0
gfos

VAG-COM Auto Diagnostic Tools **NEW**

Recommended Posts

VAG-COM Auto Diagnostic Tools **NEW**

 

21bn3hv.png

 

e5hjfd.png

 

VAG-COM is a software package for Windows that emulates the functions of the dealers' very expensive proprietary scan tools.VAG-COM will work with most Volkswagen and Audi models sold World-Wide 1994 through 2008. It will work with some cars all the way back to model year 1990. It will also work with most late-model SEAT, and Skoda models sold in markets other than North America.

VAG-COM is the first aftermarket VAG-Tool that:
* Is fully compatible with all VW, Audi, Seat and Skoda models through 2008, including models using a direct CAN connection for diagnostics.
* Has a database of more than 9000 fault-codes and measuring-block texts.
* Can use the new 7-Digit PIN/SKC codes to match new keys in all immobilizer equipped VW/Audi/Seat/Skoda models.
* Allows you to view, log, and graph 3 groups of Measuring Blocks at once
* Can access all control modules which require proprietary VAG modes running the new KWP-2000 protocols (2001+ Teves Mk.60 ABS, numerous 2002+ modules)
* Can display critical timing information on TDI engines in graphic form

Included:
* VAG-COM 409.1
* VAG-COM 512.4
* VAG-COM 607.3
* VAG-COM 704.1
* BDM 100
* BMW M35080
* BMW Scanner 1.36
* EDC 16 ECU Flasher
* Galletto 1250
* HC908 Programmer
* HC912 Programmer
* HC705 Programmer
* MB Carsoft 7.4
* MB key maker
* MC711 Programmer (MC68HC(7)11 EEPROM programming tool)
* NEC Programmer
* Opel Immo Reader
* Opel Tech 2
* T-Code 300
* TMS 370
* T-PROG + software
* USB ELM327
* Vag Prog dongle
* VAG CAN Commander v5.1 full
* VAG Tacho USB 1.7
* VAG Tacho USB 2.2
* VAG Tacho USB 2.5
* VIS 2.0 (Vag Info System)
* VW/AUDI Airbag Reset
Windows-based Diagnostic Software for VW/Audi/Seat/Skoda ($229)

More info on : http://www.ross-tech.com/

Edited by TheFog

Share this post


Link to post
Share on other sites

sve te programe moš nać na netu. al za k... su ako nemaš odgovarajući kabel

Share this post


Link to post
Share on other sites
brzo na download dok nije maknuto :)

 

thx na linku :)

 

ako pobrisu stavit cu opet ne moras se brinuti . . . skoro sve programe sam probao i rade do tocke kada treba spojiti kabel i izvrsiti dijagnostiku, dakle instalacija, pokretanje, igranje s programom sve radi ovo dalje ne mozete bez kabla sto je jasna stvar, ali to je rjesivo onima koji znaju sta hoce kad imaju program

 

sve te programe moš nać na netu. al za k... su ako nemaš odgovarajući kabel

 

ma najbolje da ja onda to maknem pa nek se ljudi pate trazeci okolo, lakse je tako nego da pomazemo jedni drugima, a jesi smjesan kreza ;)

Edited by gfos

Share this post


Link to post
Share on other sites
ma najbolje da ja onda to maknem pa nek se ljudi pate trazeci okolo, lakse je tako nego da pomazemo jedni drugima, a jesi smjesan kreza ;)

 

Sile opusti se :palacg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sile opusti se :palacg

 

:huh: ??? :huh:

Edited by gfos

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha pa da od tamo je link al sam ja skinio tako da mogu ponovo uplodat, uostalom znas i sam da tamo imaju sve

Share this post


Link to post
Share on other sites

to sto se aplikacija koju si pronasao na internetu uspjesno raspakirala, instalirala, pa cak i uspjela pokrenut, i sto svi gumbici rade, odnosno mjenjaju stanje na klik...ne znaci da aplikacija stvarno radi. ono najbitnije se i desava "nakon sto prikljucis inteface kabel". dakle, ono sto si mislio da je provjera funkcionalnosti aplikacije - to uopce nije. stovise, stavio si link na aplikaciju koja sadrzi stetne softverske komponente. molim, pripazi ubuduce

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
0