6 6
sapko

Ulje mjenjača - koje

Recommended Posts

zna li netko 100% iz isksutva

je li svejedno koju od ovih pločica crnih skinem kad hoću ispustiti svo ulje

ima li ime taj zvjezdasti nastavak po kojem ga mogu na sljepo nabaviti

i je li opasno to skidati/vraćati, ima li veze u kojem je položaju mjenjač kad se dira po tome

i šta dihta kod te crne pločice, ima li možda gumicu koja se može bez problema opet vratiti?

th_287450168_DSC04608_122_407lo.JPG

Ne diraj te zvjezdaste da nebi napravio sranje,jedan kod nas je izvadio takav vijak koji u biti drži vilicu birača pa je sve moralo dolje.

Za ispuštanje ulja čep mora bit na najnižoj razini mjenjača znači negdje na kućištu diferencijala,neznam 100% za tvoj auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam da li treba mijenjati ulje u mjenjaču ili ne, ali nešto mi tu ne štima, zašto to tvornica nije propisala, ako su mogli svi dodatno zaraditi na tome?

Onda ili stvarno ne treba mijenjati ili VW namjerno ne propisuje promjenu ulja da bi mjenjači prije riknuli....hmmm

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni osobno je to smjesno , ako je tako zasto se mjenja lje u motoru, i u mjenjacu se sve okrece i trosi isto kao i u motoru, tako da mi je to nebuloza., ali to sam samo ja.

Odnedavno sam i vlasnik golfa mk1, unutra je mjenjac od 1.8 8v, ne znam oznaku, kad sam ga kupio sve je stimalo , ali posto volim znati na cemu sam promijenio sam sve tekucine, i ulja od kcnica motora pa tako i mjenjaca.

Moj mjenjac ne zuji ne krci i ima vec evo 5kkm sa novim uljem, ne znam sta reci

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni osobno je to smjesno , ako je tako zasto se mjenja lje u motoru, i u mjenjacu se sve okrece i trosi isto kao i u motoru, tako da mi je to nebuloza.

S jednom bitnom razlikom,ne postoje mjenjači s unutarnjim sagorijevanjem a jedna od bitnih svojstava motornog ulja je da osim podmazivanja i hladjenja veže na sebe nusprodukte izgaranja koji štete motoru,zato se motorno mjenja i nakon nekog vremena iako po kilometrima još može.

 

Što se ostalog tiče iako tvornica ne preporučuje ja osobno na svojim autima mjenjam ulje u mjenjaču,namjenjao sam ih se na dosta u firmi i drugima pa posljedica nema.Svakom svoje pa ko voli nek izvoli...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja u 80kkm na Cliu 2x promijenio ulje u mjenjaču. TAF-X svaki put. Prvi put kad sam ga stavio razlika u usporedbi sa OEM uljem je bila ogromna. Posebice ujutro na hladno.

 

Na Combu kod svake promjene kuplung seta. Sad ima 312kkm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S jednom bitnom razlikom,ne postoje mjenjači s unutarnjim sagorijevanjem a jedna od bitnih svojstava motornog ulja je da osim podmazivanja i hladjenja veže na sebe nusprodukte izgaranja koji štete motoru,zato se motorno mjenja i nakon nekog vremena iako po kilometrima još može.

 

Što se ostalog tiče iako tvornica ne preporučuje ja osobno na svojim autima mjenjam ulje u mjenjaču,namjenjao sam ih se na dosta u firmi i drugima pa posljedica nema.Svakom svoje pa ko voli nek izvoli...

 

 

sve je to ok, normalno da nepostoje, ali isto se zupcanici i sinhroni trose, ulje gubi viskoznost, prlja se i tako dalje.

Na kraju krajeva sad ce se svi smijati, ali i ulje ima rok trajanja. Pogledaj na kanti kad kupujes :hehe

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

ima li ime taj zvjezdasti nastavak po kojem ga mogu na sljepo nabaviti

 

Torx vijak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mjenjat necu cuo sam da su neke otisle nakon izmjene a nikad nisam cuo da je sa starim uljem otisla. (osim ako nije silovana ili ima neku tvornicku gresku)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Torx vijak

torx je šestokraki

a mislio sam na točnu dimenziju ako neko zna

al dobro niko niš ne zna pa bolje da ipak ne diram to,

kolko izađe kroz imbus bit će dobro

Edited by polo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne diraj te zvjezdaste da nebi napravio sranje,jedan kod nas je izvadio takav vijak koji u biti drži vilicu birača pa je sve moralo dolje.

Za ispuštanje ulja čep mora bit na najnižoj razini mjenjača znači negdje na kućištu diferencijala,neznam 100% za tvoj auto.

 

 

torx je šestokraki

a mislio sam na točnu dimenziju ako neko zna

al dobro niko niš ne zna pa bolje da ipak ne diram to,

kolko izađe kroz imbus bit će dobro

?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normalno da ce ti ostati koja kapljica unutra neces cijeli mjenjac rasturit da izvadis sve van

 

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk now Free

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mjenjat necu cuo sam da su neke otisle nakon izmjene a nikad nisam cuo da je sa starim uljem otisla. (osim ako nije silovana ili ima neku tvornicku gresku)

Sad ću citirat nešto što je moj školski Spajić meni rekao prije dosta vremena kad se poteglo pitanje o ulju u mom autu,on osobno,njegov buraz i stari su mehaničari i složili su više mjenjača nego što ću ih ja ikad u životu vidjet...

 

"promjeni slobodno ulje,ako šta rikne riknit će zato što je mjenjač sam po sebi načet"

 

Kod mene je bilo i keramičkog aditiva u ulju,i u Bori je...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam tako jednom davno kupio stojadina 1300 cudo ocuvan auto top.

Motoric prede ali malo puse na iberlauf ispustim ulje iz motora a ono pola kile fine mljevene piljevine.

Nemoram ti ni pricat kako je mlatio kad sam promijenio ulje.

Cicu sam za jaja skoro objesio ali vratio mi je nesto love pa se nabavio drugi motor jos jaci naravno :D tako da potpisujem ovaj tvoj post

 

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk now Free

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene samo interesuje koje gradacije ulje da stavim u mjenjac?
Znam da ide 2 litre ali koju gradaciju?
Menjac je uparen sa 1.9 SDI motorom AQM koda 2003 godiste,5 brzina na poluge :)
Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

zna li netko 100% iz isksutva

je li svejedno koju od ovih pločica crnih skinem kad hoću ispustiti svo ulje

ima li ime taj zvjezdasti nastavak po kojem ga mogu na sljepo nabaviti

i je li opasno to skidati/vraćati, ima li veze u kojem je položaju mjenjač kad se dira po tome

i šta dihta kod te crne pločice, ima li možda gumicu koja se može bez problema opet vratiti?

th_287450168_DSC04608_122_407lo.JPG

Svejedno koju plocicu odsrafis, to je u biti drzi vilice al nis se ne moze desiti. Gumicu ima al opet ak pazljivo radis nis se ne moras brinuti.

Za to odsrafiti ti treba 8 zvjezdasti inbus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

na pp sam mi bio i objasnio sta sve treba kad vidi opet pita za taj torx koji nista nedrzi a rekoh sto on drzi i da ga nedira.

P.s rječ je o torxu 45 ako cemo u detalje..... a sve fino uradi iz moje poruke i nemudruj mnogo jer neš izvuć svaku kap i drzi ga u leruuu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolega Autofrik, ako je njegova getriba (02T) sa slike na njoj nema srafa sa torxom 45, samo zvjezdasti 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

eto sad zna i to (na sliku nisam klikao jer sam s moba)

E da što se tiče ulja...nema sta mislit org i miran... do bi se kladit da je litra 115kn

Edited by AUTOFREAK

Share this post


Link to post
Share on other sites

samo sam htio potvrdnu informaciju iz više izvora, jer je nekad neko u krivu iako nije svjestan toga,

na kraju sam odustao od zvjezdastog jer bi se trebo namučit da ga nabavim, a i nisam dobio dojam da je to 100% bezopasno

iz imbusa 17 je iscurilo 1,5L ulja kolko god da sam naginjao auto u ljevo i u iza nije išlo više

eto pa bolje i to nego da nisam opće mjenjao ulje

ako to ne pomogne sa zapinjanjem prve i rikverca, onda je to il do kugle il do sajle one?

nisam primjetio sad na prvoj vožnjici nakon zamjene neku razliku

Edited by polo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ak te muci kod ubacivanja u prvu i rikverc onda imas problema sa kvačilom a ne sa getribom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stari kupio cordobu vario sa 33500 kilometara već smo par puta mijenjali ulje u getribi, sad ima 200000 auto i sve je 5 samo 75w-90 i to je to!

 

Novo ulje nemre sjebat mjenjač, može mu samo pomoći!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam stavio Febi ulje gradacije 75w i oznake iz mog prvog posta i to radi sasvim OK. Litra na sniženju 70kn.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa taj ključ ima svaki meštar.... jer se koristi i za odvit poluosovinu. Bezbolno si ga mogoao dignut al samo ako je auto u leru čisto da birač nije nategnut...

Teže ubacivanje mozes pripisat kuplung setu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ak te muci kod ubacivanja u prvu i rikverc onda imas problema sa kvačilom a ne sa getribom.

Bok,

 

ovo gore mene muci. Golf 5 08 1.9 tdi, ~140k km, nekad malo teze ubacuje u prvu, a i rikverc tu i tamo malo zabrunda kod ubacivanja. Ostale brzine rade kao putar. Ulje nije mjenjano.

 

Ima kakvo rjesenje za to ili cekati zamjenu lamele/korpe, nije nista strasno da bi smetalo, vise mene zivcira nego sto smeta za voznju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ti povremeno zapne ne mora automatski znaciti da ti je otisla lamela, drugo je da recimo ne mozes ubaciti u rikverc ili prvu bez da ti zakrci bas svaki put

Edited by Žac

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 6