0
ivica88

Xenon

Recommended Posts

može jedno pitanje ako sam ja dobro vidio na tv-u tim theničkim stanicama nema onih vragova za visinu.. ako ja dođem sa spuštenim autom a hoču da mi se sve provjeri osim visine kako onda... do kada to vrijedi za tehnički i te od koliko sati do koliko

Share this post


Link to post
Share on other sites
može jedno pitanje ako sam ja dobro vidio na tv-u tim theničkim stanicama nema onih vragova za visinu.. ako ja dođem sa spuštenim autom a hoču da mi se sve provjeri osim visine kako onda... do kada to vrijedi za tehnički i te od koliko sati do koliko

 

Vrijedi ti do petka navečer, radno vrijeme ti ovisi o stanici u koju ideš... Sve ti pregledavaju kao na pravom tehničkom, od podvozja, eko testa, kočnica, sve...

Share this post


Link to post
Share on other sites
A moze li pitanje, sta ako recimo slozis autonivelaciju i originalne perace farova na auto, jel moras na tehnickom prijaviti da je to naknadna ugradnja, ili ti je jednostavnije rec da je sve to bilo na autu u originalu, pa nek on ispitiva koliko hoce, kako on moze dokazat da si ti to stavljao naknadno?

Konkretno kod mog auta NIJE bilo original xenona i to ja znam..

Kako on zna pitaš se?

Pa ima načina kako zna,valjda katalog,neznam točno kako ali pretpostavljam da zna..

Ali ako imaš naknadno stavljeno sve po propisu(perače i nivelaciju) još uvijek nisi legalan jer za to TREBAŠ još i ATEST...

I točka..

Nažalost točka jer je moj razgovor sa inžinjerom Jankovićem iz CVH-a išao u tom smjeru da je ATEST obvezatan bez obzira na originalnost opreme..

U punom iznosu koji je popriličan..

I nisam ga uspio razuvjeriti niti obratiti bez obzira na to da je sve original i da je atest kao takav bespotreban..

A da rekao mi je (valjda da me utješi) prijedlog o tzv. manjim atestima je u postupku i ne zna kada će biti donesen..

Dakle ekipa pušiona po tom pitanju..

Nažalost ekipa iz CVH mijenja pravila usklađujući se sa Europom ali ujedno nema adekvatna rješenja mada vani imaju takva rješenja..

Ja se slažem da atest treba za opsežnije radove na autu tipa drugi motor,kočnice....

Ali ova konkretna oprema u mom modelu je plug&play...Sve paše bez prepravki..

I atest je glupost na kvadrat...

Uglavnom xenon farovi idu van i u prodaju jer mislim da stavljanje halogenih žarulja u ove leće neće donijeti dovoljno svjetlosti..

Neznam jel me netko može tu razuvjerit tj. jel netko to probao?

Dakle stavio baš OBIČNE žarulje i ako je koje i kakav je snop svjetlosti?

Pa ako je netko spreman pomoći..

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok to ako kod tvog auta nije bilo original xenona,al ako je i bilo i dalje stojim da ako je nadjeno i slozeno sve na auto sta se u originalu stavljalo znaci u ovom slucaju peraci i nivelacija ne vidim razlog zasto bi bio nelegalan i trebao atest, evo ti moj primjer, imam original xenon farove, imam kompletne perace koji mi stoje u garazi i trebam ih montirati, danas sutra kad nabavim instalaciju za niveliranje i njih cu slozit na auto. Recimo kad to slozim sve po tvom ispada da treba atest na to, ako sam te dobro razumio?

 

Ma sta onaj na tehnickom zna kad se sve ovo slozi jel moj auto u originalu imao sve to ili je naknadno stavljeno ako mu ja ne recem, sta ce on vidjet iz tih kataloga, pa nema etku ispred sebe pa da po broju sasije provjerava sve komponente na autu, moje je da doveden ispravno auto na tehnicki, ako je xenon na njemu i ima pranje to treba bit ispravno sta ce on utvrditi, ista stvar i za nivelaciju...

Share this post


Link to post
Share on other sites
ok to ako kod tvog auta nije bilo original xenona,al ako je i bilo i dalje stojim da ako je nadjeno i slozeno sve na auto sta se u originalu stavljalo znaci u ovom slucaju peraci i nivelacija ne vidim razlog zasto bi bio nelegalan i trebao atest, evo ti moj primjer, imam original xenon farove, imam kompletne perace koji mi stoje u garazi i trebam ih montirati, danas sutra kad nabavim instalaciju za niveliranje i njih cu slozit na auto. Recimo kad to slozim sve po tvom ispada da treba atest na to, ako sam te dobro razumio?

 

Ma sta onaj na tehnickom zna kad se sve ovo slozi jel moj auto u originalu imao sve to ili je naknadno stavljeno ako mu ja ne recem, sta ce on vidjet iz tih kataloga, pa nema etku ispred sebe pa da po broju sasije provjerava sve komponente na autu, moje je da doveden ispravno auto na tehnicki, ako je xenon na njemu i ima pranje to treba bit ispravno sta ce on utvrditi, ista stvar i za nivelaciju...

Dobro si me razumio...Ja nisam provjeravao na tehničkom KAKO on zna ili može znati ,ali ti ako možeš provjeri !!

Ja sam došao sa original svijetlima i ne bi prošao da je bio redovni STP..

Da sam došao sa peračima i nivelacijom neznam da li bi me itko išta pitao..

Ali dati toliko novaca samo za atest svjetala i je too much..

Meni bi bilo drago kad bih mogao sa 100%-tnom sigurnošću tvrditi da me nitko neće zezati ako imam svu opremu na autu bez atesta..

Ja to neznam..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dobro si me razumio...Ja nisam provjeravao na tehničkom KAKO on zna ili može znati ,ali ti ako možeš provjeri !!

Ja sam došao sa original svijetlima i ne bi prošao da je bio redovni STP..

Da sam došao sa peračima i nivelacijom neznam da li bi me itko išta pitao..

Ali dati toliko novaca samo za atest svjetala i je too much..

Meni bi bilo drago kad bih mogao sa 100%-tnom sigurnošću tvrditi da me nitko neće zezati ako imam svu opremu na autu bez atesta..

Ja to neznam..

 

Ma provjerit cu, to nije neki problem, al kod ovog gore navedenog opet ti kazem nevidim problem, da imas perace, nivelaciju, on dodje provjeri svjetla kako bacaju, provjeri perace i to je to, sta on zna jesi ti slozio to jutros, sat prije tehnickog i auto ti to nije imalo, il je sve bilo naruceno kad se narucivala oprema kod novog auta...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ma provjerit cu, to nije neki problem, al kod ovog gore navedenog opet ti kazem nevidim problem, da imas perace, nivelaciju, on dodje provjeri svjetla kako bacaju, provjeri perace i to je to, sta on zna jesi ti slozio to jutros, sat prije tehnickog i auto ti to nije imalo, il je sve bilo naruceno kad se narucivala oprema kod novog auta...

Ima logike..Nego mi je smiješno da oni koje to pitaš neznaju ili još gore misle da znaju..

Kaže meni gdin iz CVH treba homologirati..A ja njemu pa to je homologirano u VW-u kad imaju na istom automobilu..A on meni možete pristupiti atestu..I tako u krug.

Ti provjeri kako bi bilo ako dođeš sa svom opremom bez atesta pa mi javi..

Edited by Roki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma sve zavisi na koga naletis, prije 10-ak dana odem na tehnicki registrirati vozilo od firme i onako usput pitam lika za xenon farove, originalne, bez peraca a on kaze, prolazi ako je bas originalni far, pa ko je tu lud, mome je tek krajem 5. mjeseca tehnicki, do tada cu ja se nadam slozit pranje, pa ako ti se da cekat, javim ti rezultate :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ma sve zavisi na koga naletis, prije 10-ak dana odem na tehnicki registrirati vozilo od firme i onako usput pitam lika za xenon farove, originalne, bez peraca a on kaze, prolazi ako je bas originalni far, pa ko je tu lud, mome je tek krajem 5. mjeseca tehnicki, do tada cu ja se nadam slozit pranje, pa ako ti se da cekat, javim ti rezultate :D

E ebiga lik nije pročitao ove dopise...Tu jesu..Meni je u 3.-em mjesecu pa te neću moći čekati..

Moram prvo razriješiti dilemu jel može to sve proći sa svom opremom bez atesta..

To tražim...Di nam je legenda Bagi :zivio da nas riješi dilema..Ljudina čita odozgo sigurno..

Share this post


Link to post
Share on other sites
E ebiga lik nije pročitao ove dopise...Tu jesu..Meni je u 3.-em mjesecu pa te neću moći čekati..

Moram prvo razriješiti dilemu jel može to sve proći sa svom opremom bez atesta..

To tražim...Di nam je legenda Bagi :zivio da nas riješi dilema..Ljudina čita odozgo sigurno..

 

 

Da rezimiramo, jel imas originalni far za originalnim xenonon, slozi pranje farova, vidi sta je s nivelacijom i nebi po meni treba imat bas nikakvih problema... :palacg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Da rezimiramo, jel imas originalni far za originalnim xenonon, slozi pranje farova, vidi sta je s nivelacijom i nebi po meni treba imat bas nikakvih problema... :palacg

Original farove imam..

E sad perači,crijeva,posude i pumpa i senzor čekaju u EU negdje,treba ih nać polovne...Novo je too much.

E a sad jel problem ili ne neznam...Zato i pitam...

Edited by Roki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sve izbacio van, stavio Osram Nightbreaker i riješio se svih briga. Zašto si komplicirati toliko život zbog tih naknadnih xenona? Mislim da tu nema računice....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja sve izbacio van, stavio Osram Nightbreaker i riješio se svih briga. Zašto si komplicirati toliko život zbog tih naknadnih xenona? Mislim da tu nema računice....

Ma meni su original halogen farovi tako lošeg stanja da trebaju poliranje i treba složit kopču za podešavanje visine jer je pukla..

A ovi xenon farovi su tip top novi pa mi je u jednu ruku žao.

Da komplicira stvari slažem se, ali ja sam se na ovom polu H7 žarulja namijenjao svako malo što je veoma nezgodno.Pogotovo zimi kad je ledeno..

A te H7 žarulje crknu svako malo.

Otkad sam stavio D2s xenon a evo skoro godinu i pol:

http://www.vwclubcroatia.com/forums/index....mp;#entry578111

zaboravio sam što znači mijenjanje žarulja plus što je vidljivost neusporediva..

Ali potrošiti još cca 2 soma za dijelove sam spreman,atest platiti nisam jer ne vidim smisla..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaki VW ima u bunkeru i u servisnoj knjužici karticu na kojij je broj šasije , oznaka motora , broj boje itd. onda uz to ide hrpa kratica koje označavaju dodatnu opremu , mislim da se po tome može vidjeti.

 

Ali ako se instalira baš sve na auto i da izgleda potpuno tvornički, siguran sam da se nitko neće praviti toliko pametan pa ići provjeravati.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja sve izbacio van, stavio Osram Nightbreaker i riješio se svih briga. Zašto si komplicirati toliko život zbog tih naknadnih xenona? Mislim da tu nema računice....

 

Ja sam isto izvadio xenone.

 

I znači dobre su te Osram žarulje? Imam neke obične, u početku su bile ok, ali za neka duža noćna putovanja nisu baš... Moram nešto promijenit.

 

 

Ako se napravi uprgrade sa SVIM OEM dijelovima ne vidim razlog zašto se ne bi prošlo bez problema na tehničkome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislim da se ovdje samo bespotrebno dramatizira...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja kupio perače u ovlaštenom za 1200kn, nove za passata i sve ću polako skupiti da stavim oem bixenon, pa nek netko veli da nije original i da mora na atest ;) .U krajnjoj liniji i za provjeru preko šasije se može doći u ovlašteni da oni ukucaju i tu stavku pod dodatnu opremu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja sam isto izvadio xenone.

 

I znači dobre su te Osram žarulje? Imam neke obične, u početku su bile ok, ali za neka duža noćna putovanja nisu baš... Moram nešto promijenit.

 

 

Ako se napravi uprgrade sa SVIM OEM dijelovima ne vidim razlog zašto se ne bi prošlo bez problema na tehničkome.

 

@rajkec: osram nightbreaker + uz philips bluevision su po meni trenutno žarulje koje daju najviše svjetla (luxa). Jedina mana im je (uz cijenu) vijek trajanja koji je kraći nego kod običnih žarulja (govorim za h7 varijantu)

Share this post


Link to post
Share on other sites

čitam i ne vjerujem...baš sam mislio stavit bixenon leće u svoje farove...tehnički me ne brine ne znam kako nego mi nije baš sila da mi tablice skidaju zbog toga...

 

c/p sa jednog portala

 

Inače, ulaskom Hrvatske u EU pokazat će se da je naša zemlja dobro usklađena s novim, za Europu strožim uvjetima tehničke ispravnosti. Jedino što će se promijeniti je uvođenje kategorizacije tehničke neipravnosti vozila prema razini utjecaja na sigurnost. U prijevodu to bi značilo da se za manje greške koje ne ugrožavaju promet od srpnja iduće godine neće padati na tehničkom.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ja kupio perače u ovlaštenom za 1200kn, nove za passata i sve ću polako skupiti da stavim oem bixenon, pa nek netko veli da nije original i da mora na atest ;) .U krajnjoj liniji i za provjeru preko šasije se može doći u ovlašteni da oni ukucaju i tu stavku pod dodatnu opremu ;)

 

http://www.ebay.de/itm/VW-Passat-3BG-Xenon...=item27cd367a11

Share this post


Link to post
Share on other sites

petre znam, redovito gledam ebay,390eur košta NOV set za autonivelaciju + 200eur ovo kaj sam ja uzeo nove set za pranje farova + 400eur nađeš kompletne farove u extra stanju kompletne i opet imaš sve ;) , s tim da imaš 2 od 3 stavke potpuno nove

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel ima tko iskustva sa balastima unutar samih farova , znači da ne vire nikakve žice vanka?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio jučer u Zvonimirovoj na ovom preventivnom tehničkom pregledu i očekivano original xenon ne prolazi,nemože proći bez perača i automatske nivelacije,ali ne prolazi ni sa njima bez atesta... Dakle ja zagrizao i zovem danas CVH velika gorica i dobio inžinjera Jankovića i pitam ako ugradim sve originalne sastavne dijelove xenon-a(perače i automatsku nivelaciju) da li moram ići na atest ili imate neki manji atest? Odgovor je bio da nema manjeg atesta osim ovog standardnog koji dođe soma i kusur... Ali da ima prijedlog da se omogući takva mogućnost za pojedinačno atestiranje, ali je u postupku.. Uglavnom farovi moraju dole -jer sam realno gledajući tehnički neispravan.. Pa da znate ekipa..

Htio sam vidjeti kakva je situacija nakon par mjeseci u Eu- a i to da riješim na svom autu i da budem legalan.

Imam original xenon farove od pola GTI,original perače složeno sve po ps-u..Nedostaje mi još autonivelacija..

Ali situacija se promijenila i to nabolje- u CVH-u mi kažu da dođem sa autom i sa svim navedenim dijelovima na njemu.

Da će pregledati da li farovi imaju E oznaku koja odgovara homologaciji za xenon far,pregledati električnu izvedbu instalacije i kako je to sve složeno i naravno da li sve funkcionira i to će koštati 250kn. Nije novi atest već se xenon svjetla upisuju pod napomenu (nema troška nove prometne i knjižice vozila)..

Sad u šoping po autonivelaciju i uć u novu godinu legalan...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajde konacno se nesto radi u ovoj banana drzavi, naravno u nadi da ce se nesto poduzet i po pitanju svakog dodatka... nek propisu tablicu kao u D, gewinde 500kn, xenon 250kn, felge, 300kn...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A tko uopce zna dali je tvoj polo u originalu imao xenon ili ne?

Tko to uopce gleda ili pita?

 

Zaje... se bezveze sa tim atestima i piz... Za xenone, gume, felge itd. itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites
0