0
Guest kivevw

bass

Recommended Posts

Guest kivevw

mo??e li mi tko reći da ako spajam bass bez pojačala, dali ga spajam kao normalni zvučnik ili...

pored izlaza za cvučnike imaju jo?? dva činč izlaza. hitno

Share this post


Link to post
Share on other sites
mo??e li mi tko reći da ako spajam bass bez pojačala, dali ga spajam kao normalni zvučnik ili...

pored izlaza za cvučnike imaju jo?? dva činč izlaza. hitno

Bez pojačala nemo??e. Mislim mo??e?? ga spojit na 1 od izlaza, ali ti prosječni radio iporučuje oko 10W snage tako da će to biti jaaako nedovoljno.

 

Na cinch ti inače izlazi samo signal koje pojačalo POJAČAVA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na HU se moze spojit jedino neki woofer od kucnog kina ili PC zvucnika. Oni su rijetko kada jaci od 30W. Moj woofer od X-530 se lijepo cuje u gepeku s obzirom da ima 25W (a radio daje 15W) i da je to kucni woofer.

Al ovi za auto.... nece ici... cak i oni 16cm su obicno preko 100W ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest perica

Prosječni ti radio daje oko 8w, a sub ti je najmanje 100w RMS,a pojačalo treba biti jače od zvučnika.

Edited by perica

Share this post


Link to post
Share on other sites

naso sam ovu temu.. sta je moguce spojit sub od kucnog kina??? i kako se spoji normalno ko zvucnik?? jel moze kaj pregorit?? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest voda-os

po meni jedino neki aktivni sub i onda ga spojiš samo činčem da mu daje signal...a normalno ga spojit bi bila smrt ponajviše za radio taj...

 

ako može pomoći ja sam frendu dao sub od kućnog kina...sony aktivni je bio cca 70-80w, izvadili pojačalo i spojili ga serijski na radio i radi...samo moraš isto biti oprezan...a i pitanje hoće li to zadovoljiti tvoje potrebe za količinom bass-a

Edited by voda-os

Share this post


Link to post
Share on other sites
Prosječni ti radio daje oko 8w, a sub ti je najmanje 100w RMS,a pojačalo treba biti jače od zvučnika.

Aaaaaaaaaaaa? :bam:

Osim toga,svi pričate koliko W koji zvučnik ima,a Ohm-i?4 , 6 , 8 ...ohma,nije isto sve a ako se na to nepazi otfrljiš volume i roštilj kanala.

Ima nekih koji spoje po 2 kom od 4 ohma paralelno a neznaju da takvim spojem ruše otpor na 2 ohma pa opet može biti svega.

Samo naprijed,pali Milojko,skupit će "Pop" za još jednog Mustanga punog svega! :palacg

Topic je prastar ali ko ga pročita i shvati krivo?

Edited by mrki OS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajde da se i ja uključim malo u raspravu..Osnovna razlika između aktivnog woofera i pasivnog je u tome što aktivni ima ugrađeno pojačalo te mu je samo potreban signal sa radija.

 

Kao šta je kolega prije naveo jako je važna impedancija zvučnika (woofera), odnosno nije to samo spojiti dvije žice i vozi Miško..

 

A prosječna snaga radija? Ako autoradio ima 50W maksimalne snage po kanalu onda mu je RMS ili sinusna snaga oko 27W po kanalu. Ali ako se radi o nekom jačem wooferu bez pojačala ta snaga je gotovo neupotrebljiva, a i ako se woofer spoji kao zvučnik on propušta cijelu frekvenciju zvuka, znači i visoke i duboke tonove tako da se onda na wooferu čuju riječi pjesme npr. ili melodija, a ne samo bass..A bass je ono zbog čega je woofer u našim autima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa nemozes sub od kucnog kina spojit u auto kad on mora bit ukljucen u struju (220V) a to nemas u autu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sub od kućnog kina je aktivni, može se spojiti ako se izvad pojačalo..Ali onda to nije to..

Share this post


Link to post
Share on other sites
pa nemozes sub od kucnog kina spojit u auto kad on mora bit ukljucen u struju (220V) a to nemas u autu

Pa samo se spoji "+" i "-" sa woofera, i onda ce radit na nekih 20-tak W koliko daje izlaz sa HU. Imao sam stavljeno u auto woofer od kucnih PC zvucnika (Logitech X-530) i od LG kucnog kina.

Logi je 4ohma a LG nemam pojma, mislim da je 6ohma.

Jedino sto ce tada woofer svirati sve frekvencije, a ne samo one niske.

Ako imas neke shity koax zvucnike, takav woofer donese kakav-takav bass.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam ni rekao da će nešto dobiti jer je takav sub predviđen da svira preko pojačala, a budući da autoradio nema dovoljno pojačanje sub će se jako slabo čuti ili nikako!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest voda-os

kod lege je spojeno sa navedenim subom (bivšim aktivnim) i sa skretnicom i solidnjak, ubili su se visoki i srednji tonovi, vrišti ponekad istina al ono ipak da nešto dubokih...govorim da je sve stvar potrebe

 

nije puno al nekog veseli:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo se o tome radi..ta opcija služi jedino da se nakratko ubije potreba sa malo dubljim zvukom..ne može jako ni svirati ali tek toliko da je jače od nekih auto-zvučnika..

 

Ja osobno nikada nisam kemijao s time ali mogu reći da sam kod svakog woofera kojeg sam čuo htio neš više..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest voda-os

prvo i osnovno zavisi kakve zvučnike lik ima u autu, dali su npr dva zvučnika u prednjim vratima i to je to, onda bi ga razumio da hoće bez puno ulaganja da ipak ima malo bassa....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam kod par frendova samo spojio woofer na jedan kanal i svi su bili zadovoljni... nemora glasno svirat, al bar svira niže od ovih u vratima... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam imo neko vrijeme tako spojen woofer iz cipoteke i onak... ok je sviral... spojio sam ga preko skretnice... mislim nije bio snazan... ali sam cak imo neke frekvencije koje ne dobivam sad sa ovim jacim wooferom... mogo sam cut topao zvuk bassgitare dok ovaj nije bas ne producira toliki raspon frekvencija! tko zeli ok zvuk... za malo para ja mu preporucam da tak spoji za prvu ruku

Share this post


Link to post
Share on other sites
ja sam imo neko vrijeme tako spojen woofer iz cipoteke i onak... ok je sviral... spojio sam ga preko skretnice... mislim nije bio snazan... ali sam cak imo neke frekvencije koje ne dobivam sad sa ovim jacim wooferom... mogo sam cut topao zvuk bassgitare dok ovaj nije bas ne producira toliki raspon frekvencija! tko zeli ok zvuk... za malo para ja mu preporucam da tak spoji za prvu ruku

 

Taj zvuk ti ovisi o frekvencijskom rasponu woofera..ne mora nužno značiti ni da je to, može se razlikovati zvuk zbog magneta, zavojnica,... to je ono zbog čega postoji gro woofera na tržištu

 

Najčešće wooferi imaju raspon frekvencija cca 20Hz - 200Hz..oni skuplji imaju i niže frekvencije..niža frekvencija = dublji bass

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest voda-os
ja sam imo neko vrijeme tako spojen woofer iz cipoteke i onak... ok je sviral... spojio sam ga preko skretnice... mislim nije bio snazan... ali sam cak imo neke frekvencije koje ne dobivam sad sa ovim jacim wooferom... mogo sam cut topao zvuk bassgitare dok ovaj nije bas ne producira toliki raspon frekvencija! tko zeli ok zvuk... za malo para ja mu preporucam da tak spoji za prvu ruku

 

slažem se, ja sam imao taj tzv skuplji woofer snage 3 kw i užasno niske ferkvencije, prvo treba ti elektro privreda da ga pokreneš da se mali počne kretat...a drugo to je uvijek onda razbijačina, nikak ga uštelat da daje onako na stišanome finu ferkvenciju, ili nemam sluha al tako je bilo kod mene barem...mislim ovo što smo se zapričali o nekom sub-u iz kućnog kina je sasvim nešto lošije i nemože se mjerit...samo kažem sve je dobro dok nije neki cirkus, ako je fino spojeno i ima neku svoju svrhu, jel ipak od boljeg ima bolje :palacg

Share this post


Link to post
Share on other sites
slažem se, ja sam imao taj tzv skuplji woofer snage 3 kw i užasno niske ferkvencije, prvo treba ti elektro privreda da ga pokreneš da se mali počne kretat...a drugo to je uvijek onda razbijačina, nikak ga uštelat da daje onako na stišanome finu ferkvenciju, ili nemam sluha al tako je bilo kod mene barem...mislim ovo što smo se zapričali o nekom sub-u iz kućnog kina je sasvim nešto lošije i nemože se mjerit...samo kažem sve je dobro dok nije neki cirkus, ako je fino spojeno i ima neku svoju svrhu, jel ipak od boljeg ima bolje :palacg

 

Koji si to woofer imao od 3kW??A uštelat ga da ne lupa jako je vrlo jednostavno, ako imaš kvalitetno pojačalo imaš na njemu gain, gain smanjiš na minimalnu vrijednost..ako woofer ima 2 zavojnice spojiš ih serijski da dobiješ veću impedanciju i tako slabije svira..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Najčešće wooferi imaju raspon frekvencija cca 20Hz - 200Hz..oni skuplji imaju i niže frekvencije..niža frekvencija = dublji bass

Woofer u autu nema sta svirat iznad 80Hz. I to je vec visoko.

Niza frekva na oznaci woofera ne znaci dublji bass, ako imas losu kutiju pozdravi se sa dubinom. Ljudi niti ne cuju ispod 20Hz... vazno je samo imati dobru kutiju, pa ce biti dubine i sa prosjecnim wooferom, wooferi od 400kn svirjau vec od 18hz, sto ne znaci da treba od toliko svirati...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Woofer u autu nema sta svirat iznad 80Hz. I to je vec visoko.

Niza frekva na oznaci woofera ne znaci dublji bass, ako imas losu kutiju pozdravi se sa dubinom. Ljudi niti ne cuju ispod 20Hz... vazno je samo imati dobru kutiju, pa ce biti dubine i sa prosjecnim wooferom, wooferi od 400kn svirjau vec od 18hz, sto ne znaci da treba od toliko svirati...

 

Naravno, kutija je jako bitan faktor..ja sam naveo primjer raspona frekvencije, nitko ne kupuje woofer radi visokih frekvecija ali tek toliko da se zna da može on i "visoko" svirati..a kutija je jako bitna, kao i oblik i položaj aeroporta

Share this post


Link to post
Share on other sites

netko ima serijske zvucnike u autima, koji su kod starijih auta jako losi.. recimo ja sam imao nekog renaulta i slabo mi je bilo i reko da vidim sta ce bit ak stavim zvucnik od linije ( koji mi doma nije bio spojen i bio mi je viska) i ok se culo, uglavnom bolje nego sa ovim zvucnicima.. tako je isto i sa wooferom od kucnog kina, mislio sam da ce se cut u autu isto kao i kad je spojen na dvd, ali nista, jer kao sto je vec neko reko on ne roka samo bass nego sve, i lose je skroz.. zato vise ne kemijam,, najbolje je stavit elipse na zadnju policu koje se moze kupit za sitne pare (100-200) kn, i bolje ce se cut i od woofera kucnog kina i od zvucnika linije.. eto ja sam to sve isprobo i vjerujte mi.. :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites
0