3 3
mur3633

Golf Mk4 AJM TDI, 505.01 ili 507.00?

Recommended Posts

Pozdrav ekipo,

Interesuje me koje ulje da sipam u Mk4 sa AJM TDI motorom.

Je li bolje Castrol Edge Turbo Diesel 5w40 505.01 ili Castrol Edge LL3 5w30 507.00?

Neki kažu da 507.00 šteti bregastoj, a neki da je superiornije od 505.01.

 

Auto je uvezen je iz Njemačke i valjda je bio "budžen" da zadovolji Euro 4 normu.

Malo mi je i mrtav na vuči, posebno u četvroj brzini, ne znam zašto.

 

Hvala na odgovorima.

 

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja lično sipam LIQUI MOLY 5w40 TOP TEC koji ispunjava normu 505.01. Ulje mora biti 505.01 a da li može 507.00, to ne znam. Moja preporuka ti je Castrol turbo 5w40 505.01 ili ovaj liqui moly. Ja imam istog golfa, AJM 85 kw,također je bio mrtav,bacalo ga u safe mode kad ga u četvrtoj pritisnem, na oko 120km/h. Ono zbog čega ti je možda mrtav je EGR ventil,zaprljan. Ja sam to prvo riješio,odnosno zablokirao sam ga. Potrebno je vidjeti stanje katalizatora - i to sam skinuo. Treća stvar je turbina. Ima varijabilnu turbinu i ukoliko se auto često "tuši" i vozi na niskim obrtajima,gradska vožnja, te ne produvava na autoputu,krilca varijabilne turbine se zaprljaju i ostaju zablokirana pa turbina nema punu snagu. Zbog ovih stvari kompjuter isključuje turbinu,tzv. safe mode. Turbina se mora skinuti,provjeriti i odnijeti na "pjeskarenje" u posebnim komorama. Kućna čišćenja ne daju dugoročne rezultate. Kod mene se nakon urađenih ovih stvari preporodio. Vuče iz svih obrtaja,nema više safe moda..redovno ga propuhujem i razvlačim na auto putu.Kada je ispravan,auto je pravi zvrk. Na njegovu težinu,tih 116ks je prava stvar, naročito ko sa 90 konja pređe na 116,preporodi se i naprosto uživa. Sad sam već navikao i planiram ga chipovat :slika Četvrta stvar koja te također može zezati je MAF senzor. Čest je taj problem kod vw vozila. Najjednostavniji način ispitivanja MAF senzora je da ga iskopčaš i da vidiš kako se ponaša auto. Ja sam svoj isključivao i auto se ponaša kao da ima 50 konja,kada ga opet prikopčam,ponašanje se vrati u normalu. Tako sam ja shvatio da je moj MAF senzor vjerovatno ispravan. SIgurno da postoje i stručniji načini a neko od momaka sa sajta će ti sigurno reći. Moj ti je savjet da pronađeš i raspitaš se za dobrog majstora, mehaničara i dijagnostičara i mislim da bi ti mogao vrlo lako riješiti navedene probleme. Sigurno je nešto od ovog što sam ti nabrojao. Sve u svemu,da uradiš sve ovo što sam ti nabrojao,ne bi te puno koštalo..bar mene u BiH nije puno koštalo.

Edited by Riktas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo, hvala na odgovoru.

 

Redovno ga produvam na autoputu. Ne šaltam nikad ispod 2500rpma. Sipao sam i Liqui Moly aditiv za naftu i s njim je bio nešto malo življi. Moj otac ima Sharana od 130ks, ja mu Golfom ne mogu ništa, takođe i Passatima od 130ks. To mi je malo čudno, ipak je Golf dosta lakši. U prvoj, drugoj, trećoj, petoj i šestoj vuče dosta dobro, ali u četvrtoj jako loše, kao da nema turbo.

Odziv na gas je dosta slab, kad mu taknem pedalu, tek nakon sekunde poveća obrtaje.

 

Auto mnogo tiho radi, skoro kao CR motor i nigdje dima nema kad se pritisne, što mi je isto malo čudno, jer znam da svaki PD TDI mora da baci dim, kad se pritisne.

 

Sjutra ću skinuti EGR i očistiti ga, pa ću vidjeti što dalje.

 

 

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by mur3633

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolega preporuka je da i usisnu granu ocistis jer vidit ces u kakvom je stanju kada skines EGR ventil a i osjetit ces da bolje vuce kada se ocisti usisna grana.Jesili cistio turbinu i kako mislim da je budzen da bude Euro 4.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledaću i to.

Turbinu nisam čistio, osim što ga redovno vozim na veće obrtaje, tj. ne gušim ga.

Moguće da je rađeno na katalizatoru. Nagađam samo. Nisam dobio nikakvu servisnu, a ovlašćeni servis neće da mi da podatke o servisiranju. Na prednjoj šoferki ima veliku zelenu naljepnicu sa brojem 4. Obično auta koja su Euro 3 dobijaju žutu 3, a Euro 4, zelenu 4. Ispravite me, ako griješim.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by mur3633

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,vrlo je moguće pošto su to inače auta sa euro 3 normom. Da je maksimalno ispravan, ti ne možeš Passatu ništa..za Sharana ne znam. Ta auta po specifikacijama idu bolje od golfa.Passat ide ispod 10 sekundi do 100,dok golf oko 10,5. Razlika se još značajnije osjeti na većim brzinama..plus imaju veću maksimalnu brzinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledaću i to.

Turbinu nisam čistio, osim što ga redovno vozim na veće obrtaje, tj. ne gušim ga.

Moguće da je rađeno na katalizatoru. Nagađam samo. Nisam dobio nikakvu servisnu, a ovlašćeni servis neće da mi da podatke o servisiranju. Na prednjoj šoferki ima veliku zelenu naljepnicu sa brojem 4. Obično auta koja su Euro 3 dobijaju žutu 3, a Euro 4, zelenu 4. Ispravite me, ako griješim.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Sa skinutim katalizatorom neces nista dobiti na snazi i na ubrzanju jer da imas DPF filter bila bi druga prica.

Da to si upravu za Euro-norme, Euro 3 ima zutu a Euro 4 zelenu.

Da,vrlo je moguće pošto su to inače auta sa euro 3 normom. Da je maksimalno ispravan, ti ne možeš Passatu ništa..za Sharana ne znam. Ta auta po specifikacijama idu bolje od golfa.Passat ide ispod 10 sekundi do 100,dok golf oko 10,5. Razlika se još značajnije osjeti na većim brzinama..plus imaju veću maksimalnu brzinu.

Moze Passata obici kada hoces sa ispravnim autom jer ocigleno je da ima problema auto sa padom snage u 4 stepenu prenosa mozda ga i MAF zeza ili je turbina prljava mozemo samo da nagadjamo sta je sa Golfom neka otjera na dijagnostiku i provjeri sta je.Ne idu bolje od Golfa nikako ,Golfu do stotke treba sa 85KW motorom okruglo 10 sec. tezina 1237kg, max brzina 200km/h

Passat sa 96KW motorom 0-100 10,4 sec. tezina 1445kg, max brzina-201km/h

Sharan sa 96KW motorm 0-100 12,4 sec. tezina 1710kg, max brzina 188km/h

Sve moze naci ovde detaljno o ubrzanju i ostalim specifikacijama.

https://www.auto-data.net/en/?f=showModel&marki_id=80

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razumijem ja da ne mogu možda da ostavim Passata, ali da oni mene ostavljaju kao da vozim SDI, to mi nikako nije jasno. Pokušaću sa čišćenjem EGRa i promjenom MAFa. Ako to ne odradi posao, onda definitivno mora na dijagnostiku kod profi majstora. Ja još sumnjam i u N75 ventil.

 

Hvala svima na odgovorima, ako još neko ima ideju šta se može pogledati, pišite.

 

I da, na narednoj zamjeni ulja da li da sipam Castrol 5w30 507.00 ili 5w40 505.01? Na prvoj zamjeni sam sipao Edge 5w40 505.01.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by mur3633

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa skinutim katalizatorom neces nista dobiti na snazi i na ubrzanju jer da imas DPF filter bila bi druga prica.

Da to si upravu za Euro-norme, Euro 3 ima zutu a Euro 4 zelenu.

Moze Passata obici kada hoces sa ispravnim autom jer ocigleno je da ima problema auto sa padom snage u 4 stepenu prenosa mozda ga i MAF zeza ili je turbina prljava mozemo samo da nagadjamo sta je sa Golfom neka otjera na dijagnostiku i provjeri sta je.Ne idu bolje od Golfa nikako ,Golfu do stotke treba sa 85KW motorom okruglo 10 sec. tezina 1237kg, max brzina 200km/h

Passat sa 96KW motorom 0-100 10,4 sec. tezina 1445kg, max brzina-201km/h

Sharan sa 96KW motorm 0-100 12,4 sec. tezina 1710kg, max brzina 188km/h

Sve moze naci ovde detaljno o ubrzanju i ostalim specifikacijama.

https://www.auto-data.net/en/?f=showModel&marki_id=80

Provjereno ne može ništa protiv Passata. Ove specifikacije koje si napisao, ne znam odakle si ih izvukao ali one ne odgovaraju onom što druge stranice pišu. http://www.zeperfs.com/en/fiche393-vw-passat-tdi.htm

http://www.zeperfs.com/en/fiche494-vw-golf-iv-tdi.htm

Evo ti pa uporedi. https://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=8912

Recimo od 0-160km/h Passat brži za 2 sekunde što nije malo..

Razumijem ja da ne mogu možda da ostavim Passata, ali da oni mene ostavljaju kao da vozim SDI, to mi nikako nije jasno. Pokušaću sa čišćenjem EGRa i promjenom MAFa. Ako to ne odradi posao, onda definitivno mora na dijagnostiku kod profi majstora. Ja još sumnjam i u N75 ventil.

 

Hvala svima na odgovorima, ako još neko ima ideju šta se može pogledati, pišite.

 

I da, na narednoj zamjeni ulja da li da sipam Castrol 5w30 507.00 ili 5w40 505.01? Na prvoj zamjeni sam sipao Edge 5w40 505.01.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Moj savjet ti je 505.01 norma. Blokiraj ti taj EGR i očisti granu pa nam reci kako se ponaša.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A da PRVO odes na dijagnostiku nego sto ces razjebat i rastavit pol motora sto je mozda nepotrebno??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledaću i to.

Turbinu nisam čistio, osim što ga redovno vozim na veće obrtaje, tj. ne gušim ga.

Moguće da je rađeno na katalizatoru. Nagađam samo. Nisam dobio nikakvu servisnu, a ovlašćeni servis neće da mi da podatke o servisiranju. Na prednjoj šoferki ima veliku zelenu naljepnicu sa brojem 4. Obično auta koja su Euro 3 dobijaju žutu 3, a Euro 4, zelenu 4. Ispravite me, ako griješim.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Nije ovo istina. Oni gledaju nesto svoje... Bez problema recimo 30 godina stari volvo ima 4 ako zaodovlja ispusne plinove. Ta naljepnica nema veze za Euro normom, nego CO i NOx tako nesto nisam siguran. I stari na Yarisu iz 2003 ima Euro 3 upisano u prometnu dobio zelenu bez problema. Doduse pricam o benzincima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je postoji kit za dpf....

167v7vb.png

 

U svabiji je sigurno ljevano ll ulje... il 504.00 il 507.00 a ovlasteni bi ti mogao dat podatke na uvid... uz naravno knjizicu vozila i osobnu iskaznicu...

Imam AUY motor koji je 99%slican al manje nm i ljevam a i ljevano je od prvog dana 507.00 ll ulje...

Na svom sam probao 505-01 castrol, i evo zadnje Aral... neznam.. vise mu se svidio orginal vw ll3 i vracem se na njega bas sad za 200injak km...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj set za ugradnju DPFa sam i ja vidio na Etki.

Vidi li se DPF kad se pogleda auto odozdo, pa da slikam i postavim sliku ovdje?

Ja stvarno ne znam, kako to izgleda.

I da li je moguće ako ga ima, da mu toliko snage uzima?

 

Juče sam gledao EGR, vrlo malo je bio zaprljan, površinski samo i to sam očistiom.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vjerojatno je DPF pun a pošto regeneraciju nije moguće obaviti, eto problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj set za ugradnju DPFa sam i ja vidio na Etki.

Vidi li se DPF kad se pogleda auto odozdo, pa da slikam i postavim sliku ovdje?

Ja stvarno ne znam, kako to izgleda.

I da li je moguće ako ga ima, da mu toliko snage uzima?

 

Juče sam gledao EGR, vrlo malo je bio zaprljan, površinski samo i to sam očistiom.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Vidi se odozdo najbolje bi bilo da uslikas pa da vidimo jeli imas DPF filter ili ne.

Da moguce je da ti oduzima snage jer ne mogu da izlaze ispusni plinovi normalno,ali mislim da je tebi problem nesto sasvim drugo,na kojim obrtajima ti dolazi do pada snage.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slikam sjutra, pa kačim ovdje.

 

Pa ne znam sad, on na svim obrtajima ne vuče baš najbolje, ali specifično u četvrtoj brzini.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li ti se cuje turbina da radi ali iskreno mislim da bi trebao da ocistis varijabilni dio turbine jer to se zaprlja u 90% slucajeva i ne vuce kako treba odnosno ne otvara ti ili je zatvorena konstantno probaj rukom malo da probas pomaci rucicu od varijabile jer i sam kazes da je slab odaziv na gas ako pratis bas ovaj forum mozes primjetiti da sam i ja imao problem sa vakum ventilom na turbini jer kada dodjem na 3000 o/min gas prosto propadne ali nekad skroz propada i nemoguce je voziti auto nece da ubrza nikako.U nedelju ga mjenjam ovih dana nisam imao vremena pa javim kako ide poslije zamjene.

 

vnt.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čuje se turbina dok ubrzavam. Lagano zviždanje. Ali samo dok ubrzavam od jedno 1800rpm. U mjestu kad radi se ne čuje.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ocisti geometriju turbine jer trebala bi se cuti sasvim malo u leru,jer i kod mene se cuje sasvim malo skroz normalan zvuk turbine,ne trosi ni kapi ulja.Najbolje ti je da odes na dijagnostiku i tamo provjeris da li je uredu tlak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

3720fbd1973418b3ef02a587c46cd029.jpg90b519f8feaa02bda1f973a9e6abb878.jpg

 

Ovo se nalazi kad se auto pogleda odozdo. Sad ne znam može li ovo biti DPF ili je klasični katalizator.

 

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

izgleda da je to dpf

obično ide iza one rebraste cijevi katalizator i onda ima još jedan lonac koji je ajmo reć kvadratastog oblika i na kraju ima jedan

tako da je to nešto naknadno

 

VWTDI

ne možeš biti tako siguran da je to

i šta sad kupi to 100 maraka neko mu promini 50 i na kraju opet isto,potrošiš pare a ništa ne riješiš

kolko ima tu ekipe iskusnije i od mene i od tebe skupa pa neće tvrditi tako...

 

a za zviždanje

šta bi reka,skinem čoviku turbinu baš na ASZ četvorci jer je bila začađena i čovik sam pošalje u turbo servis

očiste i promine mu akturator i vratimo na kraju zviždi ko da je gotva,ovaj mu u trubo servisu reka da je turbina skroz ispravana i tako vozi već 100 iljada

tako da...

Edited by dr.restaurator

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislio sam tako,ali da ne nagadjamo sta je najbolje bi bilo da otjera na dijagnostiku, tako je bilo kod mene kada nije htjeo vuci otisao na dijagnostiku i nije valjao MAF i evo sada me ovo pocelo zezati pa sutra ga mjenjam.Upravu si ima forumasa koji se bolje razumiju ali sve su to nagadjanja,ali to su cesti problemi kod G4 MAF,Vakum ventil,itd.. Ali ovo sada je druga prica jer ima DPF ugradjen ,mozda se jednostavno napunio kao sto je rekao kolega <TDI>.

Edited by VWTDI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i ja mislim da je najprije do začepljenog DPFa. Koliko se kreće čišćenje DPFa otprilike?

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by mur3633

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja to ne bih ni cistio nego bih vratio kako je i fabricki bilo jer opet ce se to zacepiti za 2-3 godine a ciscenje DPF-a je oko 140 eura

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 3