0
ksasa

prva lampica se upalila na Bozic, a nije ona na boru niti u glavi :)

Recommended Posts

kod mene na 6-ici je taj egr smjesten skroz iza.

koji je tvoj auto i koliko ti je egr pristupacan kad mozes tako lako izvoditi zahvate na njemu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Seat altea 1.9 tdi 105 ks. Meni nije problem neki. Plocicu skinem za 15 min

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, A1 je bio benzinac nisam taj detalj spomenuo. njega sam naveo cisto kao primjer jer nemam bas prilike isprobavati raznorazne aute,

a on je bio zadnji kojega sam probao pa ga naveo cisto za usporedbu.

 

danas mi je potrosnja nakon sto se dobro zagrijao pri cekanju na semaforu pala cak na 0,4L, ali bez ukljucene klimatizacije.

 

Da, potrosnja sa ispravnim EGRom bi trebala biti malo manja (no mislim da to nije sad drasticna razlika). Npr. kad sam zamjenio EGR, potrosnja u leru mi je pala sa 0.3l na 0.2l/h (to je po kompjuteru).

Share this post


Link to post
Share on other sites

01l na 100km il i pola litre vise OSOBNO bih vise da motor radi na cist zrak i pretrpio bih tih 5min duzeg grijanja.... al sam miran dugo... jer inace i nemjenajm bas cesto aute

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne mogu tocno reci kolika je bila klasicna potrosnja jer sad auto imam malo vise od 2mjeseca.

vise ga je vozala zena, ona ga je i tocila, a nije obracala bas paznju na potrosnju.

koliko god je sipala sve je potrosio. :)

 

u mojim rukama je vise bio kad su poceli problemi.

iz onoga sto sam primjetio u odnosu na 4orku koju sam imao prije ovoga je da mu je puno duze

trebalo da dostigne radnu temperaturu i kako mu je potrosnja u praznom hodu dok se ne zagrije

dosta veca u odnosu na 4orku (1.9tdi-pd).

4orka je palila doslovce na pprvi zub okretanja kljuca i odmah je potrosnja u praznom hodu bila

oko 1L, kod 6ice je to veca vrijednost i blize 1,5L.

4orka je dosta brzo znala tu vrijednost smanjiti na 0,6L cak i dok nije zagrijana na 90. kad se

zagrije to padne na 0,5L i ispod te vrijednost nikad dok god je auto bio kod mene nije palo.

kod 6ice dok nije promjenjen egr vrijednost nije tako brzo padala, dosta se nekako dugo drzi

oko 0,9L, pa onda pomalo ide do 0,5L i tu je bila granica.

sad se puno brze motor zagrije i jucer je vrijednost stala na 0,4L.

mrzim paliti svakakva puhanja, grijace i to je pokazalo kad je sve pogaseno.

cim se upali ventilacija potrosnja skoci na 0,8 pa 0,6 i tako malo varira.

cak sam primjetio kako zna pasti na 0,8 i onda opet ode iznad 1,2-1,4L

 

ovo su sve moja zapazanja u cistom gradskom prometu jer nisam jos isao na duzi put i drzao

neku konstantnu brzinu pa ne mogu nista o njoj vise govoriti.

sutra cu to testirati. imam nekih 100km po autocesti, onda lokalne ceste i samo mi je zelja

dovuci se kuci i to u svom autu. bosna je to i nazalost, svasta se moze dogoditi i samo se nadam

kako nece nekome zapeti za oko bas ovaj moj. :)

 

jutros prije posla sam malo pogledao taj famozni egr ventil sa hladnjakom.

dio problema sam pogodio jer sam proucavao filmove na youtube-u. onaj dio koji pokrece elektromotor

je dosta zahrdjao. elektromotor pokrece neki polumjesec unutar kojega klizi dio koji pokrece osovinu

samog ventila. to je sve odavno ostalo bez masti i bilo cega za podmazivanje pa pomalo zapinje.

kad zakrenem taj polumjesec do kraja, ne vraca se. vjerujem kako bi se to moglo lijepo sve ocistiti i

razraditi. to je vanjski dio tog ventila i lako dostupno. po meni su to neki dijelovi koji bi trebali biti lako

dostupni i na nekom od servisa bi se trebali s vremena na vrijeme nauljiti da bolje klize.

postoji jos jedan pokretni koji se ako sam dobro shvatio pokrece preko vakuma. taj dio mi dosta zapinje

i ne vraca se lako. to pokrece plasticna polugica koja izlazi iz tog vakuma. ili to mozda radi kontra pa

taj dio koji mi zapinje pokrece tu polugicu i stvara neki protok zraka koji ide na neku malu cjevcicu.

nisam proucavao funkcije nego cisto danas pogledao. pokusao sam skinuti taj plasticni dio iznad koji

drze dva torx vijka i prvog uspio otpustiti, a prilikom otpustanja drugog mi je pukao taj savijeni torx

odvijac. naci cu nekako nacina skinuti ga pa pokusati razraditi taj dio koji zapinje.

taj dio koji sam htio skinuti je ova crna "kugla" na slikama.

receno mi je i kako je procurio antifriz u ispuh. meni je to cudno jer izvana ne vidim nikakva ostecenja

na tom hladnjaku. sama konstrukcija djeluje prilicno cvrsto, bez ostecenja i ne vidim mjesto gdje bi mogao

procuriti.


pokusao sam staviti slike, ali ne uspjeva mi. :(

vidim ih u poruci, ali ih ne zeli poslati na forum. ispise kako ne mogu poslati jpg slike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brze zagrijavanje je ok posto usisava vec prozvaceni i ispljunut topal zrak.... Bolje cist zrak i malo duze grijanje neg samozagusivanje (pogotovo ako su sve gradske voznje) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

jucer se vratio sa pravih i opakih minusa i mogu reci da je ovaj povrat toplog zraka koliko je mozda los ipak puno pomogao.

motor se zagrijao, ali mjenjac kao da je u blatu zaglibio, nisam htio riskirati pa otkinuti rucicu koliko se bio sledio. dok nisam

napravio par krugova po parkingu nikad teze ga nisam uzubio.

nocu je bilo ppravih i izmjerenih -32, a dok sam palio auto -24. pola auta na parkinga u defektu.

uspio pokrenuti lancanu reakciju nakon sto sam svog upalio. pomogao upaliti jednom sarajliji njegovog passata, pa jos jednom

zadraninu forda i onda oni palili ostale, a ja put pod noge. ovaj sarajlija nikad sretniji kad je palio nekoj curi novog Q5.

ostala je jos jedna 5ica kojemu lik nije mogao ugasiti svjetla kod paljenja.

 

da znam nabaciti slike stavio bi ih. :)

 

ajd kad ja kao slavonac nisam navikao na tolike minuse, ali kad bosanci nisu onda mi to skroz cudno.

 

kod vecine je bio problem zaledjeno gorivo. na svakom parkingu je bio najmanje jedan auto koji je posudjivao struju.

 

kolega je upalio vectru od prve, ali nije ju mogao natjerati da primi gas. dovukao se i do benzinske i sipao benzina pa nista.

nije mogao voziti. na drugoj benzinskoj uzeo i neki aditiv pa cekali sat vremena dok mu to nije procirkuliralo i auto poceo

normalno raditi.

 

mogu reci kako sam bio presretan sto nisam imao nista od tih problema.

original akumulator, star koliko i auto, sad 6ta godina i gorivo sa croduxa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Egr ti ga sigurno nije upalio a s zatvorenim bi grijanje trajalo nesto sitno duze.... Egr nije otvoren na okretajima vec na leru i do nekih okretaja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisi skontao poantu, auto je upalio i to je ono sto je meni bilo najbitnije u cijelom postu

to sto se meni auto u praznom hodu na -24C sa otvorenom haubom kroz nekih 40min ugrijao do radne temperature

me je ugodno iznenadilo pa bio egr zasluzan za to ili ne.

kako sam i naglasio od kada je egr promijenjen (a najradije bih volio da se uopce nije javio i pozelio zamijenu) auto

mi puuuuno brze dostigne radnu temperaturu u odnosu na rezim prije zamjene i dok temperature nisu bile toliko

u minusu.

 

inace, potpunom zagrijanom motoru prilikom spusta sa planine i temp. oko -20 bez obzira na ispravan egr vrlo brzo

kazaljka pokazivaca temperature dodje do svog pocetnog hladnog polozaja. uvjeti su ekstra snjezni i uglavnom je

rezim kocenja motorom ili kocnicom, sa vrlo malo prilika stiskanja gasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
0