6 6
sapko

Ulje mjenjača - koje

Recommended Posts

Koliko imas km na satu i dal je ikad mjenjano ulje?

Pregledao sam servisnu knjigu ali nisam pronašao da je ulje u mjenjaču mijenjano. Sve drugo je prvi vlasnik uredno obavljao u propisanim vremenskim intervalima sa svim izmjenama filtera (ulje, klima, motor i gorivo) pa i prije toga. Ne znam da li servis radi barem provjeru razine ulja u mjenjaču ali na posudi od rashladne tekućine sam našao etiketu kada je provjeravano i isto nigdje nije upisano u knjigu, pa se nadam da je netko vodio brigu. Koliko znam za mjenjač i hidrauličnu tekućinu od serva nema propisanog

servisnog intervala nego po potrebi.

 

Motor ima preko 200tkm tako da je krajnje vrijeme za promjenu. Za sada ništa nisam osjetio da bilo što ne valja sa mjenjačem. Uredno se šalta u sve brzine i nema nikakvih dodatnih zvukova, na sreću. Febi ulje bih uzeo kao alternativu ako mi ovo bude pretjerano ali vidjet ću kada mi se lik iz ovlaštenog javi sa ponudom. Po tvom cjenovniku 344Kn/L (2,3L), samo ulje bi me koštalo cca.700 Kn ako se ne varam, plus ruke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da si jako blizu 300tkm... vidim i zupc je u servisu radjen... onda napravi i ovo. Kontrola bi se trebala radit... a ako nije nigdje mastan onda cak i netreba... Al ti kilometri bilo bi dobro izmjenit ga mada moze bit i nuspojava... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mastan nije, dosta sam vremena proveo ispod njega pa sam svaki kutak provjerio. Jednom mjesečno ako mogu, skinem donju zaštitu motora i provjerim da li je sve OK, ali za sada nisam vidio da igdje pušta, ujedno očistim zaštitu jer se zna dosta prljavštine nakupiti. Osim zupčastog promijenjen je i rebrasti remen sa napinjačem a prošle godine filtere i ulje, tako da sam mu dao što sam mogao. Nuspojave ... Misliš da bi nakon zamjene mogao lagano početi svirati ili? Pročitao sam nekoliko tema jer se pisalo o tome ali ipak mislim da je promjena nužna bez obzira.

Upravo sam dobio ponudu od servisa za to ulje (VW G 052 171 A2), ali računao mi je 3L, (344,56 Kn/L) a za Castrol točno 2,3L tako da je kompletni iznos sa radom 1.151,99 Kn.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vjerovatno orginal nemoze razduzit na dece neg kompl litru ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo tako, a ostatak ti ostane za nadolijevanje. :)
Alternativa mi je kao što napisah Febi a malo ću potražiti još preko ebaya da vidim da li ima neka ponuda (VW G 052 171 A2) ulja i kolika je cijena. Možda nađem neku zlatnu sredinu da smanjim troškove a da ipak ostanem na OEM ulju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

može se javiti Anđelku u Lageros, možda ti on može ponuditi neto jefitnije uljeja sam kod njega uzeo FEBI po 70kn/L, u tokiću je nekih 90-ak kn/L

može se javiti Anđelku u Lageros, možda ti on može ponuditi neto jefitnije uljeja sam kod njega uzeo FEBI po 70kn/L, u tokiću je nekih 90-ak kn/L

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ivo jeli znas koliko dodje izmjena za DSG, 7 brzina? Ja planiram do zime zamijeniti ulje u mjenjacu i ulje u pogonu i to ću napravit u ovlastenom..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bi na tvojem mjestu ostavio kako je, doma imamo dva auta s preko 270tkm na satu i nikad nije mijenjano ulje u mjenjacu. Ne pada mi na pamet sad mjenjati jer postoje losa iskustva s zamjenom na tolko km. A i vjerojatno 90% ljudi to nikad ne mjenja pa je hrpa golfova vec odvrtila 300-400-500tkm tako. A i dati 1150kn u ovlastenom za to svakih koliko km? Pa za 1500-2000kn vec uzmes drugu getribu ispravnu.

Po meni nepotreban troak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ivo jeli znas koliko dodje izmjena za DSG, 7 brzina? Ja planiram do zime zamijeniti ulje u mjenjacu i ulje u pogonu i to ću napravit u ovlastenom..

Nemam pojma

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ivo jeli znas koliko dodje izmjena za DSG, 7 brzina? Ja planiram do zime zamijeniti ulje u mjenjacu i ulje u pogonu i to ću napravit u ovlastenom..

Ovisi jel uzima na rate

Ako na rate, razvuč ce ti dečki na 12 rata nemas brige

Share this post


Link to post
Share on other sites

U autodati pise da se mijenja ulje u getribi na 200 tisuca. Golf 4 1.9 96kw pd

 

Ja znam da je jedan frend mijenjo na peugeotu partneru i par sto km poslje mu je zaribala getriba. Nije ovlasteni serviser bio, decki su ocito nes zeznuli nevezano uz ulje.

Isti taj frend je u kruzu mijenjo ulje i sad mu se uzasno tesko saltaju brzine, nekad cak i zasteka. Nije ovlasteni servis bio, ali nije bio ni ovaj prethodni.

Dok je na trecem autu, tojoti celic sam mijenjo i nikakvih problema vec preko godinu dana + veli da se ljepse salta.

 

Moj stari tvrdi da se u vw vozila nadotace ulje u getribu, pod uvijetom da fali ulja.

Edited by gavranovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

To oko nadolijevanja ulja mi je rekao lik u ovlaštenom, odnosno da se samo radi kontrola razine ulja bez izmijene ali pošto si auto mislim zadržati onda bih ipak zamijenio ulje jer kilometri su točni pa nemam dilemu da ih je duplo više, jer da je tako onda bih odustao od zamjene i vozio kako je. Možeš li staviti na forum taj dio iz autodate oko izmjene ulja u mjenjaču?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To oko nadolijevanja ulja mi je rekao lik u ovlaštenom, odnosno da se samo radi kontrola razine ulja bez izmijene ali pošto si auto mislim zadržati onda bih ipak zamijenio ulje jer kilometri su točni pa nemam dilemu da ih je duplo više, jer da je tako onda bih odustao od zamjene i vozio kako je. Možeš li staviti na forum taj dio iz autodate oko izmjene ulja u mjenjaču?

Sad sam otvorio autodatu i skuzio da pise provjerite/dopunite nivo ulja u mjenjacu. Na svakom drugom servisu pise isto, provjera, ne pise zamejna.

https://s31.postimg.org/6lqn4gw9n/Capture.jpg

 

Moj stari je uzeo passata b5, '98, 1.9 tdi 110 ps sa cca 100k u njemackoj jos 2002 (kad su mojeg golfija napravili :) ), sad ima 430k kilometara. Naravno zamijenjen je zamajac + kuplung set ali ulje nikad mijenjano nije, samo nadolijevano (ako je bilo potrebe). I mogu reci da se lijepo salta jos uvijek. Mislim da to ipak ima veze s tim sto nema sajlu vec neki drugi bog, za razliku od golfija.

Edited by gavranovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Covjek iz vinkovaca sto ima servis getriba i najjaci je sto se toga tice kaze da nema potrebe mjenjati na obicnom saltungu pod uvjetom da ne curi i to. Obicni mjenjac nema odrzavanja, nema servisa, automatski tiptronic svake 3 god ili 60-90000 ne sjecam se vise.

Zasto dirat nesto sto radi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od deset ljudi na forumu, pet bi bilo protiv a pet za izmjenu ulja u mjenjaču i isto bi se pozvali na meštra Žaca, tako da nema jedinstvenog odgovora. Iako znam da nema servisnog intervala i da je samo nadolijevanje u pitanju, nekako sam skloniji da se ulje koje je unutra zamjeni novim ali ne nekim neprovjerenim nego VW OEM ili Febi. Ali evo jedna zanimljivost na koju sam naišao u svezi Febi ulja... Na Mercedesovom forumu našao sam post jednog kolege iz suparničkog tabora :) koji je nedavno imao upit u svezi izmjene ulja u manualnom mjenjaču za E-klasu, pa evo nekoliko izvoda.

Uto svi 03, 2016 11:39 pm
"...U globalu se ne mijenja, ali ga ne smije faliti... Ja sam ga promijenil, ide cca 1.5 litra, znači trošak od nekakvih 80kn ako kupuješ 2 litre... Promjena isto nije prekompliciran niti prezahtjevan proces... Promijeni na prvom sljedećem redovnom servisu, nemaš kaj izgubit!
● Sri svi 04, 2016 7:36 am,
Ako kupiš orginalno Febijevo ulje koje ide u mjenjač ambalaža je konstruirana tako da se može doliti ulja koliko treba bez pumpe."


Ako je Febi ulje u Mercedesa OEM onda sam sklon teoriji da ga i VW koristi samo u svojoj preskupoj ambalaži.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hocemo li onda mijenjati ili necemo? Ide novi zamajac, a teze se salta dok se malo ne ugrije na ovim minusima, mozda bi novo ulje bilo bolje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sebi na 6gang na 170 izmjenio... nema poboljsanja a ni pogorsanja.... Uliveno febi-jevo

Share this post


Link to post
Share on other sites

neznam... 2002godina pa to je 14godina koristenja.... (kilometri su stvarni) A mjenjah ga odmah po kupovini pa sta bude bude :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja planiram i škicam OEM ulje za 6. brzinski ERF mjenjač Getriebeöl Original Audi / VW 6-Gang-Schaltgetriebe & Allradantrieb Öl(G052171A2) ali nikako da stave cijenu koja je bila 2015. preko zime a 1L je tada koštala 21 eur što je bilo prihvatljivo a sada je 26.50 eura. Trebao sam tada uzeti ali nikako se odlučiti jer mislio sam cijena se neće mijenjati kada ono vraga. No, ako i ne spuste uzet ću ih bez obzira pa neka bude kada mi zatreba a bratić će mi donijeti 3L prvom prilikom pa ću koliko toliko uštedjet na dostavnim troškovima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po preporuci žaca ulih febijevo i miran sam..... Čemu filozofirat kad majstor getriba zna najbolje... Litra orginala je bas tako bila oko 130kn a recimo za mog audija c4 6gang litra 300injak kuna :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po preporuci žaca ulih febijevo i miran sam..... Čemu filozofirat kad majstor getriba zna najbolje... Litra orginala je bas tako bila oko 130kn a recimo za mog audija c4 6gang litra 300injak kuna :)

I sam bih mjenjao ulje u mjenjaču ali me strah da nešto ne sjebem jer na mjenjaču imam 2 mjesta na kojima je onaj imbus ključ...

E sad donji bi po meni bio za ispustiti ulje a ovaj drugi identični imbus s prednje strane za uljevanje ulja a ujedno i za kontrolu razine...

Koliko ide ulja i kojeg u Mk 6 pet brzina 1.6 tdi....

Nemam etku a po netu mi svakojake slike izbacuje...

Hvala unaprijed!

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 6