0
tony_os

"labav" volan

Recommended Posts

Pozz ljudi. Danas su mi sitgle felge i na njima polovne gume. Posto sam ih danas montirao prijmetio sam da u voznji pri brzini neki 100 - 110 na sata na laganim rupama tj neravninama volan "pogjegne" kao da ga cimam te malo hoce lagano lijevo povuc. A i kad vozim ravno i lagano cimam imam osjecaj kao da je volan "mlohav". Gume su 235/45 R17 dunlop, a dosad zimske su bile 195/65 R15 conti i s njima se nije do desavalo.

Gume lagano tresu, to cu danas ic izbalansirat ali nevjerujem da je u tom greska.

 

U cemu bi mogo bit problem???

 

Nedavno mi lik na tehnickom (vozi istog passata) reko da su krajnici i spone odlicne. Kolega kaze da je zbog guma, prednje imaju nekih 6-7mm profila zadnje negdje 3mm sve iz 2005.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čuj,neznam jel istina ali ovaj zadnji koji mi je radio optiku mi je rekao da nije isti setup 195/65 15" i 225/45 17" (neznam zašto) koji je u mom slučaju,rekao mi je da dođem kad namontiram ljetne pošto sam na njima večinom osim ovih par zimskih mjeseci.

Što se guma tiče ako su polovne može biti svašta,jesi ih gledao dok su na balansirki da nisu izbačene (igraju :) ),meni kad sam nove stavljao je majstor par puta rotirao gumu naprijed nazad dok nisu legle i bile ko po špagi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ak ti na Bori moras radit onda vjerojatno i na Passatu treba setup namjestit? Gdje je najbolje za raspitat.

Gume iako su iz 2005 dvije koje su sad naprijed odlicno izgledaju, a danas mi vulkanizer nema vremena tak da sutra tek balasiranje, pa cemo vidjet dal su izbačene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

česta pojava kod sirih guma...

ja sam metnuo 225 45 17 a do sad imao 205/60-15 (a zimske 195-65-15) i sad nakon ugradnje auto ide malo u lijevo... tako da ipak mislim da je do optike mada moze bit i do samih guma..

Share this post


Link to post
Share on other sites
česta pojava kod sirih guma...

ja sam metnuo 225 45 17 a do sad imao 205/60-15 (a zimske 195-65-15) i sad nakon ugradnje auto ide malo u lijevo... tako da ipak mislim da je do optike mada moze bit i do samih guma..

 

 

Provjeri optiku, na passatu nema promjene geometrije kod zamjene kotača al ako optika nije 100% na manjim gumama se i ne osjeti toliko pogotovo ako ti možda nešto sitno ima lufta, neko rame ili krajnik ( može zezat guma na krajniku zbog većeg opterećenja)

 

al pošto ti trese prvo si rješi gume pa optiku

 

 

mada je normalno da na velikim kotačima treba "muški" držati volan jer je puno osjetljiviji

 

Kod mene su 195/65 x 15 zimske i 225/40 x 18 ljetne (passat 3b karavan)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Provjeri optiku, na passatu nema promjene geometrije kod zamjene kotača al ako optika nije 100% na manjim gumama se i ne osjeti toliko pogotovo ako ti možda nešto sitno ima lufta, neko rame ili krajnik ( može zezat guma na krajniku zbog većeg opterećenja)

 

al pošto ti trese prvo si rješi gume pa optiku

 

 

mada je normalno da na velikim kotačima treba "muški" držati volan jer je puno osjetljiviji

 

Kod mene su 195/65 x 15 zimske i 225/40 x 18 ljetne (passat 3b karavan)

 

 

kad kazes osjetljiviji mislis pri skretanju tj zavojima? al nebi trebao bit osjetljiviji tipa meksi, laganiji i da na svakoj i sitnoj neravnini ili rupi kao da cimas vola?. nije jako "bjezanje" al sam probao: kad pustis volan na nekoj lakoj neravnini trzne mal volan u stranu i nakon toga lagano vuce u stranu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Provjeri optiku, na passatu nema promjene geometrije kod zamjene kotača al ako optika nije 100% na manjim gumama se i ne osjeti toliko pogotovo ako ti možda nešto sitno ima lufta, neko rame ili krajnik ( može zezat guma na krajniku zbog većeg opterećenja)

 

al pošto ti trese prvo si rješi gume pa optiku

 

 

mada je normalno da na velikim kotačima treba "muški" držati volan jer je puno osjetljiviji

 

Kod mene su 195/65 x 15 zimske i 225/40 x 18 ljetne (passat 3b karavan)

 

 

kad kazes osjetljiviji mislis pri skretanju tj zavojima? al nebi trebao bit osjetljiviji tipa meksi, laganiji i da na svakoj i sitnoj neravnini ili rupi kao da cimas vola?. nije jako "bjezanje" al sam probao: kad pustis volan na nekoj lakoj neravnini trzne mal volan u stranu i nakon toga lagano vuce u stranu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Diagnoza sljedeca. Unatoc dobrom profilu guma i dobrog mesa, problem je bio u gumama.

Danas stavio druge gume 225/45, razlika nebo i zemlja. Nisam mogo vjerovat da je ponasanje, kao sto je AUTOFREAK napisao sirih guma, takvo na cesti.

Share this post


Link to post
Share on other sites
0