2 2
Ivan

LED dnevna svijetla

Recommended Posts

kako? žarulju od MKVI sa 2 niti ili neki drugi način?

 

neka me netko ispravi ako griješim

al mislim da Golf VI ima žarulje H7 za kratko (to je skroz vanjski dio lampe)

a u unutarnjem dijelu ima H4 žarulju koja pak koristi 55W za dnevno svijetlo(koje je stalno upaljeno)

i 60W za dugo svijetlo

Share this post


Link to post
Share on other sites

mk6 ima H15 60W/19W, 60W za dugo svijetlo a 19W za dnevno svjetlo

 

nema smisla ako je dnevno 55W

Edited by marko.p

Share this post


Link to post
Share on other sites
neka me netko ispravi ako griješim

al mislim da Golf VI ima žarulje H7 za kratko (to je skroz vanjski dio lampe)

a u unutarnjem dijelu ima H4 žarulju koja pak koristi 55W za dnevno svijetlo(koje je stalno upaljeno)

i 60W za dugo svijetlo

 

 

H15 je žarulja, nešta full malo W ima za danje svjetlo, i 55 ili 60W je dugo, neznam podatke napamet, nema više ha četvorki :palacg

 

edit: Marko već odg.JBG, sporo tipkam

Edited by vwgolf3

Share this post


Link to post
Share on other sites
decki... sjednite u auto (golf 3,4, passat 3b itd) izvadite salter za svijetlo i potrazite pin gdje pise TFL... spojite taj na + i imate serijka dnevna svijeta... TFL = Tagfahrlicht = dnevna svijetla...

 

ako neko ima norveski, svedski ili kanadski vw, onda je to vec serijski spojeno... cim se da kontakt, onda SAMO maglenke svijetle... nista vise... PROBAJTE

daj mi reci od kuda dovest + na taj pin, tj. kakav + jel kad dam kontakt ili neš drugo, jel se onda pale kad se upali auto ili več sa samim kontaktom se upale dnevna svjetla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo smo skrenuli s teme , tema su LED dnevna svjetla a ne serijske halogene žarulje koje imaju svaki Golf IV i Passat... ;)

Ajmo pomozite meni što da stavim.

 

Definitivno mi idu crna svjetla kako se ne bi ništa vidjelo dok su ugašena , a preko dana se mora vidjeti snagom što bliže S6 audijevim.

 

Najgore mi je što znam samo da su ta " Audi S6 LED " fenomenalna ali cijenom preskupa i ne stanu mi u branik. Svjetlo je savršeno , svijetle snažnije nego klasična halogena 55W a troše 10-tak...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da , na 9N3 stanu ali na 9N ne stanu jer ima puno kraće ove rešetke sa strane. :plac

Share this post


Link to post
Share on other sites
Da , na 9N3 stanu ali na 9N ne stanu jer ima puno kraće ove rešetke sa strane. :plac

 

sve se moze ako se hoce ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jučer išao u slo po zimske gume i kad sam se vraćao na hr granici graničom policajcu predam putovnicu i on mi mrtav hladan kaže da ugasim maglenke i upalim kratka svjetla :o

 

ja kažem nisu maglenke nego dnevna svjetla i ta zo služe, još bi nešto i rekao da je neki stariji nego nema ni 35 god lik.

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo baš sam gledao na svom Polu 9N3 i imam pin TFL i na njega ide žuta debela žica..

 

nemam maglenke ali imam dnevna svjetla(svjetle kratka svjetla i pozicije ali kontrolna ne) i ako bi ja tu žicu odpojio jel bi se onda ugasila dnevna svjetla??

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo upravo sam na Polu odpojio TFL i onda mi ne rade dnevne svjetla, a TFL mi je spojen na kratka svjetla...

 

Prijatelju sam sad na Leonu 1M spojio TFL na NL i čim da kontakt upale se maglenke a kad upali kratka svjetla maglenke se gasnu...

 

i to je zakonom dozvoljeno, pa nova octavia ima tako rjeseno...

 

e sad Ivane da ne trošiš bezveze lovu na led tako si to fino spoji...

 

Bilo bi idealno kad bi postajao neki modul za smanjenje inteziteta svjetlosti pa se preko njega spoji TFL na duga svjetla..

 

Ajmo eketroničari!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se odlučio za LED dnevna a vi kombinirajte. :P

Stižu mi idući tjedan pa ću ovdje staviti detalje i slike oko ugradnje i završni dojam.

 

Inače , maglenke ne smiju biti dnevna svjetla jer ne bacaju svijetlo kako treba (preširoko a nedovoljno visoko). Cilj dnevnih svjetala je da troše manje snage a da svijetle po danu bolje nego kratka.

 

Dnevna svjetla su u praksi visoko podignuta kratka svjetla ali smanjene snage , zato se kof Golfa VI koristi slabija žarulja u dugo svjetlo (dugo svjetlo ima uži snop , a raspršeno je u prema očima vozača tako da se svjetlo vidi iz daljine).

 

Ono što mi sada pada na pamet je slijedeće:

Maglenke podići na maximum ali ih nekako smanjiti na cca 15-20W. Mislim da bi to smanjilo vijek trajanja same žarulje pa bi rješenje bilo staviti neke LED žarulje u maglenke koje bi svijetlile slabije nego klasične maglenke sa 55W žaruljom...

A onda gubimo maglenke koje sad po jeseni dobro dođu jer ipak se po magli prije primjeti auto koji dolazi u susret sa maglenkama nego bez njih.

 

Eto , ja sam si kontao , premišljao što i kako napraviti da ne palim xenon svako jutro bez potrebe na 5-6min , i odlučio se za LED dnevna pa ćemo vidjeti jesam dobro napravio i kako će to sve izgledati kad se spoji.

 

Napravit ću i usporedbu kako se vidi sa kratkim svjetlim , kako sa dugim , maglenkama a kako sa dnevnim pa eto da se vidi razlika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po meni,ako imaš xenon na autu,maglenke ti nisu ni potrebne,jer se uopće ni ne vidi razlika kada ih upališ,xenon kratka ih da tako kažem "pojedu",barem je meni tako na g5 bilo,a i na g4.,tako da slobodno maglenke preradiš

Share this post


Link to post
Share on other sites
Po meni,ako imaš xenon na autu,maglenke ti nisu ni potrebne,jer se uopće ni ne vidi razlika kada ih upališ,xenon kratka ih da tako kažem "pojedu",barem je meni tako na g5 bilo,a i na g4.,tako da slobodno maglenke preradiš

Tocno tako i kod mene na passatu isti mi drek s maglenkama ili bez njih,minimalna je razlika... :fakjea

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije on mislio da je tebi/nama bolje nego da se bolje vidi auto iz suprotnog smjera po magli s maglenkama, a to je istina

imam orgigi xenon i nevidim uopče razliku jel upalio maglenke ili ne,

ali kad auto ide iz kontra smjera prvo se vide maglenke, onda xenon :palacg

Share this post


Link to post
Share on other sites
nije on mislio da je tebi/nama bolje nego da se bolje vidi auto iz suprotnog smjera po magli s maglenkama, a to je istina

imam orgigi xenon i nevidim uopče razliku jel upalio maglenke ili ne,

ali kad auto ide iz kontra smjera prvo se vide maglenke, onda xenon :palacg

 

Upravo to.

A u puno slučajeva sam naletio na tipove koji po magli pretječu na nož pa onda ipak mi znači ta sekunda što me prije vide jer im možda baš tada odustanu od ideje za pretjecanjem.

Maglenke definitivno ostavljam.

 

Slažem se da ja kao vozač s njima ne vidim ni malo bolje uz xenon.

Ali opet , njihov smisao , kao i dnevnih svjetala , je da budeš viđen.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Upravo to.

A u puno slučajeva sam naletio na tipove koji po magli pretječu na nož pa onda ipak mi znači ta sekunda što me prije vide jer im možda baš tada odustanu od ideje za pretjecanjem.

Maglenke definitivno ostavljam.

 

Slažem se da ja kao vozač s njima ne vidim ni malo bolje uz xenon.

Ali opet , njihov smisao , kao i dnevnih svjetala , je da budeš viđen.

 

 

A sto si narucio od tih ledica za dnevno svjetlo? neki S6 style ili ?

ja sam gledo nesto ovako,ali jos razmisljam o tome..

 

http://www.inprolights.co.uk/inpro-led-lig...light-p-99.html

http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/...ctn=12810WLEDX1

 

pozdrav..

Share this post


Link to post
Share on other sites
A sto si narucio od tih ledica za dnevno svjetlo? neki S6 style ili ?

ja sam gledo nesto ovako,ali jos razmisljam o tome..

 

http://www.inprolights.co.uk/inpro-led-lig...light-p-99.html

http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/...ctn=12810WLEDX1

 

pozdrav..

 

Ove zadnje Philips što si stavio imaš sad na akciji u ovlaštenim servisima (str.13) za 1.399,00kn.

http://www.pzauto.com.hr/pageflip/2010_zima_vw/

 

To je ok cijena jer su na Ebayu cca 100Eura , poštarina za HR ti je cca 35-40Eura pa te to sve skupa izađe oko 1,000.00kn. Na to još platiš 10% carinu i PDV pa te izađe sve zajedno oko 1350,00kn i to je onda na istome. Osim ako možeš bez carine , onda se isplati preko Ebay-a...ili uzeti 2kom pa podjeliti poštarinu.

 

Meni na 9N su uski otvori u braniku pa mi nažalost ne odgovara većina LED svjetala , meni stane maximalna dužina 170mm pa ću si uzeti ove od Devil Eyes:

http://www.tuning-rdi.de/product_info.php/...ds--160mm-.html

 

A pogledaj si i ove još iako i one In.pro i Philips nisu loše:

http://www.tuning-rdi.de/product_info.php/...ds--230mm-.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Može mi netko reči,da li ta naša policija tolerira ta naknadno ugrađena led dnevna svjetla,ili trebaju biti tvornički ugrađena,homologirana?....znam da u Njemačkoj i "normalnim" zemljama to prolazi,al kod nas uvijek postoje razna tumačenja zakona,znam primjere da su ljudima koji voze audije sa original DRL-ima "solili" pamet....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Može mi netko reči,da li ta naša policija tolerira ta naknadno ugrađena led dnevna svjetla,ili trebaju biti tvornički ugrađena,homologirana?....znam da u Njemačkoj i "normalnim" zemljama to prolazi,al kod nas uvijek postoje razna tumačenja zakona,znam primjere da su ljudima koji voze audije sa original DRL-ima "solili" pamet....

ovisi na koga naletiš

Share this post


Link to post
Share on other sites
Može mi netko reči,da li ta naša policija tolerira ta naknadno ugrađena led dnevna svjetla,ili trebaju biti tvornički ugrađena,homologirana?....znam da u Njemačkoj i "normalnim" zemljama to prolazi,al kod nas uvijek postoje razna tumačenja zakona,znam primjere da su ljudima koji voze audije sa original DRL-ima "solili" pamet....

 

Pa normalno da prolazi. Uz svjetla dobiješ sve certifikate , E oznake i pravila kako ih ugraditi. Postoje točne mjere na kojoj udaljenosti od tla se smiju postaviti (minimalno 25cm) , razmak između svjetala (minimalno 60cm) , maximalna visina postavljanja (150cm),...

 

Na stranicama CVH je bila dopuna zakona na temu dnevna svjetla tako da može definitivno , treba samo držati kod sebe sve što dobiješ uz njih i to pokažeš murjaku ako mu nešto nije jasno.

Ja sam zvao CVH i STP , kažu da može.

 

A murja? Što ti oni mogu ako si po zakonu , njihov je problem ako ne znaju tumačiti i provoditi zakon u praksi.

Evo ti izvadak iz HAK-a.

http://www.hak.hr/tehnicki-poslovi/odjel-z...-svjetla-2.aspx

 

Ovo da su vozačima s originalnim DRL svjetlima solili pamet dovoljno govori o njihovom poznavanju zakona , praćenju tehnologije i svemu ostalom.

 

Edit:

Evo još , ovo sve isprintaš pa neka čita koga zanima. A kad sve pročita , tužiš ga i tražiš naknadu za uzalodno trošenje vremena jer policajac uči za vrijeme radnog vremena a mene drži na čekanju. :rotfl

http://www.cvh.hr/cvh/sluzbene-obavijesti/...2134-12009.aspx

 

Najvažnije izvlačim:

 

14. Članak 38. Stavak 1. i 2. propisuju da:

(1) Dnevna svjetla s prednje strane vozila smiju biti postavljena samo na motornim vozilima M i N kategorije. Smiju se postaviti samo dva dnevna svjetla, bijele boje, vidljiva samo s prednje strane.

(2) Dnevna svjetla na vozilu moraju biti postavljena u skladu s homologacijskim pravilima za dnevna svjetla sukladno Pravilniku ECE-R 48 i ECE-R 87.

 

Objašnjenje za tehnički pregled:

Ovo su potpuno nove odredbe u odnosu na prethodni Pravilnik. Dnevna svjetla su posebna svjetla na vozilima kojima se vozilo označava na cesti i u dnevnim uvjetima vožnje i u RH ona nisu obavezna. Ovim člankom opisuju se dnevna svjetla i propisuju se određeni uvjeti njihove ugradnje. Ako je vozilo opremljeno dnevnim svjetlima ona oba moraju biti ispravna.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

nevezano za temu,al mozda ce nekom pomoc

sto se tice preko ebay-a

ja sam narucio prednje farove al sam naslovio da mi salju u sloveniju na postu i osobno preuzimanje ,jer preko granice se smije prenest vrijednost do 1000 kn pa nema carine ....

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 2