0
Gustavo

Dvije Bosch pumpe prošišale gorivo u mjesec dana

Recommended Posts

2T nije isto ko 2T.

 

oni, koji če uštedit i na 2T ulju, če zajebat i motor. Nitko nije takav heroj da bi bacio 10E za 1L dvotaktola i onda sipao 2-3dcl na tank. A ovdje je problem, jer imaš isto mineralaca ili sintetiku, i mineralac ti zajebe pumpo i napravi garež.

 

A ima vas puno doktora, koji sve znate :)

 

i jedna stvar, nikada nije bila napravljena bosch pumpa da bi sa svojo masnočo/prljavštino dihtala. Ako ne bi bila dosta mastna, riknula bi za minuto. Tako da je lulu filozofija. Nekvi bi svoju duju D na lozovaču i u grob ponjeli sa sobom.

 

pozz!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mogu shvatit argument koji ne razumijem pročitat...

 

Jedino što sam razumio pročitat je to da "2T nije isto kao 2T" al to opet nažalost nisam shvatio...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma nemojte sipat na ini pa vidite šta će biti :palci

a inu i u hercegovini već odavno zaobilaze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajmo ispočetka...

boschegrt ti svojim krhkim znanjem valjaš gluposti (nemoj se ljutit ali tako je)... vidio si malo od starog kako servisira bosch pumpe ali vremena bosch pumpi su prošla prije 20g.

KR3MN pažljivo pročitaj što sam koju stranicu prije napisao.

 

1. višak motornog ulja u karteru nije poželjan jer on završi kroz PCV u usisnoj grani... to nema veze sa uljem u cilindru i podmazivanjem nego takvo ulje u usisu lijepi krilca turbine, začađi EGR i taloži se na usisnim ventilima - zato baš VW preferira LL3 ulja u TDI u TSI motorima jer ona osim što su "low saps" imaju poseban aditiv koji sprečava nastanak naslaga na usisnim ventilima.

2. 2T ulje ako ide u diesel onda ide isključivo mineralno ili polusint niskopepelno ulje (API TC-W3)... stavit npr. Castrol TTS je notorna glupost jer takvo ulje neće skroz sagorit i ostavit će talog (rastavi neki slabiji skuter od 50 ccm pa vidi kakav talog ostavlja tts na slabo opterećenim motorima).

3. to što si ti stavio 1:250 ili manje 2T ulja u diesel ne može znatno promijeniti viskoznost goriva, dakle PD, CR i slični sustavi tu nisu ugroženi. Sva moderna 2T ulja su SAMOMIJEŠAJUĆA i nema potrebe za fizičkim miješanjem.

4. kako sam već napisao 2T ulje se dodaje ne primarno zbog podmazivanja nego zbog podizanja cetanskog broja nafte (pa moderni motori rade "mekše") a drugi je razlog detergentni aditivi koji čiste taloge i disperziraju vodu (koje u diesel gorivu uvijek ima).

 

Kad je MB lansirao zadnju liniju E klase, promovirali su je na putu do Pekinga... kako nisu bili sigurni da loše gorivo po istočnoj europi i aziji neće napravit neko sranje na tim high tech motorima bila je opcija da vuku za sobom cisterne goriva, što im naravno nisu dali jer tko bi onda kupio takav auto koji treba "specijalno" gorivo, dodavali su 2T ulje u naftu (u omjeru koji sam napisao i koristili su LM polusint niskopepelno ulje)

Edited by BrDa

Share this post


Link to post
Share on other sites

odo nalit 80l na ini (jebga kad druge nemamo) i 1l tog dvotaktola :) javim razinu dima :zivio

Edited by AUTOFREAK

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma nebu dima,na tankiral sam u paju 60L 0,6dcl 2taktola i castrol TDA u zadanoj mjeri i nema trunke dima.

 

a sad možda je i do ovog

 

prije: slika0174.th.jpg

 

poslje:slika0173f.th.jpg

 

a k čemu to stavljat,eto ja sam stavil dvotaktol čisto iz znatiželje nikakva razlika u nečemu.

jbg pa jeftinje svakih 100000km sredit komplet pumpu i stavit nove dizne nego stavljat dvotaktol.

1l dvotaktola 70kn=10Lna 1000L goriva kojim pređeš oko 17000km.

a negdje sam pročital da treba dizne servisirat/mjenjat svakih 70kkm a pumpu 150kkm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dvotaktol ide u omjeru 1:250... dakle 1L na 250L goriva

Share this post


Link to post
Share on other sites

koliki je učinak "podmazivanja" u tom omjeru.

netreba niš mješat več se držat servisnog uputstva i radit če kak treba.

preventivno aditiv neki za bolje sagorjevanje il čiščenja.i niš drugo.

a ustvari eto jedan od ovlaštenih bosch servisa kaj veli.

baš me zanima jel itko se pridržava toga,počinjem od sebe.

 

a čudimo se ko pura dreku kad nekaj crkne na 200 i više tisuča.

 

 

Novi dizel motori – Common rail , Pumpen dusen

Kod novih dizel motora imamo sklopove sa sustavom ubrizgavanja common rail (zajednički visokotlačni vod) iz kojeg ide razvod prema brizgaljkama koje se otvaraju elektromagnetskim putem. Prednost ove izvedbe je lagana regulacija ubrizgavanja. Isto tako postoje kod novih dizel motora i sklopovi pumpa-brizgaljka (tzv. Pumpen dusen sklop) koja ima u istom kućištu i pumpni element i brizgaljku –radi se o klipu kojeg pokreće bregasto vratilo i koji tlači gorivo i tjera ga kroz brizgaljku, što eliminira potrebu za visokotlačnim vodovima. Ovaj sustav omogućuje najveće tlakove ubrizgavanja. Tlakovi ubrizgavanja kod ovakvih izvedbi kreću se od 1300 bara (common rail) do 2050 bara ( PD sistem). Povećanjem tlaka ubrizgavanja poboljšava se izgaranje, smanjuje količina štetnih plinova i smanjuje potrošnja.

 

Popravci ovakvih sklopova svedeno je na minimum (kod CR sistema – reparacijski set, a PD sistem se zamjenjuje novim)

 

 

Na našem tržištu još uvijek ima više od polovice „starih“ dizelaša , kod kojih je potreban „klasičan“ specijalistički servis

servis pumpe nakon 150 000 km

 

 

Diesel (bosch) pumpa- visokotlačna pumpa goriva

 

Ona je srce svakog dizelskog motora, a glavni joj je zadatak da dozirano ubrizgava gorivo u pojedine cilindre te tako pokreće dizelski (dieselski) motor.

 

Visokotlačna pumpa goriva (diesel pumpa) sastoji se od krilne dobavne pumpe, visokotlačne klipne pumpe s razvodnikom, mehaničkim regulatorom okretaja, elektromagnetskog ventila i regulatora ubrizgavanja. Prilikom servisiranja pumpe izmjenjuju se svi potrošni dijelovi, pumpa se kalibrira specijalnim alatom te se ispituje i precizno podešava na probnom stolu za ispitivanje dieselskih pumpi. Prilikom ugradnje pumpa se statički podešava.

 

Servis bosch pumpe preporučljivo je napraviti nakon 150 000 kilometara. Time se poboljšavaju radni parametri, koji podjednako utječu na poboljšanje performansi, smanjenje potrošnje goriva i čišći ispuh (manje čađe,dušikovih i ugljikovih oksida).

 

Ušteda na gorivu i kvalitetnija vožnja dobra su protuvrijednost za uloženi novac. Preventivnim servisom se smanjuje rizik većeg oštećenja i produljuje trajnost tog sklopa! Prilikom izmjene dijelova iznimno je važno znati da naša servisna radionica ugrađuje originalne dijelove. Morate znati da Vam se „štednja“ na ugradnji neoriginalnih rezervnih dijelova vraća kao bumerang!

 

 

Ugradnja originalnih rezervnih dijelova štedi Vam novac

 

 

 

Dize (brizgaljke, sapnice)

Kontrola diza – nakon 70 000 km

Za pravilno ubrizgavanje i rad dizel motora važne su dize, te se pri svakom servisu precizno podešavaju uz izmjenu uložaka. Time se osigurava pravilan mlaz ubrizganog goriva , koji je iznimno važan za kvalitetno izgaranje. Izgaranje počinje na površini kapljice, a svaka kapljica je samostalni izvor zapaljenja, zbog čega je bitno da se gorivo što finije rasprši.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dosta pd motora ima ovako (2ga slika) tamnu naftu u sistemu... ništa čudno kad nafta ide kroz glavu do dizne i natrag...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ivo to sam radil na passatu,dobil od jednog bošiste pa reko da probam.

tiguana ne diram niš pod garancijom je i ovlašteni nek čačka,morate i vi nekaj zaradit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da se pridružim sretnicima kojima je propišala pumpa. Samo jednog dana počela puštati na gumici od glave ko luda, 1300 kn reparacija pumpe + nove dizne. Nemogu opisat zadovoljstvo nakon što sam morao dati tolke pare. Napomena, pumpa je bila suha, ma ni kap da bi gdje slinilo, natočim pol tanka na ini i kroz par dana propišala (ali ne kap po kap nego je čitav slap curio)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čitam u Nacionalu kako se šverca naftom, što znači upitnu kvalitetu goriva jer se zaobilaze ovlaštena skladišta gdje se vrši kontrola robe.

 

Naveden je konkretan primjer praćenja OMV-ove cisterne koja je napunjena u Bosanskom Brodu dizelom, te je ista prešla preko granice uz obavljene formalnosti na carini, i stigla na odredište - OMV benziska u Valpovu. I tu je gorivo iskrcano u spremnike postaje.

 

 

Pitam se može li navedena rafinerija uopće može proizvesti gorivo visoke kvalitete?

Share this post


Link to post
Share on other sites

u cijeloj prici je fascinantno ,dok u sloveniji tankas na omv-u gorivo ima drukciji miris i auto se drukcije ponasa...a i izlozen je certifikat o porjeklu,kvaliteti i normama goriva,iz koje rafinerije dolazi bla bla...navedena neka talijanska rafinerija.....to sam prije i kod nas vidjao ali zadnjih godinu i pol ne....cudno.... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Evo da se pridružim sretnicima kojima je propišala pumpa. Samo jednog dana počela puštati na gumici od glave ko luda, 1300 kn reparacija pumpe + nove dizne. Nemogu opisat zadovoljstvo nakon što sam morao dati tolke pare. Napomena, pumpa je bila suha, ma ni kap da bi gdje slinilo, natočim pol tanka na ini i kroz par dana propišala (ali ne kap po kap nego je čitav slap curio)

 

 

a gle, nisi trebao dati tolike pare za reparaciju, ja sam platio 700kn(ili 800) nemrem se sjetit

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovako, kolegi na 1.6D propisala pumpa prije mj. dana...meni prije 2 dana... nikad nikakvih problema sa pumpom i samo najednom pocela curit na sve strane

 

NAPOMINJEM...iskljucivo sam tocio gorivo na TIFONU, na ini samo u nuznim slucajevima i jako rijetko (uvijek sam ju zaobilazio)...znaci nije samo Ina u banani

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam sve vise dojma da u tim gorivima ima nekih aditiva kojima su goriva prilagodjena ovim novim sustavima ubrizgavanja,a isti nagrizaju gumice na starijim pumpama....imao sam priliku vidjet gumice iz par tih pumpi,izgledaju ko smrklji....ko rastopljene.... ak ko slucajno treba od 1.6 td,a moze i na d,samo se zablindira onaj vakum na lda,ima jedna uredjena,pod garancijom...... :D

Edited by ivanmk1

Share this post


Link to post
Share on other sites
a gle, nisi trebao dati tolike pare za reparaciju, ja sam platio 700kn(ili 800) nemrem se sjetit

 

 

blago tebi :D:fakjea :fakjea :fakjea

 

on je i dizne menjal ak sam dobro pročital ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
0