7 7
CreedIV

Sve o motornim uljima...

Recommended Posts

10-40 ,10-30 ili 20-50 zavisi ,vjerovatno,od lokacije gdje se auto vozi.

Kada na Castrolivoj stranici izaberem Njemačku stranicu ,preporuka je edge 5w-40.

Kad promjenim na bilo koju drugu zemlju dobijem Edge supercar 10w-60.

Na Valvolinu je preporuka 5-50

Edited by sarajevo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ravenol ovo preporučuje za taj motor. daeca1284021d47d38c776cfe048411e.jpg

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi daju druge preporuke,a sve se jednim dijelom uklapaju u fabričke.Mislim da je najbitnije da ima vw specifikaciju i da se ne pregrijava i drži pritisak na visokoj temperaturu.

Ovaj Castrol to ispunjava(al je papreno skup),ali mi je čudno da ulje 10w40 gubi pritisak na višim temperaturama,a u preporuci je fabrike.

Još nešto zanimljivo što sam primjetio.Magnetic 10w-40 sam kupovao u pakovanju na kome je pisalo 4l.Na svakoj zamjeni sam morao iz dodatnog litra nadopuniti još cca 0,25l da bi nivo došao milimetar ispod maximuma.

Edge 10w-60 sam kupio u ambalaži od 1l.(nisu imali pakovanje od od 4l) i kada sam nasuo 4 kutije nivo je bio tačno milimetar ispod maximuma.

Znači da pakovanje koje prodaju pod 4l i tako je i deklarisano na ambalaži,je ustvari 1 galon.Lažu nas!

Share this post


Link to post
Share on other sites

10w60 ti je za 6-7000 km za zamjenu

bolje podnosi visoke temperature ali treba češću izmjenu.

Mehaničar ti je sve rekao treba zamjeniti pumpu ulja

pa može unutra 10w40

a pošto je motor nanovo složen i nove brtve može i sintetika

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije problem zamjeniti pumpu,jeftinije nego Castrol 10w-60,problem je što ne mogu nabaviti kvalitetnu pumpu.

Mehaničar je rekao da misli da nije pumpa,jer bi i na manjim temeraturama pritisak bio loš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se ne varam dok je niska temperatura ( motora i vanjske okoline ), tlak je najveci u leru... cim se temperatura digne na radnu temperaturu, u leru je minimalni tlak koji je propisan iz tvornice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stvar je u tome to je na postignutoj radnij temperaturi od 80C pritisak uredu.Znači,na leru 1.1 bar a na 2000 obrtaja 2.1 bar.To je prema fabričkoj deklaraciji skroz ok.

Zabava počinje sa daljim rastom temerature.Na 90C ,na leru je 0.8 a na 100C je 0.5 to je već alarmanto.Lampica se pali na 0.4 i cirkus počinje.Sve je to sa Castrolom magneticom.

Edge 10w-60 drži pritisak 1.2 bara na 100C.

Mislim ipak da je do ulja.

Pumpu sigurno mjenjam samo da nabavim kvalitetnu ?

Edited by sarajevo

Share this post


Link to post
Share on other sites

A da probaš neko od Liqui Molya?

ce9307d783e8a094c53b6a87fa70b083.jpg

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probao.10w40 mos2.Stavio prošle godine,provozao 1000 km i izbacio.Lupketali su podizači ventila i ako su bili tek 10.000km orginal

INA.Kada sam vratio Castrol prestalo je.Taj Mos2 nije imao ni vw specifikaciju.

Kako god,sad je sve ok,vozim ovu sezonu na edge 10w-60 ,nabavim kvalitetnu pumpu,pa napravim eksperiment sa nekim 10w40 naredno proljeće

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pumpu mjenjaj i sve 5...

Nekad davno dok sam bio klinac znam da je tata vozio škodu 120 L i imao problema s pritiskom ulja a problem je bio u nekakvom federiću i kuglici u pumpi sto regulira pritisak i samo je to izmjenio i vozi dalje... neznam kakva je pumpa na tvom motoru i kako radi ali mozda je banalna stvar....

 

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pumpa ulja je sklop

za koji svi očekujemo da kad ode identično se ponaša

u svim slučajevima.

Kao šta je regulator punjenja na alternatoru svi

očekujemo da kad ode da ne puni i da pali lampicu

nitko ne očekuje da može da puni previše

da se ponaša kao da je sve ok

ima i takvih slučajeva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cudi me kako na duji to nije otislo ipak 30 godina kasnije, ulja i ulja je proslo kroz nju... a s druge strane mjenjamo vodene pumpe svakih xyz tkm a ovo nikad.


Evo neke zanimljivosti za duju, iz Bentley-vog manuala

 

image.png

 

image.png

 

2018-05-06_171411.png

 

image.png

 

image.png

 

image.png

 

image.png

 

image.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potpuno isto kao i za moj motor.Imam Bentley za Cabrioleta i Scirocco 2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ulje se na 80c mjeri i specifikcije su ti ok a preko te temp normalno da pada tlak sto je ok i to ti kaze i davac tlaka ulja tj nepali lampicu. 0.8 0.6 je ok i 2bara na 2iljade.... Mislim da se previse zamaras al ajd...

 

LM 10W60 probaj ako je jeftiniji... i naravno orginal a ne fejk...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgleda da je najbolje nemati sat za pritisak ulja Čovjek samo dobije temp u glavi .To šta se dešava sa pritiskom nakon daljeg rasta temperature nisam mogao nigdje pronaći.Svi se samo drže 80C.

Ali sa svim ovim zamaranjem mi ipak ostaje sumnja na kvalitet i orginalnost ulja,da nekad pomislim kako je najbolje sipati Inu i Optimu,jer su sigurno orginalna

Za sada je sa edge 10w60 sve ok,pa idemo dalje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da.. nikad svoje nehvalimo a pretezno je bolje od tih fejkova i nekih orginala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvalim svoje uvijek kad je dobro ali sa INA Delta 5 sam baš imao problem, ulio u duju rekoh ajd da probam i ulje se zapjenilo, počeo slinit na semerinzima a od generalke 10. godina pa nema šanse da je nešto ozbiljno. Vratim se na Castrol ili Valvolin koje sam tada koristio i sve pet, nema ni znaka od ovih simptoma, sad slučajnost ili nešto drugo tko će ga znat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se baš naložio na Optima Sport 10w60.Ima na Optiminoj stranici,specifikacije kao Castrol,nešta i malo bolje,al nemoguće ga nabaviti.

Nema po prodavnicama i pumpama,a kažu da se ne može ni naručiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A što drugo nego pitat Anđelka da li se može nabaviti. :)

Druga opcija je da pitam susjeda koji radi u ovlaštenom pa da kao uzme za sebe uz popust pa da ga tako nabavim ako drugačije ne ide.

andjelko ima Castrol magnatec oe proffesional 5w40 po 60kn/L ;)

 

meno ga ponudio pa sam uzeo ;)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

O pa super. :)

Budem ga kontaktirao pa slijedece godine opet uzmem od njega uz filtere naravno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta je najbolje sipati u Golfa 3 SDI sa oko 220 000km pređenih?

 

Sintetiku 5W40 ili polusintetiku 10W40?

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono šta je do sada sipano

ako je sintetika neka ostane i dalje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sipana je polusintetika 10W40.

I ja mislim da je to ulje sasvim ok za SDI. Ali sam vidio na ponekim sajtovima govore čak i 5W30 ulje.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by mur3633

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da 5w40 moj polo sdi ima pola milje i još sipam 5w40 a lokalni meho se hvata za glavu kao istrošen motor treba gušće ulje

Ak je zdrav motor samo gas ako nije neće mu ni 10w40 pomoći hehe...

A di si nasao samo g3 Sdi s toliko kilometara? da nije okrenuo 3oo ooo jednom?

 

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk

Sipana je polusintetika 10W40.

I ja mislim da je to ulje sasvim ok za SDI. Ali sam vidio na ponekim sajtovima govore čak i 5W30 ulje.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Onda toči to i dalje da nebi bilo rekli mi na forumu...

Drži se provjerenog a i u knjižici odrzavanja vozila ti piše sve što ide u taj motor a pise i 10w40 i 5w40 sad tvoj izbor...

Zimi hidropodizači s 5w40 prije se utišaju dok s gušćim malo duze čekićaju sto je i logično...

 

 

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 7