8 8
Scorpion

tapeciranje krova

Recommended Posts

ja se isto spremam za radove na krovu vrlo skoro :) ..... nakon hrpe pročitanih postova na ove teme, ja planiram ovako: očistiti sve do plastike i uzeti crni materijal sa spužvicom od cca 3-4 mm, i lijepiti s Patex univerzal ljepilom u kantici koje drži do 110 C. Mislim da bi to trebalo izdržati ljetne žege. Osim toga mislim da je crni materijal bolji u slučaju da ljepilo negdje probije jer se na crnom manje vidi fleka i općenito se "ne prlja", a i nekako mi izgleda fora to crno gledao sam na youtube profiće kako rade. Spužvica je bitna da upije višak ljepila i da kompezira bore u uglovima... ako netko ima još kakav pametan savjet neka baci... :zivio fora bi recimo bilo naći neku lampicu i spojiti je pozadi poviše sjedala...

 

Hmm, onda cu i ja tak nesto odraditi.Imas konkretno koji jubito link pa okaci ? veci mi je problem kako izvaditi krov nego sve to odraditi :/

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hmm, onda cu i ja tak nesto odraditi.Imas konkretno koji jubito link pa okaci ? veci mi je problem kako izvaditi krov nego sve to odraditi :/

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=FeGIOoMSohE

 

Ovo je nekakav vrlo kratki tutorial kak to rade... iako nisu pokazali najvažnije dijelove tipa razvlačenje tkanine, al barem se vidi kako na kraju ispada s crnom tkaninom.

 

idem slijedeći tjedan u nabavku materijala. Planiram kupiti materijal ovdje: http://www.tvrtke.com/dekorativne-tkanine,...850,mp-301.aspx ili http://www.formosus.hr/

 

nadam se da ću tamo naći i lijepilo, i treba kist naravno.

 

I da slažem se da je bolje ostaviti krov dan-dva na zraku u hladu da lijepilo uhvati kao treba pa ga onda staviti... Ljepljenje raditi u dvojicu da se da lijepo rastegnuti i onda malo po malo paziti da je ljepilo dobro razvučeno i da je sve pokriveno... ako napravim dobro slikati cu sve i postaviti ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam nabavio materijal i za koji dan počinje zabava:

 

1. crni materijal za presvlačenje s spužvicom 4 mm, (orginal za auto krov u svetmara) 160 kn 2 metra koliko mi treba za trojku.

2. Pattex univerzal 110 C - 800 ml, mislim da će 1 kantica biti dosta

3. kist za mazanje ljepila

 

img0518ya.th.jpg

 

 

Našao sam i 2 dobra videa:

 

 

 

Ovdje je dobra fora što ovi dečki počinju ljepiti od sredine prema krajevima i tako ću i ja raditi, mislim da je puno praktičnije.

Oni također koriste špricu, iako sam ja malo skeptičan za to špricanje koliko to traje... pogtovo zato što ga ne nanosi ravnomjerno svukuda. Mislim da je kist puno bolji alat za ovaj posao. Sporiji je ali je temeljitije nanešeno ljepilo...

toliko za sada..

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo neki dan san i ja završija ljepljenje....koristija san isto ljepilo (ovo pattexovo u postu iznad)

 

sasvim je dovoljna jedna kantica....

 

ljepio sam od kraja put naprijed pa onda izrezivao za šiber...

krajeve sam podvrnuo (nije ništa smetalo plastikama)

 

na kraju je ispalo super (materijal je, kako mi je čovjek rekao, baš auto tapecirung za krovove od audia, on uvozi to iz austrije, sive je boje)

jedino šta sam na jednom mistu kad sam razvlačio, ugazio koljenom pa se vidi mala udubina, al zanemarivo...

 

i par dana auto smrdi po ljepilu....

 

1. Patexx ljepilo - Bricostore - 57,99kn

2. Tapecirung 180x120 - "Brne.doo" Split (ispod pumpe na Baćama) - 144,00kn

3. Kist (obični) - naša doma neki rabljeni :lol2

4. Trud i vrijeme - neprocjenjivo

 

Posa nije toliko strašan, malo volje i živaca...

Share this post


Link to post
Share on other sites
evo neki dan san i ja završija ljepljenje....koristija san isto ljepilo (ovo pattexovo u postu iznad)

 

sasvim je dovoljna jedna kantica....

 

ljepio sam od kraja put naprijed pa onda izrezivao za šiber...

krajeve sam podvrnuo (nije ništa smetalo plastikama)

 

na kraju je ispalo super (materijal je, kako mi je čovjek rekao, baš auto tapecirung za krovove od audia, on uvozi to iz austrije, sive je boje)

jedino šta sam na jednom mistu kad sam razvlačio, ugazio koljenom pa se vidi mala udubina, al zanemarivo...

 

i par dana auto smrdi po ljepilu....

 

1. Patexx ljepilo - Bricostore - 57,99kn

2. Tapecirung 180x120 - "Brne.doo" Split (ispod pumpe na Baćama) - 144,00kn

3. Kist (obični) - naša doma neki rabljeni :lol2

4. Trud i vrijeme - neprocjenjivo

 

Posa nije toliko strašan, malo volje i živaca...

 

 

Šego ,hvala na infu o cijenama :palacg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo kako je meni ispalo :

 

dsc00379zf.jpg

 

dsc00381ks.jpg

 

Ima grešaka, nije kako mora bit ali sam zadovoljan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo i ja konačno završio krov!

Moram reći da sam nezadovoljan rezultatom, jer nije ispalo onako kako sam očekivao ni blizu unatoč spretnosti i pedantnosti! Slike su dolje pa možete vidjeti o čemu pričam! Radi se o tome da nismo napravili bore ni greške u tom stilu osim na 2 mjesta na samim rubovima, ali .... zato se na tkanini vidi apsolutno svaka i najmanja udubina koja je postojala na podlozi. Očigledno nismo smjeli niti malo pritiskati tapecirnug kada smo ga lijepili i očigledno nismo smjeli na obje dvije strane mazati ljepilo već samo na podlogu, a sve to je nedopustivo jer pitanje je kako bi onda sve to držalo i koliko dugo. Sve u svemu baš smo komentirali da ga radimo još 50 puta ne bi ispao puno bolji! Da je bijela tkanina manje bi se vidjele neravnine. S druge strane mislimo da je ljepilo uhvatilo baš momački i da će se to vrlo teško odljepiti-u trenutku kad uhvati drži ko sam vrag - nema ga odljepit ponovo! Pošla je cijela kantica 800 ml Patexa i to je bilo taman! Sve u svemu daleko je ovo od super posla, ali hajde može proći nekako, ali preporučujem svakom tko želi pravi posao da ode u profića!

 

Evo fotki..

 

Skidanje stare spužvice:

 

img0700iv.th.jpg

 

Priprema za nanošenje ljepila:

 

img0702lg.th.jpg

 

Zaljepljen:

 

img0703pr.th.jpg

 

Postavljen:

 

img0705ft.th.jpg

 

img0707cv.th.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo da ubacim i svoj komentar.

 

Sam sam lijepio krov, s Neostickom, troskovi 50 tak kn, super je ispalo, jedino sam ja napravio maaaaalu greskicu i platno oprao u ves masini, pa mi se malo skupilo, stradali su oni za ruckice na krovu, al eto, vi koj icitate, nemojte napravit takvu greskicu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eko koža,Patex i mažite,nema greške,samo strpljivo i bez brzanja. Svi bi voljeli to namazat i montirat odma isti tren,znam po sebi hehe. - Kad se malo posuši,normalno prije toga dobro premažete i tapacirung krova i eko kožu i tek nakon što se fino posušilo,upustite se u modeliranje. Nakon što ste gotovi sa poslom,odrežete višak po strani što ostane (uvije je dobro ostaviti viška da kasnije ne bi bilo povuci potegni)

Ne montirati odma isti dan,jer će se dogoditi kao što je već opisivano u prijašnjim postovima da se na vrućini otpusti,nego ostaviti par dana da odstoji negdje u ljetnjoj kuhinji,šupi,podrumu ili di već!

 

Pa onda montaža,i vjerujte mi bit će extra. To se podrazumjeva ako vam tapcirung krova nije jako izlomljen i rupast od pritiskanja prstima u pokušaju da vratite na mjesto prokletu viseću tkaninu koja je prije bila tvornički tapacirana. Postat ću slike,samo da ih prebacim iz aparata ;)

 

Moj je krovni tapacirung bio kao zavjesa kad sam kupio auto,čim otvorim prozor bilo je kao da mi valovi morski lelujaju nad glavom...iritirajuće. Sad je eko koža,crno i elegantno. Mogu reći samo da sam zadovoljan.

 

Pozdrav! Živi bili i uživali u uređivanju svojih WV-a :palacg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Samo da ubacim i svoj komentar.

 

Sam sam lijepio krov, s Neostickom, troskovi 50 tak kn, super je ispalo, jedino sam ja napravio maaaaalu greskicu i platno oprao u ves masini, pa mi se malo skupilo, stradali su oni za ruckice na krovu, al eto, vi koj icitate, nemojte napravit takvu greskicu :)

 

Hahaha, i ja sam to isto napravio sa svojim krovom, ispalo je veličine za Smart :)

 

samo da i ja kazem, meni se na autu krov zaprljao, pa smo ja i stari to išli skidati i sve s*ebali, pogotovo onaj otvor za šiber. pa kupili novu tkaninu i sve ponovo išli ljepiti i ispalo katastrofa. tako da sad ovih dana kad mi bude dosadno, odoh kupit ljepilo i tkaninu i sa time se poigrat malo :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i ja presvukao napokon

th_DSC_0057.jpg

th_DSC_0070.jpg

th_DSC_0222.jpg

Otišla kanta i po patex klasika. Obilato mazao krov i onda tkaninu(fibre sa spužvom) pritiskao o krov da pokupi ljepka pa onda odvajanje i sušenje 10-ak min i onda finalno. Najgore je obline, ravnine je lako.

Isplati se recimo platiti 600-700kn nekomu da to korektno odradi, ja ionako sve kopam pa mi je usput:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest dyskolia
Evo i ja presvukao napokon

th_DSC_0057.jpg

th_DSC_0070.jpg

th_DSC_0222.jpg

Otišla kanta i po patex klasika. Obilato mazao krov i onda tkaninu(fibre sa spužvom) pritiskao o krov da pokupi ljepka pa onda odvajanje i sušenje 10-ak min i onda finalno. Najgore je obline, ravnine je lako.

Isplati se recimo platiti 600-700kn nekomu da to korektno odradi, ja ionako sve kopam pa mi je usput:)

 

 

vadio si tapecirung van? ja trebam svog izvadit, a bojim se da ne pukne.

Edited by dyskolia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spustiš prednje siceve skroz i na prednja vrata, kad nađeš kombinaciju izlaza izlazi iz auta skoro bez da se dira:)

Ne možeš napraviti ako mne izvadiš, i kad izvadiš je jebeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest dyskolia

radi se o golf 3 i to 2 komada, i sto je najbolje, moram oba tapecirati

Edited by dyskolia

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo upustil se i ja u taj posel

e sad

kad sam skidal staru tkaninu po rubovima je tapecirung popucal

s cim da to opet zalijepim ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Počisti spužvu s unutarnje strane, zaljepiš onom soboslikarskom trakom da fiksiraš raspadnute dijelove, i s vanjske (gornje) strane prođeš sva mjesta di je puklo u širini od 2-3 cm patex ljepilom iz pištoljam ostaviš kroz noć i bude ti u jednom komadu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Počisti spužvu s unutarnje strane, zaljepiš onom soboslikarskom trakom da fiksiraš raspadnute dijelove, i s vanjske (gornje) strane prođeš sva mjesta di je puklo u širini od 2-3 cm patex ljepilom iz pištoljam ostaviš kroz noć i bude ti u jednom komadu.

 

ali ja opce nemam nikakve spužve cisto ,sve bijelo, a vidim da su svi imali zutu spuzvu

nije puklo na komade (sva sreća)

 

nego je pocelo pucati :S

 

e jos da pitam

 

danas sam gledal za materijal i ima tkanina 38 kn 1,5m na 1m

al mi se cini jako tanko i pretpostavljam da nemoze sama tkanina odma na tapecirung ili ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
al mi se cini jako tanko i pretpostavljam da nemoze sama tkanina odma na tapecirung ili ?

najbolje tkanina sa spužvom sve ostalo ljepak probije. osim skaja, kože i ostalog "neprobojnog" ali to je valjda drugi sistem rada ja san odradija spužvon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hahaha... ja sam si to radil na golfu prije godinu dana i stavil sam crni štof za pravljenje kaputa... imal sam 3 metra toga pa sam iskoristil... i lijepilom sam namazal samo "ploču" i štof lagano stavljal gore, ostavil u kući na tavanu na toplom da se dobro osuši, kasnije sam obrezal rubove po "ploči" i montaža...

 

a nakon kaj sam skinul staro platno, uzel sam onu dosta grubu plastičnu četku i onu spužvu sam postrugal dole, a kasnije sam još na finije očistil sa četkom koja je fina onak kak ona koju svi mi DIY i profesionalni mehaničari imamo u kupaoni (mislim na onu za nokte ne za wc) B)

 

sever: popucani tapecirung popravi poliesterom ili uzmi stare novine i drvofix lijepilo+voda i lijepi novine list po list dok ne dobiš dojam da je dosta čvrsto (a prije ovo di je popucalo samo potegni crtu s drvofixom i kasnije poravnaj šmirglpapirom ak treba). Golf dvojka ionak ima onaj papirnati tapecirung jelda?

Edited by plantakG3

Share this post


Link to post
Share on other sites
hahaha... ja sam si to radil na golfu prije godinu dana i stavil sam crni štof za pravljenje kaputa... imal sam 3 metra toga pa sam iskoristil... i lijepilom sam namazal samo "ploču" i štof lagano stavljal gore, ostavil u kući na tavanu na toplom da se dobro osuši, kasnije sam obrezal rubove po "ploči" i montaža...

 

a nakon kaj sam skinul staro platno, uzel sam onu dosta grubu plastičnu četku i onu spužvu sam postrugal dole, a kasnije sam još na finije očistil sa četkom koja je fina onak kak ona koju svi mi DIY i profesionalni mehaničari imamo u kupaoni (mislim na onu za nokte ne za wc) B)

 

sever: popucani tapecirung popravi poliesterom ili uzmi stare novine i drvofix lijepilo+voda i lijepi novine list po list dok ne dobiš dojam da je dosta čvrsto (a prije ovo di je popucalo samo potegni crtu s drvofixom i kasnije poravnaj šmirglpapirom ak treba). Golf dvojka ionak ima onaj papirnati tapecirung jelda?

 

 

ma da

puca cim ga pogledas :palacd

 

to kaj je puknuto budem rjesil s pistoljem za vruce ljepljenje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel se na passatu b4 dade skunut poklopac šibera bez skidanja krova?

Share this post


Link to post
Share on other sites

mene zanima od cega je krov u mk3, citam kroz temu da je karton, pa da je plastika.. nec se zezat tapeciranjem, nego cu ga obojat, pa da znam kojom bojom tretirat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mene zanima od cega je krov u mk3, citam kroz temu da je karton, pa da je plastika.. nec se zezat tapeciranjem, nego cu ga obojat, pa da znam kojom bojom tretirat.

 

 

a je neki rac kao karton, jako je krhko :S :S ne znam dali ti je pametno namakat to nekom bojom da se nebi to sve raspalo :S

Edited by nitrous-oxygen

Share this post


Link to post
Share on other sites

nista vidit cu kad skinem i ocistim. i ja sam skeptican oko boje, ako sto uspijem javim.

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 8