0
Guest VirMan

Bass reflex ili bandpass?

Recommended Posts

Guest VirMan

Molil bi da mi objasnite u cemu je razlika u zvuku subwoofera koji je u bass reflex kutiji usporedjenim sa subwooferom u bandpass kutiji.Cital sam ponesto o razlikama ali zanima me konkretno kak se to manifestira na uho.

 

Da napomenem, volim slusati svakakvu mjuzu pa uzmite i to u obzir (moze metal sa kick basom, a opet dapace moze i neki rap sa basovima koji imaju najvecu volju otresti tablicu s gepeka :-) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikakav band pass. To je govno. Ja sam isao na DB drag jedne godine i nadobudno meni program izračunao da je najbolje band-pass. Sa 1kW pojačalom po wooferu (a bila su 2) natuko 137 db. A inače bandpass svira samo par frekvi OK a ostale se jedva čuju. ZA glasnoću bass-reflex a za kvalitetu kompresija.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest VirMan

A kaj je s onom pricom da za kompresionu treba biti stvarno jako pojacalo da radi kak spada?Pojacalo koje stavljam ima 150w rms i nebi htel da bude preslabo...

 

Trenutno u sobi imam Logitech Z-2300 2.1 zvucnike i woofer je u (nisam 100% siguran koji od dva navedena) 4th ili 6th order bass reflex kutiji...svrljanjem po netu nisam nigde nasel da je to bass reflex nego bandpass.Snaga woofera je 120w rms i doslovce razbija zidove, trese se kuca itd.Znam da je tesko usporediti auto i sobu, ali hocu reci da mi woofer sa ovakvom postavom kak imam zadovoljava potrebe snage a pogotovo i kvalitete.

 

Sad jos samo da najdem nekaj takvo za auto i ja presretan...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma daj kakav band pass :doh: to je teski shit sto se slusanja tice, bome i dB draga, a ako ti netko dobar slaze mozes si sloziti bass reflex kutiju da ti ima bolju kvalitetu zvuka od kompresijske ;) , i BR ti je uvijek glasniji od kompresijske.

Ja ti preporucujem da napravis BR kutiju od mediapana i bit ce ti tako najbolje :respekt:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest VirMan

Onda bude bass reflex.Malo mi je cudno, ali sa wooferom dolaze papiri u kojima pisu tocne dimenzije i volumeni preporucenih kutija (cudan mi je volumen a ne to sto dolaze papiri :-))) ).Pise da bass reflex mora biti volumena cca 27 litara i da je port duzine 30cm!?! :blink: ali nema veze ako se tak preporuca onda tak i bude :-)

 

Zahvaljujem na odgovorima!

 

PozdraVW

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja slusam najvise hip hop, techno i schranz... probao sam vise kutija, pa sam se uvijek vratio na bassreflex... zato so mi je pritisak najvise odgovarao, wooferi su uvijek bilo sa "doppelschwingspule"... ne znam kak se na hr kaze, ali woofer je imao dva prikljucka... nema veze bio rodek, rockford, cerwin vega, itd itd...

Share this post


Link to post
Share on other sites

doppelschwingspule-dvostruki svitak

inače Spule je zavojnica, u ovom slučaju se radi o dvostrukom svitku, namotaju, ili kalemu HOWGH!

BTW, ja imam iskustva samo sa BASS-REFLEX kutijama, i mislim da su zahvalnije u auto akustici.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest VirMan

Woofer bude Sony 12" P5 Turbo...U suprotnom ako bi isel na bandpass uzel bi Mac Audio Ice Storm 125.Taj je vec u kutiji pa nemam brige s tim...po cijeni mi ispada skoro identicno za oba modela, znaci za sony u ovom slucaju sa izgradnjom kutije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

zaboravi sony i mac audio (bivsi magnat)... samo smece... (sorry na izrazu)... ali za takve novce, ti je cak i bolje hifnocs uzeti...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest VirMan
zaboravi sony i mac audio (bivsi magnat)... samo smece... (sorry na izrazu)... ali za takve novce, ti je cak i bolje hifnocs uzeti...

Moram priznati da sam znal da bude pal takav komentar.Nazalost jako puno slusam o tome da je sony "smece", "sranje" "steta love", "radje pokloni caritasu tu lovu" itd...

 

Ali na moje veliko cudenje jos mi niko nije to objasnil...cemu takav stav?

 

Imam u autu Sony R3350s radio, Sony elipse od 80W rms, Sony front zvucnike (koji trenutno nisu bas nekaj ali idu bolji, isto sony).Nemam ni najmanju primjedbu na sve skupa kak radi i stvarno me zanima zakaj da ne uzmem da bude sve od Sony-a?

 

Da se netko ne uvrijedi ovo sam napisal skroz dobronamjerno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

imao sam sam sony xpl?¶d sistem... steta love, kao sto si napisao... kupio sam nekada prije u auto za zimu emphaser sistem koji bio jeftiniji i deseta puta cistiji, glasniji i ljepsi zvuk imao... tako i cdx-m800... moj stari pioneer deh-mp8400 bio u funkcijama uvijek u prednosti...

 

ali ako imas sve sony i sony je tvoj favourite, onda si uzmi sony...

 

ima jedna fora na njemackom -> sony = so nie = u prevodu -> to/tako nikada...

 

ja sad pucam na mtx, cadance i spl... to su moji ideali za mog corrada...

 

samo sto je meni vaznije, da je muzika ispod prednje haube... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
ja slusam najvise hip hop, techno i schranz... probao sam vise kutija, pa sam se uvijek vratio na bassreflex... zato so mi je pritisak najvise odgovarao, wooferi su uvijek bilo sa "doppelschwingspule"... ne znam kak se na hr kaze, ali woofer je imao dva prikljucka... nema veze bio rodek, rockford, cerwin vega, itd itd...

Mislis na vufere sa dvije zavojnice?

 

I joj kud ti bas na sony, jer sony i zvuk to ti je cista nula, od sony-a jedino valjalja njihov radio premda ni on nije previse dobar jer ima los procesor zvuka

Share this post


Link to post
Share on other sites
zaboravi sony i mac audio (bivsi magnat)... samo smece... (sorry na izrazu)... ali za takve novce, ti je cak i bolje hifnocs uzeti...

Moram priznati da sam znal da bude pal takav komentar.Nazalost jako puno slusam o tome da je sony "smece", "sranje" "steta love", "radje pokloni caritasu tu lovu" itd...

 

Ali na moje veliko cudenje jos mi niko nije to objasnil...cemu takav stav?

Imam u autu Sony R3350s radio, Sony elipse od 80W rms, Sony front zvucnike (koji trenutno nisu bas nekaj ali idu bolji, isto sony).Nemam ni najmanju primjedbu na sve skupa kak radi i stvarno me zanima zakaj da ne uzmem da bude sve od Sony-a?

 

Da se netko ne uvrijedi ovo sam napisal skroz dobronamjerno...

Evo ja cu ti objasniti zasto takav stav, samo cu ti reci jesi kada slusao u nekim autima muziku, sa skroz sredjenom muzikom, malo poslusaj alpine, hertz, audioson, hifonics i da ne nabrajam jos marki, a onda poslusaj sony, madnat, mac audio, days, mc tatto i taj crap pa ces vidjeti zasto je takav stav i onda ces viditi sta je kvalitetan zvuk, a do onda nemoj previse hvaliti sony jer ce ti se to obiti u glavu, NHF samo sam htio malo razjasniti ;)^_^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Definitivno tocno sto se tice sony-a. Radio im umire cim su nize temperature vani. A sto se tice kutija ako se dobro slozi bass reflex sa nekin solidnim driverom onda to stvarno jako dobro grmi. Ako oces jacinu zajebi kompresiju ali ako hoces tvrdji ali opet fini bas onda kompresiju. Kod bas reflex je dobro sto je lakse pogoniti woofer jer se lakse giba od kompresije.

Share this post


Link to post
Share on other sites
0