3 3
sven

Restauracija volana lakiranjem

Recommended Posts

Kupio sam jedan trokraki volan viska za eksperiment. Ideja je pokusati osvjeziti volan lakiranjem. Posto se radi o koznom volanu naravno da se radi o posebnim preparatima i lakovima ( bezbojni + boja ) koji se koriste u koznoj industriji za farbanje koza.

 

Jedna prednost ovog zahvata je sto na samom volanu ostaje original koza i original savovi.

 

 

Ovako je izgledao prije tretmana. Pomalo sjajan, pore koze pune prljavstine, isto kao i savovi, konci i rupice kroz koje konci prolaze.

 

dsc_0309mvata.jpg

 

dsc_0310dxlhd.jpg

 

Izvadjem je zracni jastuk i posao pocinje

 

dsc_0379euauu.jpg

 

Na slikama sam pokusao docarati mala ostecenja na povrsinskom dijelu koze

 

dsc_0385vwlkn.jpg

 

dsc_038157anv.jpg

 

dsc_0380ylzv9.jpg

 

Volan prije farbanja treba dobro ocistiti od masnoce i prljavstine. Za to se koristi aceton ( ne onaj za nokte iz ljekarne ).

 

50:50 odmasceni dio volana s desne strane i NEodmasceni dio volana s lijeve strane. Zamijecujeom kako je odmasceni dio volana vise mat nego neodmasceni

 

dsc_0386mub5u.jpg

 

dsc_03875dlvn.jpg

 

dsc_0389j8leb.jpg

 

Evo mozda malo ocitije razlike nakon maknute trakice

 

dsc_0392jwx67.jpg

 

Komplet volan odmascen i nakon toga odnesen na sunce kako bi se koza skroz osusila od acetona kojeg je upila .

 

dsc_039311zrl.jpg

 

dsc_0395pna4f.jpg

 

Za to vrijme sam ocistio zracni jastuk istim nacinom. Pretpostavio sam da je na njemu bilo nesto cockipit spreja od proteklih godina. Da li sam bio u pravu pokazat ce slike.

 

dsc_03980ixr5.jpg

 

Ipak je bilo smisla !

 

dsc_0399ynbcl.jpg

 

Nakon sto je volan kompletno suh zasticen je dio ispod airbaga

 

dsc_0401buxw9.jpg

 

Lakiranje se naravno vrsi kompresorom. Pravo vrijeme za vjezbanje osjecaja u ruci..

 

dsc_0405x4ymf.jpg

 

Volan ofarban..

 

dsc_0406tsx15.jpg

 

dsc_0407u4z16.jpg

 

dsc_0408v7xaa.jpg

 

dsc_0411amaxk.jpg

 

dsc_0416bdy2w.jpg

 

dsc_0412ebyp2.jpg

 

Nakon toga volan na sunce da se sto prije osusi. Naravno englekso sunce je nestalo dok sam ja ostavio volan i otisao po fotic.

 

dsc_069612y1z.jpg

 

Farbanje bojom je islo u tri ruke cisto iz razloga da se sto bolje pokriju ostecenja. Minimalno 2 ruke se rade. Nakon toga stavljen je bezbojni lak sjajni za zastitu i naokn toga postoje dvije opcije: Matt finish ili sjajni finish. Ovoga puta sam odabrao matt finish. Nanesena je samo jedna temeljitija ruka matt laka. Naravno moglo se ici na jos vise matt ali nisam htio da mi kozni volan dobije onakvu boju kakvu vecinom imaju novi Renaulti gdje je kozni volan svijelo sivi matt koji lici na plastiku na prvi pogled primjerice.

 

Drugi razlog je sto sam htio donekle pokusati ujednaciti boju samog zracnog jastuka i kola volana da budu podjednaki.

 

Slike zavrsenog uratka:

 

dsc_0691grbyw.jpg

 

dsc_0695tsyl1.jpg

 

dsc_0697azzx8.jpg

 

dsc_0698vuxnx.jpg

 

 

P.S. - krug tj utor oko samog znaka na zracnom jastuke nije ociscen jer nisam imao cetkicu pri ruci prilikom zavrsavanja ciscenja samog zracnog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidi se da je volan i dalje "star", ali je jako osvjezen i izgleda odlicno :da

Share this post


Link to post
Share on other sites
Vidi se da je volan i dalje "star", ali je jako osvjezen i izgleda odlicno :da

 

Da, to je alternativa za one koji nezele tapecirati i riskirati da izgube lijepe tvornicke savove koje je skoro pa nemoguce imati naknadno.

 

Postoji i opcija da se volan komplet restaurira na nacin da se sve rupice, neravnine, brazde i posjekotine uklone samo trenutno nemam jedno sredstvo na lageru koje se koristi u tom procesu. Inace naokn toga volan izgleda tvornicki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Istu stvar rade nase autokuce (citaj sverceri sa otvorenim firmama) samo oni rade sa bojom za branike,i mogu reci da to cisto pristojno izgleda.

Netko ko se bas nekuzi nece nikada skuziti da je tekstura gore naspricana,nego se veseli kako ima auto sa malo kilometara.

 

Koliko vidim teksturu si skroz izgubijo i nije ti matirao zato sto si previse zalijao bezbojni lak.

Bezbojni trebas nanositi u vise nanosa na tanje,tj. samo ga zamagliti pa pricekati da se malo stegne i tako nekoliko puta.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Istu stvar rade nase autokuce (citaj sverceri sa otvorenim firmama) samo oni rade sa bojom za branike,i mogu reci da to cisto pristojno izgleda.

Netko ko se bas nekuzi nece nikada skuziti da je tekstura gore naspricana,nego se veseli kako ima auto sa malo kilometara.

 

Koliko vidim teksturu si skroz izgubijo i nije ti matirao zato sto si previse zalijao bezbojni lak.

Bezbojni trebas nanositi u vise nanosa na tanje,tj. samo ga zamagliti pa pricekati da se malo stegne i tako nekoliko puta.

 

 

Tako je , svi auti iz njemacke prolaze istu torturu volana pa izgledaju jako ocuvani.

 

sto se tice samog postupka, nebrini sve sam radio kako treba i nisam zalijao. Nisma htio vise stavljati mat laka jer nisam htio dobiti onaj jeftini plasticni izgled. Sto vise slojeva mata stavim to ce volan izgledati vise mat a ako pretjeram izgledat ce kao plasticnan.

 

Ovo sam radio uz profesionalca koji to radi vec godinama tako da nebrini..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni sad tek izgleda plastično...sve one pore kože su zalivene bojom i izgleda kao da je prošao sito i rešeto..ne želim ni pomislit šta će se dogodit u vožnji kad se počne rukom "ribat" po uobičajenom dijelu..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Meni sad tek izgleda plastično...sve one pore kože su zalivene bojom i izgleda kao da je prošao sito i rešeto..ne želim ni pomislit šta će se dogodit u vožnji kad se počne rukom "ribat" po uobičajenom dijelu..

 

ti volani imaju i inace glatku kožu

 

znaci bez tih pora i slicno

 

meni ovo super izgleda

Share this post


Link to post
Share on other sites

al ovo je bilo nis od ostecenja, volio bih vidjet ovakvu restauraciju puno losijeg volana

Share this post


Link to post
Share on other sites
ti volani imaju i inace glatku kožu

 

znaci bez tih pora i slicno

 

meni ovo super izgleda

 

Volani imaju glatku kozu neostecenu, pore se inace stvore nakon sto volan dugo na suncu stoji pa koza pocne pucati. Nisu pore ppopunjene bojom nego nisam dovoljno detaljno slikao jer nije moj fotic.

 

Sto se tice "runjenja" toga nema. Razlog tomu je sto sam prvo stavljao prvi sloj bezbojnog koji tu sluzi da se sama boja crna nebi pocela guliti i otpadati. Na to se onda stavlja finis mat ili sjajni ovisno o zelji.

 

 

al ovo je bilo nis od ostecenja, volio bih vidjet ovakvu restauraciju puno losijeg volana

 

Trenutno nemam tu jedan preparat koji bi mi trebao da neki razvaljeniji volan restauriram. Uglavnom sve rupe i posjekotine se mogu rjesiti tako da se koristi pjena koja se onda upeglava u kozu i tako se "kita" koza ajmo reci. Na to se onda primjeni ovo sto sam sada radio. Tako da je sve moguce, samo je pitanje stanja i zelja stranki sto i kako zele da se odradi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Trenutno nemam tu jedan preparat koji bi mi trebao da neki razvaljeniji volan restauriram. Uglavnom sve rupe i posjekotine se mogu rjesiti tako da se koristi pjena koja se onda upeglava u kozu i tako se "kita" koza ajmo reci. Na to se onda primjeni ovo sto sam sada radio. Tako da je sve moguce, samo je pitanje stanja i zelja stranki sto i kako zele da se odradi.

ovo vec zvuci zanimljivo. a koji je red velicine cijene takve reparature, dali je jos uvijek ispod cijene tapeciranja volana kvalitetnom kozom kao sto je originalna?

Share this post


Link to post
Share on other sites
ovo vec zvuci zanimljivo. a koji je red velicine cijene takve reparature, dali je jos uvijek ispod cijene tapeciranja volana kvalitetnom kozom kao sto je originalna?

 

Pa vidi, ovo opisano tu u topicu je 250-300 ovisno o stanju a ona kompliciranija opcija bi bila 400-450. Cijena se mozda cini skupa mada po mojim iskustvima tu po zagrebu tapeciranje u "pravu" kozu dakle ne skaj krece od nekih 600kn pa navise. Opet kvaliteta te koze je upitna isto kao i da li je prava posto ima jako dobrih skajeva danas.

 

Ovim procesom se zadrzava originalni izgled i raspored savova sto je poprilicno tesko dobiti od nekog tko to radi rucno jer je ovo sve strojno radjeno a ostaje ti i dalje original koza ( po debljini i kvaliteti ) .

 

 

Slicna stvar ti je i sa lakiranjem auta ili kompletno ljepljenje auta u drugu foliju..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je ovo odlično.

 

Da li radiš ovo i za komercijalne svrhe ili si samo sebi napravio???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lijepo izgleda ali jako škakljiv posao :)

 

Ak se odlučiš sanirat kakav plastični volan ja ti dofuram svog pa vježbaj :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogu raditi za komercijalne svrhe ali ne zelim iz razloga sto se uopce nezelim upustati u raspravu vezanu oko naplate doticnog posla. Tapeciranje u skaj je 200-350kn a u pravu kozu 600+ kn.

 

Malo je onih koji kuze razlog bojanja umjesto cak i najjeftinijeg tapeciranja.

 

Ja bi ovo trebao naplacivati 100kn da bi "ekipi" to bilo ok a meni se to za tu lovu neda opce ic u garazu i razvlacit kompresor i cistit pistolj poslje..

Edited by sven

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mogu raditi za komercijalne svrhe ali ne zelim iz razloga sto se uopce nezelim upustati u raspravu vezanu oko naplate doticnog posla. Tapeciranje u skaj je 200-350kn a u pravu kozu 600+ kn.

 

Malo je onih koji kuze razlog bojanja umjesto cak i najjeftinijeg tapeciranja.

 

Ja bi ovo trebao naplacivati 100kn da bi "ekipi" to bilo ok a meni se to za tu lovu neda opce ic u garazu i razvlacit kompresor i cistit pistolj poslje..

 

volan11.jpg

 

Koliko bi koštalo da ga vratiš u život?

 

Može i na PM...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nema to za kupit po ducanima. to nije komercijalna stvar

Share this post


Link to post
Share on other sites

super odradeno

 

ja u g4 imam isto zguljen volan i htio bih to rjesiti

 

zasto si koristio aceton za ciscenje a ne glipton?

Share this post


Link to post
Share on other sites
super odradeno

 

ja u g4 imam isto zguljen volan i htio bih to rjesiti

 

zasto si koristio aceton za ciscenje a ne glipton?

 

glipton je za njegu a aceton je bio cisto za skinut masno da kad se farba se bolje primi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

glipton ima za ciscenje i za zastitu

 

neznam, meni je aceton preagresivan za kozu

Share this post


Link to post
Share on other sites
volan11.jpg

 

Koliko bi koštalo da ga vratiš u život?

 

Može i na PM...

 

 

volan-2.jpg

 

Sredio timun. Super ispalo....

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 3