3 3
sven

Restauracija volana lakiranjem

Recommended Posts

1 hour ago, VW_GTD23 said:

Jesi li nabavio ikakav sprej? Ja imam nekih fleka na tapacirunzima na vratima. Jeste da se fleke vide samo na suncu ali to se neće proći bez lakiranja :(

Samo da mi je naći ovakav sprej!

vinylfabric.png

Uzeo ovaj,  imas na OLX sprejeva

1671641631_w640_h640_kraska-dlya-kozhi.j

Edited by GTI-VR6-R32

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 31. 12. 2020. at 13:30, mur3633 said:

24h. Za sad se drži dobro

Koliko si platio sprej?

Koliko je boca ML? 200 ili 400

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stigao je sprej juce cekam da prodju praznici,pa cu farbati i osmirglao sam volan sa P3000 jer P400 pa do P800 je pregrubo,ovako sa P3000 je volan postao glatak

Edited by GTI-VR6-R32

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izlakirao sam volan ali se ipak malo vidi gdje je izgubio boju da li treba da jos koji put predjem volan? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 sloja sad cu postaviti slike,slike to ne mogu docarati bas

slika ispod to je prije lakiranja ,sada se daleko manje vidi ali opet se malo vidi kad to bolje pogledas,na nekim mjestima to je odlicno pokrilo dok na drugim i ne bas

IMG-20201225-131151-1.jpg

IMG-20210110-200928.jpg

IMG-20210110-201016.jpg

Edited by GTI-VR6-R32

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pređi još 1 do 2 max sloja. Mada kada se to radi najbolje je uraditi sa što više tankih slojeva :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zavisi to sve od temperature gdje špricaš jer nekada je dovoljno i manje od 10 min. Na temperaturi od oko 20C 10-15min je sigurno dovoljno!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo je trebalo kompletan volan prijeći sa jednim slojem, onda sušenja između slojeva onoliko koliko proizvođač navodi na deklaraciji, pošto je sada hladnije treba i više vremena, pa onda ona mjesta koja su zguljena priječi sa onoliko slojeva dok se ne izjednači sa ostalom nijansom i na kraju sve kompletno. Nije bojanje baš za svakoga...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam, ja kada sam tražio sebi onaj R-line volan gledao sam da je sa što mlađeg auta i da nije poderan jer stvarno ne da mi se to tapacirati ili lakirati. E sada koliko će se ta boja držati na volanu pitanje je mada mislim da je tapaciranje bolje riješenje od lakiranja :(

Edited by VW_GTD23

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je na koži samo zguljena površina, bez većih oštećenja nema potrebe za presvlačenjem, ovo bojanje je sasvim O.K. i sve ostaje u originalnom stanju sa tvorničkim šavovima. Već se o tome pisalo pa nema potrebe ponavljati... Naravno da će boja sa vremenom postati sjajnija od korištenja, kasnije će potrebno i ponoviti ali po meni je to bolje od alternative. I tvoj će kad tad doći na red, do tada imaš vremena razmisliti hoćeš bojati ili derati kožu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš gledam što Motip navodi kod korištenja spreja. Ovog Motip Lether Spraya nema na njihovim stranicama, navode univerzalni koji se može koristiti za vinil, kožu, umjetnu kožu pa i za tekstil koliko vidim, pandan onog Dupli Color Vinyl & Fabric.

Tehničke informacije vinyl spreja
MoTip Vinyl Sparay (Vinyl/Lether/Artificial leather)
Technical Information

Physical and Chemical Characteristics
Contents.....................................400 ml                          
Base............................................Nitro-cellulose binder                                      
VOC-content...............................Approximately 84% w/w
Solid content..............................Approximately 16% w/w
Gloss...........................................Satin matt                                     
Coverage.....................................1,25 to 1,75 m²
Dust free......................................After 5 to 10 minutes
Tack free......................................After 10 to 20 minutes
Hardened/re-sprayable...............After 2 hours
Heat resistant..............................To 50°C

Ovo su neke od smjernica...
• podloga čista, suha i odmašćena,
• temperatura kod korištenja od 15-25°C,
• prije korištenja protresti sprej,
• udaljenost 25 do 30cm od objekta
• aplicirati u nekoliko tankih slojeva,
• sušenje ovisi o vanjskoj/unutarnjoj temperaturi, vlažnosti u zraku i debljini sloja,
• nakon korištenja obrisati diznu

universele_lakkenlmk99.jpg

vinylspreja-motipdupldmkq1.jpg

Edited by <TDI>
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisi me razumio baš najbolje. Jeste da nema potrebe za tapaciranjem ako je samo boja oguljena ali ponovo je mnogo ljepše kada se stavi nova koža nego da se stara šmirgla i lakira. Znam da si jedan od rijetkih ovde na forumu koji se baš dobro razumije u lakiranje i poliranje. Evo sada mi pade na pamet kada si me nagovarao da plastike od celera lakiram bezbojnim 2k lakom. Malo je falilo da to uradim ali ipak sam odustao :P Poliranje je uspjelo iz drugog pokušaja i  @projektilski je već jedan sličan okvir upropastio a malo je falilo da i ja s*bem ovaj svoj!

poslije1.jpg

poslije3.jpg

poslije2.jpg

Edited by VW_GTD23

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo poliranje sa obe strane. Nemoj da ti pada na pamet ikakvo lakiranje jer sa tim ćeš ga prije upropasiti nego napraviti da valja.

Kada se lakira pitanje je kako će ispasti jer će se sve još jednom morati polirati.

Unutrašnju stranu je nemoguće lakirati.

Niko ne garantuje da se lak neće guliti a mnogima koji su lakirali farove vremenom se gulio pa su sve morali da bruse tj. da skidaju sve.

A i kada se izlakira ponovo vremenom će se lak grebati i dolaziti do plastike i na kraju da bi se to sve napravilo jedino riješenje je lakiranje svega ponovo jer tu poliranje ne pomaže :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se volana ti će tu se ne moramo složit, meni je bolje originalna koža nego neka nova navučena, al svatko ima svoje mišljenje o tome pa nek nek radi po svom.

Tko vidio poliranje sa unutarnje strane, to još nisam čuo da se radi, al ajd... Bez ljutnje ali vidi se sa strane na slici da je još mutno i da ni poliranje nije baš uspjelo ali vjerojatno je bolje nego što je bilo, nadam se. Slika zna zavarat malo i nekad izgleda super, ali kad se bolje pogleda na suncu vidi se svaka crtica.

Nisam ti ja baš neki za poliranje, treba i tu treba nešto opreme i puno prakse pa se nisam time uopće bavio, ali volio bih isprobati na nekoj staroj haubi, nije loše i to znati. Meni je lakše mi je nešto prelakirati nego se zezati sa poliranjem. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto sve su ti slike u HD-u dobro ih uvećaj i pregledaj. Nije ništa mutno to se tako presijava plastika. Da možeš vidjeti ovo uživo sve bi ti bilo jasno. Mada za ovaj posao trebaju dobri živci kada sam tražio okvir koji god sam pogledao svi su bili još gori od moga. A evo i primjera OEM sata kod skoro novog auta koje je prešlo samo 65 000km, pogledaj te ogrebotine (sat nikada nije diran) i ovaj moj sat. Razlika je bukvalno nebo i zemlja. Da sam kupio drugi okvir ništa ne bih dobio :(

2538bf1e6e9efd5d08c3497ebc4cee18.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno, fabrička koža je zakon. Nikad presvlačenje ne može biti kao fabrika plus originalni šavovi koje niko neće da radi, jer je dosta komplikovano i troši masu vremena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mur3633,
naravno, dok god se može bojanjem riješiti koža ne bih ju dirao. Kod presvlačenja treba imati i dobrog majstora koji će to odraditi kako treba, vidio sam primjerke sa naboranom kožom ni to nije oku lijepo za vidjet.

Ne znam što ljudi rade sa tom plastikom od sata, kao da ga brišu sa brusnim papirom!? Još kod G6 su udubljenja i mala je površina spram G4, da ti pokažem svoj gdje je kompletno sve pod plastikom, izgleda kao novo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste zakon u kombinaciji sa fabričkom bojom, eto vidjećeš vremenom koliko će ti to držati. Ako se ponovo zguli ne preostaje ti ništa nego tapaciranje. Meni je volan na starom Golfu kada sam ga prodao bio kao nov jer imao sam navlaku preko njega a možda ću i na ovaj staviti neku :) Poslije ako se podere samo stavim drugu a volan ostaje kao nov!

Ne znam šta rade @projektilski je na kraju morao kupovati novi okvir. Gledao sam ove plastike još na par mk6-ica i sve su dosta gore od moje :)

Edited by VW_GTD23

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam potrazio nekog profesionalnog da mi ispolira ali nije uspio ispolirati ni moj lakirer sam masinom i razlicitm pastama. Da prebolio sam tih 200kn i kupio drugi okvir kojeg cistim iskljucivo kistom i pazljivo a ne onako kruzno raznoraznim krpama koje ostavljaju tragove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A i taj okvir što si kupio ne vjerujem da je puno bolji od tog starog. Eto ja sam sve to radio ručno toalet papirom i krpama i eto rezultata kako je ispalo 🤣

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 3