7 7
alpacino

Sredstva za održavanje laka

Recommended Posts

Obzirom da dosad na starom autu nisam previse pažnje pridavao održavanju laka( znao se zalomit i čarli za pranje suđa :lol2 ), a isto je bio crveni pa su se posljedice nakon nekog vremena vidjele, odlučio sam odmah u startu oprskrbiti se kako spada, od sredstva za pranje, krpa koje neće oštetiti lak itd... Crvena na golfu također nije metalik nego obično, a navodno da su one sklonije izbjeljivanju nego metalik boje. Dakle:

 

1. Koje sredstvo za pranje vozila uzeti ( i posebno za felge ako je potrebno)?

 

2. Koje spužve, krpe koristiti da ne oštećuju lak (mislim da sam pročitao negdje da se za to gleda broj mikrovlakana, microfibre tako nesto)?

 

3.Koji vosak koristiti i koliko često?

 

4. Našao sam par preporuka za vosak i nije mi jasno:

 

http://gtechniq.com/products/auto/pe.../crystal-serum - za ovaj kažu da drži do 7 godina, ujedno i najskuplji, ali kako može vosak na autu imati toliku trajnost, mislim auto se i pere svako tolko vodom pod mlazom i razni sredstvima, ne razumijem kako može vosak to sve izdržati?

 

I ovaj povoljniji, drži navodno 12 mjeseci: http://www.soft99.co.jp/english/prod...html?pid=00298

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Nema pravila, samo neka bude šampon za vozila. Meni se pokazao dobar sunčev sjaj nekako sa voskom.. Probao sam X šampona aaa li-la..Sonaxov je dobar al brzo ga potrošim jer je više u tekućem stanju nego gustom... Za felge preporučujem isto sonax xtreme wheel cleaner (samo oprez ne na vruče felge)

 

2. Spužva sonax oko 25 kn ti je..fina i gruba strana zamjena svakih pol godine... za isušivanje jelenja koža ili imaš onih mikrofaznih ručnika isto nisu loši..

 

3. Za vosak bih preporučio neki meguiars wax (imaš brzi i onaj koji se nanosi na mašinu) ali vosak ti drži nekih čini mi se pola godine (ispravi te me ako griješim)

 

Ako želiš dugoročni sjaj na autu onda ti je bolje uplatiti poliranje (jednoslojno dvoslojno ili troslojno ovisno koliko imaš novaca tj koliko misliš izdvojiti za tu muziku)

Edited by MarkoTDI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala.

U principu sve za pranje vozila mogu onda u Sonaxu nabaviti.

Jedino za vosak me muči, obzirom da nisam to nikad radio, mogu li ikako nešto krivo napraviti pa da imam više štete nego koristi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

najbolje ti je ako mozes dat ga finom pastom ispolirat i nano zastitu stavit ,tako ce bezbojni bit zasticen od sranja

 

a onda samo pranjem i voskom to odrzavas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako hoces biti picajzla, odi u Partes i uzmi kod njih sve sto ti treba. Vosak ako ne znas, nemoj sam radit, plati njima i miran si.

2 puta godisnje i amen.

Jednom ovako poslije zime,na proljece, komplet pranje i voskanje i to je to.

Ako imas para, onda mozes ko i Dario staviti onu nano zastitu na lak.

Ali za sve informacije, odi do njih ili ih nazovi. A imas i njihov web shop sa svim proizvodima.

 

Dario me preduhitrio u odgovoru..

Edited by vlaho 2901

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takodjer mislim da na novi auto najbolje stavit nano zastitu u Partesu recimo.garancija je 2 god i ponekad se ode na ciscenje laka u tom razdoblju...to je vrh zastite laka a najjednostavnije odrzavanje nakon toga...treba ti 200-300€

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opčenito odes u Partes u slavonskoj i pitaš šta god te zanima. Dečki će rado pomoći i objasniti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako ću na kraju i napraviti. Kupio sam šampon, krpu i jelenju za pranje, a vosak ću dati da mi naprave u Partesu, Black pearlu ili dr. Kuko.

Necu jos za sada ići na Nano tehnologiju, za početak ću samo vosak. Jedino ne znam koja je razlika između recimo tvrdog voska polimer Meguiars i prirodnog Carnauba voska.

Share this post


Link to post
Share on other sites

prirodni krace traje

Hvala.

Jel znaš koliko odprilike traju?

Očekujem da mi bar 3 mjeseca izdrži kad stavim. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve ovisi kako često i s cim pereš auto , ja sam dao u partes navoskat auto, nakon 2-3 dana su mi gospoda iz black pearla skinula vosak svojim stručnim pranjem

 

Šampon koji moraš koristiti na vosku mora biti propisan da je wax Safe jer npr jedno-dva pranja s carlijem ili na samoposlužnim praonama i vosak je vrlo vjerojatno skinut jer su to koncentrirani šamponi koji su agresivni za vosak ... Kad bi imao vremena i volje najpametnije bi bilo svako malo tj pri svakom pranju vosak osvježiti s nekim quick detailerom koji u sebi ima čestice voska pa samim time produljiti vijek trajanja voska

Share this post


Link to post
Share on other sites

Još se sjećam kad sam uzeo meguiars gold class tvrdi vosak i cijeli dan sređivao i voskao auto, pa za dva dana na samoposlužnoj šampon doslovno skinuo sav vosak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikakve jelenje koze,to je smece...

Microfibrin rucnik za susenje auta,spuzva samo za pragove i felge a rukavicu od ovcje vune za pranje.

Fusso 12 mounth je izvrstan vosak,meni drzi vec 4mjeseca i izgleda kao i prvi dan a prao sam ga po zimi nebrojeno puta na automatskoj i prezivio je svu sol i ostale pizdarije.

Na crodetailing forumu se moze svasta nauciti i kupiti ako netko ima volje,nek si pogleda...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš sam pregledao taj forum. Mislim da tamo ima ljudi koji to ipak profesionalno rade. Danas sam dosta toga naučio čitajući forum al za mene još uvijek su neke tehnike nedostupne. Preporučujem dečkima neka otvore forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prošle godine sam se registrirao na taj forum da mogu više tema pregledati i ima se što naučiti. Sam se za sada ne bih upuštao u veće zahvate ali ima dobrih savjeta što kupiti i koristiti kod pranja i na koji način, tako da za sada imam skroman asortiman koji polako povećavam koliko mi financije dopuštaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1,Auto dobro isprati sam s vodom

 

2Našpricati felge i njih prvo prati

 

3 auto pošpricati s snow foam- u njega staviti malo šampona, i pustiti 20 min da odstoji

 

4 auto isprati s vodom

 

5 pranje auta s dvije kante i dvije rukavice, u jednu vodu s šamponom a u drugu samo voda ( kante s grid guardom)

 

6 ispiranje auta

 

7 sušenje

 

To je to za pranje

Možeš staviti

quick detailer

Vosak

Ili neku zaštitu

 

Šta bi ti preporućio od proizvoda

 

Rukavice- meguiars

 

Kante- meguiars

 

Snow foam- valet pro

 

Šampon-chemical guys citrus

 

Felge- valet pro bilberry wheel cleaner

 

Quick detailer- chemical guys p40

 

Unutrašnjost platno- chelical guys fabric clener

 

Krpa za sušenje-orange baybis

 

Insekti- lct insekt

 

Vosak- fusso

 

Crnilo za gume-meguiars endurance tire gel

 

Gume oko vrata i prozora- koch chemi plast srat

 

To su stvari koje sam ja koristio, i koje ti mogu preporučiti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obavezno rukavicu umjesto spuzve koristi. Sampon chemical guys citrus. sto se tice voska soft99 fusso ti je bog i batina. i jos ti treba dobar microfiber rucnik za susenje. bilt hamber surfexhd za felge i slicno. u kantu obavezno grit guard. i pokraj jos jednu kantu za ispiranje rukavice

Share this post


Link to post
Share on other sites

obojica grijesite sa samponom.... sampon je show, sam ga koristim, ali sam i sam sebi s njegovom upotrebom skinuo vosak jer nije ph neutralan i dosta agresivno djeluje na vosak, nece ga skinuti prvim pranjem ali kroz nekoliko pranja se osjetno vidi da vosak gubi svoju funkciju tj da ga je skinuo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Većinu stvari primjenjujem navedenim redosljedom a jelenju krpu sam zamijenio sa dva ručnika od mikrofibre koje sam kupio u Meguiar'su i pokazala se odlično kod brisanja. Dvije kante, dvije Sonax spužve za sada dok ne kupim vunenu rukavicu za pranje i običan Sonaxov šampon a vosak za sada izbjegavam do daljnjega. Kada nađem vremena pročitam si neke teme sa navedenog foruma a sve drugo će se polako nadograđivati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da nitko ne griješi ako ga opere "klasično"..ovo s dvije kante, snow foam su neke stvari gdje već se prelazi na veću razinu. Za takva pranja mislim da si trebaš pripremiti 3 tisuće + kuna... Jer koliko sam čuo snow foam nema smisla imati ako nemaš visokotlačni perač s grijanjem vode. A oni koštaju u startu 3 tisuće kuna. Nastavak za snow foam 500 kn.. Tekućina za snow foam 100 kn.. APC 200 kn.. Krpe 200 + kuna. Tako da. Ja sam zadovoljan i sa svojim običnim pranjem... Svaka čast tko prakticira ove gore navedene stvari. Da ću ih ja uzimati hoću - kada - kada si zaštedim :lol2

Edited by MarkoTDI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno, i ja perem klasicno uz nesto skromnih dodataka koje sam kupio i to je to za sada. Po meni, malo uloziti u neki osnovni pribor za pranje nije lose da se lak odrzi vitalnim i sa sto manje ostecenja kod redovitog pranja. Garaziran je pa je i to plus za lak jer ga ne peru sva godisnja doba. Nesto vise od toga za sada nemam volje, a da li ce biti tko zna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za snow foam nije potreban visokotlacni perac s grijanjem, s obićnim perem i super je, nastavak za snow foam je 500kn ali moze poslužiti i od karchera za 20 ili 30€,

A imaju i rućne pumpe glorio fm10,

 

Da dosta je skupo sve ako hoćeš sve imati treba ti min 200€

 

Jbg malo po malo i nakupi se, imaće te stvari su dost dugotrajne kada se jednom kupi dost dugo si miran.

Edited by fakefucker

Share this post


Link to post
Share on other sites

snow fomam sa onim zelenim parksideom iz LIDLa, znaci 400 kn miniwash i 300 kuna galon snowfoama :D

 

imam ga vec god dana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam uzeo Stihl miniwash koji ima vec dodatak za snow foam u paketu...sad samo kupit takav sampon...di sve toga ima?u nekim obicnim ducanima ili benzinskama? da nejdem u Partes a da probam odmah

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ti imam dls 125 snow foam. Kanta je 10l ako se ne varam, fali ga 3dcl pa ako si zainteresiran prodao bi ga.. 230kn sam dao prodao bi ga za 180

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 7