0
The_wall

Klipići pakna

Recommended Posts

Kupio sam zadnji most sa dobošima, paknama itd. i sve sam raskopao, radi brušenja mosta i zanima me kako mogu znati dali su klipići na pritisak ulja dobri ili ne, ovi moji se dosta lako stišću, e sad dali to treba biti toliko mekano? i doboš ima "zub" od kočenja, potrošen je oko 2 mm dali je to još uredu? hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hehe klipiće nestišći.. tako ih mozes samo shebat.....

kad su loši onda sline ulje sastrane... Ako ih nikad nisi mjenjao onda uzmi nove cilindre i pakne... cilindri su oko 80kn i pakne valjda 150 sve od TRW-a...

 

Zub na dobošu je s godinama... ako imas tokara da to skine nebi bilo loše... mada 2mm nisu strašna Koliko su novi doboši neznam..

Montažu pakni i njihovo štelanje.. znas to odradit?

Ispuštit zrak...?

 

Čisto pitam pa da nedođe do komplikacija ;)

Edited by AUTOFREAK

Share this post


Link to post
Share on other sites
hehe klipiće nestišći.. tako ih mozes samo shebat.....

kad su loši onda sline ulje sastrane... Ako ih nikad nisi mjenjao onda uzmi nove cilindre i pakne... cilindri su oko 80kn i pakne valjda 150 sve od TRW-a...

 

Zub na dobošu je s godinama... ako imas tokara da to skine nebi bilo loše... mada 2mm nisu strašna Koliko su novi doboši neznam..

Montažu pakni i njihovo štelanje.. znas to odradit?

Ispuštit zrak...?

 

Čisto pitam pa da nedođe do komplikacija ;)

 

Znam to sve, rekli su mi "stari znalci" haha. ali sam odlučio mjenjat klipiće a pakne ču iskombinirat od oba dva mosta i doboš je dobar samo što sam ja krivo procjenio možda je milimetar zub ali to če ostat na autu... hvala na pomoći!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Znam to sve, rekli su mi "stari znalci" haha. ali sam odlučio mjenjat klipiće a pakne ču iskombinirat od oba dva mosta i doboš je dobar samo što sam ja krivo procjenio možda je milimetar zub ali to če ostat na autu... hvala na pomoći!

Zajebi klipiće nije "dajc",il rade il pišaju...rub na dobošu skini makar "šaberom" pa premjeri jer kasnije bude jebaje za skinit doboš :palacg

Share this post


Link to post
Share on other sites

klipiće.. mislis cilindre?

80kn komad TRW kod nas dolje.... gore je vjerovatno i jeftinije....

 

zahebi čang/šlang proizvode.,...

pakne ako imaju "mesa" neznači da su dobre....

Share this post


Link to post
Share on other sites

na kraju sam kupio cilindre i lagere, a doboš sam ošmirglo iz vana i pofarbo, i usput sam izšmirglo taj rub, ali je na kraju ispalo da ću ipak sam morat narihtavat pakne i odzračivat sistem, pa onda u kratko, na čemu treba pazit kod narihtavanja pakni? a odzračit mislim da znam, to je ono kad netko stisne kočnicu i u tom momentu ja odšrafim odzračnik da špricne ulje, ovaj u autu i dalje drži stisnutu kočnicu, pa ja zašrafim odzračnik, i onda to radim dok sav zrak ispušem van na oba dva lajtunga iza? ili treba onda i naprijed odzračivat? hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pronašo sam topic o dzračivanju sistema, to mi je sve jasno, jedino dali moram odzračivati i naprijed ako ću za sad mjenjat samo iza sve? i ovo za podešavanje pakni nemogu nač ak neko može malo pojasnit... hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nadam se da nisi zatezao sajle od ručne... ako jesi onda ih odvij dovoljno da su dost labave ..

podisaj stražnji kraj auta (oba kotača u zraku)

-skini 1 šaraf s oba kotača i kroz tu rupu naciljaj onaj klin s federom i s nekom zašiljenom šipkicom (ja nekad koristim zašiljeni šarafciger) nabodi taj klin tj u tu rupicu od federa i preko felge nategni klin dolje... Trebalo bi ići... ak nece ond zamoli pomoć da pumpa pedalu dok ti taj klin natežeš... Nategni toliko da ti kotač lagano blokira... pa pređi na drugi kotač

-provjeri labavost sajli

-onda potegni ručnu par puta a i stisni pedalu par puta i provjeri dali se kotači lagano okrecu (bez vzapinjanja) Ak se neokreću ond taj klin treba malo vratit natrag (osjetljivo ga vraci jer zna otić dost gore)

 

kad to rjesis da kotači nezapinju... (može se čut mali zvuk grebanja pakni) onda odi na sajlu i navij obje jednako tak da ti ručna ima 1zub pr hoda (starija duja s manje zuba na ručnoj) a da na drugom vec pomalo hvataju kotači

- kontroliraj dal jednako hvataju i po potrebi doteži sajlu pojedinog kotača

-kad dobijes isti osjecaj da drze jednako na drugom i trecem zubiću to je to...

ako su pakne ostale stare ond se nebi trebale prilagodit dobošima a ak su nove ond je pametno odvozit par stotina km i opet ručno naštelat ručnu prek onog klina..... neko to štela prek sajli al to nije bas po p.s-u

 

Kako drže te složene kočnice najbolje provjerit u stanici za teh. pregled il kod nekog tko ima urđaj z akontrolu kočnica...

Share this post


Link to post
Share on other sites

gore sam zabunom dva posta stavio... jel može netko reć ko se više kuži dali je to taj klipić koji sam označio na gornjoj slici?

Share this post


Link to post
Share on other sites

u gornjem položaju bude kad stavljaš doboše,a povućeš ga dole kroz rupu od vijka točka kad je doboš stavljen,iako bi ga trebala povući opruga ako je sve u redu

Share this post


Link to post
Share on other sites
u gornjem položaju bude kad stavljaš doboše,a povućeš ga dole kroz rupu od vijka točka kad je doboš stavljen,iako bi ga trebala povući opruga ako je sve u redu

 

e to super! sad znam sve, znači kad stavim most na auto onda prvo da podesim lagere, pa odzračim kočnice i onda na kraju tek da podesim pakne ili pakne pa onda odzračim kočnice? hvala!

Edited by The_wall

Share this post


Link to post
Share on other sites

tako je.... uostalom i ja sam ti rekao sta trebas naciljat :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
0