3 3
Titogradjanin.

Problem sa zagrijavanjem motora Passat B7 2.0 tdi

Recommended Posts

Pozdrav svima. Imam vec nekih godinu ipo problem sa zagrijavanjem motora. U pitanju je Passat b7 2.0 TDI 140ks iz 2014 godine  Auto je prešao malo preko 150.000km.

Do sada sam promijenio 3x termostat i što je čudno u prvih nekoliko dana sve funkcioniše kako treba, motor se zagrijava lijepo i onda odjednom se problem opet pojavi. Prvo je stavljen neki termostat nemam pojma ni ja koji marke Fibi, pa onda Behr i na kraju sam stavio originalni Vw termostat. Takođe zamijenjen je i senzor rashladne tečnosti tj antifriza.

Prije ovoga Passata imao sam isti Passat b7 ali samo kao limuzinu sa istim motorom i znam kako ovo auto diše što se kaže.

Pošto auto ima i senzor za temp ulja, znam da kad temp ulja dodje na nekih 71-72 stepena motor bude zagrijan na 90 stepeni. Ili kad senzor temp ulja pokaže da je temp ulja nekih 50 stepeni motor je zagrijan na nekih 60 do 65 stepeni. A sada što je mnogo čudno, kolika je temp ulja toliku mi temperaturu pokazuje i kazaljka za temperaturu motora, a to nema logike. Ako je temp ulja oko 65 stepeni tolika je i temp motora, ako je temp ulja na nekih 75 stepeni tolika je i temp motora itd. A ulju treba mnogo više vremena  da se zagrije nego motoru. I što je bitno motor se NIKADA ne prebrojava, kada dodje kazaljka na 90 tu stojii ne ide preko. Jedino ako je neka veća nizbrdica onda se ohladi motor i ulje i onda opet treba vremena da dodje na 90 stepeni .Inače motor fino grije kabinu tj radi grijanje. 

Vozim auto 10min jedno 100km/h i ne zagrije se na 90 stepeni nego dodje do max 80 stepeni. Ili ga vozim 20 km i još se ne zagrije.

Majstor je provjeravao i kazaljku koja pokazuje temp motora da li je ispravna i sve je tu bilo ok. 

Prije nego što sam stavio originalni termostat znala je kazaljka na autoputu pri 130km/h sa 90 stepeni da padne na 50 stepeni , sa originalnim termostatom to mi se još nije desilo, ali stavljen je tek prije neki mjesec. Ima dana kada sve funkcioniše kako treba a opet više je dana kada ne radi sve kako treba .

Da li je neko još imao ovaj problem i ako moze da pomogne bio bih zahvalan.

Edited by Titogradjanin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamijenio sam onaj glavni kod motora 3x kao što sam rekao a on ima i drugi koji se nalazi valjda kod partikularnog filtera. Pitao sam majstora da taj ne pravi problem i on tvrdi da on nema veze sa tim.

Čudno je da svaki put poslije zamjene onoga kod motora sve radi nekoliko dana ili čak 2-3 nedjelje i onda opet kreću problemi. To mi nije jasno kako 

 

Edited by Titogradjanin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda i dalje na misecnoj bazi minjajte glavni i mislite se zasto ne funkcionira

  • Like 1
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitao sam majstora za taj drugi termostat i rekao mi je da on nema veze sa mojim problemom. A zamjena termostata ovdje u Austriji nije jeftina, već sam dao 600€ i dalje imam problem. Zato sam pisao ovdje da vidim ima li još neko problem kao ja. Jer ne daje mi se 200-300€ skoro i za ovaj drugi termostat a da ne riješim problem 

Edited by Titogradjanin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je radio majstor, povezao je laptop i vozio dok sam ja bio na mjesto suvozača. I rekao je da je temp ista koju pokazuje auto i kompjuter da nema odstupanja. 

Da znam da će promjena drugog termostata riješiti problem odmah bi posao i završio to ali opet ako to ne riješi problem ode još jedno 200€. Čudno je što neki dan sve radi ok a evo zadnja dva dana ne radi uopšte, nikako da se zagrije auto ako ga vozim po gradu normalno. Ovih dana ću još da ispratim situaciju da vidim oce li se zagrijati jer kao što sam rekao zadnja 2 dana nije se auto zagrijalo

Pa me interesuje ako termostat nije ispravan, da li je moguće da ponekad sve radi normalno a ponekad ne ? 

 

Edited by Titogradjanin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet zamijeni taj koji si vec mijenjao.

Ja sam isto znao par puta savjet davat ono iz prve ruke, identican problem, sigurno rjesenje i ljudi me samo ignoraju kazu nije to to i dalje rade po svom.
Kolege ti kazu zamijeni drugi, ti kazes - majstor mi je rekao da on nema veze s nicim. Pa zasto onda pitas ovdje na forumu ako si odlucio samo slusat majstora? I dalje radi sta ti on kaze i to je to.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sto nisi isao kuci za praznike pa dao nekom mehanicaru da to sredi. Jebes taj njihov majstorluk. Samo metoda elimimacije.

Poslato sa NTH-NX9 pomoću Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvinjavam se na kasnijem odgovoru. Živim u Zell am See-u. 

Imam garanciju i račun i u srijedu opet idem do majstora pa nek popravlja i radi što oce. Platio sam mu već i sada je ovo reklamacija. Pisao sam ovdje jer sam više umoran od ovog problema, pa da vidim sa vama je li jos neko imao ovakav problem. Prije neki dan sam se čuo sa majstorom i pominje mi da mi je možda partikularni filter problem ili čak egr. A na dijagnostici nema greške. 

U srijedu ću mu opet reći da vidi taj drugi termostat da njega mijenja. Pa ću da pišem ovdje jesam li konačno riješio problem. 

Ali ono što je meni čudno, nisam majstor samo logički razmišljam, kada se promijeni onaj glavni termostat kod motora sve radi kako treba nekoliko nedjelja. Ako termostat onaj drugi nije dobar, poslije zamjene glavnog problem bi opet trebao da bude prisutan a ne da se javi poslije nekoliko nedelja. To mi je čudno samo.

Ugl pišem čim mi majstor javi što je uradio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ne rjesis javi,dam ti broj od mehe u Salzburgu. Relativno ti je blizu..ja sam tamo i idem kod nega,jako dobar mehanicar i pedantan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se javim sa novostima.

Majstor na kraju nije zamijenio onaj drugi termostat nego je zamijenio neki ventil na mjenjacu (ovo je naziv na njemackom Kühlmittelregler für getriebe). Od tada nemam problema za zagrijavanjem i auto se 70 zagrije ekspresno, do 80-85 mu treba malo vremena još ali od 85 do 90 čini mi se da mu treba malo duže ali opet nisam sig 100%. Svakako moram auto još da provozam da bih bio siguran ali za sada radi sve ok.  

 

Da odgovorim auto mi ima dsg mjenjac. Kako je majstor rekao ovaj ventil je ostao otvoren i kroz njega cirkuliše tečnost i zato se motor nije mogao zagrijati.

 

Edited by Titogradjanin.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Titogradjanin. said:

Da se javim sa novostima.

Majstor na kraju nije zamijenio onaj drugi termostat nego je zamijenio neki ventil na mjenjacu (ovo je naziv na njemackom Kühlmittelregler für getriebe). Od tada nemam problema za zagrijavanjem i auto se 70 zagrije ekspresno, do 80-85 mu treba malo vremena još ali od 85 do 90 čini mi se da mu treba malo duže ali opet nisam sig 100%. Svakako moram auto još da provozam da bih bio siguran ali za sada radi sve ok.  

 

Da odgovorim auto mi ima dsg mjenjac. Kako je majstor rekao ovaj ventil je ostao otvoren i kroz njega cirkuliše tečnost i zato se motor nije mogao zagrijati.

 

Znaci ovo malo foruma sto je zivo se skupi i svi ti govorimo od pocetka da je u tom problem, a ti nas ne slusas.

I onda ti majstor kaze nije termostat, nego prevedeno  na gugl translejtu: "regulator rashladne tekućine", Znaci identicna stvar.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

zato i pitah jel dsg.....   Ja se tu posluzim diagnostikom i pratim neke vrijednosti (temperatutre)

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 3