1 1
type-r

slaganje kutije za sub sony, 38cm

Recommended Posts

sub je Sony XSL152P5S...dobio sam dvije skice kutija za bass reflex i kompresiju s njim..ali svi kazu da to nikad nije to..

e sad ja ne kontam one programe za proracune i to..pa ak ima neka dobra dusa da mi izracuna dimenzije kutije da sub radi kak spada,mislim da bi trebala bass reflex jer je glasnija..

ovdje su podaci od suba: http://www.sony.hr/product/ica-subwoofers/...=TechnicalSpecs

btw.stvar je nova kupljena tak da nikad nije ni svirao

Edited by type-r

Share this post


Link to post
Share on other sites

.....znalački prodaj to

 

kupi nešt drugo, evo ja kupio kenwood, 30cm , 2 zavojnice po 4 oma, 800w RMS, cijena 650 kn, unutra su i skice za kutije, bass refllex i bandpass

 

.....poslat ću točno koji model

Share this post


Link to post
Share on other sites

pogledaz cu ti ja to imam nekog iskustva s pravljenjem kutija ali sony ti ne bi preporucio nema kvalitetnog zvuka jos 38cm to cemo u nedjelju povezi u veliku pa da vidim ako hoces

Share this post


Link to post
Share on other sites

regaj se na cice.com.hr

 

tamo postavi topic i dobit ćeš najstručnije odgovore!

Share this post


Link to post
Share on other sites

uf,kolko vidim ovo je 15" woofer,ja sebi nikad nebi uzeo sebi sony,ali recimo nekih 70-75litara kutija i aeroprt 10cm,dužine 15-20cm bi trebalo biti ok,samo je kod tebe problem vidim da imaš venta koji ima odvojen gepek,bilo bi najbolje možda bandpass kutija,al je malo previše zafrkancije s njom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ja sam ti malo proracuno i evo ti dimenzija(unutarnjih)

Duzina:384mm

Sirina:622mm

Visina:1000mm

Volumen: 240litara

 

Dimenzije porta:

Promejr: 82,5mm

Duzina: 170mm

 

EDIT::::

Evo ti jos jedna kutija gdje ce ti woofer imati sus ali dosta manjih dimenzija (80litara):

Duzina;700mm

Sirina:432mm

Visina:267mm

 

Port diameter:110mm

duzina:70mm

i da woofer stavljas na onu stranicu koja ima najvecu povrsinu...

ta kutija je slozena da ima peak u 48HZ i tako joj dalje ide karakteristika...

 

To ti je znaci tunirana kutija na rezonantnu frekvenciju woofera a to je 20Hz znaci tamo ce ti zvucnik imati najjaci sus, iako je kutija malo "velika" jbg to je najoptimalnija litraza kutije gdje taj zvucnik postize maximum...

 

Nadam se da sam ti bar nesto pomogel u konstrukciji kutije, a ako trebas jos kakvi savjet samo reci...

Inace ako te zanima veca snaga onda se radi paralelna Band pass kutija ali to je teze zta konstruirati....

Edited by Xmaster

Share this post


Link to post
Share on other sites

wtf?ma kojih 20hz,kutija ispod 35-40hz nije doslovno za niš,samo kaj čuješ je kako woofer beči duboko,a to ne valja,240litara?nekaj si krivo izračunao,dva 15" woofera do 150litara je i više nego dovoljno,mislim da si nekaj krivo izračunao,jer woofer niti ispod 30hz nemre niš odsvirati :palacg

 

EDIT: visina 1000mm,jel znaš da je to 1 metar?koji gepek ima visinu od metra?visina preko 45-50cm je za niš,jer ju nemreš niti u auto staviti,pogotovo u venta koji ima odvojen gepek

Edited by wildD

Share this post


Link to post
Share on other sites
wtf?ma kojih 20hz,kutija ispod 35-40hz nije doslovno za niš,samo kaj čuješ je kako woofer beči duboko,a to ne valja,240litara?nekaj si krivo izračunao,dva 15" woofera do 150litara je i više nego dovoljno,mislim da si nekaj krivo izračunao,jer woofer niti ispod 30hz nemre niš odsvirati :palacg

 

kaj sad ti najemput brijes nisam priv put radil v programu i on je takve rezultate bacil, uostalom ako nisi znal veca kuitja jaca muzicka snaga, naravno ima tu i jos mnogo faktora lia uglavnom to je to, ja sam mu natuniro na nize frekvencije jer je tamo woofer najjaci, a sto se toga tice pa kutija ce vrlo dobro pokrivati i ostale frekvencije to je tak i tak jasno samo ce na 20 HZ biti najjaca, posto vidim da imas tolko znanja o akustiki u autu mogo si to lepo podeliti s ovim tu tipom pa mu izracunati a ne da se tu gratis pravis pametan...

 

:respekt

Share this post


Link to post
Share on other sites
EDIT: visina 1000mm,jel znaš da je to 1 metar?koji gepek ima visinu od metra?visina preko 45-50cm je za niš,jer ju nemreš niti u auto staviti,pogotovo u venta koji ima odvojen gepek

 

pa ce ju lepo poloziti po dole kolko znam gepek moze biti dugi 1m ili mozda nemoze...

 

Sta se sad ti tu bunis ako covek rece da mu je ta prevelika kutija izracunat cu mu manju naravno ne tako efikasnu ali ipak dobru kutiju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

gle ne radim se pametan,samo ti hoću reći da ti program nešto nije dobro izračunao ili si kakav krivi parametar unio,imam dosta natjecanja iza sebe,puno kutija sam izradio i znam kaj je najbolje,240litara je previše,kaj se tiče 1000mm si napisao da je visina,potpuno krivo,trebao si ovak napisati da bi bilo jasnije kaj si htio reći

 

dubina:384mm

visina:622mm

širina:1000mm

 

nadalje,ispod kolko hertza ljudsko uho ne čuje?

20hz taj woofer nema šanse odsvirati,na 35hz se bude već gutio,puno skuplji i kvalitetniji woofer ne mogu toliko nisko odsvirati,a kamoli ovaj sony od 500-600kn,ne treba slijepo vjerovati samo programu,nemoj se ljutiti ali treba imati iskustva u pravljenju kutije za woofere,za 12" woofer je kutija između 55-65 litara idealna za slušanje i kompaktna za smjestiti u auto,ja sam mu gore napisao litražu i veličinu porta,to je odokativno

Share this post


Link to post
Share on other sites
gle ne radim se pametan,samo ti hoću reći da ti program nešto nije dobro izračunao ili si kakav krivi parametar unio,imam dosta natjecanja iza sebe,puno kutija sam izradio i znam kaj je najbolje,240litara je previše,kaj se tiče 1000mm si napisao da je visina,potpuno krivo,trebao si ovak napisati da bi bilo jasnije kaj si htio reći

 

dubina:384mm

visina:622mm

širina:1000mm

 

nadalje,ispod kolko hertza ljudsko uho ne čuje?

20hz taj woofer nema šanse odsvirati,na 35hz se bude već gutio,puno skuplji i kvalitetniji woofer ne mogu toliko nisko odsvirati,a kamoli ovaj sony od 500-600kn,ne treba slijepo vjerovati samo programu,nemoj se ljutiti ali treba imati iskustva u pravljenju kutije za woofere,za 12" woofer je kutija između 55-65 litara idealna za slušanje i kompaktna za smjestiti u auto,ja sam mu gore napisao litražu i veličinu porta,to je odokativno

 

Dobro sve 5 jbg ja sam parametre dobro upiso jer sam iso 2 put provjeravat, a i meni je malo bila ipak prevelika kutija, pogotovo za auto, ali sam isto tako napravio vec vise desetakak kutija i znam da ipak veca litraza moze jacu snagu zvuka dati van, sad sam mu tamo stavio jednu 80 litara kutiju koja ce mu se sigurno jako cuti, naravno jos to sad ovisi o tome kako na koji ce on nacin konstruirati kutiju...

 

:respekt

Share this post


Link to post
Share on other sites

znam jer je i meni oko 270litara kutiju izbacilo van,pa mi bilo totalno blesavo :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

20hz :lol2

Šanse nema da taj woofer odsvira 20 Hz... Gdje si uopće dobio taj podatak da najglasnije svira na 20 Hz??? Možda mu je Fs=20Hz, to ne znači da naj glasnije svira na toj frekvi nego je naj glasniji na od prilike 2xFs... znači napravi kutiju kako ti je wildD rekao samo malo port duži (bar 30-35cm) ;)

 

Kolega Xmaster nije u redu da tako govoriš a dečko sigurno ima više iskustva od tebe... recimo da woofer i "svira" naj glasnije u toj kutiji, al jesi uzeo u obzir koliki je realni otpor tolike kutije??? Da je ta kutija veća od Vas-a woofera???

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo dimenzije za kutiju

 

62cm - širina

42cm - visina

35cm - dubina

 

port 10cm dužine cca 15cm

 

 

ovo gore su unutarnje mjere,dakle na to dodaš recimo 18 ili 19mm medijapan i imaš vanjske mjere

 

EDIT: joke me pretekao,malo se sa portom igraj,barem vodovodna cijev nije skupa :rotfl

 

thnx joke,vidimo se u B-A :zivio :zivio :zivio

Edited by wildD

Share this post


Link to post
Share on other sites

tnx svima na odgovorima....sto se tice prostora gepek je velik,ali je auto za svaki dan pa bi islo max.80 litara..

znam da sub nije nesto ali isao sam na novo,a nisam pri novcima...mislimda sam ga stvarno povoljno dobio..al dobro..

kolko meni treba posluzit ce..

btw.za cice...ko da nisam tamo probao..pa nist...dobijem odgovr radi po manualu..jbg..

znaci da slusam wilD-a?

Share this post


Link to post
Share on other sites
.....znalački prodaj to

 

kupi nešt drugo, evo ja kupio kenwood, 30cm , 2 zavojnice po 4 oma, 800w RMS, cijena 650 kn, unutra su i skice za kutije, bass refllex i bandpass

 

.....poslat ću točno koji model

 

ajd reci kolko vrijedi takav sub,kad kazes da prodam..novi zapakiran,u kutiji sa svime.nije jos svirao..ko iz trgovine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa lega sta mene nisi pito ja imam sony sub... imam sve te dimenzije kutija... za 25cm, 30cm, 38cm...i koliki promjer br cijevi mora biti obujam i sve to.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma nek pricaju sta hoce.. pa sony i nije tak los dođi do mene pa ces vidjeti...za te pare... on je odlican....a i mislim da tebi vise ni ne treba... :respekt

Share this post


Link to post
Share on other sites

kazes za te pare..kolko vrijedi...?

morat cu navratit da vidim i cujem..

postoje kutije u manualu..ali ljudi kazu da to nije to..

Share this post


Link to post
Share on other sites
kazes za te pare..kolko vrijedi...?

morat cu navratit da vidim i cujem..

postoje kutije u manualu..ali ljudi kazu da to nije to..

 

 

a to je 38 mozes pokupiti cca 300-350 kn..i to bi dobro proso kad bi dobio toliko.. jer oni sad nisu na cijeni... ja sam za svoju 25cm dao 400 kn nova 330 rms-a

 

postoje kutije u manualu..ali ljudi kazu da to nije to.. ne kuzim??

 

 

iznenadit ces se kad cujes..ja ga imam vec 3 godinu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

a tak sam i dao..novi zapakiran 300 kuna..cut cemo se sutra da pogledam to.. ovaj je 1500/450 max/rms..

jel trebas kutiju,poslao sam ti sms onda,al nisi nist odg

Share this post


Link to post
Share on other sites
a tak sam i dao..novi zapakiran 300 kuna..cut cemo se sutra da pogledam to.. ovaj je 1500/450 max/rms..

jel trebas kutiju,poslao sam ti sms onda,al nisi nist odg

 

sry nisam imo na rač..ma izgeda da cu uvaliti taj sub s tom kutijom tak da nece trebati.....

da znam...ma ne isplati se podati.. najbolje si ga rijesi.. jer dosta dobro radi..bar moj..

 

moze nema problema...

 

a ovo manual.. ak mislis rucno napravljena kutija...ma to nek te ne brine...meni stolar napravio uzeo 100kn.. a kutija prva liga..

mislim da ni orginal ne bi bolje radila.. :bravo

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma ok to..tak cu i ja radit..napravit ce mi jedan kolega.

pd manual sam mislio knjizicu od suba i njihove preporuke za kompresiju i za bass reflex kutiju..

citao sam da to nije uvijek najsretnije rjesenje..poslusat cu vilda..dat mu mjere u ponedjeljak i nek sklopi to..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest O84GT
sub je Sony XSL152P5S...dobio sam dvije skice kutija za bass reflex i kompresiju s njim..ali svi kazu da to nikad nije to..

e sad ja ne kontam one programe za proracune i to..pa ak ima neka dobra dusa da mi izracuna dimenzije kutije da sub radi kak spada,mislim da bi trebala bass reflex jer je glasnija..

ovdje su podaci od suba: http://www.sony.hr/product/ica-subwoofers/...=TechnicalSpecs

btw.stvar je nova kupljena tak da nikad nije ni svirao

 

Ovako prijatelju potrebno ti je samo znati litrazu kutije za sub i to je to,znaci uzmes dimenzije od gepeka i naravno odredis otprilike kako bi to trebalo stajati u gepeku.

 

cista matematika nema greske ni jedan milimetar samo ako dobro koristiš olovku i papir.Znači kad odredis polozaj a vjeruj mi za 15" ti treba skoro cijela sirina gepeka tako da si širinu dobio,zatim odredjujes ostale dvije dimenzije dubinu i visinu kutije.Znaci formula za volumen koju svi mi dobro znamo i uzmes da ti otprilike za sub treba 90 litara,sirinu stavis za sirinu gepeka,odredis visinu koliku zelis znaci negdje oko posto sub je promjera 38 cm ti stavis 50 cm i nepoznanica je jos samo dubina kutije

 

V=90 l

a=sirina gepeka

b=50

c=?

Sve uvrstis kako treba i eto kutije.Sve radi sve funkcionira samo ako za taj sub imas odgovarajuce pojacalo.

Osobno sam inao 15" Rockforda PUNCH-a u gepeku i odvajao je brisace na prednjoj sajbi

Meni za PUNCH-a je trebalo 90 litara pa sam zato stavio te brojke.

Za kutiju moras koristiti MDF 18 mm mozesd i 19mm jos bolje i obavezno kad racunas uzimati u obzir unutarnju dimenziju kutije,znaci litaza je ono sto treba sub-u da funkcionira kako treba a vanjska dim kutije je nebitna

 

Puno srece ako zareba sto imas moj br mob.

 

Pozdravw

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
1 1