2 2
niner

Akumulator

Recommended Posts

POzzdrav! Evo jucer me izdao akumulator pa me zanima vase misljenje koji je najkvalitetniji jer koliko vidim ima svakakvih bosch,varta...

Auto je Golf 4 znaci trebao bi mi neki od 70 ili vise ampera ili tako nesto!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slobodno mozes staviti s vise A/h,dapace i pozeljno,samo ako ti fizicke dimenzije samog akumulatora dopustaju a sto se marke tice to ces od svakog drukcije cuti,neko voli popa,neko popadiju!

Pobrini se samo da je zatvoreni i ne zahtjeva odrzavanje,skuplji je u startu ali zahvalniji jer znam dosta ljudi koji kupe novi akos pa onda ne provjere elektrolit godinu,dvije i s time mu skrate zivot.

Sretno! :bravo

Share this post


Link to post
Share on other sites

svaki ce ti drzat 2 god poslije je sve lutrrija, tak da mozes uzet neki ne tolko razvikani s vise ampera za manje para.

Ja sam nedavno u metrou kad su bili na akciji uzel bosch silver s4 75Ah ~ 750kn i akumulator je ok a da je neka super investicija i nije, mogal sam i dost jeftijie proc a ništa lošije...

Trenutno su ti tam na akcijji ciak starter, recimo 75ah dodje 742kn - 25% ak doneses stari sto na kraju dosta jeftino ispadna ~560kn

Exxide je ok, onaj njihov bolji model punjen nekakvim gelom sam u nekoj trgovini vidil za cca 700kn...

Edited by marin-82

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam exide kupljen na ribnjaku i akumulator je odličan, s tim da u autu imam dosta jaku muziku i nikad nije bilo problema a uz to jos ti daju garanciju 36 mjeseci. :palacg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebao bih savjet od kolega koji imaju EXIDE bateriju.
Pošto ju uskoro planiram volio bih znati gdje se nalazi datum proizvodnje. One baterije koje imaju otisnut datum na (-) polu nisu problem ali mislim da kod Exide baterije to nije slučaj. Pokušao sam nešto putem Googla ali nisam siguran da li dobro iščitavam jer ne znam gdje je otisnut datum. Na fotkama se nalazi otisnut u kučište oznaka 4KE 23-2 ako je to mjesto gdje se datum nalazi.

4 K E 23-2
2014 November ? ?? ?

Primjer:
2B0
2 stands for factory No.2 of Exide
B stands for FEB.month like A-Jan,B-Feb,C-March.....
0 year 2010, eg: 1: 2011,2 : 2012, 9: 2009

Fotke
acumulator-auto-exide-premium-77-ah-cod-

2015-02-1112.22.17lys1t.jpg

2015-02-1112.222ns8t.jpg

dsc_0048c0sp0.jpg

shipping-date-code_22kj6v.jpg

01_LINK: http://www.indpwrbattery.com/Pages/datecode.aspx
02_LINK: http://broadbandforum.co/threads/how-to-read-amaron-car-battery-mfg-code.79701/

Checking Production Date Automotive Battery

Edited by <TDI>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako hoces kvalitetni akumulator uzmi Vartu, govorim iz iskustva...

Ili Bosch, isprobano dva puta po nešto više od pet godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam exide 77 ah u golfu vec 5 god i jos uvijek je extra. Sve preporuke. a datum nisam gledao jos tim da se zamaram

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidi u ovlastenom.... imaju priistupacnih aku-a... il je exide il varta... 2god garancije ugradnja free...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isto tako bosch s4 mislim da je bio i 4 godine i gotov....sad sam.uzeo vartu pa cemo vidjet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Topla, 100 Ah, i nakon 2 godine palim auto bez da se muzika ugasi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo mom tastu bosch na audiju a4 nakon 3god gotov.

Na bivšem Mk3 bio sedam godina.

Možda ste kupili stari akumulator i niste pazili na datum proizvodnje. Što dulje akumulator stoji na policama i to više propada. Svaki trgovac ne bi priznao datume i samo da riješi staru zalihu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš iz gore navedenog volio bih znati točan datum proizvodnje. Nije tajna da se trgovci prvo rješavaju one sa starijim datumima pa ponekad kupiš od prošle sezone ako nisi informiran, što ne bi bio neki problem da je u trgovini redovito nadopunjavana u što sumnjam, mada bi svatko od nas ipak volio da bude u nekim normalnim okvirima kao i kod kupovine guma. I onda ja kao naivni kupac koji ništa ne zna o baterijama stavim ju odmah u auto bez da sam ju nadopunio i skratim joj radni vijek do dvije godine jer svaka ima samopražnjenje, AGM 1-3%, klasika 5-10%. Uglavnom sam do sada i sam tako radio, bez da sam ih održavao pa bih volio promjeniti ploču.

Nisam još odlučio što da uzmem ali o Exide baterijama sam našao dosta dobrih komentara. Nije klasična sa čepovima nego AGM (Absorbed Glass Mat), ima 30% jaču startnu struju ili ti toka od ostalih, ne treba ju posebno održavati ali je jako osjetljiva na duboka pražnjenja, više od klasike sa čepovima. Bitno mi je da je AGM jer klasika mi za četvorku ne odgovara zbog nadopunjavanja a ove AGM mogu direktno na autu nadopuniti jednom mjesečno pa i tjedno ako zatreba sa CTEK punjačem bez da skidam kleme jer CTEK ima adapter koji se stavlja na polove (+) (-) i tamo ostaje pa samo spojiš kada treba.

Varta mi je isto dobra opcija ali ne znam da li ih ima AGM i koji model. Ovlašteni nudi Economy bateriju pod oznakom (JZW 915 105A) od 72Ah 650A (350DIN) za 799,00 kn ali o njoj ne znam ništa da li je klasika ili AGM i kako se pokazala u redovnom korištenju.

Economy (JZW 915 105A), 12V 72Ah 650A (350A DIN)
jzw915105atgoyd.jpg

3392007q7g.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radije izbjegavaj Exide, ne sviđaju mi oznake tzv pečati kao datum proizvodje. Meni izgledaju mutnije.

Gledaj na druge ostale. Svaki akumulator je dobar i kad paziš na datum proizvodnje.

 

c/p sa drugog foruma

 

Pa prvo pitaš. dobar dan - dobar dan.

-Koliko je ovaj aku tu na polici...

trgovac kaže,

-ma evo nema niti tri dana...

-Ok, a dajte da na akumulatoru vidim datum proizvodnje!

I onda ili sam vidiš, svaki ima ili diektno datum ili kodirani datum, za koji trgovac MORA imati šifrarnik.

Recimo na primjer, 3314 znači 33 tjedan 2014 godine.

Ili E14, gdje je E mjesec, abcde znači svibanj...

ako ti počme izmatanje, kako ovo ono.... onda se okreni i reci doviđenja.

Najčešće, u centrima kada počne sezona jesen zima, pa na policama osvanu hrpe novih čistih sjsjnih akumulatora, znači da su novi, ili u specijaliziranim trgovinama AKUMULATORA (ne auto dijelova, nego akumulatora) možeš biti siguran da je aku relativno nov, bez gledanja datuma...

No kada vidiš da aku stoji na zabačenoj polici, i da je na njemu prst prašine, zaboravi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isto tako bosch s4 mislim da je bio i 4 godine i gotov....sad sam.uzeo vartu pa cemo vidjet

isti sam ja uzeo, samo su prošle 2 godine, već vidim da sljedeću zimu neće izdržat. prije toga original 10 godina služio bez problema...

 

p.s. Original je bio vartin pa eto...

Edited by marin04

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajmo sad znalci. Zasto orginal traje duplo duze od zamjenskog a eto exide il varta su u orginalu. Ha... zar ono nisu zamjenski iste kvalitete jell? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam na mk4 imao original varta 9god

i opet kupio varta i radi odlicno evo vec 6godinu i vjerujem da ce jos izdrzat Jer auto pali ko mina bez obzira na vanjsku temp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ni ja ne volim enigme koji zamjenjuju čitljiv i razumljiv datum proizvodnje svakom kupcu bez da moraš imati legendu ali nažalost kod Amera je to izgleda svakodnevica. Sinoć sam postavio par pitanja ACZ-u jer su oni generalni uvoznici Exide baterije za Hrvatsku. Nisam se nadao da će netko odgovoriti ali je odgovor ipak stigao a u ispravnost nadam se ne bi trebalo sumnjati. Postavio sam i par dodatnih koja su mene osobno zanimala jer sam imao raznih varijanti pa da imam još jednu potvrdu. Stavljam ih u cijelosti, možda nekome budu zanimljiva.

LINK: http://www.exide.hr/hrv/index.php?page=naslovna
Auto Centar Zagreb

1.Oznaka koju spominjete i koja počinje sa brojem 4K znači da je akumulator proizveden u 11 mjesecu 2014 godine.
2.Jamstvo uvijek počinje datumom kupnje.
3.Veća startna snaga ne može oštetiti alternator niti bilo koji elektronički sklop na automobilu.
4.Budući imate pitanje vezano za punjenje akumulatora u samom automobilu, da li bi to značilo da imate povećanu potrebu za opskrbom električnom energijom radi audio sustava u automobilu ili za to postoji neki drugi razlog? Nema problema, ukoliko se pokaže potreba da ga dopunit na opisani način. Nije uobičajeno dopunjavati akumulator u automobilu osim u slučaju da se neredovito vozi pa se želi izbjeći sulfatizacija. To kod PREMIUM akumulatora ne može biti slučaj budući ste mi poslali sliku novog modela PREMIUM carbon boost čije su prednosti u odnosu na bilo kojeg drugog proizvodača akumulatora, drastično brže punjenje (do 1,5 x brže nego kod ostalih akumulatora). Isto tako zbog karbonske tehnologije mogućnost sulfatizacije je svedena na minimum.
5.Svaki akumulator na tržištu ima nominalnu Voltažu od 12,5 do 12,7 Volti. Struja koju spominjete je vezana na alternator automobila i predstavlja idealnu struju punjenja dok je vozilo u uporabi.

*Razlika između PREMIUM 72 i 77Ah je u visini akumulatora i na to bi trebali obratiti pažnju.
*Visina 72Ah je 175 mm dok je 77Ah 190 mm.


Znači oznaka koja je utisnuta u kučište u početnom postu #6. i koja meni nije bila jasna ipak je točno riješena pa se prema njoj može orijentirati kod kupovine Exide akumulatora i prema dolje priloženoj tabeli.

4 K E 23-2
2014 November ? ?? ?

2015-02-1112.222ns8t.jpg

shipping-date-code_22kj6v.jpg

Nakon ovoga pogledati ću i Varta baterije jer mi se čini da i oni koriste AGM pa ću nešto od ovog dvoje odlučiti. Nadam se da nisu pretjerano skuplje u odnosu na Exide a planiram neku od 72Ah da bude nešto jaća od stare 61Ah koja je bila u autu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bosch silver (s4 nisam ziher) 2007g i još uvijek pali bez problema. sad gledam da ga zamijenim čisto iz prevencije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro te je služio, eh kada bi svaki tako dugo trajao. :)
Gledam malo Vartu ali i ovdje se treba snaći.

1.Silver Dynamic.....(AGM-Absorbent Glass Mat)
2.Blue Dynamic.......(EFB-Enhanced Flooded Battery)
3.Black Dynamic......(klasika sa čepovima)

Što više gledam manje znam što odabrati...izgleda da će ipak prva varijanta ostati jer mi najbolje odgovara i po karakteristikama i po plaćanju a nekako više nemam volje za traženjem i uspoređivanjem, ionako su potrošni pa ću probati sa Exide.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li imaš zaštitnu kutiju akumulatora u autu? Na njega moraš paziti veličinu da bi ugradio ;)

Npr. kod mene je fizički 61Ah 242x175x175mm ,a kod Vartine stranice za preporuku 74Ah je 278x175x190mm

 

img1083hb8u8p.jpg

Edited by Dottore

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam poklopac koji pokriva cijeli nosač ali nemam zaštitni okvir koji se stavlja oko akumulatora tako da sa tim ne bih trebao imati problema. Jedino je ovaj Exide od 72Ah koji planiram nešto niži po visini od stare Varte 61Ah koja je bila unutra. Da li bi moglo biti nekih problema za tih 15mm kod stavljanja gornjeg PVC dijela na akumulator? Nosač bi bio malo u zraku a ne uzima mi se Exide od 77Ah a i Varta Silver 74Ah+D je isto niža po visini.

Dimenzije akumulatora:
1.Exide Premium 72Ah...................278x175x175.......(DxŠxV)
2.Exide Premium 77Ah...................278x175x190.......(DxŠxV)
3.Varta Silver.......74Ah+D..............278x175x175.......(DxŠxV)
4.Varta Blue.........74Ah+D..............278x175x190.......(DxŠxV)
5.Varta (moja)......61Ah...................240x175x190.......(DxŠxV)

DSC_0028_zpsshfq3xrq.jpg

DSC_0030_zpsbsok7kjn.jpg

DSC_0037_zps8s8fb6ex.jpg

DSC_0041_zpspxybyedp.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 2