2 2
MATAVR6

Doktori od klime

Recommended Posts

Imam ljudi neki problem sa klimom koji me izludjuje do te mjere da cu VeRoniku zapalit (li ce se sama zapaliti na ovoj žegi).

 

Znaci sljedece, klima je radila ali je slabo hladila, odvezem covjeku da napuni, on napuni i doveze mi auto kaze nece kompresor da upali. Pa kako majku mu kad je uredno radila prije punjenja? Ajd dobro, rijesi se to, kompresor radi klima hladi (nije kako bi trebala ali dobro je) Jucer upalim, skljocne kompresor, sve 5. Proslo 5 minuta ono nista, puse kao obicno hladjenje, posumnjam na sistem da negdje pusta, odem do covjeka on izmjeri kaze sve je ok. Plina ima, sve radi.

 

 

Pitam, pa zasto se ja onda kupam u znoju u autu sa klimom koja radi????

 

 

Veli on meni NEZNAM.....

 

 

Super,i danas meni veli jedan covjek da ima neki ventil na kompresoru koji zna zezati i da je vjerovatno on problem?

 

 

Eto imali itko da nadoda koju pametnu na ovo ili da odem po kanistar benzina... :palacd

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel ti remeninca/magnet skljoca na kompresoru kad palis-gasis klimu?

auto mora radit...

 

 

 

druga stvar na lajtunzima od klime imas dva senzora (u vecini slucaja su smjesteni jedan pored drugig) od kojih jedan ukljucuje/iskljucuje remenicu a drugi mjeri temperaturu plina u sistemu mozda su oni zakazali

 

ovaj prvi ti nece prepustit struju do remenice ako nema pritisak na njemu ilitiga ako nema plina u sistemu (ako velis da si se vozio neko vrijeme bez klime (bez da je jako hladila kaj ujedno znaci da je slab ili nema pritiska u sistemu) mozda je ostao zastekan...

 

 

 

drugi ti pali ventilator....

...al taj te po meni ne zeza jer ti imas plina i sve u sistemu al ti ne hladi, a i on je u funkciji kad je klima upaljena...

 

 

jos nesto jesi li bio u blizini kad ti je majstor punio klinu, jel vakumirao sistem???

ako nije moguce da i zbog tog ne hladi dovoljno

 

ili je ovaj prvi ili remenica ili ???? :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gle, svaki sistem ima točno određenu količinu plina za optimalan rad. Ni manje, ni više. Pravi majstor će ubacit fluorescentnu boju u sistem i sa UV lampom pogledat da li i gdje curi plin. Mislim da ti je najbolje da promijeniš majstora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e da, ovo je istina, ja danas punio plin... ima frajer neke zute naocale i UV lampu i sa njom se vidi da li negdje pusta, bas sam ja malo gledao sa time, sve se vidi... i onda ako negdje pusta, ta se zelena boja vidi... dotegne holender, sa nekim sprejem posprica i ta boja nestane.... fora stvar... :palacg

Edited by Gogi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Druze di si je punio?? Ima u nas jedan dobar majstor za klimu..tj. servis,cuo sam da je dobar B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako je previse plina klima nece raditi. i to ako ga je 25 grama vise nego sto treba. u tvog golfa ide cca (govorim napamet) 850 g plina tj freona. treba to sve izvuci van tj ispraznit sistem, ubacit malo boje, ulja,freona koliko treba i sve ce raditi kako treba. po ovome sto si napisao sistem ti je PREPUN freona. :palacg

Promjeni majstora :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se javim, jucer sam bio kod majstora.

 

Mjerili pritisak i klima PRAZNA :huh:

 

Problem; presostat

 

Manifest problema; kad poraste visoki pritisak ne ugasi se kompresor i plin prdne vani

 

Rijesenje problema; danas, mjenjanje presostata (i onda cu se objesit :D )

 

 

 

Hvala svima na odvojenom vremenu za davanje smjernica, savjeta i ostalog.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Da se javim, jucer sam bio kod majstora.

 

Mjerili pritisak i klima PRAZNA :huh:

 

Problem; presostat

 

Manifest problema; kad poraste visoki pritisak ne ugasi se kompresor i plin prdne vani

 

Rijesenje problema; danas, mjenjanje presostata (i onda cu se objesit :D )

 

 

 

Hvala svima na odvojenom vremenu za davanje smjernica, savjeta i ostalog.

 

 

Jel u tebe onaj sa kockastim jack.om (4 pinski) ili je u ravni sa 4 pina?

Javi kolika je cijena i di si ga uzeo,meni je struja odvojila od metalnog dijela pa moram kupiti novi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Da se javim, jucer sam bio kod majstora.

 

Mjerili pritisak i klima PRAZNA :huh:

 

Problem; presostat

 

Manifest problema; kad poraste visoki pritisak ne ugasi se kompresor i plin prdne vani

 

Rijesenje problema; danas, mjenjanje presostata (i onda cu se objesit :D )

 

 

 

Hvala svima na odvojenom vremenu za davanje smjernica, savjeta i ostalog.

 

Taj problem nije rješenje presostat, klima nesmije prelazit u visoki pritisak, mislim popravi presostat al nije rjesenje da se klima gasi od visokog pritiska, nesmije ič u visoki pritisak, obavezno rjesi da ni u kojem uvjetu neide preko 18 bara kak bi trebalo to i bit i nedaj se kad ti se opravdavaju da je to stari auto i da to tak treba bit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanje jos jedno na ovu temu, sad nesto gledam slike i vidim (mjenjao sam kompresor davno) da mi na kompresoru pise "R134a" a ovaj mi je punio "12-ku".

 

 

Nuspojave?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pitanje jos jedno na ovu temu, sad nesto gledam slike i vidim (mjenjao sam kompresor davno) da mi na kompresoru pise "R134a" a ovaj mi je punio "12-ku".

 

 

Nuspojave?

 

 

po rjecima ovih sta se po splitu bave sa kliman svi gumeni djelovi sistema bi se trebali raspasti.

i samo ulje koje ide u sistem je drugacije na 12 ku i 134 ku

Share this post


Link to post
Share on other sites
po rjecima ovih sta se po splitu bave sa kliman svi gumeni djelovi sistema bi se trebali raspasti.

i samo ulje koje ide u sistem je drugacije na 12 ku i 134 ku

:o

 

 

I zivota ti sta da ja sad radim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

I da, kod mene i jest u biti 12-ka, samo je kompresor kad sam mjenjao stavljen R134a...

Share this post


Link to post
Share on other sites

koliko ja znam, sve trojke su dolazile sa R134a..

 

i za R134a je puno lakši plin pa ide manje grama nego R12..

 

i R12 u sistemu od R134a upravilu pojede brtve... (takvu sam ja dobio informaciju)

 

Na trojkama zna zafrkavati ventil na ulazu u kabinu..

 

 

 

i R12 je zabranjeni plin i izbačen je iz upotrebe u auto industriji...

 

A ako si prije imao kompresor za R12.. to je najvjerojatnije bio iz corrada vr6

Edited by Beli

Share this post


Link to post
Share on other sites
koliko ja znam, sve trojke su dolazile sa R134a..

 

i za R134a je puno lakši plin pa ide manje grama nego R12..

 

i R12 u sistemu od R134a upravilu pojede brtve... (takvu sam ja dobio informaciju)

 

Na trojkama zna zafrkavati ventil na ulazu u kabinu..

 

 

 

i R12 je zabranjeni plin i izbačen je iz upotrebe u auto industriji...

 

A ako si prije imao kompresor za R12.. to je najvjerojatnije bio iz corrada vr6

Ja sam sa klimon na "VI", covjek koji mi je to radio je po prikljucima za punjenje zakljucio da je 12-ka?

 

Ima li to smisla neznam...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja sam sa klimon na "VI", covjek koji mi je to radio je po prikljucima za punjenje zakljucio da je 12-ka?

 

Ima li to smisla neznam...

 

ima smisla, ako su promjenili instalaciju od corrada

 

ali ja koliko imam saznanje, a i moja trojka je 1993 proizvodnje ima original R134a

 

ajde stavi sliku cjevne instalacije..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na poslu sam pa nisam u mogucnosti uslikati. Trazim po netu al nemogu naci, ima li itko slike instalacije pa mogu reci koja je kod mene?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na poslu sam pa nisam u mogucnosti uslikati. Trazim po netu al nemogu naci, ima li itko slike instalacije pa mogu reci koja je kod mene?

 

Gledan u autodatu i istina je za euro tržište je do 1994 iša R12 u količini od 1000+/-25 grama.

 

To je ako je motor 2.8 vr

 

Za 2.9 je iša R134a u količini od 825+/-25 grama

 

Eto toliko iz autodate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, 2.8 je motor, znaci sad je shit teski. Imam instalaciju za 12-ku a kompresor za R134 i sad koji god plin stavim nije dobro?

 

Evo slika brzinska mojih prikljucaka. Zanemarite dodatak na desnom

2012_08_30_383.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Da, 2.8 je motor, znaci sad je shit teski. Imam instalaciju za 12-ku a kompresor za R134 i sad koji god plin stavim nije dobro?

 

Evo slika brzinska mojih prikljucaka. Zanemarite dodatak na desnom

 

 

Mata ajde fino polako pogledaj ovaj link.mislim da sa ničim nebi smilo bit problema osim šta par stvari triba prominit i prilagodit novom plinu(R134a).

http://autoacrepairs.com/134aConversion.htm

Triba još i presostat i šigurecu prominit za R134a. Presostat je vjerovatno već prominjen i stavljen od R134a a šigureca je ostala od 12 i eto vraga.Tribalo bi to detaljno pogledat.

 

Pomalo,vrućine su pri kraju :rolleyes:

Edited by zoki 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
šigureca ?

 

Oprosti,sigurnosni ventil koji na određenoj vrijednosti "pusti" u atmosferu.Naravno ,ta vrijednost je poslije presostata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

znaci ti imas kompresor (ispravan??) od corrada VR6?

ja tu ne vidim nikakvog problema, taj kompresor metni u ormar pitat cu te za njega za koji dan, a ovih od 2,8 ima ko pjeska i problem rijesen :zivio:palci

Share this post


Link to post
Share on other sites
znaci ti imas kompresor (ispravan??) od corrada VR6?

ja tu ne vidim nikakvog problema, taj kompresor metni u ormar pitat cu te za njega za koji dan, a ovih od 2,8 ima ko pjeska i problem rijesen :zivio:palci

Kako sad da ja znam da je od 2.9?

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 2