0
rbarcan

Scirocco Mk1

Recommended Posts

Za uvod, reci ću da ovaj projekt traje od 11. mjeseca 2008, kada je sve pocelo....

Neki su već sigurno zaključili da nešto radim, kroz par "pamethnih" pitanja postavljenih na forumu, a neki od uvaženih članova foruma imali su već i priliku vidjeti kako sada auto izgleda i uživo..... morao sam popustiti nagovoru (uvaženi član koji me nagovorio sigurno će se prepoznati :) ) da napišem nešto o svemu i podijelim s onima koje interesira.

 

 

A pocelo je ovako:

 

Image120.jpg

 

Na nagovor dvojice prijatelja, otisao sam pogledati auto koji je stajao u jednom selu pokraj Čakovca, u garaži, više od 4 godine, s još nekoliko oldtimera, čekajući dobru dušu koja će mu udahnuti novi život :)

 

Na prvi pogled izgledalo je sve bajno... Auto kompletan, ne pretjerano hrđav, dobra baza za početak.

No.... kada je konačno počelo rastavljanje, tamo negdje u siječnju 2009 (bilo je opako hladno, pa zato i nema puno slika), prvo oduševljenje naglo je splasnulo.... auto je KATASTROFA, nema mjesta gdje nije hrđav.

 

IMG_1945.jpg

 

IMG_1947.jpg

 

IMG_1950.jpg

 

IMG_2139.jpg

 

P2170288.jpg

 

P2170290.jpg

 

P2170291.jpg

 

No... odustati već sada (a bilo je to prije punih 6 mjseci) ne bi imalo smisla.

 

Auto je rastavljen do gotovo posljednjeg šafara, i uz pomoć prijateljstva, veza, vezica, i puno entuzijazma, 05.02.2009, auto je otpremljen na limariju i lakiranje. To je, na žalost, jedina stvar koju neću napraviti sam, odnosno uz pomoć prijatelja i kolega. Niti imam uvjeta, niti znanja za tako nešto napraviti.

 

Image144.jpg

 

Image145.jpg

 

Image146.jpg

 

Sto se dogadjalo u međuvremenu, i kako je projekt tekao dalje, izvještaj slijedi idućuh dana.

 

Komentari: http://www.vwclubcroatia.com/forums/index....showtopic=27873

 

ps.

molim admine da eventualno poprave link na komentare ako nije dobar.

Hvala

 

pps

Što se slika tiće, nadam se da je sve ok, ipak je ovo prvi pokušaj postanja sa slikama.

Ako ne valja, svaka pomoć je dobro došla.

 

R.

Edited by rbarcan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao sto sam i obecao,

evo jos malo slika i koraka u projektu:

 

Dok je auto bio na limariji, pala je odluka koji ce motor ici unutra...

kako sam oduvijek zelio imati "pilu" koja izvana izgleda serijski ili gotovo serijski, a iznutra je je nesto malo "jace", nabavio sam kompletan ABF motor, doduse sa puno kilometara, ali i servisnom knjizicom. Ipak, rastavio sam ga skoro skroz, obnovio glavu, potpuno predihtao donji dio motora. Za sve radove zahvaljum deckima iz jednog servisa, koji ako ovo citaju, nadam se da ce se prepoznati.

 

Otprilike ovako je to izgledalo kad je motor kupljen:

 

IMG_2242.jpg

IMG_2243.jpg

IMG_2244.jpg

 

Ovako je izgledalo kad je motor bio rastavljen:

 

P3131118.jpg

P3131119.jpg

P3131120.jpg

P3131121.jpg

P3131122.jpg

 

A ovako izgleda sada:

 

Image159.jpg

Image166.jpg

 

Takodjer, od jednog clana foruma nabavljena je i getriba CGN, koja se i inace ugradjivala u paru s ABF-om.

 

Izgledala je ovako, a kako izgleda sada nazalost nemam slike, samo cu reci da je obojana u srebrno. Nije otvarana, jer mi je receno da je svjeze predihtana, a kako ja uvijek vjerujem ljudima, vidjet cemo kad auto proradi :)

 

IMG_2245.jpg

 

 

Komentari: http://www.vwclubcroatia.com/forums/index....showtopic=27873

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cisto da malo podsjetim na svoj projekt....

 

Prica je je u prethodnom postu stala na odlasku na limariju..

 

Kako je auto izgledao (koliko je trul bio) ne da se opisati rijecima... slike ce reci sve (iako se dobar dio vidi i na prijasnjim slikama:

 

P2170281.jpg

IMG]http://i634.photobucket.com/albums/uu65/rbarcan/P2170283.jpg[/img]

IMG_2367.jpg

 

Popravak je bio dug i mukotrpan, osobito potraga za dijelovima.

Uspio sam pronaci zadnje vanjske rubnjake nove, nove podove, a imao sam oba praga i desni blatobran.

Desni nosac straznjeg mosta takodjer je novi, ostalo je ili radjeno ili popravljano.

 

P3310443.jpg

P3310445.jpg

P3310448.jpg

P3310450.jpg

P5290856.jpg

P6291172.jpg

 

donji dio karoserije je pjeskaren, sto je otkrilo jos po neku rupicu:

 

P6091150.jpg

IMG_2516.jpg

IMG_2479.jpg

 

paralelno s limarijom, dijelovi ovjesa potpuno su obnovljeni, promijenjeno je sve sto se promjeniti da, i to uglavnom s originalnim dijelovima:

 

IMG_2470.jpg

IMG_2474.jpg

Image212.jpg

 

Na zalost, nemam sve slike....

 

Konacno, nakon punih 6 mjeseci, limarija je zavrsena i auto se priprema za lakiranje:

 

P7071198.jpg

P7081208.jpg

 

I nakon jos dva tjedna, ta da.... :)

auto je polakiran:

 

P7091215.jpg

P7091216.jpg

 

boja je ostala crvena, iako druge nijanse od originala.

Meni se svidja.

 

Prvi dojam kad sam dosao po auto bio je jako pozitivan, no sto dalje.... otkrivam puno nesavrsenosti, ali na zalot s tim cu se morati pomiriti.

Bilo bi suludo ici ponovo lakirati auto, iako sam razmisljao i o tome...

 

Uglavnom.... utovaren na prikolicu:

 

IMG_2530.jpg

 

nakon punih 7 mjeseci.

To je bilo 15.07.2009.

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentari: http://www.vwclubcroatia.com/forums/index....showtopic=27873

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od 15.07.2009 pa do danas, sve je bilo usmjereno prema jednom cilju... upaliti auto.

A za to je trebalo srediti instalaciju, koju sam odlucio napraviti kompletno iz nova:

Osigurac kutija od trojke, i zicu po zicu lemiti na original konektore...

Trajalo je skoro dva tjedna, ali uspjeh nije izostao. Sve je slozeno kako treba, izolirano teasa trakom tako da nekako i izgleda.

Takodjer, sam sam radio i nove kocione lajtunge, dovod goriva, i sve ostalo sto covjeku moze pasti na pamet.

 

Slika po etapama na zalost nemam, samo mogu reci da je doslovce svaki vijak ociscen ili zamijenjen novim, svaka zica ispitana, svaki mehanicki detalj ili pjeskaren pa plastificiran, ili lakiran.

 

Za slike svege o cemu pricam cekam jos poneki lijepi dan, da u miru poslikam sve detalje.

 

Uglavnom, danas sam odnio kompletnu unutrasnjost na tapeciranje (osim sjedala, to ce biti secer na kraju) i narucio jos neke sitnice iz amerike... konkretno dihtunge vrata. Inace vecinu guma oko stakla sam nabavio iz amerike, ima jedan cudan lik....

 

Ako nekoga zanima, tu je link, mozda nekome bude od pomoci :

 

http://www.vintagerubber.com

 

 

kakvo je stanje danas, evo u par slika:

 

IMG_2638.jpg

Image179.jpg

Image0001.jpg

Image214.jpg

IMG_2637.jpg

 

prije tocno dva tjedna, nakon sto je dobio novi auspuh, auto je upalio, i to iz prve.

Na to sam posebno ponosan, ako zbog niceg drugog, onda zbog kompletno nove instalacije.

I da ne zaboravim.... rezervar sam isto uspio nabaviti novi, jedino je bilo malo kemije s pumpom benzina i lajtunzima goriva.

 

Prvi djir pao je proslu subotu, nakon odzracivanja kocnica... bez sjedala, bes stakla, s vjetrom u kosi.

 

Plan za dalje je dovrsiti auto do kraja godine, i onda registracije i malo hvaljenja :)

 

Nadam se da cu jedan od iducih dana uspjeti posteno poslikati auto, sa svim zanimljivim detaljima.

Komentari, pitanja ili kritike:

http://www.vwclubcroatia.com/forums/index....showtopic=27873

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danasnje slike uz par objesnjenja:

 

IMG_2735.jpg

 

Svjetla, osim sto su kompletno rastavljena, ociscena iznutra i ponovo sastavljena, nisu savim originalna...

Naime, kad sam pokusavao odvojiti staklo od kucista, jedno mi je puklo.... pa je krenula potraga za originalima, sto je gotovo nemoguca misija,

U medjuvremenu, sasvim slucajno sam skuzio da po velicini pasu svjetla od BMW-a kockice (znam, nije original, ali oprostio sam sam sebi, pa se nadam da ce mi i drugi oprostiti :), tako da su sada vanjska svjetla od BMW-a, i to s lecom, a unutarnja su ostala originalna, ali sa novim staklima, takodjer od BMW-a (jedini razlog promjene stakla je taj da ova nemaju ostecenja od kamencica, za razliku od starih...

 

U planu je i xenon, stize za koji dan. Jest da ne pase uz godinu auta, ali mislim da ce biti fora.

 

Kromirani okviri su originalni, i nevjerojatno dobro ocuvani nakon tolikih godina. Bez trunka hrdje, ispolirani savrseno se sjaje :)

 

IMG_2760.jpg

IMG_2761.jpg

 

 

Ono sto bi jos zelio nabaviti su zmigavci, ili novi, sto je apsolutno nemoguce, ili barem da su bolji nego ovi koje imam.... ako netko slucajno skriva kakve ili zna tko ih ima, bit cu zahvalan ako mi sapne :)

 

Straznja svjetla su originalna, ispolirana xerapolom (pasta cini cuda, samo treba dosta polirati)

 

IMG_2737.jpg

IMG_2773.jpg

IMG_2772.jpg

 

 

I jos malo xerapola, ovaj put na okviru instrument table (moj fetis je piano lak, pa sam htio da tako izgleda i okvir instrument table u Sciroccu, a nisam htio lakirati):

 

IMG_2748.jpg

IMG_2747.jpg

 

 

prvo je platika brusena s brusnim papirom 800, pa 1200, pa 1500 i na kraju s xerapolom.... nije lose ispalo.

Kazaljke sam obojao u fluorescentno narandjasto, i slozio LED osvjetljenje (ledeno bijelo), ali po danu se ne vidi, tek kad je mrak dolazi do izrazaja.

 

Papucice su original VW dodatna oprema, trebalo je samo malo pobrusiti original lim.

Sav metal na papucicama je plastificiran.

 

IMG_2750.jpg

 

Mehanizam rucice mjenjaca je iz trojke, na sajle, zbog getribe. Kuciste je jednostavno zavareno za karoseriju, a Golf kugla je original.... jos uvijek se moze dobiti.

 

IMG_2749.jpg

IMG_2742.jpg

 

Instalacija je skroz nova (to sam vec negdje spomenuo), a izgleda otprilike ovako:

 

IMG_2745.jpg

IMG_2743.jpg

 

 

Jos malo motora i detalja:

 

plastificirana usisna grana i poklopac ventila:

IMG_2753.jpg

 

relativno uredna instalacija:

IMG_2756.jpg

IMG_2754.jpg

 

veliki servo bubanj, glavni kocioni cilindar 22mm (original Bosch, nisam htio talijanski), i ogranicivaci pritiska za zadnje kocnice

IMG_2755.jpg

 

plastificirano kuciste alternatora (takodjer i anlaser, ali ne vidi se na slikama)

IMG_2762.jpg

 

Usisna cijev od inoxa, i "gljiva", ne vidi se s donje strane ali u cijevi je i snzor temperature zraka

IMG_2752.jpg

 

Lajtuzi goriva, custom made, smjesteni iznutra

IMG_2741.jpg

 

novo pocincani mehanizam za zatvaranje poklopca motora

IMG_2758.jpg

 

novi kromirani znak na prednjoj maski

IMG_2759.jpg

 

veeeeeeelike kocnice naprijed, celicni opleteni latunzi, nazire se i gewinda

IMG_2764.jpg

IMG_2766.jpg

IMG_2768.jpg

 

kocnice otraga

IMG_2780.jpg

IMG_2781.jpg

 

Celjusti i nosaci celjusti su naravno komplet reparirani, s novim gumicana i novim odzracnicima, plastificirano u crveno.

Inace, plastificiranje mi se cini kao jako dobar izbor za neke stvari, i nije uopce skupo, visestruko jeftinije nego lakiranje, a ispadne iznenadjujuce dobro.

 

Kompletno novi auspuh od inoxa, fi 60, osim grane koje je original od ABF-a...

IMG_2777.jpg

IMG_2778.jpg

IMG_2779.jpg

IMG_2776.jpg

IMG_2763.jpg

 

felge nisu oprane, ali to ne umanjuje puno njihovu ljepotu

IMG_2769.jpg

 

i jos koja slika cijelog auta:

 

IMG_2738.jpg

IMG_2739.jpg

IMG_2740.jpg

 

 

Za sada to je to, cekam tapetara da izracuna koliko ce mi novcica oteti za tapeciranje kompletne unutrasnjosti, ukljucujuci i instrument tablu, koja je dosta ispucala, pa nemam drugog izbora nego ju tapecirati. Sve bi trebalo biti tapecirano u umjetnu kozu (straznje bocne stranice, vrata, instrument tabla), krov bi trebao biti od alcantare ili neceg tome slicnog, crne boje.

Sjedala jos nisam odnio, kad dodje vrijeme za to, bit ce u kombinaciji umjetna koza - alcantara, jednotavno patim na to :)

 

Osim svega do sada napravljenog, muci me jos par detalja:

 

1. smjestaj ekspanzione posude, nikako da nadjem pravo mjesto, odnosno poziciju, a da ne busim muldu. Ako netko ima kakav pametan savjet.....

2. branici - naime, kromirani su, prednji je gotovo savrsen, zadnji ima jednu rupu... dakle treba ga popraviti i kromirati. Gdje, i tko? Znam da to radi Patafta u ZG, ali znam da je i ultra skup. Doduse, nisam jos otisao do njega, ne stizem..... i tu je svaki savjet dobro dosao

3. plasticni rubovi branika su neupotrebljivi.... znam da je dvojka umjetnik, mozda bi imao volje pomoci :)

4. gumena traka na branicima - ovo sto imam je neupotrebljivo - sto uciniti? Mozda i tu nekakva kemija s plastikom?

5. prednji spojler ispod branika.... navodno pase od keca uz male modifikacije, ali nemam od koga posuditi pa da provjerim.....

 

Hvala na citanju,

do iduceg update-a

 

 

Komentari, pitanja, kritike i savjeti:

http://www.vwclubcroatia.com/forums/index....mp;#entry335953

Edited by rbarcan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vjerujem da sigurno ima onih koji su na ovaj projekt zaboravili, ili onih koji su pretpostavili da je negdje zapelo, ili da se odustalo...

 

E, posljednje dvije pretpostavke su totalno pogresne, na moju veliku radost.

To sto nisam nista pisao, ne znaci da nisam nista radio.....

 

Naime.... auto je GOTOV, stovise, od danas i sluzbeno registriran i na cesti :)

 

Zapravo, ne znam sto bi rekao ili napisao, jer je toliko toga radjeno, napravljeno, iskemijano, ili kako god.

Jedino sto nikako ne zelim i ne smijem zaboraviti reci jedno veliko hvala clanovima ovog kluba i foruma (a siguran sad da ce se, ako ovo citaju, a nadam se da citaju, prepoznati) bez cije pomoci ovaj projekt siguno ne bi bio ili zavrsen, ili napravljen ovako kako je.

 

No da ne duzim puno, slike govore vise od tisucu rijeci, a na sva pitanja ili komentare pokusati cu odgovoriti u "komentarima".

 

Danasnje slike (relativno lose, ali potrudit cu se da ih bude jos, ali boljih):

 

 

odlazak na tehnicki:

 

IMG_3058.jpg

IMG_3059.jpg

 

i kratki photosesion nakon povratka:

 

IMG_3062.jpg

IMG_3063.jpg

IMG_3064.jpg

IMG_3066.jpg

IMG_3067.jpg

IMG_3070.jpg

IMG_3071.jpg

IMG_3073.jpg

IMG_3074.jpg

IMG_3076.jpg

IMG_3077.jpg

 

 

Do skorog citanja,

R.

 

 

 

Komentari, pitanja, kritike i savjeti:

http://www.vwclubcroatia.com/forums/index....mp;#entry335953

Edited by rbarcan

Share this post


Link to post
Share on other sites
0