0
Mojsije

izmjena manžetne

Recommended Posts

Kako ide procedura s izmjenom manžetne , sve što sam po kotačima radio to je izmjena kočionih diskova i jenom kompletna kliješta te crijeva , međutim nisam nikad mijenjao ležajeve i sve što ide tim putem .

Zanima me koliko toga trebam razvidati da skinem poluosovinu ili je barem odvojim od kotača?

 

Na strani loše manžetne ponekad čujem lupkanje prilikom kočenja ,polaženja , prelaska preko ležećih policajaca , a nekad stane par dana ništa onda opet lupkanje.

Šta ću još trebati izmjeniti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Homokineticki zglob,vjerovatno i ako do sad nisi radio to bolje odi majstoru(moja preporuka).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Homokineticki zglob,vjerovatno i ako do sad nisi radio to bolje odi majstoru(moja preporuka).

šta mogu zahebati?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možeš zeznut....Sami zglob,optiku.... itd itd

 

Al nema filozofije neke

 

--Odvrnes centralnu vitu poluosovine (treba ti dobra poluga i izdrzljiv alat...) Sporazumjeva se da treba

podisat automobil :)

--Nakon toga odvrnes kotač....

--Odvrnes šaraf koji učvrščuje lafetu s mostom (gledano sprijeda)

--Potegnes za disk ploču-kliješta tako da ti lafeta izleti iz mosta i samim time bi zglob tj njegov navoj trebalo

izgurat iz ležaja kotača...

--Sad je poluosovina djelomično slobodna i imaš pristup zglobu...

--Obujmice mažetne razvališ (naravno ako imaš nove a trebalo bi bit u setu s mažetnom) odvijačem

--Svučeš mažetnu s zgloba i gurnes je prema getribi tako da ti nesmeta za sljedecu radnju

--Jednom rukom drzis zglob za onaj navoj i malo ga nakrivis prema dolje a drugom rukom-čekićom jače

udariš po zglobu tj vanjskom djelu,ne po kuglicama i kruni u zglobu.Najbolje bi bilo udarit po samom križu

zgloba al baš i nije pristupačno a može se s alatom nesto međutim zglob nebi trebao zadavat probleme

tako da netreba mnogo mlatit po samom zglobu.

 

Nadam se da ces to uspjet skinut sa što manje udaraca čekićom :)

 

-- Kad skines zglob nebi bilo loše sve rastavit i oprat i vidit stanje kuglica i kušišta zgloba al to nije bas

jednostavno za prvi put (Fog to najbolje zna) :) Tako da je mozda najbolje samo njega napunit s novom

mašću ako vec nije tukao u vožnji s okrenutim volanom

 

-- Očistiš poluosovinu tj nasjed gdje ces opet vratit taj zglob (netreba napominjat da skines staru mazetnu :) )

i obrati pozornost na stanje osigurača na vrhu poluosovine...u pravilu se i on mjenja

--metnes malu obujmicu i gurnes je na poluosovinu...

--metnes novu mažetnu uz pomoć odvijača (pazi da nije oštar i da neošteti samu mažetnu) tako da mažetna

lakše pređe preko grbaa na poluosovini i nju gurnes koliko mozes a da nesmeta zglobu kojeg ces nabiti.

 

-- Zglob za nabit moze bit zeznuto...jer ako nepogodiš zubiće moglo bi doć do problema

 

 

Ajmo nek neko nastavi...osušilo mi se grlo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@autofreak: lijepo napisano,osim da ponekad/većinom taj šaraf koji drži vilicu za most(prednji) nejde baš lagano van,tj.neda se otpustit nego pukne..

 

ako nejde možeš otpustit šaraf koji drži kuglu, al ne ona tri nego onaj jedan..

 

kad staviš novu manđetu, prije zgloba nemoj zaboravit stavit onu metalnu i plastićnu ploćicu..

 

 

I to kaj ti lupa po rupama i ležećim pogledaj dal ti možda cijela čeljust nema lufta na vodilicama..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na dujama nemam takvih problema... doduše nemoze se usporedit sa autima iz unutrasnjosti :)

 

Kuglu je malo teze nabacit u rukavac (mislim na pocetnike) a i tu je moguce pucanje sarafa....

Share this post


Link to post
Share on other sites

smogao sam hrabrosti da sam pokušam promjenu manžetne sljedeći autofrekova upustva, uz nekoliko ogrebotina sam i uspio

zglob je dobar , lupanje je posljedica potrošenog selena malo sam pritegao vidu pa sad ne lupa iako neće dugo jer samo malo gume drži

u kompletu s manžetnom je bila mast nova vida i osigurač , to sam stavio novo , međutim dobio sam još neki osigurač za koji neznam gdje ide

 

Fotografija-0009.jpg

kod mene uvijek ima viška djelova

Edited by Mojsije

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma kaj bi imao viška djelova,to je za neki drugi tip auta,inače fiat i opLO imaju takav osigurač koji prije trebaš oslobodit,a tek onda lupit po zglobu da siše s poluosovine :palacg

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je osigurač za stari tip zgloba tj na MK1 prve gen. su imale osigurač u zglobu a ne na poluosovini pa su neki znali spizdit zglob jer nisu znali da ima taJ osigurač :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

samo da se nadovezem ovde na stari topcick zanima me kako promjeniti manzetnu ljeve poluosovine al onu na getribi? auto je golf mk1 cabrio 1.6 1980 thx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skines najbolje cijelu poluosovinu dole, skines osigurac(prsten,seger) s poluosovine i izbijes zglob van,dalje ces znat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad si vec skinio mjenjac onda je dosta lakse... osigurac i izbijes lagano van srce a manz ostaje na poliosovini. Izmjeri promjer za kupovinu nove. P.s obiljezi koja strana ide prema mjenjacu a koja kontra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možeš zeznut....Sami zglob,optiku.... itd itd Al nema filozofije neke --Odvrnes centralnu vitu poluosovine (treba ti dobra poluga i izdrzljiv alat...) Sporazumjeva se da treba podisat automobil :) --Nakon toga odvrnes kotač.... --Odvrnes šaraf koji učvrščuje lafetu s mostom (gledano sprijeda) --Potegnes za disk ploču-kliješta tako da ti lafeta izleti iz mosta i samim time bi zglob tj njegov navoj trebalo izgurat iz ležaja kotača... --Sad je poluosovina djelomično slobodna i imaš pristup zglobu... --Obujmice mažetne razvališ (naravno ako imaš nove a trebalo bi bit u setu s mažetnom) odvijačem --Svučeš mažetnu s zgloba i gurnes je prema getribi tako da ti nesmeta za sljedecu radnju --Jednom rukom drzis zglob za onaj navoj i malo ga nakrivis prema dolje a drugom rukom-čekićom jače udariš po zglobu tj vanjskom djelu,ne po kuglicama i kruni u zglobu.Najbolje bi bilo udarit po samom križu zgloba al baš i nije pristupačno a može se s alatom nesto međutim zglob nebi trebao zadavat probleme tako da netreba mnogo mlatit po samom zglobu. Nadam se da ces to uspjet skinut sa što manje udaraca čekićom :) -- Kad skines zglob nebi bilo loše sve rastavit i oprat i vidit stanje kuglica i kušišta zgloba al to nije bas jednostavno za prvi put (Fog to najbolje zna) :) Tako da je mozda najbolje samo njega napunit s novom mašću ako vec nije tukao u vožnji s okrenutim volanom -- Očistiš poluosovinu tj nasjed gdje ces opet vratit taj zglob (netreba napominjat da skines staru mazetnu :) ) i obrati pozornost na stanje osigurača na vrhu poluosovine...u pravilu se i on mjenja --metnes malu obujmicu i gurnes je na poluosovinu... --metnes novu mažetnu uz pomoć odvijača (pazi da nije oštar i da neošteti samu mažetnu) tako da mažetna lakše pređe preko grbaa na poluosovini i nju gurnes koliko mozes a da nesmeta zglobu kojeg ces nabiti. -- Zglob za nabit moze bit zeznuto...jer ako nepogodiš zubiće moglo bi doć do problema Ajmo nek neko nastavi...osušilo mi se grlo :)

Eto frik, tvoja poruka od prije toliko godina meni pomogla :) Danas promjenio vanjski homokineticki na duji. Osjecaj zadovoljstva nakon promjene ne procjenjiv :) 3 dana se vozim polako jer je opasno poceo skljocati a nikako docekati SKF homokineticki da dode i sad napokon smontirao gore. Pitanje za tebe : Zaboravio sam metalnu i plasticnu podlosku koja ide unutra, kaze mi jedan stari mestar da to i nije bitno, da je zaboravio i on na 10ak auta i nikada nista. I nisam promjenio osigurac na kraju poluosovine jer mi se cinio dobar ( bio je preko zubaca dakle nije izglodan do kraja ). Sto ti mislis, jesam li trebao staviti drugi osigurac ili ostaviti ovaj... I sto mislis o tome sto je ovaj stari meho rekao. :)

Evo da potkrijepim slikama danasnjeg rada :

 

20170705_170948.jpg

 

20170705_170954.jpg

 

20170705_171009.jpg

 

20170705_171014.jpg

 

20170705_171231.jpg - Udarat po vanjskom ovom prstenu da izade, ali zglob drugom rukom izravnati, lagano cekicem i izaci ce.

 

20170705_171357.jpg - Skinuto pa ocistiti.

 

20170705_171538.jpg

 

20170705_171544.jpg

 

20170705_171636.jpg - Sto se dobije u kutiji

 

20170705_171913.jpg

 

20170705_172552.jpg

 

20170705_172558.jpg

 

20170705_174421.jpg

 

20170705_174425.jpg

 

20170705_174430.jpg

 

20170705_174440.jpg

 

20170705_174448.jpg

 

20170705_175035.jpg

 

20170705_175040.jpg

Edited by G2 LTD

Share this post


Link to post
Share on other sites

triba biti i jedno i drugo

probaj sad zglob na poluosovini(aksijalno) pa ćeš viditi da ima lufta

ne virujem da će se nešto specijalno desiti al je s razlogom tu

osigurač nema veze šta nisi prominija on se rijetko i minja mada uvik dođe novi

 

ovo si moga sve i na autu bez da skidaš poluosovinu

odvidaš kuglu(ne na one tri vide na vilici) i smotaš volan kontra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao je lufta i sa tim ovaj stari koji je imao podloske.

Htio sam skinut da vidim kak ide i to. Imas kakvu ideju kako amortizer skinut. Gore ono sranje sa maticom 22 i u centru treba torx ili imbus al nemogu okasti provuci unutra.

Jedva sam poluosovinu ugurao jer mi je smetao amortizer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zasto bi skidao amortizer?

Ja sam samo kuglu otpustio na ona tri sarafa dole i bez proboema skidao poluosovinu

A amortizer nadji neki tanji okasti pa probaj otpustit...iako se zna dogoditi da pukne stap amortizera gore di ide taj imbus....onda ces morat tic nekom da ti otpusti to sa pistoljem na zrak...mozda je najbolje i odma tako napraviti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma jedan od 3 sarafa je zapekao i preskocio mi pa izgleda izglodan i odustao od skidanja kugle.

Nisam skuzio kako otpustit sa pistoljem tu gore maticu ako trebam po sredini torx ubacit da pridrzi amortizer. Vrti se dolje amortizer unutra.

Skinuo sam krajnik i amortizer pa je bilo dovoljno mjesta za obaviti posao, no nisam mogao amortizer gore skinuti pa je bilo malo teze. Jebiga prvi put radio to.

Edited by G2 LTD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nece se vrtit kada sa pistoljem na udare otpustas.

Tako rade svi koji mjenjaju amortizere, nitko ne drzi kontru, isto i kada zatezu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moram to sutra isprobat posto imam pistolj. Hvala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocno to sto Sanjin kaze, na pistolj i samo stisni i odvidat ce se ko iz sale.

Ispod te matice imas jednu posebnu maticu za koju ti treba poseban kljuc, to pitaj nekog mestra da ti posudi ako ima.

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

dr restaurator ti je dobro rekao... kugla se nemolaje na ta tri sarafa jer tu sjebes nagib tj optiku.... ;) Moze se obiljezit prije rada ali...

 

Nista... nek me ceka ladan heineken kad dodjem u zg ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moram li se sad zabrinut radi metalne i platicne podloske ili :o

A hajniken kad dodes, zadnji put si dosao jos si na FB napisao cak da ces se sa andelkom vidjeti i nista :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

ček di si odvidava amortizer?

na one dvi vide šta ga drže za glavčinu?

 

gori pištoljem,al ne odma pun gas nego par puta stisni pusti

ili imaš poseban nastavak za gedore koji u gornjem dijelu ima za ključ pa onda kroz njga držiš kontru imbusom il torksom(al to provrti često)

 

ovo šta gogi spominje vjerojatno misli na onu maticu ko čavura neka i ima dva zareza pa tu triba taj ključ,al to ni nebude toliko stegnuto pa možeš lagano kacavidom il kirnerom

 

ja bi vratija ono unutra podlošku i plastiku

Share this post


Link to post
Share on other sites
0