1 1
azraphantom

klima uredjaj

Recommended Posts

Pozdrav,

 

Posto se blizi ljeto, mene zanima i priblizavanje perioda kad ce klime bit stalno ukljucene. Naime, kupio sam sesticu prosle jeseni i sad cu tek ovo ljeto prvi put zastalno koristit klimu. Posto je auto kupljeno polovno neznam sto je bilo prije i kako to fumkcionira sve ( prije nisam imao klimu u autu ). Je li je moram vodit na provjeru, punjenje i koliko cesto? Vidim da se reklamira punjenje, kako to sve funkcionira? Hvala svaki odgovor je dobrodosao?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad ponestane plina, elektronika ne dozvoli paljenje kompresora. Dakle klima neće raditi. Pusti ti te reklame. Samo filter klime jednom godišnje mijenjaj i to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako dobro hladi, nista ne diraj. Jedino mozes kupit onaj sprej za dezinfekciju i naspricat u otvore ventilacije. Filter zamijeni i hladi koliko hoces..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što je sa uljem od kompresora?
Da li se može prekontrolirati nivo i kada se mijenja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

koliko znam,ulje se mijenja kod svakog servisa klime,tj nadopunjavanja plina,tj.bar bi trebalo,mada ih puno to ne radi..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba klimu redoviti puniti jer sa punjenjam klime se puni i ulje kojim se kompresor podmazuje. A svaka klima kojoj fali i pola plina hladi, ali kad napunis klimu onda tek vidis sta znaci kad klima hladi. Ja osobno svakih 2 godine izdvojim 200-300 kn i napunim je.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Klima je zatvoreni kružni proces, isti sistem koji imaš u frižideru ili hladnjači doma...jel servisiraš svoj frižider svake godine? Dok radi ne čačkaj ništa.

 

Ako fali plina i klima ne radi kako treba znači da je negdje pukotina i pušta freon - to treba sanirati a ne svake godine raditi "servis" i da vas deru po 300-500kn svaki put...kila plina R134 recimo je na tržištu cca 100kn, u auto obično ide oko 700-800 grama pa si sad računaj gdje mu je zarada na takvima koji misle da trebaju svake godine tzv. servis klime raditi i dopunjavati...

Kad je plin ispustio iz sistema van negdje normalno je ubaciti u sistem dušik pod pritiskom sa markerom i poslje vidjeti gdje pušta i to sanirati, nije normalno puniti freonom svake godine iznova i plaćati "servis" - bacaš novce u vjetar.

 

Vozim Golfa 3 starog 22 godine sa klimom, jednom punjena kad sam probio hladnjak klime - hladi odlično dan danas...prilikom punjenja obavezno ide i ulje kompresora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U potpunosti se slažem s tobom Kazaam.

Prije sam vozio passat međuliniju iz 1995.

Nikad punio klimu, sve godine radila je savršeno i tako sam ga i prodao.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 1