1 1
azraphantom

Ulje i filter ulja - prvi put

Recommended Posts

Ekipa, dobar dan

 

Treba mi sljedeća pomoć. Naime, prvi put mijenjam ulje i filter na svom novom mezimcu.

 

dakle, riječ je o polovnom Golfu 6 Bluemotion 1,6 TDI iz 2010. Sutra prelazi 160 000 km i na instrument tabli javlja da se treba radit servis.

Koliko vidim po servisnoj kartici, iduca zakazana promjena je tek 01.01.2016. ali ocito se puno vozilo pa je probijen kilometrazni limit za servis.

 

E sad, ta porukica za servis se odnosi samo na ulje i filter? Ako radim to kod svog servisera, je li mi on uopce moze namjestit da mi se ta poruka nakon zamjene ulja izbrise i resetira ili ga moram vozit ovlastenom? Koja je razlika između ovlastenog i "mog"? I da, ono najvaznije pitanje, koje ulje da koristim, sto predlazete i koje su cijene.

 

Puno hvala svima, svaki savjet je dobrodosao.

 

Lijep pozdrav,

Ante

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, hvala. upravo prelistavam.

 

Nego, je li se obavijest o servisu "poništava" s instrument table samo kod ovlaštenog ili može i serviser?

 

Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Može to i kod servisera koji ima komp i program za to.. ne mora u ovlateni zbog toga..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze i bez kompa.... A palit ce se opet za onoliko na koliko je nastimano.... ako je uvoz onda se pali svako 30tkm... moja preporuka da mjenjas svako 15tkm il 12mj...

160tkm ima i sad jel ulje samo il sve jbg sve ovisi o prethodnim servisima.... a ta kilometraza jos donosi i izmjenu zupcastog remena i kompl distribucije s vod. pumpom.... (ako vec nije mjenjano)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, međutim prema servisnoj knjizici je ulje, filter i ulje u kocnicama mijenjano u 01/2014, dakle ove godine i sljedeća izmjena je zakazana za 01/2016. Prema tome, servis je svako 2 godine. ali, buni me što se već sad upalio servis, ipak je godina i dva mjeseca prije datuma upisanog u knjizici malo velika razlika?

 

p.s. kad izvadim sipku ulja, ima ga malo preko pola. boja je onako idealna, cak malo i tamnija cini mi se...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

i nisi mjenjao ulje? pa onda vozi do 2016. pa ces s jedim uljem preci 120000km

znaci kod tebe je servis 2 godine ili 30 000km, a to je sad na redu

nemaju veze mjeseci ako si presao toliko km, autofreak ti je gore napisao intervale zamjene, preporuka je onaj kraci od 15 000km

tko maze taj se i vozi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lijepo ti je napisano, ne kuzim sto te ima bunit tu?

Ili 30 000 km ili 2 g., sto prije dodje na red. Tvoj se auto ocito dosta vozio i nabijena je kilometraza tako da se upalila lampica za servis i to je to.

 

Mijenjas ulje i filter. Filter goriva po potrebi, jer nisi reko kad je zadnji put mijenjan. Tekucinu u kocnicama ne moras sad mijenjat, miran si jos cijelu sljedecu godinu.

 

Jesi sad skonto? Ne znam kako jednostavnije pojasnit ti..

Share this post


Link to post
Share on other sites

I u Hrvatskoj zaboravi longlife servise(svako 2 godine ili 30000 ovisi sta prije nastupi) kod nas je pravilo 1 godinu i 15000 km .Znaci poslije ovog sljedeca zamjena ulja ti je u 11/2015 ili 175tkm

Share this post


Link to post
Share on other sites

možeš malo bolje objasnit zašto upola kraći interval izmjene nego tvornički navedeno? šta je u nas kvaliteta goriva tolko lošija i da tolko utječe na interval zamjene?! pitam jer me zanima razlog

Share this post


Link to post
Share on other sites

E lijepo - žali se UNPROFOR-u. Ako hoćeš zadržat garanciju - pleši kako Zubak svira. Diskreciono pravo svakog uvoznika je odredit intervale jer ti ON daje garanciju.

 

Ako ćeš mijenjati na 15 kkm, onda ti je bitno samo da ispoštuješ C3 normu zbog DPF-a. Npr. Castrol EDGE 5w-40 je C3, stavi to i vozi 15 kkm i budi siguran da imaš vrhunsko ulje u motoru.

 

30 kkm vrijedi isključivo samo novi auto koji radi prvi servis. Nakon toga ide po 15 kkm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se ne varam vani je servisini interval 30t km! A ulje kaj neide castrol 5w30 baš zbog dpf-a

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da vani je servisni interval 30, 60, 90.000

i onda baš kad trebaš uložiti više u servis daš ga unutra i uzmeš opet novi

a sa ovim nek se netko drugi hebe.

može biti kakvo god hoceš ulje 15.000 max ili 1 godina mu je dosta

Share this post


Link to post
Share on other sites

E lijepo - žali se UNPROFOR-u. Ako hoćeš zadržat garanciju - pleši kako Zubak svira. Diskreciono pravo svakog uvoznika je odredit intervale jer ti ON daje garanciju.

 

Ako ćeš mijenjati na 15 kkm, onda ti je bitno samo da ispoštuješ C3 normu zbog DPF-a. Npr. Castrol EDGE 5w-40 je C3, stavi to i vozi 15 kkm i budi siguran da imaš vrhunsko ulje u motoru.

 

30 kkm vrijedi isključivo samo novi auto koji radi prvi servis. Nakon toga ide po 15 kkm.

 

nema zubak veze s time

 

tak je tvornica odredila

 

i servis je svakih 15tkm kod nas neovisno jel nov ili nije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Di jeftino promjenit ulje na području ZG-zapad...materijal imam već.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thugich s foruma, Low budget servis iznad Gajnica, izgleda ko da jede malu djecu al prva liga decko :D

+385 91 201 4306

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da vani je servisni interval 30, 60, 90.000

i onda baš kad trebaš uložiti više u servis daš ga unutra i uzmeš opet novi

a sa ovim nek se netko drugi hebe.

može biti kakvo god hoceš ulje 15.000 max ili 1 godina mu je dosta

 

Da vani je servisni interval 30, 60, 90.000

i onda baš kad trebaš uložiti više u servis daš ga unutra i uzmeš opet novi

a sa ovim nek se netko drugi hebe.

može biti kakvo god hoceš ulje 15.000 max ili 1 godina mu je dosta

to je sve politika isplativosti jer imaš ljude i firme koji kad kupuju aute gledaju troškove za vrijeme eksploatcije pa kad dolaze po ponude odmah pitaju za servisne intervale i odma zna koliko će još dodatno potrošiti

npr. mate mi već par godina kao službeno dobija pežoa i kod njih je 30 t km interval, kad napuni 3godine ili 80 t km vrati i dobija drugog i to znači da su samo 2 puta npravili servis,a da je vw to bi bilo 5 puta :da

tako i vw zbog konkurencije podiže intervale npr. za razvod, a rijetko koja vodena pumpa izdrži interval .......

al slažem se s ovim 15 tisuća ili godina i mir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam da je to politika isplativosti

nije isto kad firma ili neki recimo trgovacki putnik kupuje auto

ili obicni smrtnik koji je dao zadnju kunu za auto i planira ga voziti narednih 10-ak godina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam da je to politika isplativosti

nije isto kad firma ili neki recimo trgovacki putnik kupuje auto

ili obicni smrtnik koji je dao zadnju kunu za auto i planira ga voziti narednih 10-ak godina

Ta politika isplativosti je zapravo cisti konzumerizam sto nas kosta. Sve se radi da traje u garanciji a kasnije je stvar srece. Sve te rezultate konzumerizma mozemo vidjeti na nasem forumu ( npr golf 7 getriba klopoce ) i drugi brendovi...

Dan danas se na ulicama mogu vidjeti stari drndavi TAMovi koji se kotrljaju i dalje ( a da ne pricamo.golf jedinice i dvojke )...

Mali osvrt kako ja gledam na to :)

PS : Nekako mi je suludo uopce vjerovati da se ulje mijenja nakon 30tkm.. A di su tek radni sati - po gradu stani kreni..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa eto neke marke imaju interval svakih 30k, evo i kod mene je jedan takav i prošao je bez problema već 200k km.

Ovi što misle stavljat srot ulje, njima je bolje da rade svaki tjedan servis....

Svaka marka vozila ima svoju normu ulja koju su pretpostavljam ispitali, a to što se mi pravimo pametni pa idemo kemijat da bi jeftinije prošli ili se čudimo da nam nakon promjene vrste ulje počne trošit ko lud.

Neki dan čitam na fejsu lik promjenio vrstu ulja( je je čuo od kumovog sina ( koji se još btw. igra u pjesku ) da je to bolje i vidi vraga počeo mu trošit ulja više nego goriva.....

 

I da zašto npr bmw ima svugdje isti interval ( 30k km ), ane kaoo VW u Njemačkoj 30k a kod nas 15k, i prodaju priču ( bar u ovlaštenom ) da je to zbog našeg goriva.....

 

 

Koji k.. onda bmw nema kod nas interval svakih 15k ako je gorivo šrot naspram njemačke ''kvalitete''.

 

Prodaju nam muda pod bubrege...................

Edited by kostolomac_cro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam ja auta sta su napravila po 30- 90.000 bez zamjene ulja i dan danas voze

a koliko je to dobro je druga prica

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 1