1 1
Boban

Zamjena ulja u mjenjacu Golf V 1.9 TDI

Recommended Posts

Prosto nevjerovatno koliko me hoce maler od kako sam kupio ovog golfa u martu. Radi se o 1.9 TDI 77 KW 2006 god, sa 135 000 km predjenih. Naime, u avgustu mi se desilo kad sam krenuo na put da je mjenjac, manuleni petobrzinac, jednostavno ostao u cetvrtoj brzini. Epilog je da je otisao lezaj na glavnoj osovini koja nosi snop zupcanika pa sam kupio drugi polovan mjenjac.

 

Posto je doslo vrijeme za zamjenu ulja u motoru, rijesio sam da promijenim i ulje u mjenjacu jer buduci da je polovan, nisam znao ni koliko je presao na drugom autu ni da li je i koje ulje mijenjano. Kupio sam Castrol Manual SAE 75-90 po masnoj cijeni od 18 EUR/litar i to 2 l jer sam iz vise izvora cuo da unutra ide 1,9 l.

 

Juce sam ostavio auto ocu da ode do lokalnog majstora i zamijeni ulje, racunajuci da je to rutiniski posao. Medjutim, on mi javlja da su uspjeli da istoce samo 0.8 lit. Sve su probali, i da mijenjaju brzine dok je bio dignut na dizalici, i da istjeraju vazduhom, ali to je bilo to. Usuli su toliko novog ulja i to je bilo to. Danas je ponovo odvezao auto do majstora i uspjeli su da uspu ostatak iz boce od 1 l. Vise ne moze jer curi nazad kroz otvor za ulivanje.

 

Ja sam u totalnoj konfuziji sad. Ne znam zasto nisu uspjeli da istoce svih 1.9 litara ili razumno manju kolicinu, a ni kakva je situacija u mjenjacu, tj. mogu li uopste da vozim to bez bojazni da mjenjac ima premalo ulja, jer oni na neki nacin prosto nisu uspjeli da dopune potrebnu lolicinu.

 

Probao sam da nadjem na netu slican slucaj, ili barem da nadjem kolika je zamjenska kolicina u ovoj operaciji, ali nisam imao puno uspjeha. Molio bih nekog da mi razjasni ove stvari. Dakle, koliko ulja zaista ide u ovaj mjenjac, koja kolicina izadje kod zamjene i postoji li neka "caka" u samoj tehnici zamjene koja mi pravi ovaj problem?

 

Hvala na pomoci ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ima 2 mjesta na koja se ispusta ulje,vjerojatno su ispustili samo na jednom mjestu i ostalo je jos pola starog ulja,kad ispustis kompletno ulje novo se nasipa kroz rikverc prekidac kolicina punjenja je 2.1 L,bilo je prije par postova sve opisano

Share this post


Link to post
Share on other sites
ima 2 mjesta na koja se ispusta ulje,vjerojatno su ispustili samo na jednom mjestu i ostalo je jos pola starog ulja,kad ispustis kompletno ulje novo se nasipa kroz rikverc prekidac kolicina punjenja je 2.1 L,bilo je prije par postova sve opisano

Hvala ti na odgovoru. Pokusao sam na da pronadjem ranije postove na ovu temu, medjutim nisam nasao prave :ne. Zamolio bih ako moze link ka tim postovima.

Edited by Boban

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koje tocno ulje ide u TDI getribe kod novog passata i golfa, mineralno, potpuno sinteticko ili polusinteticko, koja gradacija?

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://www.vwclubcroatia.com/forums/index....C2%8D&st=20

 

bile su i slike al neznam zasto ih nema...

 

 

Biraj meštra koji radi VW-ove a ne nekog bezveznog.... Orginal ulje nije ni skupo...

:care Massive respect legendo! Ove slike ce biti od pomoci. Da bih ovo potpuno razjasnio, zamolicu te jos da mi objasnis sledece:

 

358z590.png

 

Cemu sluzi otvor oznacen brojem 3 (mislim da je "majstor" bas tuda pokusavao da ulije ulje), i na koji nacin se vrsi provjera nivoa ulja?

 

Hvala ti puno! :zivio

Share this post


Link to post
Share on other sites
:care Massive respect legendo! Ove slike ce biti od pomoci. Da bih ovo potpuno razjasnio, zamolicu te jos da mi objasnis sledece:

 

358z590.png

 

Cemu sluzi otvor oznacen brojem 3 (mislim da je "majstor" bas tuda pokusavao da ulije ulje), i na koji nacin se vrsi provjera nivoa ulja?

 

Hvala ti puno! :zivio

Nisam majstor ali rekao bi da strelice pod brojem 1 i 2 označavaju mjesta ispuštanja ulja a pod 3 mjesto gdje ulijevaš ulje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

bropj 3 je višak.. i kroz njega se nenaljeva ulje jer je položaj getribe takav da to nije mjerodavno.. Očito im je ta getriba univerzalna za jos neke aute kojima je motor nakošen il neznam sta al to je otvor kroz kojeg NEuljevas ulje.

 

Dakle ako si vidio ostale slike.... bitno je dic filter zraka (kučiste) i blokirat polugu mjenjača (na getribi) pa odvit onaj prekidač rikv. svijetla....

 

Onda se ulje ispusta na 1 i 2.....

 

 

 

Drake... daj fino odi u servis i po broju šasije dobiješ ulje i miran si. Nezamaras se ni gradacijiom ni sastavom :)

 

Nekad je bila sintetika al je vw skontao da zbog nje odlaze sinhroni (pretezno 2ge brzine) i onda su neki automobili pozvani u servis na izmjenu ulja (tvornička akcija i free je)... i naljevalo bi se mineralno...

Share this post


Link to post
Share on other sites
bropj 3 je višak.. i kroz njega se nenaljeva ulje jer je položaj getribe takav da to nije mjerodavno.. Očito im je ta getriba univerzalna za jos neke aute kojima je motor nakošen il neznam sta al to je otvor kroz kojeg NEuljevas ulje.

 

Dakle ako si vidio ostale slike.... bitno je dic filter zraka (kučiste) i blokirat polugu mjenjača (na getribi) pa odvit onaj prekidač rikv. svijetla....

 

Onda se ulje ispusta na 1 i 2.....

 

 

 

Drake... daj fino odi u servis i po broju šasije dobiješ ulje i miran si. Nezamaras se ni gradacijiom ni sastavom :)

 

Nekad je bila sintetika al je vw skontao da zbog nje odlaze sinhroni (pretezno 2ge brzine) i onda su neki automobili pozvani u servis na izmjenu ulja (tvornička akcija i free je)... i naljevalo bi se mineralno...

Hvala na razjasnjenju profesore! ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Red je da se javim i nakon uspijesne intervencije. Sve je islo glatko uz instrukcije koje je dao AUTOFREAK. Napomenuo bih da kutnik oznacen sa A na slici zakljucava mjenjac (obavezno) nakon sto se ubaci u rikverc ili neku od brzina naprijed prije nego se odvije automat rikverca. Mene je to malo zezalo, ali sam bio slobodan da nazovem Ivu (AUTOFREAK), koji je bio ljubazan da mi i to razjasni. Dakle, to je to :zivio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro da sam ti se uspio javit.... danas su dolazili roditelji od buduće žene (prvi put) pa znas kakva je to onda ludnica :)

 

Eto sad i ti meštri znaju više.... pa nek ti zahvale sta si ih naučio :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo našao ljepi filmić

može li tako na mojoj getribi polo SDI 2006.?

ili treba otšaralfjivat i ovo pod brojem 2 i ne punit na broj 3?

Edited by polo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ti mjenjac ima ove čepove na istim pozicijama onda uradi isto ki s filmića...

Ulje nebi smjelo imat neki rok trajanja dok se neotvori.... Ako ulijes to tvoje.. svakako je bolje od onog u mjenjaču

Share this post


Link to post
Share on other sites

da malo i ja ispitujem

vrijedi li ovaj postupak i za golf 6 tdi 5brzina?

i zanima me zašto se mora blokirat na polugicu getriba? te zasto ulje ne ulijevati na br3 na slici, nego treba skidati prekidac rikverc svjetla?

mislim da je taj treci šaraf za ulijevanje novog ulja a i za količinu jer na njega kad pocne curiti to je to...


ili se varam?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako procitas sve sta pise bit ce ti jasnije zasto je br tri visak...

Za ovo drugo... oko izmjene na 6ici javim jos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha zato sto onda nestane dovoljna kolicina tj curi na taj otvor.

Jesam dobro shvatio?

A kad na prekidac ulijes onda je dost jel? I da zasto se i broj dva skida kad je na broju jedan najniza tocka i trebalo bi sve iscuriti? I ovo blokiranje mi nije jasno cemu sluzi?

Uf puno pitanja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da.. na 5ici je mjenjac nagnut naprijed pa br tri nema funkciju i kriva je razina ulja..

Birac se blokira da lakse ulazi ulje kroz otvor od demont. r. prekidaca....

Br 1 je naj niza tocka al ostane i u djelu gdje je br2 pa treba i to odvit da istekne preostalo ulje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma mjenjano je ulje i sad po zimi kad je hladan motor jako tesko ide u prvu

 

kad se zagrije ide bez problema.

 

i ako brzem presaltam malo zakrci u trecu isto samo prvo saltanje

Share this post


Link to post
Share on other sites

6gang ulje mjenjaca : G052 171 A2 328kn/l ovlasteni..

Da je 5gang ulje je u pola jeftinije....

75w od Febi-ja ti je oko 120kn litra.... Mislim da ti idu preko 2litre (5gang idu samo 2l)

 

Sebi sam mjenjao na starijoj tipi 6brzinca i otislo mi je 2.4l mislim...

Edited by AUTOFREAK

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 1