0
Speedy-RI

DIY izrada fiber costum kutije

Recommended Posts

Za Vas koji ste razmatrali izgradnju Fiber boksa a bile su vam potrebne dodatne smjernice, evo jednog prijedloga. Mislim da odmah treba napomenuti da je ovo iskljucivo za normalne komponente i normalno slusanje glaze a ne za natjecanja.. Moja namjera je bila napraviti kutiju za 10' sub bez reflexa (a i da sto manje prostora se zauzme). Nadam se da cete ovom temom dobiti bar neku ideju za eventualnu izradu kutije ili pak napravite istu.

 

Nakon sto sam odlucio koju velicinu sub-a i koju vrstu kutije zelim da stavim unutra, morao sam izracunati volumen kutije za taj SUB. Ovo je malo teze ako oblik kutije okruzuje blatobran. Ali, trik je u ovome: uzeo sam kartonsku kutiju odgovarajuce velicine za sub i popunio je kuglicama stiropora; zatim sam stavio stiropor u veliku plasticnu vrecu i prilagodio je mjestu u gepeku gdje bi se trebao nalaziti sub. Snimio sam oblik i trakom oznacio granice kutije. Postoje manja odstupanja u velicini - ali ja nisam ekspert za racunanje, a ta odstupanja su zanemariva.

 

Lista stvari koje sam koristio:

- fiberglas smola sa ucvrscivacem (iskoristio sam skoro 4litre)

- fiberglas mat/tkanina (koristio oba ali je mnogo laksi fiber za rad)

- samolepljiva (crap) traka (moze sto deblja jer sto je tanja to se teze skida sa fibera poslije)

- cetke za jednokratnu upotrebu (nekoliko komada najjeftinijih)

- aluminumska folija

- MDF 20mm medijapan

- cavli

- srafovi

- zastitna maska (za mene)

- strpljivost

 

Lista alata:

- rucna pila

- ubodna pila

- busilica

- brusilica

 

Izmjerio sam prostor veoma dobro. Bio sam paranoican da cu unistiti gepek mog novog automobila tako da sam malo pretjerivao! Zapamtite lakse je potrositi malo vise trake nego menjati plastike i tepih u gepeku!

 

 

slika 1. - ovo je nekoliko slojeva trake, moja zamisao je da idem oko zadnjeg blatobrana , to je osobna odluka. lako ce se kutija vaditi a i gepek ce biti cist i ustedit ce se na prostoru.

 

002vz0.jpg

 

slika 2. - onda sam uzeo aluminijumsku foliju za pakovanje da stavim preko trake. Zasto folija? Nemam pojma, a vidio sam da i drugi to koriste, a i paranoja da ne procuri nesto u gepek a i lakse se skida nego selotep. Da bi je pricvrstio koristio sam dvostruku lepljivu traku + zaljepio "tesu" preko spojeva folije. Na sledecoj slici vidi se da sam poceo od dna i polako krenuo prema vrhu ljepeci parcice folije kao plocice crjepa preklapajuci zavrsetke i ljepeci iste, opet zastita gepeka. Nikad previse opreza od prosipanja ili prolivanja!

 

003dr4.jpg

 

slika 3. - oavko to izgleda kad je poljepljeno sve do kraja

 

Preko svega sam stavio tanki najlon , fiber smola je zajeb*na stvar, jako je lepljiva. Uradio sam sve sto sam mogao iz 'osiguranja', Lepljenje trake i folije sam uradio dan ranije. Ovo stvarno treba da radite vikendom kada vam auto nece trebati neko duze vrjeme. Nemozete da se vozite dok Fiber ne ocvrsne. Prvi sloj sam radio sa standardnom razmjerom smole i ucvrscivaca i trebalo mu je vremena da se stegne, i to mnogo vremena. Poslije prvog sloja , naravno kada ocvrsne mozete izvaditi van i ostatak raditi van automobila naravno...

 

004qp4.jpg

 

slika 4. - ova slika pokazuje prvi sloj fibera. Pocinjes tako sto nanese smola na podlogu odma zatim stavljas fiber mrezicu i opet sloj smole. Savjet za smolu i ucvrscivac: obavezno procitajte uputstvo - sto vise ucvrscivaca stavite brze se susi, sto manje stavite sporije ce se osusiti. Trebat ce mu godine da se stegne ako stavite premalo ucvrscivaca, sto sam ja uradio prvi put iz straha da se ne stegne prebrzo, a to izbjegnite mjesanjem malih doza - nemojte da vas mrzi. Uvjek mozete da krenete sa par proba. Naravno pri hladnijem vremenu ce se jos duze susiti. Nikad ranije nisam ovo radio ali nisam mnogo ni grjesio, srecom. Jos jedan savet lakse ide ako se tufna sa cetkom a ne maze. Mjehurice zraka treba odstraniti iz strukture oni oslabljuju strukturu kutije.

 

005cj1.jpg

 

slika 5. - ovo je stvdnuta forma koju treba da izvadim iz automobila. Ako je moguce tj. ako vam prilike dozvoljavaju najbolje je da radite vani. Isparenja su ocajna, u garazi je bilo previse zagusljivo za rad. Filter maska je pod obavezno - jer u protivnom .... Sa dobrom maskom ne bi trebali osjetizi nikakav miris, sljedeca 4 sloja sam uradio van automobila. Poslije osnovnog sloja ostala 4 su isla mnogo mnogo brze. Ako koristite domaci Fiberglas komplet mozda ce vam trebati manje slojeva zato sto je mnogo deblji od Talijanskog mislim na fiber mrezicu/tkaninu (matt).

 

 

slika 6. - sljedeca slika nam pokazuje gotovu zadnju stranu kutije na svom mjestu. Jos ima malo posla, zavrsetke sam obradio sa brusilicom da bi bile ravne , koliko toliko.

 

007uo3.jpg

 

slika 7. - koristio sam neke linkove za pomoc, ali sam odlucio da prednja maska bude od MDF (medijapana - iverica). U medjuvremenu sam zaboravio slikati izradu djelova od medijapana-iverice, ali se nadam da cete skontati sto sam uradio otprilike.

 

Prvo sam izrezao sa ubodnom pilom rupu za SUB na iverici, zatim sa cirkularom formatirao na zeljenu dimenziju, takoder sam izrezao i bocne strane od iverice i sve spojio sa brzim jepilom za drvo i srafovima, pri srafanju treba izbusiti rupu za milimetar uzu od srafa i sa malo vecom napraviti pocetak rupe tako da kad se sraf usrafi glava dode u ravan sa ivericom.

 

 

slika 8. - planirao sam da stavim pojacalo pored zvucnika ali nisam siguran kako ce izgledati.

 

009pg4.jpg

 

slika 9. - tesko se vidi sa slike ali bilo je dosta zezancije da bi iverica idealno legla na fiberglas. Naravno dobro sam izmjerio sve jos jednom tj. 3 puta da bi bio siguran da ce stati na svoje mesto, I onda sam ga uljepio i zasrafio, nisam stedeo ni na lepilu ni na srafovima. Sigurno nezelite da zavrsite sve i shvatite da nemoze da stane na mjesto..

 

Kada sam sve spojio, sa unutrasnje strane sam opet stavio fiber na spojevima iverice i zadnje strane koja je od fiberglasa. Da bih bio siguran da se nece raspasti ili vuci zrak. Planirao sam da sa samolepljivom trakom pricvrstim kutiju za tepih u gepeku, za svaki slucaj da se ne mice po gepeku.

 

*Savjet: mozete prevariti bass da misli da je u vecoj kutiji tako ??to cete je napuniti sa filcom. Trebalo bi da mozete da postignete efekat da je kutija veća do 15% . Zvuk ce se odbijati o filc i duze ce mu trebati da dode do zadnje strane kutije. Mislim da ide oko 200g na 10Litara zapremine. Ne preterujte sa punjenjem filca - trebalo bi biti sto prozracniji.

 

010pe9.jpg

 

slika 10. - ovako sam spojio dodatno ivericu za fiberglass.

 

Malo ljepila da ostane na svom mestu a onda udri po smoli. Poanta je da kutija bude hermeticki zatvorena (airtight). To je neki vuneni materijal koji sam imao pri ruci posto mi je ponestalo fiber mrezice, a mozete i po rubovima proci sa silikonskim kitom (koji zapunjava sve pukotine i stvrnjuje se..)

 

nakon toga tapicirate sa odgovarjajućim materijalom i bojom po izboru. to vjerojatno svi znate, isto tako treba puno strpljenja i naravno tocnosti.. evo nekoliko slika sa i bez tepiciranja:

 

011od0.jpg

 

slika 11. - kutija gotova, isprobavanje u gepeku

 

012gv2.jpg

 

slika 12. - na kutiju sam postavio i pojacalo za sub

 

013ev1.jpg

 

slika 13. - evo kako to izgleda tapicirano

 

014qz0.jpg015de0.jpg

 

slika 14. i 15. - par slika u vozilu..

 

c/p from cartuningcrew.net

Share this post


Link to post
Share on other sites
0