lijepše izgledaju. Koristio sam REN-CO sprej srebrni za felge i prešao sa njim preko njih i malo osvježio krajnji izgled.
dsc_00012ua86.jpg

dsc_00037xann.jpg

dsc_0005egzjp.jpg

dsc_0006faar2.jpg

dsc_0007tqbe0.jpg

dsc_0008dsxdf.jpg

dsc_0010tflne.jpg

Razmišljao sam da ih sam profi sredim (boja/lak) jer imam kompresor i dosta mi leži boja. Pokojni stric je imao termo autolakirnicu i kao klinac sam sa bratićem kod njega radio i zarađivao za izlaske. Puno toga sam naučio od njega i vidio kako se sve radi od pripreme do finalnog bojanja. Dosta sam stvari i sam obojao pa imam neki filing za taj posao. E sada, pošto to svaki dan ne radiš razmišljao sam da to prepustim nekome tko to radi na dnevnoj bazi. Ako bih sam radio morao bih znati koja boja se koristi, odnosno nijansa i gdje ju kupiti i koji lak. Ujedno da li je dovoljno vodobrusnim papirom napraviti pripremu ili ima i tu nekih caka. Na pjeskarenje ne bih išao, tako da sam to ostavio za slijedeću godinu, dok ne nabavim komplet zimskih guma kako bih mogao skinuti felge i vidjeti što sa njima mogu napraviti a možda i naći nekoga tko bi mi ih lijepo sredio bez curaka ili sličnog za pristojan iznos. Tako da ću se strpiti sa novim felgama, ujedno kupio bih samo ovakve ili neke slične jer me druge ne zanimaju, ali za sada je i ovako bolje nego što je bilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bojanje desnih kočionih kliješta u crvenu boju
Konačno su na red došla i kočiona kliješta. Na njima je već bilo tragova lagane oksidacije što nije bilo lijepo za vidjeti. Bojanjem bih dobio tri stvari odjednom, zaštitu za aluminij, lakše pranje jer se nečistoča teže zadržava ako je glatka površina i naravno final look koji nam je svima važan. Pretražio sam internet i naš forum da vidim kako su drugi radili. Znam za Foliatec sa učvrščivaćem i za Dupli Color sprej ali meni više odgovara boja jer se nanosi kistom a ne sprejom kojim puno stvari obojaš usput što nisam htio. Međutim nabava Foliateca bi trajala a ja ne mogu u jednom danu sve obojati a pročitao sam na forumu da je netko i običnu boju koristio tako da sam se odlučio za tu varijantu. I obična boja ima neku temperaturnu vrijednost koju može podnijeti a pošto mi Golf ne služi za trke poslužit će i obična. Ionako nakon dvije godine treba osvježiti boju tako da mislim da će ona poslužiti svrsi. Kasnije lako mogu nabaviti Foliatec ako ovo ne bude baš najbolje ali vidjet ćemo kako će se ova kombinacija pokazati.

Koristio sam bušilicu i na nju sam stavio finu žičanu četku koja je doslovno sve skinula tako je aluminij izgledao kao nov. Treba obratiti pažnja na gumice da ih se ne ošteti prilikom brušenja. Nakon što sam sve detaljno očistio, ispuhao kompresorom i prebrisao Seles odmaščivaćem krenuo sam na bojanje. Za bojanje sam koristio običan kist br.8. i dobro se pokazao za rubove i kutove. Radio sam u dva sloja a za prvi sloj sam malo razrijedio boju da lakše premažem dok sam drugi išao bez razrjeđivanja, direktno iz ambalaže. Malo je teže bojati ali siguran si da ti otapalo ne rastopi prvi sloj koji si nanio. Drugim slojem sam dobio masu boje koja se pravilno razlila a nakon sušenja izgledalo je kao da je plastificirano, glatko i čisto. Koristio sam sjajnu crvenu emajl boju od HELIOS-a (RAL 3000) koja u sebi ima laka i ta mi se nijansa sviđa. U ovome moram priznati da sam stvarno uživao, pogotovo kada sam vidio završetak. :) Samo da napomenem, sve diskove zanemarite jer ću njih slijedeće godine zamijeniti zajedno sa pločicama.

dsc_0018k8qfl.jpg

dsc_00207hrpz.jpg

dsc_0021njrq3.jpg

dsc_0023r6oy1.jpg

dsc_0025a7qw0.jpg

dsc_0027qxov4.jpg

dsc_0030egosl.jpg

dsc_0032yzrlf.jpg

dsc_003428qmo.jpg

dsc_00412eqw3.jpg

dsc_0042w7obt.jpg

dsc_0043b1p4m.jpg

dsc_0044vjro1.jpg

dsc_0045omr8x.jpg

Finalni izgled
Nakon dugog rada i dosta prolivenog znoja :) došao je i dan kada se sve montiralo i rezimiralo što se napravilo u tih par tjedana. Puno toga se vidjelo nakon skidanja oplata, otklonilo i zamjenilo ono što nije valjalo novim. Mislim da bez ove kontrole, skidanja oplata i čišćenja ne bi bilo dobro a ujedno sam vidio koliko stvari je potrgano, začepljeno ili nije na mjestu. Osobno sam zadovoljan urađenim i da se cijeli trud u konačnici isplatio.

dsc_0056urobk.jpg

dsc_00582borw.jpg

dsc_00593mrc7.jpg

dsc_00606irtg.jpg

dsc_0061jaq0i.jpg

dsc_006239oup.jpg

dsc_0063doo5q.jpg

dsc_006418rsq.jpg

FOLIATEC.com - Bremssattel Lack Set +++ Brake Caliper Lacquer Set

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nakon završetka prednjeg desnog kotača počeo sam sa čišćenjem stražnjeg. Pošto kolega PeroB voli guštati u novim fotkama, a volim i ja :) evo mali "update". Ovako je izgledalo nakon skidanja stražnjeg desnog kotača.

Stražnji desni blatobran prije čišćenja
dsc_0066mipai.jpg

dsc_0067kops0.jpg

dsc_00682opqi.jpg

dsc_0069r8qbl.jpg

dsc_0071ccrkc.jpg

dsc_0072pepkx.jpg

dsc_0073d7qtd.jpg

dsc_0075bjqpr.jpg

dsc_0076auq78.jpg

dsc_0078u0onm.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skidanje oplate na stražnjem desnom blatobranu
Poslije skidanja kotača došla je na red i oplata koju sam skinuo i poslije se prihvatio čišćenja. Blatobran sam čistio jednostavno sa spužvom i čistom vodom i to nekoliko puta dok voda više nije bila prljava. Nakon toga uzeo sam krpu i sve obrisao. Na blatobranu nigdje tragova hrđe kao ni na prednjem desnom ali se malo ipak pokazala na podvozju i na nosaču. Vidim da nije nanesena temeljna boja nego je sve direktno lakirano sjajnom crnom bojom tako da je tu njegova slaba točka. Pošto je to uvijek prekriveno blatom i ne čisti se pretjerano, nikada se ne vidi koliko ga je vrijeme načelo dok god ga detaljno ne opereš.

Skidanjem sam uočio da su i donji čepovi koji su bili premazani tvorničkom zaštitom malo popustili. Radi se o gumenim čepovima (N 102 266.01) koje sam naručio u ovlaštenom ali umjesto njih sam dobio zamjenske (1K0 899 185) koji odgovaraju ali su nešto manji pa mi se nisu baš svidjeli. Pošto na ovoj strani nisam mijenjao čepove jer su svi u dobrom stanju ostavio sam sve kako je bilo sa originalnim.

dsc_00038jo3v.jpg

dsc_0004rrrjx.jpg

dsc_0006ncqfm.jpg

dsc_0007kjp29.jpg

dsc_0008uipdx.jpg

dsc_00094yog1.jpg

dsc_00101oprh.jpg

dsc_0011hjr0t.jpg

dsc_00136ornt.jpg

dsc_0015s7oyz.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bojanje zaštitnog lima stražnje kočnice

Nakon što sam više puta očistio blatobran, podvozje i kočiona kliješta odlučio sam se na bojanje zaštitnog lima od kočnica jer su se na njemu vidjele točkice od hrđe a tako nisam htio ostaviti. Uzeo sam brusni papir P600 i par puta prešao po limu dok nije bilo potpuno glatko na dodir, zatim sve ispuhao kompresorom te obrisao sa SELES odmaščivaćem. Sva mjesta koja se ne bojaju, zaštitio sam sa novinskim papirom što je malo potrajalo te zatim tri puta prešao sa crnim sjajnim sprejem u razmaku od 10 minuta tako da se napravi lijepi zaštitni sloj.

Prije

dsc_00376cqfu.jpg

 

dsc_0038wmrf0.jpg

 

dsc_0039f3rau.jpg

 

dsc_0040lxpjv.jpg

 

dsc_004156ou9.jpg

 

dsc_0044r4q9i.jpg

Poslije

dsc_0047d1qvv.jpg

 

dsc_0048nvoq6.jpg

 

dsc_0049mdr88.jpg

 

dsc_0050k8o4w.jpg

 

dsc_0058jdqec.jpg

 

dsc_00596wobd.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bojanje stražnje desne strane podvozja

Kada sam već počeo odlučio sam se i na bojanje podvozja. Na fotkama se vidi da je i on dobio točkice od hrđe a na nosaču pogotovo. Ajde da i on ima malo hrđe, ovako mi je bio nekako sumnjiv. :) Ako bih tako ostavio za kojih pet godina hrđa bi se još više mogla proširiti a ovako čist teško da će uvijek biti a za bojanje je sada taman. Kupio sam crnu sjajnu boju za metal od Heliosa (RAL 9005) i počeo sa bojanjem. Sjajna crna se i koristila na podvozju pa sam takvu i uzeo. Nisam ju razrijeđivao nego direktno iz ambalaže i polako nanosio sa kistom. Trajalo je jer sam sve prešao, pa čak i nosač oko zadnje opruge, tako da je sada sve premazano. Nakon što se boja osušila, vidio sam da je ipak dobro što sam se odlučio na taj posao. Boja je sada tako glatka da se prljavština neće toliko zadržavati a i kod pranja će biti puno lakše, ujedno je to sada dodatna zaštita što mi je najvažnije. Sve u svemu, zadovoljan sam napravljenim.

 

01_dsc_0051ofjqx.jpg

 

02_dsc_0052nwju4.jpg

 

03_dsc_0053etjtt.jpg

 

04_dsc_005695jjc.jpg

 

dsc_0032b8k70.jpg

 

dsc_0033k8kcy.jpg

 

dsc_0034f0jfh.jpg

 

Bojanje stražnjeg desnog nosača

Nakon što sam osvježio podvozje odlučio sam se i na bojanje nosača sa obje strane kako bi dobio na vizualnom izgledu. Ponovno brušenje sa P600 brusnim papirom i sve što ide nakon toga te prešao u tri sloja sa crnim sjajnim sprejom.

Prije

dsc_0278klkap.jpg

 

dsc_0279ibjil.jpg

 

dsc_0280uejv3.jpg

 

dsc_02822mkza.jpg

Nakon

dsc_0041i6kqr.jpg

 

dsc_0043nwj45.jpg

 

dsc_0050f5kqj.jpg

 

dsc_005166jw0.jpg

 

dsc_00525hjtd.jpg

Edited by <TDI>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saniranje gumenih čepova (N102266.01) u stražnjem desnom blatobranu
Spomenuo sam da su gumeni čepovi malo popustili, odnosno tvornički namaz se povukao i popucao. Nisam htio tako ostaviti jer bi se sa vremenom zaštita još više mogla povući a i voda bi nakon toga mogla prodrijeti u područje praga. Da tako ne ostane namazao sam bitumen oko čepova a onaj tvornički namaz zalijepio sa bitumenom kako bih sve to nakraju prešpricao crnim sjajnim sprejem u tri sloja na sva tri čepa.

U donjem dijelu gdje se nalazi prag primjetio sam da ima dosta rupica koji su nastali tvorničkim premazom koji nije sve ravno prekrio. Tu je inače bilo puno blata pa sam još jednom namazao bitumenom i izravnao sve neravnine da se voda ne zadržava u tom dijelu i na kraju sve prešpricao sprejom kao što sam napravio i na prednjem desnom blatobranu.

dsc_02517sjk3.jpg

dsc_0252gkj7l.jpg

dsc_0253u6jf8.jpg

dsc_0254ilj6n.jpg

dsc_0256obj8b.jpg

dsc_0258a4j3e.jpg

dsc_02608akbk.jpg

dsc_0266ask3p.jpg

dsc_0271rxks3.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stražnja desna alu felga (SL 1750 SPEEDLINE) - 195/65 R15
Nakon toga došla je na red stražnja alu felga SL 1750 SPEEDLINE 195/65 R15. Pošto sam se već ispraksirao u čišćenju nekako je sve išlo malo brže nego prvi puta. Na felgi se nakon čišćenja vidjela mala oštećenja na laku pa nije bilo smisla tako ostaviti a pošto sam bojao zadnje žbice odlučio sam se da cijelu prednju stranu felge prešpricam srebrnom bojom za felge i tako malo osvježim a kasnije ću vidjeti kako ću riješiti felge. Lagano sam površinu prebrusio finim brusnim papirom, prebrisao i prešpricao. Nakon toga sam usporedio da li je bolje ili lošije ispalo. Boja je ipak prekrila oštećenja i malo osvježila cijelu felgu.

Čišćenje
dsc_0082y3l6t.jpg

dsc_0083vylhk.jpg

dsc_0084ryx2d.jpg

dsc_00854tabd.jpg
Bojanje
dsc_0086mkxai.jpg

dsc_008824alu.jpg

dsc_0089subuk.jpg

dsc_00916slkv.jpg

dsc_009533bp3.jpg

dsc_0096fpzfx.jpg
Konačni izgled
dsc_0010yjldw.jpg

dsc_0011s1b9q.jpg

dsc_00132qaxs.jpg

dsc_0016pllj6.jpg

dsc_0017w4yj5.jpg

dsc_001988xu7.jpg

Edited by <TDI>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bojanje stražnjih desnih kočionih kliješta
Malo po malo došao sam i do njih. Užitak ih je raditi a najljepše kada zategneš zadnji vijak na felgi i vidiš svoj uradak. Postupak je bio isti kao i na prednjim pa sam već malo ušao u štos.
Sprijeda
dsc_0021wjbbx.jpg

dsc_0022uvbpz.jpg

dsc_0024mba30.jpg

dsc_0026u2yvx.jpg

dsc_0027hpak4.jpg

dsc_00280tbpa.jpg

dsc_0030zmywo.jpg

dsc_0031sqbo5.jpg
Sa strane
dsc_0045uyzfo.jpg

dsc_0046roxha.jpg

dsc_0047vqlxc.jpg

dsc_0048r0akb.jpg
Odozgo
dsc_0063lxzl4.jpg

dsc_0064giyut.jpg

dsc_0066rxb51.jpg

dsc_0067vvbjb.jpg

dsc_0069wezdb.jpg

Komentari

Edited by <TDI>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stražnji desni blatobran prije stavljanja oplate
Ovako je izgledao zadnji desni blatobran netom prije stavljanja oplate, više puta opran, obrisan i spreman za ugradnju. Nisam spomenuo u prethodnim postovima da se za skidanje oplate koristi torakas odvijač ili nastavak. Bez njega ne bi trebalo ni početi skidati oplate. Kupio sam dva toraks nasadna bita 25mm od 1.4" i stavio ga na dva nastavaka i to je sve što treba. Oplatu sam više puta oprao jer su se na nju zalijepili komadi asfalta kojeg nije baš lako skinuti ali ako si uporan ide. Malo je dobila osvježenje sa kokpit sprejom pa nazad na staro mjesto.

Oplata i vijci stražnjeg desnog blatobrana
dsc_003592u4r.jpg

dsc_003631uj9.jpg

dsc_003729ut1.jpg

dsc_00399ful7.jpg

dsc_0040z4udc.jpg

dsc_00445eusl.jpg
Oplata
dsc_0001nzuhb.jpg

dsc_00022hub1.jpg

dsc_0003cxuy0.jpg
Vijci
dsc_00046nudz.jpg

dsc_0005zxuwv.jpg

dsc_0006qpu09.jpg
Toraks nastavak (bit) 25mm / 1.4"
dsc_00024mupb.jpg

dsc_0003mluhb.jpg

dsc_000468uwb.jpg

dsc_000516urz.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stavljanje oplate u stražnji desni blatobran
Prije stavljanja oplate namazao sam sve vijke višenamjenskom masti kako bih malo spriječio nastanak hrđe a ujedno i olakšao dotezanje. Jedan savjet ... samo nježno sa dotezanjem, pogotovo kod pvc tipli da se ne presili navoj jer kada se sve skupa dotegne one dobro drže pa nema potreba za nekom pretjeranom silom.

dsc_0070viu2i.jpg

dsc_007263uq8.jpg

dsc_00734lu0x.jpg

dsc_0074z9umo.jpg

dsc_0075o6u9s.jpg

dsc_0076bfux6.jpg

dsc_00778tu1m.jpg

dsc_007877ujn.jpg

dsc_0079ynube.jpg

dsc_00806auln.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Finalni izgled stražnjeg desnog kotača
PVC čep od alu felge ću nabaviti novi, odnosno sva tri bih morao zamjeniti novim ali za sada su i ovi dobri jer imam i drugih važnijih troškova. Eto i drugi kotač je završen. :)

dsc_0087t0qzn.jpg

dsc_009115of3.jpg

dsc_0093i5pd0.jpg

dsc_0095klo43.jpg

dsc_00973wp4q.jpg

dsc_0099bppdt.jpg

dsc_0100c6qsw.jpg

dsc_0102htrcz.jpg

dsc_01056vrcy.jpg

dsc_01095wpwr.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Originalne gumene podnice za VW Golf IV

Nakon ovih težih poslova nešto što je bilo lako za ugradnju bez neke velike muke a korisno i lijepo izgleda. Uzeo sam ipak originale jer ću najvjerojatnije uzeti i Petex podnice. Koristim ih kroz cijelu godinu a ne samo preko zime jer su praktične i prljavština se zadržava u utorima pa ih samo istreseš. Tako da ću originalne koristiti ljeti a zamjenske zimi jer imaju viši rub pa ću uvijek ove koje se ne koriste biti očišćene i spremne za slijedeću sezonu.

 

• (1J1061501A 041)..................prednji set..................................224,93 Kn

• (1J0061511041).....................stražnji set..................................168,40 Kn

UKUPNO: ...............................................................................(393,33 Kn)

 

Zapakirane

dsc_0165pfx2w.jpg

 

dsc_0166ivasv.jpg

 

dsc_016762brw.jpg

 

dsc_0169otzeo.jpg

 

dsc_01707eay8.jpg

 

dsc_0171xnxhk.jpg

U Golfu

dsc_0173rrll0.jpg

 

dsc_01759cxwi.jpg

 

dsc_01766axkd.jpg

 

dsc_0177c2zpf.jpg

 

dsc_01787slp8.jpg

 

dsc_0180h5xt9.jpg

 

dsc_01819kzww.jpg

 

dsc_018315l7s.jpg

 

dsc_0185qdzxo.jpg

 

dsc_0188gaxup.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 15