6 6
lageros-zg

Filteri - anketa / rasprava

Filteri - anketa o brandovima koje preferirate  

98 members have voted

  1. 1. Koje marke filtera preferirate?



Recommended Posts

pa i meni se ovakve teme sviđaju samo da se na kraju donese neki konkretan zaključak(mada je to sv subjektivno, jer neko se vodi cijenom,nko "navodnom kvalitetom" , neko dostupnošću, nekog boli neka stvar)

ja mislim da ljudi odlaze/ne prate forume više radi onih dtvari kad neko pita šta triba za ugradnju/prepravak, swap nečega a ovi odma od tog nema ništa itd. jer ako je neko radija nešto šrije 10-15 godina i sad se bavi nekim drugim stvarima normalno da će njemu takva pitanja biti glupost, ali zašto ne pomoći i pogotovo šta sad niko nema novaca za bacanje pa da može kupiti (ovo sad karikiram) par turbina,getriba itd pa isprobavati šta paše

 

on topic

pa i meni se čini dobar taj made in bosnia i radije bi da je od tamo neg iz kine. npr. za traktor IMT uvik uziman frad filtere(made in serbia) i to mu je oem i nema boljeg ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad smo vec kod filtera, koji bi mi filter kabine preporucili da kupim?

Rijec je o passatu 1.9tdi 2003 godina. Alergican sam na pelud i prasinu pa zato pitam sta mi je najbolje kupiti, sta je najkvalitetnije sto se nudi na trzistu? Ovaj u autu je vec crn, tko zna jeli ikada promjenjen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sta fali ovoj temi...forumi i jesu namjenjeni raspravama...ima ovdje i puno glupljih tema pa nikom nista...kome se ne svidja nemora komentirat...

Ko prvo zasto ne dat svoje misljenje kolegi koji pokusava plasirat na trziste ono sto se najvise trazi?

Ko drugo eto i sam cu ubuduce gledat uzet mozda neki bolji filter ili bar saznat iz ove teme koje izbjegavat kod kupnje..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad smo vec kod filtera, koji bi mi filter kabine preporucili da kupim?

Rijec je o passatu 1.9tdi 2003 godina. Alergican sam na pelud i prasinu pa zato pitam sta mi je najbolje kupiti, sta je najkvalitetnije sto se nudi na trzistu? Ovaj u autu je vec crn, tko zna jeli ikada promjenjen.

Valeo s aktivnim ugljenom.... Meni je on br1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja evo ne bih o tome kome se sviđa tema ili ne da ne idem previše u raspravu, ali eto, meni je pomogla poprilično, a vjerujem da će i još nekome tko želi znati nešto više (ovdje o filterima) biti od pomoći kako ne bi u trgovinama bio samo ovca za šišanje i da zna što želi. No, to ja tako gledam, a svi smo različiti.

 

A po pitanju ovoga filtera kabine za PASSAT-a, svakako i pod obavezno aktivni ugljen.

Jedino što je on već u startu samim izgledom kao "prljav", pa je to nekada bunilo ljude, jer uglavnom su se koristili oni standardni bijeli, peludni.

A kako su ovi s aktivnim ugljenom, svakako su već "prljavi" i sivi.

 

Cijene se inače kreću od nekih 90-150,00 Kn (gledano prema ovim zvučnijim imenima)

 

A preporuka je: MANN, CORTECO micronAir, VALEO, DENSO, MAHLE/KNECHT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ova tema je odlicna,sa dosta informacija i osobnih zapazanja,izmedju ostalih stvari(vw fan i opcenito zaljubljenost u vozila),zato i jesam na forumu,da naucim neke stvari sto nisam znao,da pitam za savjet iskusnije i tako,ugl,tema je na mjestu i smatram da trebamo i vise takvih rasprava-anketa,bar sto se tice potrosnih dijelova ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lageros hvala ti puno.

Nisam ni znao za te s aktivnim ugljenom :D

Jeli oni nose neku oznaku ili samo da im kazem filter sa aktivnim ugljenom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lageros hvala ti puno.

Nisam ni znao za te s aktivnim ugljenom :D

Jeli oni nose neku oznaku ili samo da im kazem filter sa aktivnim ugljenom?

 

Nema na čemu!

Inače bi trebalo biti dovoljno reći samo filter s aktivnim ugljenom, a na ovom modelu bi MANN oznaka trebala biti CUK2882 pa onda neka po toj oznaci potraže što imaju odnosno što se po drugim proizvođačima nudi kao alternativa ovom MANNovom filteru, jer ne znam što sve drže od brandova.

Evo i MAHLE LAK31. možda pomogne. :palacg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na svakom forumu ima likova kojima se nešto ne sviđa ili imaju potrebu za neki komentar. Ja osobno to ne radim ali pošto smo svi drugačiji možemo to poštivati ili još bolje ne treba niti komentirati takav post.

Tema je OK i stvarno se nikada nisam zamarao previše oko filtera ali sam vidio koliko je on bitan i na kakve sam naišao. To su pluća i bubrezi ako možemo tako opisati na autu i sve što filter propusti završi u motoru zajedno sa uljem pa na kraju dobiješ pastu za poliranje dijelova. Imao sam prilike vidjeti Tokićev filter klime i odmah sam ga zamijenio sa OEM koji je u originalu MANN ali tada nisam imao toliko informacija da znam što odabrati. Ova tema me je dodatno educirala i potvrdila što sam planirao ubuduće koristiti i mislim da sam dobro odabrao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se već neko vrijeme spremam napraviti "Educa meeting" gdje bih iznio ovako informacije koje se ne mogu i ne dobivaju baš tako lako u slobodnoj trgovini osim ako sami ljudi ovako ne skuže neke stvari oko pakiranja, proizvodnje i proizvođača te zašto je negdje nešto skuplje i slično.

 

A isto tako osim tog nekog mog "predavanja", svakako bih ovako volio čuti, poslušati što svi vi kao krajnji kupci/korisnici imate reći po pitanju dijelova, kupovine, cijena (ok, da znam, da je ne znam kako jeftino, uvijek je preskupo :D ), probleme oko trgovina, sa čime ste zadovoljni, a sa čime nezadovoljni npr kod mene u mojoj trgovini/prodaji itd..itd.. Uglavnom neku interaktivnu komunikaciju, a radi poboljšanja (gledam kod sebe) usluge s moje strane i kako zadovoljiti svakog kupca na način kako taj netko zahtjeva.

 

U svemu ovome i ja učim što i kako poboljšati, uz uvijet da to mogu i da je to izvedivo, a isto tako da i mene to nešto ne košta, jer realno, nemam novaca za ulaganja pa eto, ulažem sebe i svoje vrijeme, kako u radno vrijeme, tako i od kuće u obiteljsko vrijeme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Definitivno su ovakve teme zanimljive za pročitati i ideja da se iznesu neke, ajmo reći, insajderske info koje Anđelko sigurno ima nije uopće loša.

 

Dati ću jedan friški primjer, kupovao sam ležaj kotača za svoj auto, ponuđen je bio Starline, Ruville i FAG, cijene 150kn vs 240kn vs 280kn - neki popust.

Reko ajde uzeti ću Ruville-nešto u 'sredini' ponude, nebitno sad gdje sam kupio ali na deklaraciji je navedeno da Lageros stavlja proizvod na tržište, pohvale hehe.

 

Uglavnom, iznenadio sam se kad sam izvadio ležaj, a na njemu piše proizvođač FAG :D Pretpostavljam da je to sve jedna grupacija pa Ruville pakira tuđe stvari pod svoje ali eto, uštedio sam nešto love na odabiru 'jeftinijeg' brenda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ tomica88

 

Drugi puta se meni javiti za ovakve stvari, jer to je od konkurencije, naše su deklaracije drugačije i nemam Ruville ležajeve kotača u ponudi, jer nam je jeftinije kupiti i ponuditi FAG.

Konkretno, ako se radi o navedenom modelu VW VENTO sa slike, prednji ležaj kotača dimenzija 40x72x37 odnosno jednako kao i za Golf III, kod nas je za gotovinsko plaćanje od FAG-a 140,00 Kn/1kom.

 

81dL6n-6NwL._SX425_.jpg

 

Inače od prije koju godinu RUVILLE je došao pod SCHAEFFLER grupaciju i inače je pakirač te u svoje kutije (jednako kao i FAG i SKF i SNR) pakira sve njih, kao i oni međusobno isto tako, a u uključujući i japance kao NTN (koji je kupio SNR), KOYO i NSK te ponešto korejskih proizvođača za korejske modele vozila.

 

Slika vrijedi 1000 riječi ;-)

 

Schaeffler-Group-AA-Logo.png

Svakako se slobodno javiti, za što god treba, nije mi teško pojasniti (možda ne stignem se javiti isti dan, ali svakako se javim, ako naravno dobijem i vidim poruku)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma znam, ali nije mi bilo na ruku ovaj put.

 

Saljem ti na pm sliku kutije kad stignem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

/padobranski upad.

Zanima me dali je kod filtera skuplje znaci bolje?

Zanima me za golfa 4 i 2 najbolji filter goriva i ulja, koji bi bio? Smatram da zrak, i kabina nisu toliko bitni kao ova dva? ( 1.9pd i 1.6d )

Edited by G2 LTD

Share this post


Link to post
Share on other sites

/padobranski upad.

Zanima me dali je kod filtera skuplje znaci bolje?

Zanima me za golfa 4 i 2 najbolji filter goriva i ulja, koji bi bio? Smatram da zrak, i kabina nisu toliko bitni kao ova dva? ( 1.9pd i 1.6d )

 

Pozdrav!

 

Naravno da skuplje uvijek i ne znači bolje, kvalitetnije, ljepše i sve naj.

Isto tako i kroz original pakiranja isto tako ne znači da će se dobiti najbolji brand, već onaj koji je prošao na natječaju s najboljom cijenom.

Osobno preferiram MANN kao prvo ime. Jednako tako i svi ovdje uglanvom kao prvo ime automobila preferirate VW, a da li je ujedno uvijek i najbolji, nije. Neki znaju reći da je za mehaničare najbolji VW itd.

 

Praksa je uvijek najbitnija gdje se vidi da li nešto radi neke probleme i da li je nakon korištenja napravljena kakva šteta (npr u filtraciji ulja ili goriva).

 

Po pitanju filtera koji su vezani za zrak, ne držim da su manje važni, jer da je tako, ne bi K&N filter bio to što je, a zbog protočnosti zraka do motora.

Ili npr sada već dobro znani "prljavi" filteri kabine s aktivnim ugljenom koji na sebe vežu i više filtriraju peludne čestice tako da i alergičari mogu lakše disati u vozilu (osobno sam alergičar). Čak su sada po novome počeli proizvoditi nove vrste kabinskih filtera s fungicidima i tako tim nekim kombinacijama radi gljivica i takvih štetočina.

Dakle razloga ima za sve filtere da budu dobri i kvalitetni u svim smjerovima.

 

A po mom mišljenju i nekim povratnim informacijama od krajnjih kupaca, prvih 11 gore iz ankete su oni koji su dobri i kvalitetni, ali kako i kod njih ima kukolja, tako i kod onih iz nižeg ranga ljestvice bude koji su dobri, jer eto, imaju ugovore s nekim od ovih gore navedenih da za njih radi određenu liniju filtera.

 

I kako obično volim reći kad me ljudi na pultu pitaju što valja, a što ne, moj odgovor je: "Sve valja i ne valja ništa!" (pa sad kome milo, a kome drago) :D

Edited by lageros-zg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anketa zvuči odlično, samo što je problem kad glasa samo 45 membera / forumaša. Neki i nisu čuli za UFI a vrlo vjerojatno da žive u prošlost.

Vjerujem da neki kupuju što je dostupno.

 

 

Edit.

prvi put čujem nove filtere sa fungicidima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anketa zvuči odlično, samo što je problem kad glasa samo 45 membera / forumaša. Neki i nisu čuli za UFI a vrlo vjerojatno da žive u prošlost.

Vjerujem da neki kupuju što je dostupno.

 

 

Edit.

prvi put čujem nove filtere sa fungicidima.

 

Svaka povratna informacija (meni) je uvijek dobrodošla, a kako vidim da dosta ljudi čita, vjerujem da i nešto novo nauči, jer dosta ljudi se javlja i nakon par godina nakon što sam pisao neke stvari po internetu, a što je meni uvijek dobrodošlo i znak da je imalo smisla :)

 

Slažem se da puno stvari se danas još uvijek ne zna ili se prema nečemu ima animozitet upravo radi ovoga što se kupuje što je dostupno i što će u trgovinama se preporučati uvijek ono što se može kod njih kupiti, jer to je i tim trgovinama dostupno i/ili imaju najbolji rabat, a samim time i zaradu na tim artiklima.

 

A što se tiče ovoga s fungicidima filtera kabine, evo opis kako to izgleda kada se radi npr o filteru kabine za Golfa V/VI i Passata tog godišta.

 

  • Prefix Index: MAN FP2939
  • Manufacturer: MANN-FILTER

Parameters:

Particulate filter (PM 2.5)

Activated carbon filter with polyphenol

with antibacterial action

with fungicidal effect

 

fp_2939.jpg

 

A takav filter izgleda ovako na slici.

 

Cijena mu je 120,00 Kn/1kom (kod mene s PDV-om za gotovinsko plaćanje) i do sada još ga nitko nije htio kupiti, ali raspoloživ je i može se naručiti.

Ide na sljedeća vozila:

  • A3 + Cabriolet (8P) Q3 (8U) TT / TTS / TTRS II (8J) Alhambra II (71) Altea / Altea XL / Freetrack Leon II Toledo III Octavia I Octavia II Superb II (3T) Yeti (5J) Beetle / Beetle Cabrio (5C) Caddy III (2KA, 2KB, 2KH, 2KJ) Caddy IV (2C) CC (358) Eos (1F7, 1F8) Golf V / Golf Plus (1K1, 1K5, AJ5, 5M1, 521) Golf VI / Cabrio VI / Golf Plus (5K1/5, AJ5, 5M1, 517, 521) Jetta III (1K2) Jetta IV (162) Passat (362, 365) / Passat CC (357) Passat (3C2/3C5) / Passat CC (357) Scirocco II

Ako bude zainteresiranih, prva sljedeća isporuka može biti u utorak za ovaj filter ili naravno neki drugi, a za koji mogu provjeriti dostupnost i cijenu uz obavezan broj šasije vozila.

Edited by lageros-zg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da kažem nešto o tim filterima... danas sam zamijenio zračni filter kojeg mjenjam obavezno 1x godišnje. Gore je bio neki no name a usporedna razlika između Manna i ovog koji sam izvadio van je velika.

Taj prijašnji na sam opip papira se čini lošiji, papir se izgleda od vlage na mjestima malo pokrčio i izgleda kao malo tanji nego ovaj moj sadašnji MANN C37 153 za golf IV. Isto tako filter ima ono pojačanje po sredini koje na Mannu izgleda puno čvršče i ima malo deblju gumu na rubovima da čim bolje nasjedene.

Pa ako je na očigled ovaj prijašnji za kojih cca 70kn tolko lošiji od ovog Manna za 110kn , onda se pitam šta je ovaj prijašnji profiltrirao. Izgleda da je i kod filtera kolko para tolko muzike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo slike oem filtera vidi se di su prizvedeni i koje marke, jedino od ulja nema na slici al ne piše na njemu ko je proizvođač

DSC02843.jpg

zrak neznam koji proizvođač iz bosne

DSC02845.jpg

klima Mann iz njemačke

DSC02846.jpg

gorivo UFI iz kine

DSC02847.jpg

spone naručene kod lagerosa stara vs nova

DSC02850.jpg

DSC02852.jpg

ovo je original za traktor Frad made in srbia :grrr

DSC02855.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada sam prvi puta mijenjao zračni filter u njemu je bio OEM (1J0 129 620) od MANN-a a cijena mu je bila 197,66 kn u ovlaštenom, dok MANN C37 153 filter u njegovoj originalnoj ambalaži u trgovinama košta oko 100 kn, isti filter, isti proizvođač, druga ambalaža. Trenutno ovlašteni imaju u ponudi filter zraka od MAHLE LX684 po cijeni od 89 kn što nije pretjerano. Najviše me je iznenadio OEM filter goriva (1J0 127 401A) po cijeni od 367,14 kn ali imaju i MAHLE po 164 kn.

Kod filtera klime prvo sam kupio obični bez aktivnog ugljena TG-G227 u Tokiću za nekih 70-tak kn i odmah ga vratio jer je bio proziran dok je ljepila bilo na sve strane i nisam ga mogao staviti u onu ramicu. Pošto sam tek kupio auto nisam se odmah mogao snaći sa cijenama i proizvođačima tako da sam ga zamijenio i nadoplatio za OEM (1J0 819 644 A) sa aktivnim ugljenom koji je bio od MANN-a. Da se uštedjeti ali ne nauštrb kvalitete nego odabirom proizvoda koji ti odgovaraju po prihvatljivoj cijeni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakvi su ovo filteri?

Prvi put to vidim, bas danas kupio

 

tmp_15454-dsc_0045119szsol.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Kristijan

Nemoj obični, uzmi aktivni ugljen i manje će ti smrditi kabina.

 

@Slaven

Talijanski proizvođać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 6