6 6
sapko

Ulje mjenjača - koje

Recommended Posts

Kuplung set vjerojatno.

Baci pogled i na potisni ležaj.

 

Sent from my HTC One X using Tapatalk

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 stranice oko ulja za mjenjač! brutalno,(nisam vidio da si mjenjao uvaži moje isprike) :) ,ako ide 75w90 unutra staviš to ulje i miran si! a ove priče o rasipavanju getriba i takve slične stvar, strašno slagao sam mjenjače i pretežno se raspadaju radi sileđija i radi ajmo to tako reći zamora materijala (ležajevi), ili nedostatka podmazivanja (čitaj majstori peru motore pa kroz odušak mjenjača uđe voda, iscuri ulje kroz birač, semering i tako slično ili mehaničkog oštećenja kućišta) a sad za umove koji neznaju kako se zove ključ za čepove je na starijim modelima inbus 17mm, a za novije modele specijalni 12ero kutni usadni ključ sa rupicom u centru a izgleda ovako i http://www.samstagsales.com/images/eg-sxzb-16060x.jpg :D pozdrav


Bok,

 

ovo gore mene muci. Golf 5 08 1.9 tdi, ~140k km, nekad malo teze ubacuje u prvu, a i rikverc tu i tamo malo zabrunda kod ubacivanja. Ostale brzine rade kao putar. Ulje nije mjenjano.

 

Ima kakvo rjesenje za to ili cekati zamjenu lamele/korpe, nije nista strasno da bi smetalo, vise mene zivcira nego sto smeta za voznju.

izmjena lamele i korpe te dvomasenog zamašnjaka koji kad ti malo "propadne" ne odvaja dobro ;) i dobro je izdržao ako ga na 140tkm nisi mjenjao ;)

Edited by elvisvwvw

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poslao upit u svezi zamjene ulja u ovlašteni, pa dok čekam odgovor rekoh da pitam par sitnica. Više, manje, pročitao osim ove i nekoliko drugih tema, pa nemam dileme da li mijenjati ili ne.

Mjenjač ERF sa šest brzina.
1.Kolika je cijena 1L ulja za usporedbu?
2.Koliko vremenski treba za zamjenu ulja?
3.Koliko točno stane ulja u spomenuti mjenjač?
4.Spominje se CASTROL TAF-X/CAS-EP80 (Štasni/Zubak), da li je to isto (G 052 512 A2) ili?
5.Gradacija je 75W-90 koliko znam. Da li ovlašteni imaju i OEM ulja sa nešto gušćom gradacijom 75W-80/85 ili?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovlasteni ti ima samo jedno ulje za odredjeni mjenjac... Ako ces nesto drugo da nije org onda moja preporuka je febijevo ulje po toj gore oznaci iz vw-a. Mislim da ide 2.1l Daj br sasije sutra ti provjerim kat cjenu i kolicinu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala Ivo,
što se upita o gradaciji ti će, negdje sam pokupio da ako mjenjač ima nešto više kilometara da je dobro staviti nešto gušće ulje sa gradacijom 75W-80/85 pa sam zato pitao. Mislim da nema smisla komplicirati nego usipati originalno 75W-90 i vozi Miško. :)

Podaci o vozilu:
- VW GOLF 4 TDI
- TYP: 1J1 086
- Motor: ASZ
- 96kW (131 KS)
- Mjenjač 6 brzina: ERF
- FAHRZG.-IDENT-NR.... 1279 48-4-5351 190 84
- IDENT-NO..................... WVWZZZ1J Z 3W363849

Javi kada stigneš, nije hitno a pošto je popis poduži koji sam poslao ovlaštenom vjerojatno neću dobiti odgovor do kraja tjedna, pa sam zato napravio upit na forumu. Ujedno da vidim da li ima kakvih promjena sa uljem za mjenjač jer znam da je jedno vrijeme bila sintetika pa su opet vratili na mineralno.

Koliko traje cijeli postupak vremenski ako te mogu zamoliti? Znam da se zračni filter mora skidati i da nije jednostavno, tako da posla ima i da li je bolje vozilo prije zagrijati da ulje dobije temperaturu pa dovesti u servis ili je svejedno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolje kad je ulje ugrijano... Posla.. nekih pola sata... Ja sam ga uljevao kroz klizac od puluga za saltanje al inace ide kroz otvor za rikverc salter i tu ide sporije...

Javin ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel se ne uljeva na onom sarafu sto ima imbus glavu..negdje otprilike za imbus 12?

Ja sam na to sipao..i stalo mi je tocno ulja kolko ide po autodati..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas si stavljam drugi mjenjac na auto,uzeo Modriču ulje za mjenjac 75/90 30kn litra,budemo vidili kako ce se saltat i ponasat

Share this post


Link to post
Share on other sites

G 052 171 A2 344kn/l Punjenje 2.3l

Ekusetic u pravu si... kod mog slucaja je bio imbus s vise zubaca kojeg je netko predhodno strgao pa je ostalo jedino nalit odozgor.... kako sam znao kolicinu punjenja rjesio sam tako.

Inace se stezu 3kila sestorokutni 3kila a 12kutni 4.5 i eto ocito je il netko pretegao il nije imao pravi kljuc pa je shebao zupce.

 

Ugl febi bi bio dobar izbor... kolega Žac ga preporucuje i to je i vise nego dovoljno....

Ugl nije isto ulje za 5i6 gang... s razlogom sigurno pa ovo gore ljevanje jeftilena bez specifikacija nebih preporucio... nije to mjenjac ki na kecu duji...

Pozdrafff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na informaciji. ;-)
Nisam još dobio povratnu iz ovlaštenog, pa mi će mi tvoj izračun dobro doći kao usporedba da vidim ima li razlike u cijeni.

Našao sam u ponudama iz prošle godine cijene zamjene ulja u sklopu popravaka koje sam htio napraviti, pa stavljam izračun od Zubaka, Sesvete i Fišera, Virovitica radi usporedbe koja je dosta zanimljiva. :)

ZAMJENA ULJA U MJENJAČU ERF 6. BRZINA:
1.FIŠER VIROVITICA (16.10.2014)
*CASTROL TAF-X 2,3L...442,52 Kn
*ZAMJENA ULJA.............130,00 Kn
------------------------------------------------
*UKUPNO:.......................572,52 Kn

2.ZUBAK SESVETE (19.11.2014)
*CAS-EP80 2,3L..............252,87 Kn
*ZAMJENA ULJA..............213,14 kn
*N0438092 brt.prsten...........4,24 Kn
------------------------------------------------
*UKUPNO:........................470,25 Kn

Malo sam prelistao neke teme po internetu i ono što mene zanima je samo OEM ulje od VW-a u originalnoj ambalaži pod oznakom (G 052 171 A2). U gornjim ponudama se navodi Castrol i njegova ulja TAF-X i CAS-EP80 koji se mogu pronaći na Castrolovim stranicama ali se nadam da ovlašteni ima u originalnoj VW ambalaži, jer sam čitao da ima razlike između Castrolovog i OEM VW ulja. Ne zna da li ga isto proizvodi Castrol ili netko drugi, no nije mi to toliko važno ako imaju.

Nekoliko slika od ambalaže OEM ulja (G 052 171 A2)
01_g052171a2dvul9.jpg

02_g052171a2xwuqz.jpg
ERF mjenjač sa 6 brzina
0000054293_001jqu4n.jpg

0000054293_002lgu21.jpg

0000054293_003tjugj.jpg

0000054293_004ebuv0.jpg

0000054293_005bpulq.jpg

0000054293_006kxuqp.jpg

0000054293_0077puoa.jpg

0000054293_0084lumt.jpg
Brtveni prsten (N 0438092)
n0438092h8u0e.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vec si mogo skontat kolicinu punjenja po tim ponudama. Jedini kat broj iz vw-a tj etke je onaj i tad dolazi vw pakiranje bez podataka o marki i gradaciji. Ja sam cuo da ide i febievo ulje u vw pakiranje... Mene za mog 6gang isto idu 2.3l i febijevo sam kupio za 120kn l mislim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sorry, ponude sam danas naknadno nasao, jer sam se sjetio da sam uz upite popravaka zatrazio i cijenu zamjene ulja. No, kako god bilo ipak se valja informirati, pa su mi tvoji podaci dobro dosli (ugrijan motor, vrijeme zamjene, tocan broj ulja po etki, cijena i info oko febija ulja). Hvala jos jednom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

TDI provjerija sam koje tti ulje ide u tvoju ERF getribu sad sam zaboravija točan broj, al mislim da je ovo šta si napisa.ako te točno zanima prvjerim u ponediljak. jedino šta me iznenadilo je cijena tog ulja 330 kn litra, što je pretjerano skupo. a dobra alternativa mi se čini ova ulja od febija jer iako ni tamo ne piše gradacija imaju po originalnom broju i dosta su jeftinija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala ti, ali Ivo mi je već javio u prethodnom postu pod kojim se brojem točno vodi ulje za ERF mjenjač sa šest brzina (VW G 052 171 A2). U ponudama koje sam dobio prošle godine nema toga broja nego samo stoji Castrol TAF-X ili CAS-EP80 što bi možda moglo značiti da koriste baš Castrolovo ulje u njihovoj a ne originalnoj VW ambalaži. Još nisam dobio podatak od ovlaštenog oko upita pa ne mogu tvrditi što točno koriste. Možda je na godišnjem pa mi ne može javiti a ionako mi nije hitno jer planiram to za slijedeći mjesec.

Jedan lik na njemačkom forumu koristio je Castrolovo u njihovoj i nakon toga u originalnoj VW ambalaži i po njegovom je OEM bolje. Mjenjač je bio izvađen i potpuno ispražnjen od prijašnjeg pa je nakon toga ulio Castrolovo i osjetio je da to nije kao što je prije bilo pa je kupio originalno koje je bilo osjetno bolje. Meni dovoljan razlog da se držim originalnog i da ne isprobavam sa drugima. Pošto nemamo podatak koje ulje koristi VW u toj ambalaži ne isplati mi se zaobići ovlašteni. Vjerojatno koristi FEBI Bilstein ulje, ali tko će ga znati.

Citat od didgeridoo (11.04.2014, 12:57)
"Ich habs beim 02M Getriebe an meinem Golf getestet. Es war komplett neues Castrol 75W90 Öl drin..ich war aber nicht zufrieden damit. Darum hab ich das frische Castrol öl wieder abgelassen und neues Getriebeöl von VW eingefüllt. Ergebnis: Das Getriebe macht wesentlich weniger Geräusche (Jaulen/Heulen) und lässt sich sowohl im warmen, als auch im kalten Betriebszustand besser (leichter) schalten. Das VW Öl ist zwar etwas teurer, als das von Castrol.. aber es lohnt sich. 3 Liter kosten 75 Euro. Es ist zu bachten, dass VW verschiedene Öle für die jeweilige Getriebebauform verkauft. Ins ERT/DUU/DUW 5-Gang Getriebe kommt zum Beispiel ein anderes Öl, als ins 02M 6-Gang Getriebe in Jubi, TDI oder V6. Hier im Forum wird einfach immer stumpf das Castrol Öl empfohlen. Funktioniert - keine Frage. Aber das richtige Öl bei VW kaufen ist definitiv besser."

01_Getriebeöl wechsel.....................http://www.golf4.de/jetzt-nehme-ich-es-selbst-die-hand/183909-getriebeoel-wechsel-2.html
02_Volkswagen Oil Specifications....http://www.oilspecifications.org/volkswagen.php

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma iskreno, to ti je osobno misljenje jednog covjeka. I ta VW ulja proizvode svjetski proizvodjaci ulja, nemaju oni svoju tvornicu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se, ali na nekoliko mjesta sam pročitao istu stvar o Castrolu, pa se ne bih zezao s mjenjačem i zamjenom koju ne radim svake godine. Iako je izdvojeni primjer, lik se dosta potrudio i sve ispravno napravio, pa ne bih olako odbacivao njegov dojam.

Naravno, da VW nema svoju tvornicu ulja kao što nema ni proizvodnju filtera i stotinu drugih stvari koje rade ostale tvrtke umjesto njih ali da znam tko proizvodi to ulje za mjenjač, uzeo bih ga direktno od proizvođača, kao što sam uzeo filter zraka motora i zaobišao ovlašteni i njegovu ambalažu koju skupo plaćamo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na zadnjoj izmjeni nalio Mannol.

Kod Tokića litra nekih cca 75,00 kn.

Mali se šalta kao novi.

 

th_DSC01967_zps7zwvdso2.jpg

 

Prije toga bio Mobil i Forol,

naravno uvijek 75w-90.

 

Ide negdje malo više od 1,5 litre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aklo si vec mestar i mislis da znas mnogo onda nepadaj na naj nize cijene... nije doba golfa duje... 6gang-ice su jos malo komplexnije od 5gang a i ako gledas vidis da nije isti kat za sve mjenjace...

Žacovo podrucje svakako i ako on nesto preporuci netreba vise nikog ni pitat. Febi imas od 75 a i od 90-100kn... u mom slucaju bilo je ovo skuplje...

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 6