2 2
stjepan1

4Motion-princip rada

Recommended Posts

Evo, nisam nigdje našao temu pa ću ju otvoriti.

Dakle zanima me princip rada 4 motiona passata b6. Znam da ima haldex spojku i znam na kojem principu to radi, ali mene zanima jedno, danas sam baš bio na parkiralištu od šudra. I sad zanimalo me da vidim hoće li prokliziti i zadnji kotači, i kad naglo krenem tj. šlajdram onda se prvi vrte ali zadnji ne proklizuju. Zar nebi trebali i zadnji barem malo prokliziti? Tj. dali je opće 4motion cijelo vrijeme aktivan?

Recimo pitaju me u par vw servisa kolka mi je potrošnja, reko nekih 8,5/100 km kombinirane vožnje. I onda mi kažu, da to je 4x4 pa troši 1 l više otprilike! Po tom odgovoru mislim da je taj 4motion cijelo vrijeme ''upaljen''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kod haldexa je fora sta koristi prednje kotace u normalnoj voznji,tek kod proklizavanja koristi zadnje...

zato ti na pijesku prvo prednji slajfaju a zadnji ispravljaju...

 

 

eto,koliko sam upucen u to,ako grijesim,neka me netko ispravi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po meni je bezveze da takvo nesto isprobavas na sudru, jer ti kamencici samo ostecuju boju i zastitu od ispod. A i to bo trebao probati malo duze, jer on detektira promicanje i vrsi korekciju uz neku vremensku zadrsku. A i sto se tice potrosnje, ne mora ti se 4Motion opce ukljucivati da bi ona bila veca, zato jer ti je tih neznam 100kg tereta osovina i diffa i dalje na autu, te se kardan i zadnje poluosovine uvijek vrte i kad 4motion nije "ukljucen".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbolje ces primjetit da imas pogon na sve kotace po jakoj kisi i snjegu, po meni je za suho nepotreban osim kod ostrijih startova, ali pretpostavljam da ti auto nije za jurit nego za svaki dan.

 

Mislim da Haldex ima otklon za 90 stupnjeva pri ukljucivanju, nisam 100%

 

Raspodjela se krece o 100:0 u korist prednje osovine do 50:50 u slucaju proklizavanja.

Edited by maleni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oke, sad je pal snjeg. I sad me zanima, kad naglo krećem, prednji kotači prokližu ali stražnji ne. Prednji kotači šlajdraju cijelo vrijeme, stražnji ne reagiraju, ali auto polako kreće.

Auto je bio na dijagnostici prije par mjeseci i nije bilo nikakve greške.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je skliska povrsina, onda bi svakako trebali i zadnji zavrtjet, a ako dijagnostika kaze da je sve u redu, onda je to malo cudna stvar.

Mozda ti je ispao kardan negdje. :rotfl

Probaj otici kod nekog boljeg majstora da malo pogleda u kakvom je pogon stanju

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oke, sad je pal snjeg. I sad me zanima, kad naglo krećem, prednji kotači prokližu ali stražnji ne. Prednji kotači šlajdraju cijelo vrijeme, stražnji ne reagiraju, ali auto polako kreće.

Auto je bio na dijagnostici prije par mjeseci i nije bilo nikakve greške.

nađi ovakvu strminu, nekoga za kameru i baci snimke sim da vidimo :)

 

 

ima frend passata 2.0tdi 4 motion, baš smo pokušavali startat i izvodit piiz..... po snijegu al nismo uspjeli antjerat da se stražnji vrte kao prvi,,,,

Share this post


Link to post
Share on other sites
nađi ovakvu strminu, nekoga za kameru i baci snimke sim da vidimo :)

 

 

ima frend passata 2.0tdi 4 motion, baš smo pokušavali startat i izvodit piiz..... po snijegu al nismo uspjeli antjerat da se stražnji vrte kao prvi,,,,

 

Da, i ja ga nemrem natjerati da vrti, ugl. malo malo mi se ESP pali po snjegu, al dobro on je samo za proklizavanje...

Share this post


Link to post
Share on other sites
nađi ovakvu strminu, nekoga za kameru i baci snimke sim da vidimo :)

 

 

ima frend passata 2.0tdi 4 motion, baš smo pokušavali startat i izvodit piiz..... po snijegu al nismo uspjeli antjerat da se stražnji vrte kao prvi,,,,

 

Da, i ja ga nemrem natjerati da vrti, ugl. malo malo mi se ESP pali po snjegu, al dobro on je samo za proklizavanje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako prednji zašlajfaju , onda moraju i zadnji , inače nešto nije u redu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Da, i ja ga nemrem natjerati da vrti, ugl. malo malo mi se ESP pali po snjegu, al dobro on je samo za proklizavanje...

 

 

Pa probaj iskljuciti ESP pa ponovi slajfanje. Da nebi bilo da ti ESP limitira snagu cim prvi provrte pa straznji ni ne stignu otic u prazno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Petar ti je sve reka, pogon ti ne rade, Haldex se ukljucuje s otklonom od 90 stupnjeva (bar starije generacije) znaci cim se prednji zavrte u prazno krenu i zadnji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kaj bi se to moglo vidjeti na onim valjcima u STP?! mislim kolku snagu imaju zadnji kotači?!đ

Ili auto dić malo na dizalicu i krenuti lagano u prvoj pa vidjeti dal stražnje vrti?!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kaj bi se to moglo vidjeti na onim valjcima u STP?! mislim kolku snagu imaju zadnji kotači?!đ

Ili auto dić malo na dizalicu i krenuti lagano u prvoj pa vidjeti dal stražnje vrti?!

 

Ukoliko senzor ocita da je proklizavanje prednjih kotaca drasticno onda podijelo 50% snage na straznje kotace.

 

Jesi li provjerio da li su svi senzori pospojeni, da li ima ulja, kolega sa foruma je isto imao 4x4 a da nije znao jer je Haldex bio iskljucen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa nisam ništa posebno provjeravao, s tim da je auto bio na zadnjem servisu prije nekih 3 mjeseca, u ovlaštenom servisu, i po servisnoj još nije trebalo mjenjati ulje u haldexu pa nisu ništa dirali!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auto bio dignut na dizalici, i probali smo u prvoj krenut, prednji kotači se vrte a stražnji ne, sad neki govore da se treba vrtit a neki govore da se netreba vrtit! Di se uopće haldex pali?!

Jel na kompu kod zadnjeg diferencijala ili naprijed kod haldexa?!

Sljedeći tjedan ide na daljnja ispitivanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dobro , je ti čitaš ili šta?

 

Ako auto ima 4 pogona , onda se morajiu vrtiti sva 4 kotača na skliskome tj. ne smiju prednji šlajfat.

 

Čemu onda pogon ako šlajfa?!

 

Čista logika

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pa dobro , je ti čitaš ili šta?

 

Ako auto ima 4 pogona , onda se morajiu vrtiti sva 4 kotača na skliskome tj. ne smiju prednji šlajfat.

 

Čemu onda pogon ako šlajfa?!

 

Čista logika

 

Je ne radi trenutno. Netko je gore napisao da mu je haldex bio isključen, dal zna itko više o tome? Di se i kako se uključi? Jasno mi je da za to treba ić mehaničaru, da nemogu ja doma to uključiti, ali da mi ne počne neke gluposti trkeljati nego da prvo to probamo uključiti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije ti isključen jer nema prekidača za to.

 

Nešto ti je neispravno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad ste me zbunili....opet moram sve sam....javim dojmove :rotfl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oke, netko možda nešto poravljao oko haldexa, kakvi kvarovi mogu biti? Koliko opće nova spojka košta, oko 5k kuna?! Da si uzmem najskuplju varjantu, pa sve kaj je ispod je dobro :D...

Dal se to uopće isplati mjenjati?

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 2