0
Guest BlackM

Golf IV - ogromna količina dima nakon paljenja

Recommended Posts

Guest BlackM

Pozdrav. Posjedujem golf IV 1.9 TDI, 99 god sa 133k km. Kupljen prošle godine u 7 mj, a problem sam prvi put prijetio ove godine u 3 mj. Naime kad upalim auto digne se ogromna količina dima, svjetloplave - sive boje. Nije crni. Količina je stvarno velika. To mi se u ovoj godini desilo oko 5-6 puta od ožujka(nije stalna pojava), u zadnjih mj dana 2 puta. Zanima me ima li ko kakve ideje što bi moglo biti???

Negdje sam pročitao da bi moglo iscurit nešto ulja u turbinu iz ležaja turbine pa se zapali kad se upali auto.

Inaće mislim da mi turbina nije u najboljem stanju. Imam osječaj da auto bolje vuče do 3k o/min nego iznad.

Jel taj golf ima turbinu sa zaokretnim krilcima/lopaticama ili su one fiksne?

 

EDIT: radi se o 1.9 TDI sa 90 KS

Edited by BlackM

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pozdrav. Posjedujem golf IV 1.9 TDI, 99 god sa 133k km. Kupljen prošle godine u 7 mj, a problem sam prvi put prijetio ove godine u 3 mj. Naime kad upalim auto digne se ogromna količina dima, svjetloplave - sive boje. Nije crni. Količina je stvarno velika. To mi se ove godine desilo oko 5-6 puta od ožujka, u zadnjih mj dana 2 puta. Zanima me ima li ko kakve ideje što bi moglo biti???

Negdje sam pročitao da bi moglo iscurit nešto ulja u turbinu iz ležaja turbine pa se zapali kad se upali auto.

Inaće mislim da mi turbina nije u najboljem stanju. Imam osječaj da auto bolje vuče do 3k o/min nego iznad.

Jel taj golf ima turbinu sa zaokretnim krilcima/lopaticama ili su one fiksne?

 

EDIT: radi se o 1.9 TDI sa 90 KS

Koliko ulja potroši od izmjene do izmjene? jel nadoljevaš ulje. To što ide plav dim na auspuh kod paljenja može bit da su ti i gumice ventila otišle ne mora nužno značiti da je turbina pri kraju. Jel ide plav dim na auspuh u žešćoj vožnji kad ga raspališ po gasu?

A to što bolje vuče do 3000 rpm je i logično jer u tom dijapazonu ima najpovoljnije područje okretnog momenta motora. Nije ti to viskoturažna mašina dizel je to sinko. Samim tim nije turbina pri kraju.

Znači malo askat gugla i vidjet dijagram moment/ broj okretaja za tu mašinu i sve će ti biti jasnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dal zadimi samo kad je ajmo rec prvo paljenje tj kad je hladan motor il svaki put kad ga pališ (vruć-hladan svejedno)

 

Plavkast dim nemora bit samo od ulja....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frendu mi golf kad je hladan ispusta takav dim, ali kad ga pali 2-3 put (dok se malo ugrije) nema toga dima, do cega je to?

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo situacoija sa passatom 90 ps 1999 god

 

bijeli plavkasti dim pri paljenju prvom i drugom,treci put vec slabije., pun gas u prvoj, plavi dim,druga vec nista

 

Napravljena generalna, problem rijesen...detaljnije neznam jer ni frend se ne kuzi u mehaniku,

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znam dal je to samo kod mene al ja imam osjecaj da jos malo bolje povuce poslije 3000. to sa dimom se i meni zna desavat na PD motoru

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pozdrav. Posjedujem golf IV 1.9 TDI, 99 god sa 133k km. Kupljen prošle godine u 7 mj, a problem sam prvi put prijetio ove godine u 3 mj. Naime kad upalim auto digne se ogromna količina dima, svjetloplave - sive boje. Nije crni. Količina je stvarno velika. To mi se ove godine desilo oko 5-6 puta od ožujka, u zadnjih mj dana 2 puta. Zanima me ima li ko kakve ideje što bi moglo biti???

Negdje sam pročitao da bi moglo iscurit nešto ulja u turbinu iz ležaja turbine pa se zapali kad se upali auto.

Inaće mislim da mi turbina nije u najboljem stanju. Imam osječaj da auto bolje vuče do 3k o/min nego iznad.

Jel taj golf ima turbinu sa zaokretnim krilcima/lopaticama ili su one fiksne?

 

EDIT: radi se o 1.9 TDI sa 90 KS

 

Nema turbinu sa zakretnim krilcima

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nema turbinu sa zakretnim krilcima

 

moJNe biti tako siguran!Momak nije napisao oznaku motora pa jos uvijek neznamo.1.9 Tdi AGR od 90 ks ima wastegate sistem a ALH takodje 90 ks ima VNT turbinu.Po godistu auta moze biti bilo koja,iako kontam da to nije uzrok problema koji ga pati

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada je hladno vani. i auto stoji citavu noc. Izjutra kod mene izbaci samo malo sivo bijelog dima. ali to je normalno valjda kondezacija se stvara

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest BlackM
Koliko ulja potroši od izmjene do izmjene? jel nadoljevaš ulje. To što ide plav dim na auspuh kod paljenja može bit da su ti i gumice ventila otišle ne mora nužno značiti da je turbina pri kraju. Jel ide plav dim na auspuh u žešćoj vožnji kad ga raspališ po gasu?

A to što bolje vuče do 3000 rpm je i logično jer u tom dijapazonu ima najpovoljnije područje okretnog momenta motora. Nije ti to viskoturažna mašina dizel je to sinko. Samim tim nije turbina pri kraju.

Znači malo askat gugla i vidjet dijagram moment/ broj okretaja za tu mašinu i sve će ti biti jasnije.

 

Potrošnja ulja je 1l na 10 000 km. Servis sam radio prošle godine u 10 mj i ove u 10. i taman je prošao 10 k. Ne radim veliku kilometražu. Napominjem to mi se dogodilo samo 5 ili 6 puta ove godine u hladnom startu, inaće se upoće dim ne vidi kod paljenja. Kad ga žešče raspalim po gasu u retrovizoru ne vidim nikakav dim. Jedino je takav dim bio, al u manjoj količini, kad sam punio burazov akumulator, jer se ispraznio, pa sam držao gas na 2,5k neko vrijeme, al je motor tad bio hladan.

Jasna mi je stvar oko momenta. Razlog zašto sam spomenuo turbinu je zato jer imam osječaj da moj auto slabije vuče nego od frenda, iako je njegov iz 03 isto 1.9TDI al je drugačiji. Ko da moj ima 80KS a ne 90KS. Ne bi razlika smjela biti takva da sam to primjetio prvi put kat sam se vozio s njim, makar je moj kupljen od dedeka koji ga je vozio 5 god, a on svojeg gazi od prvog dana.

 

moJNe biti tako siguran!Momak nije napisao oznaku motora pa jos uvijek neznamo.1.9 Tdi AGR od 90 ks ima wastegate sistem a ALH takodje 90 ks ima VNT turbinu.Po godistu auta moze biti bilo koja,iako kontam da to nije uzrok problema koji ga pati

 

E to neznam. Kako da najlakše provjerim.

 

Inaće sam primjetio još jednu sumnjivu stvar. Nekakva crijeva su masna od ulja al ne kapa nikad, koja vode do "radijatora" ispred prednjeg desnog kotača (strana od suvozača). Negdje sam vidio da je to intercooler, al nisam siguran dal je to to. Poslikam to sutra pa postam.

Edited by BlackM

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest BlackM

Ovako odokativno izgleda motor:

54047054.jpg

Ono gdi je masno:

12527837.jpg

 

jOŠ TO JA SUTRA POSLIKAM

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako se ne dogadja cesto ja se ne bih s time zamarao

 

nije to nov auto, 10 godina ima.

 

pali i vozi

 

moj je jutros malo skrenuo. prvo verglao jedno 6-7 puta i upalio

drugi put upali na zub ali onda je drmusao cijeli auto...treci put je bilo sve perfektno.treca sreca :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest voda-os

neznam jel konkretno može pomoći, ali kako ti pali auto ujutro recimo (totalno hladan) odstojao cijelu noć? jel vergla ili uhvati na prvi, drugi zub...ako vergla malo duže i onda kresne, normalno je da ti izbaci iza dim, odnosno ono što nije sagorilo (ako grijači pak odrade kako treba) onda toga nema...

Share this post


Link to post
Share on other sites

To gdje je vlažan vod za stlačeni zrak.. to je ajmo rec normalno... pogotovo dole na samom IC-u. Vremenski se ulje nakupi u cjevovodu a brtve na cijevima nedihtaju 100% i tako ulje tuda "isparava"

Nebrini se još oko toga :)

 

 

Danas imao slučaj s caddye-om (2002) nepali na zub ujutro (ovisi o dana ) i čovjek mjenjao aku... ista pjesma... dosao do nas i ustanovili da su crkla sva4 grijača.... srečom motor dobar pa je mogoa palit bez njih.

 

 

Samo eto dajem primjer da nebi bilo loše provjeriti grijače.. (može se i običnim multimetrom)

Samo pazi na elektro vodove koji se uštekavaju na grijače... s godinama postaju osjetljivi pa bi mozda bilo pametnije skidat ih na topal motor (kad je hladno plastika prije puca)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest BlackM

Evo slika što sam rekao da ću stavit. Baš mi se ne sviđa što je na slici.

 

pc050058.jpg

 

pc050061.jpg

 

pc050062.jpg

 

U garaži nema niš pokapanog ulja! Ostalo je sve suho po motoru, barem kolko se može vidjet.

 

Može li mi neko reć od čega su ta crijeva i u čemu bi mogao biti problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja bi reko da je cijev od servo volana...

ajd si ti onu klapnu na ulazu u usisnu granu zaveži s pvc vezivom da bude stalno full otvorena pa ćeš vidjet dali ima razlike,imam osjećaj koda je ona djelomično ujutro zaljepljena pa nema dosta zraka zato dimi,kad s emalo zgrije odljepi se od taloga,ili barem pogledaj oko nje,ona je između cijevi broj 3 gore na slici i usisne grane,a izvana se da zavezat s pvc vezicom ona polugica od ventila

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest BlackM
ja bi reko da je cijev od servo volana...

ajd si ti onu klapnu na ulazu u usisnu granu zaveži s pvc vezivom da bude stalno full otvorena pa ćeš vidjet dali ima razlike,imam osjećaj koda je ona djelomično ujutro zaljepljena pa nema dosta zraka zato dimi,kad s emalo zgrije odljepi se od taloga,ili barem pogledaj oko nje,ona je između cijevi broj 3 gore na slici i usisne grane,a izvana se da zavezat s pvc vezicom ona polugica od ventila

 

Ponavljam još jedamput, to mi se dogodilo SAMO 5 PUTA OVE GODINE (prvi post), tak da tu klapnu po meni nema smisla ljepit. Otvorio sam temu jer me zanimalo zašto bi se tak nešto događalo.

Inače mi ne dimi kod paljena. Kad je hladan vergla 0.5-1.5 sek, kad stoji više dana možda zavergla do 2 sek. Kad je topao pali čim taknem kjuč. :palci

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja imam isto takav problem na svojem samo kad ga stisnem al to se dogadja ponekad,al cesto mi se dogadja kad je hladan na 1200 obrtaja da trokira,al kad je topli to se vise ne dogadja moram se pomirit sa 1300 kn za reparaciju pumpe i odmah za tu lovu ce mi rjeist dizne tj procistit malo....

Share this post


Link to post
Share on other sites

svejedno ti vidi tu klapnu jel masna i začepljena,1min posla ti je to :palacg

Share this post


Link to post
Share on other sites
0