2 2
VW Jarun

Felge i gume za Golf V

Recommended Posts

ljudi trazim vase misljenje.. uglavnom htio bi staviti 17' felge i gumu 225/45/17 (felga mozda replika rs4 a mozda neka oz).. neki mi ljudi kazu da nestavljam to da je muka, udobnost 0, nestabilan na mokroj cesti, dok drugi kazu da stavim... ovi koji me savjetuju da ne stavljam kazu mi da je bolje uzeti 16' i gumu 205/55/16.. na autu je trenutno 15'

Share this post


Link to post
Share on other sites

neznam zašto bi bio nestabilan na mokroj cesti sa 17" felgama.

udobnost može bit neka sitna razlika, ali ja mislim nezamjetna.

ja nisam osjetim kad sam stavio 18" nakon original 17", niti poslije kad sam ih vratio

Share this post


Link to post
Share on other sites

E jbg ne možeš i ovce i novce, ako ideš na 17 udobnost će patiti, ali ne mora previše. Ovisi o ovjesu i da li ga i koliko misliš spuštati. Ali će neusporedivo bolje izgledati i držati cestu. Nisi naveo koju točno dimenziju gume imaš, gledaj da ti ostane približno isti promjer kotača kao tvornički, imaš tih kalkulatora za izračun dimenzija gume na netu.

 

Ja sam prešao sa 205/60 15 na 225/45 17 sa replikama od RS4, auto još nije spušten ali je tvrd jer ima tvornički tvrđi ovjes. Ali nije to ništa strašno s obzirom na to koliko bolje izgleda ;)

Edited by dean

Share this post


Link to post
Share on other sites
ljudi trazim vase misljenje.. uglavnom htio bi staviti 17' felge i gumu 225/45/17 (felga mozda replika rs4 a mozda neka oz).. neki mi ljudi kazu da nestavljam to da je muka, udobnost 0, nestabilan na mokroj cesti, dok drugi kazu da stavim... ovi koji me savjetuju da ne stavljam kazu mi da je bolje uzeti 16' i gumu 205/55/16.. na autu je trenutno 15'

Tvornicki ti idu 205/55/16 225/45/17 i 225/40/18.

 

A ti koji ti govore da ce ti bit nestabilan, pitaj ih zasto onda na gti-e i r32 stavljaju 18 cola a ne 15?

 

Stavi 17 nije to nista extra tvrdo. Evo pred 10 min sam se bas vozio u r32 auto uopce nije nesto extra tvrđi nego petica od staraca koja je na 16.

 

Sa 17 neces pogrijesiti, naravno ako ne zelis 18. 16 je fakat premalo ako ides u nekom styling điru a ides cim razmisljas o kupnji nekih felgica jer da te to ne zanima onda bi vozio na 15. :palacg

Share this post


Link to post
Share on other sites

očeš udobnost, onda 16 najviše, očeš dizajn onda 17 pa dalje... nema drugih mogućnosti i kombinacija

Share this post


Link to post
Share on other sites

moj savjet je 17'' i dimenzije guma kako si i naveo, te OZ felne po meni :palacg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da ja napišem svoja iskustva:

Auto je došel serijski s 195/65/15. Do nedavno sam se vozil na 205/55/16, a sad sam prešel na 225/45/17. I mogu ti reći da razlike između 16 i 17 u udobnosti skoro pa ni nema, a felga puno ljepše zgleda i puuuno bolje drži u zavojima. Ovjes je (zasad) još serijski.

Ja ne kužim od kud ljudima ideje da na 17 felgama auto nabija i da je neudoban. To jedino mogu reći ljudi koji ili nisu probali ili im ovjes ne valja.

Nemoj slušati ljude koji laprdaju bez veze (a takve sam ja slušal u početku i zato sam nabavil 16, a ne 17) i stavi odma 17 bez brige. Sad kad sam nabavljal 17 sam čak i razmišljal o 18, ali mi je preskupa guma...

 

Kaj se tiče vožnje po kiši, istina je da auto bolje drži na 205, nego na 225, ali to ti je sve relativno tak da to slobodno zaboravi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam se prosle godine vozio na 205/55 16 a ove godine sam preso na 225 45 17 i mogu ti rec da se razlika nije skoro nikakva jer ja ju nevidim sto se tice udobnosti nema uopce razlike niti kam bjezi niti lupa a niti je tvrd od svega skupa kaj ces stavit na auto 17 dobit ces izgled auta, dobro sad neznam kolka ce ti bit potrosnja posto bi iso sa 15 na 17 ali ja sam sa 16 na 17 i nevidim razliku mozda u 50km ako i tolko....17 ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo moje zapažanje dugo vozio na 195/65/15 mišelin ener, stock ovjes

 

Opet dugo se mislio 16/17/18 na kraju uzeo zlatnu sredinu, probao neke aute sa 17 i rekao može to proći....

 

Od skora nabacio 225/45/17 conti sport 3, auto je tvrđi dosta, u početku pratio sve imao osjećaj da je kamen vozao se par dana i navikao na 17....dakle stvar navike...razlike da nema po normalnoj cesti po rupama i sl svakodnevnicama itekako ima....

 

 

Spustio ga sa eibach pro kit oko -3 nisam primjetio neki veliku promjenu osim one vizuelne u spuštanju, više sam osjetio prelaskom sa 15 na 17 po pitanju tvrdoće...

 

Atuo je tvrđi, pojam tvrdoće je subjektivna stvar nekom manje nekom više ali auto je tvrđe i sad prelazim skoro 80km manje na pun rezervar...

 

Prednost su: izgleda dosta ljepše, bolje leži, nema više ljuljanja ugl popravile su se stayling i performanse auta dosta na uštreb ovog gore...

 

Ko nije spreman da prihvati ovo nema šta da traži auto je tvrđi i treba probati i vidjeti da li ta tvrdoća vama odgovara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma stavljaj 17 odma. Kakve 16 gluposti, to mi je najgora dimenzija gume i felge ikad. Ako vec zelis nesto vece od 15 onda normalno da ces 17 (ak imas para). Bolje ce ti drzat cestu to je sigurno, jel je sira guma i izgledat ce 100 puta bolje, a udobnost ce ti past ali ne tolko posto imas serijski ovjes mekani. Ja imam sportski i auto je malo serijski spusten i 18 felge na njemu pa se ne zalim, al zato drzi cestu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja na svog stavio 225/45/17 i udobnost nije opće narušena....možda koja sitnica kada prođeš preko rupe...ostalo sve pet...držanje a za izgled da ne pričam :palacg

Share this post


Link to post
Share on other sites

nemoj ic preko 15" unistavas auto!! puno trosi,neide,trap ide uqrac....

 

 

 

 

 

 

ZEZAM SE.

stavljaj neces primjetit razliku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam sad skinuo zimske 195/65R15 (Sava S3) i stavio 225/40R18 (Sunew - čajna pašteta). Ja ne osjetim nikakvu razliku u udobnosti. Samo je zvuk tuplji kad se prođe preko neravnine. Jedino mi je potrošnja niža. Sa zimskima sam preko zime imao 6.3Lt prosjek. Sad na ljetnima imam 5.8Lt prosjek.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja sam sad skinuo zimske 195/65R15 (Sava S3) i stavio 225/40R18 (Sunew - čajna pašteta). Ja ne osjetim nikakvu razliku u udobnosti. Samo je zvuk tuplji kad se prođe preko neravnine. Jedino mi je potrošnja niža. Sa zimskima sam preko zime imao 6.3Lt prosjek. Sad na ljetnima imam 5.8Lt prosjek.

 

 

O bože...ti si jedan od onih koji govore da im auto ne troši ni kap ulja.....da je svima imat tu percepciju....

Bit će ti tvrđi auto baš toliko za koliko ćeš imat veću potrošnju...eto to je razlika u udobnosti

Share this post


Link to post
Share on other sites
O bože...ti si jedan od onih koji govore da im auto ne troši ni kap ulja.....da je svima imat tu percepciju....

Bit će ti tvrđi auto baš toliko za koliko ćeš imat veću potrošnju...eto to je razlika u udobnosti

 

A iz čega si ti pročitao tu moju percepciju. Ja sam govorim svoje dojmeve. Znači ja razliku ne osjetim. A ako te baš smeta dio o potrošnji ću izbrisat da ti nebi peckalo maštu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A iz čega si ti pročitao tu moju percepciju. Ja sam govorim svoje dojmeve. Znači ja razliku ne osjetim. A ako te baš smeta dio o potrošnji ću izbrisat da ti nebi peckalo maštu.

 

Ma sve ok...ali čovjek si uzima 17 felge pa je zbunjen...jer mu razum govori da će bit tvrđi auto i malo veća potrošnja, ali ne zna za koliko pa traži savjet...a onda ga ti totalno zbuniš ( i sve ostale) i kažeš da sa 15 na 18 nema razlike u udobnosti i da ti je potrošnja manja... mislim znam da to sve ovisi o puno više faktora od samih guma i felgi....al daj ono

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čuj ja sam rekao za svoj slučaj. Ako board comp. laže onda ok. Ali po zimi sa 195/65R15 sam prelazio oko 800km sa tankom. Sad sam već 2 tanka na 18 prošao preko 900. Neznam, možda se gorivo popravilo, ili kak je bila zima pa je auto više trošio. Najmanje mi je auto trošio na 16" Michelin gumama. Što se udobnosti tiče eto ja ne vidim razliku. Malo dublji zvuk samo.

 

Naravno da se udobnost pogoršava ali opet ne tako drastično. Potrošnja se isto povećava, ali isto ne tako drastično. 205/55R16 Michelin i 225/40R18 Sunew: Montirao sam gume kod Novosela u Karlovcu. Vozio se jednakim tempom tamo i nazad. Na 18" mi je trošio točno 0.5Lt više.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kineske gume imaju fenomenalan otpor kotrljanja.

Zato je držanje upitno.

NHF

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzmeš daktilo stolac...i vrtiš se na njemu....i baš ti je dobro....a sad probaj ispružit noge....vrtiš se sporije i staneš prije....treba više energije....mislim fizika...ne mre bit.... ni ista ni manja potrošnja....a šta sam hito reć...da za pola litre...eto toliko će bit auto tvđi...autoru ove teme

Share this post


Link to post
Share on other sites
pa gore si napisal da ti sa ljetnima troši 0,5l manje?!?

Jesi čitao šta sam napisao. Očito nisi. Troši mi manje na 18 od zimskih 15. A troši više od ljetnih 16. Ok? Al to je opet par mjer'ca pa koda i ne troši.

 

Kineske gume imaju fenomenalan otpor kotrljanja.

Zato je držanje upitno.

NHF

Za moj režim vožnje od nesreće koju sam doživio, drži fenomenalno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ak neko gleda na potrošnju onda nek se vozi na gumam za bicikl...

Evo vam moja potrošnja dobivena iz excel-a (board computer nije dovoljno pouzdan)

Zimske: 195/65/R15, potrošnja: 5,2l

Ljetne: 225/45/R17, potrošnja: 5,35l

 

Za deci i pol nebum ostal kruha gladan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gle ja sam imo 17" tvornički. imo sam i 18", sad imam 225/35 19" i eibachove opruge sportline 5 cm dolje, auto drži cestu ludilo udobnost je sportska i normalno ovisi o stanju ceste, a dečki potrošnja, ma to je nešto što nije važno spomena, kak ga tišćeš tak troši, možeš ga držaz na 5,0 a još lakše na 8,0. Usput najmanje vam troši polo 1,4 tdi tri cilindra ali tak i ide! pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nemoj biti benast odmah stavljaj 17-ice, ja imam na svojoj četvorci 225/45/17 i nebi ih mijenjao ni za šta drugo, kakva muka, kakava udobnost, kakva nestabilnost na mokroj cesti...drze se kako se ono kaze "ko pijan plota" za cestu, naravno ako su gume dobre...a i look je lijepši.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 2