0
Guest Lady

Kako se mijenjaju s....

Recommended Posts

Guest Lady

Sinoc sam primjetila da mi ne radi iluminacija oko brzinomjera i obrtomjera (Znaci pozadina na plocici gdje su prikazani predjeni kilometri radi, kao i na plocici gdje je potrosnja goriva i ostalo) samo ne svijetli okolo njih. Kada upalim obicna svjetla automatski zatim se palilo i to osvjetljenje sto sada nije slucaj. Do sada mi se to nije nikada desilo pa ne znam kako se te sijalice mijenjaju. Takodje ne radi iluminacija na podesivacu visine svjetala. Sve ostale rade (one malo npr. od grijaca zadnjeg stakla, upaljaca itd. Ne vidim gdje se nalaze sarafi i kako mogu doci do tih sijalica.

Znam da moram skinuti minus sa akumulatora prije nego pocnem dirati ista od toga samo mi recite me da li je to previse komplikovano ili je pak bolje da odem do elektricara da odradi svoj posao?

 

Zahvaljujem na odgovorima :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nemoj za sada ni??ta ??arafiti po kokpitu, jer ako ti ne radi ??arulja i na ostalim mjestima...kao npr. sama si rekla na pode??avanja visine svjetala, onda nisu ??arulje.

Mislim da ne mogu sve istodobno pregorjeti.

 

Prvo provjeri OSIGURAČE. To ti je najjednostavniji dio posla, ako nisu osigurači, e onda kopaj. ;)

 

Ali najbolje da poslije provjere osigurača (ako nije osigurač riknuo) da ode?? do servisa...ne bi se upu??tao kopat po kokpitu, bar ne po mom. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

mislim da ti nisu zaruljice u pitanju, imao sam slicnih problema na audiu 80. provjeri osigruace, vjerojatno ti je izgorio osigurac, ali pravi problem je u razlogu zasto je osigurac izgorio, odnesi sat nekom (auto)elektricaru, vjerojatno oksidirali ili popucali vodovi na foliji

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Lady

Ma to sam prvo provjerila, svi osiguraci su OK. Ako je to nesto komplikovano idem ja autoelektricaru, nego sam mislila ako je jednostavno da to onda uradim sama.

U svakom slucaju hvala... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nema na čemu ;)

ma najbolje da sjedne?? u auto i pravac serviser....zna?? da se svaka ??kola plaća....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest zvoneCH

Nije drugdje problem negu u samim lampicama. Sada koliko imam u glavi regulator za podizanje svjetla nemozese promjeniti sama lampina nego citav dio, ali nisam siguran, ako ima lampicu onda se mjenja sa zadnje strane ali to ces viditi kada izvadis citav salter vani, postupak malo nize.

 

E tako, prvo skines krajno ljevo vani unaj kut gdej ej lampica za airbag i abs (slika djel A) ako ima, to ti je odnam na rubu kod saltera za paljenje svjetla, zatim salter za svetlo uzmes uz pomoc srafcigera broj 1 vani, to napravis tako da tu gdje sada imas mjetso ides sa tim srafcigerom izmdzu saltera i plastike koja je na armaturi unutra fino polako i sa oprezom, pritome mora salter iskociti vani, odmah iza njega ti je krizasti sraf i ga izvadis, na desnoj strani ti je kao jedan mali poklopac (slika djel B) njega sa srafcigerom vani izkopas ili dignes, je samo unutra stisnut, i tamo isto je sraf, sada plastiku koja je naokrug kombija (ili ploce) (slika djel D) povucaes polako vani, odozgora je samo unutra zakacena, volan pri tome stavis do maximuma dolje, i ako se jos da i vani povuci bilo bi super ali to sve trojke nisu mogle.

 

Nakraju imas jos dva srafa sa svake strane te kombiploce po jednoga, njih odvidas.

 

Ako imas elektricnu tablu onda nema panike dalje, ako je jos brzinomjer na sajlu onda malo opreza da ne polomis plastiku koja drzi od traga sajlu, sajla se moze malo opustiti sa strane motora ispod plastike koja je ispod brisaca naprijed, tu sajlu ako je ima polako prema kabini guras, i onda mozes je unutra sa rukom odkaciti.

 

sada plocu samo netrebas vaditi nego je samo naprijed poklopis, i odmag imas dve lampica (slika F) na vidiku, njih sa kombi kljestama okrenes za ca 90 stepeni i povuces vani i stavis na isti nacin nove unutra, i nakraju po vsrtnome redu opet natrag sestavis.

 

slika ¨

http://memimage.cardomain.net/member_image...516_18_full.jpg

 

znaci ti mora po sliki zvaditi djelove A, B, D i nakraju lampice F

 

Pobao sam ti objasniti na najbolje moguce laksi nacin, ako nisi sto razumjela onda pitaj , jer drugih izraza za djelove neznam

 

 

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Lady

Zamijenjeno i nije uopste komplikovano. Svi dijelovi se vade kao sto si i napisao redom sa lijeve strane. Kada se povadi sva plastika sa strana imaju dva sarafa. Zatim se skida plastika oko volana. Nema potrebe dirati ni volan niti airbag. Elektricna tabla ima samo dzek i nema nikakve sajle tako da nije bilo problema. Nazad se nalaze dvije sijalice sa zelenim grlom od po 2V i sedam narandzastih od po 1.2 V. Zamijenila sam ih sve i OK je sada.

Sto se tice lampice gdje na podesivacu visine svjetala, tu se izvadi kompletan dio i onda se pritiskom na zabice izvuce dio gdje se nalazi ploca sa diodama. Tu ima mala duguljasta sijalica 2V i to je sva nauka.

Jos jednom, hvala... :lol::lol:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest zvoneCH

E to oko sajle da ili ne zavisi od modela tvoj znaci je nije imao ali ima i takvih koji su jos na sajlu,

 

a plastiku oko volana nisam ni skidao na zadnjome kojeg sam radio nego samo volan makao na najnizu poziciju i islo bez problema, ali super da si sredila

 

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites
0