0
matecro007

Da li je potreban crossover?

Recommended Posts

Kupujem rabljeno pojacalo i vjerojatno novi sub sa kutijom pasivni.
Nasao sam 3 suba i zanima me koji bi mi najbolje pasao na pojacalo(u fazi kupovine sam za pojacalo) http://amp-performance.de/278-Carpower-Wanted-4320.html

 

Isto pitanje sam postavio na caraudioforum.com i dobio sam odgovore koje nisam potpuno shvatio.

1. odgovor---All three of those are suspect in my opinion. The Cyclone sub barely has room for the port. All of them are smallish for a ported sub and since they don't have room for a long port they'll all be tuned high, probably in the ~40hz range. That will result in a subwoofer that won't go very low and will sound like a one note wonder. OTOH, the high tuning frequency means it'll get really loud for such a small enclosure with limited power. If your amp doesn't have a HPF/subsonic filter, then none of those enclosures are suitable IMHO because you risk blowing the sub if you play anything with notes below the ~40hz tuning frequency. Music in general goes down to ~30hz. Looking at the amp, it looks like the HPF on it is suitable if you have a way to LPF to the subwoofer from the head unit.
If I had to take one of those subs, I suppose it would be the Crunch.
2.odgovor----If you choose the Renegade (or just about any ported subwoofer), then you need a High P@ss Filteror Subsonic Filter (aka HPF or SSF). You'll need to set the HPF/SSF to block signals below the tuning frequency. If you don't block those frequencies, the subwoofer will unload and experience mechanical damage. If you have a LPF (aka Low Pass Filter or Subwoofer output) on your head unit, then you can use that to send just the subbass frequencies to subwoofer and then use the HPF filter on the amp to block the lower frequencies. If you don't have a LPF or subwoofer output on your head unit, then you'll need to buy a separate crossover like this.
This Alpine enclosure has a plug to close off the port and eliminate the possibility of the subwoofer unloading at low frequencies.
Unfortunately, in the "entry level" price range most subs are ported and tuned high to increase output. Not only does that negatively impact sound quality, it increase the possibility of failure if operated without a HPF/SSF and since it's an entry level system, there is a good chance that there is no SSF available or that it will beset improperly and then the consumer blows the sub and is back for a new sub in a year or two.



Jeli to sve istina , dali mi je stvarno potreban taj crossover? Jer se nekuzim u autoakustiku.

 

Link za stranicu http://www.caraudioforum.com/showthread.php?p=3038048#post3038048

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

generalno uzmeš bilo koji koji će zadovoljiti tvoje potrebe.

 

1. kompresijska kutija ili sa portom odnosno bass reflex

2. pojačalo u bridge modu daje oko 2x250w rms snage na 4ohm ( to znači da bi ti woofer morao imati jednu zavojnicu od 4ohm, dvije zavojnice po 2ohm ili dvije zavojnice po 8ohm. naravno da možeš uzeti i dva woofera, ali moraš računati da imaš barem približno snage za njih i da ti ukupni otpor ne bude niži od 4ohm)

3. Da li te brine mjesto u gepeku jer onda gledaš da je čim manjih dimenzija kutija/sub pa ideš na varijantu kompresijske kutije (točka1.)

 

 

Ovo što si CP nije mi se ni dalo čitati čim sam pročitao da su pravili drame oko spajanja običnog woofera na pojačalo. Btw računaj da ti još 2 kanala ostanu slobodna nakon spajanja woofera, pa možda da prednje spojiš isto na pojačalo ako imaš nešto solidno u vratima

Share this post


Link to post
Share on other sites

generalno uzmeš bilo koji koji će zadovoljiti tvoje potrebe.

 

1. kompresijska kutija ili sa portom odnosno bass reflex

2. pojačalo u bridge modu daje oko 2x250w rms snage na 4ohm ( to znači da bi ti woofer morao imati jednu zavojnicu od 4ohm, dvije zavojnice po 2ohm ili dvije zavojnice po 8ohm. naravno da možeš uzeti i dva woofera, ali moraš računati da imaš barem približno snage za njih i da ti ukupni otpor ne bude niži od 4ohm)

3. Da li te brine mjesto u gepeku jer onda gledaš da je čim manjih dimenzija kutija/sub pa ideš na varijantu kompresijske kutije (točka1.)

 

 

Ovo što si CP nije mi se ni dalo čitati čim sam pročitao da su pravili drame oko spajanja običnog woofera na pojačalo. Btw računaj da ti još 2 kanala ostanu slobodna nakon spajanja woofera, pa možda da prednje spojiš isto na pojačalo ako imaš nešto solidno u vratima

Solidno u vratima imam. 2x60w rmsa

Saznao sam da ipak trebam imati i kondenzator za bilokoje pojacalo iznad 4x40w a to je jos soma kuna gore.

Trenutno cu to ostavit sa strane dok se ne skupe neke pare pa cemo onda o tome razmisljat.

Cuo sam zvuk pojacala 4x80w koji je radio na 15% , prico mi frajer da ga je on vrtio na 20-30% i to mu je bilo dosta pa gledam ipak slabija pojacala i woofere jer sigurno ne slusam tako glasnu muziku.

Hvala na odgovoru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gsje ti dobivas te informacije?

 

Koj ce ti vrag kondenzator za to pojacalo?

 

Mani se tih pekara :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

kondenzator ti ne treba, samo nemoj kupiti aluminijski kabel za napajanje nego čisti bakar i nek bude barem 16mm2 presjeka.

 

baš me zanima tko je mjerio da je 15% pojačalo iskorišteno, jer realno 15% od 4x80w je manje od snage radija koju daje na zvučničke izlaze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jacina pojacala cak i nema tako bitne veze sa glasnom muzikom, ali ima sa cistom i kvalitetnom, nitko te ne tjera da pojacavas na max...

 

Pojacava se ulazna snaga radia, ne snaga pojacala, ako oces imalo slusljiv setup, nemoj uzimat slabije pojacalo za zvucnike od 80 W rms-a po kanalu za zvucnike i za sub od bar 250 W rms-a u bridge-u...

 

Za jedan pristojan setup ti je dovoljan dobar radio sa 2 para izlaza (prednji i sub), 4 kanalno pojacalo recimo 2x80 + 1x250, zvucnici dvokomponentni cca 80 w i sub od cca 300 w...

 

Nikakve dodatne skretnice, kondenzatori, i ostala cuda ti nisu potrebna...

 

To da ides na setup od 2000 w i vise onda tu se treba igrat, ali za ove entry level sisteme treba samo osnovno...

Share this post


Link to post
Share on other sites
0