6 6
sapko

Ulje mjenjača - koje

Recommended Posts

Koliko sam skužio GL4 je mineralno a GL5 sintetičko a sintetika je loša za sinkrone, to sam pročitao i ovdje i na stranim forumima ali eto baš sam jučer sa Žacom pričao i savjet je da probam sa uljem prvo ali preporuka je pala na full sintetičko pa sada više ne znam da li se zeznuo ili što?

najbolje onda provjeri sa njime ;)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema druge, a ne zove mi se da gnjavim čovjeka ponovno.


Nisi mi rekao kako ti se pokazalo, sve OK ili?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema druge, a ne zove mi se da gnjavim čovjeka ponovno.

 

Nisi mi rekao kako ti se pokazalo, sve OK ili?

kod mene sve ok vec godinu i pol ;)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlicno, planiram isto uzet Febi samo da rijesim sad ovo koje uzet GL4 ili GL5.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zac je na forumu pricao da ide mineralno. U g4 stavili mineralno i nema problema vec neko vrijeme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Njega sam i citirao kada sam spomenuo nas forum a u usmenom razgovoru spomenuo je da stavim sintetiku.

Budem ga kontaktirao samo da mi potvrdi, mozda sam ga krivo skuzio pa sad kad vec uzimam da budem siguran.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo par poruka njegovih. Nemogu pronaci ovu sta je rekao da ide mineralno...Ali eto ta prva poruka je dokaz da se mjenja ulje u getribi, a ne ona birtijska prica da to ne treba...

 

207utfr.jpg

 

dno9ed.jpg

Edited by G2 LTD

Share this post


Link to post
Share on other sites

ekipa, jel netko sipao caterpillar ulje za mjenjace u mjenjac. ja bih sipao u svog passata a dvoumim se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam koristio Ravenol 75w MTF3 u mjenjač sa 6 brzina (Golf 4 85kw). Odlično se pokazao za sad. Lijepo se šalta i ljeti i zimi.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni za 3osovinku 6 brzinku mi preporucio sintetiku ;) Za one 5 il 5+1 mjenjace (poprecno) moze klasika ulje jer eto cak na mk5 godinama se i u servisu ispiro mjenjac i izljevalo sint a naljevalo obicno ulje (mjenjaci 5gang ) Cak i kod nekih kad je zapinjalo u 2gu pa pise u objasnjenju metnit obicno ulje i pomoglo bi kod samo zapinjanja al kod grebanja tu je vec kasno.... x sinhrona sam izmjenio bas 2ge brz... pretezno su to bila mup vozila :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znači da ga ipak nisam krivo razumio kada je preporučio sintetiku za 6. brzinski jer sam mu objasnio o kojem mjenjaču se radi i što me muči a to je druga i malo zujanje 5 i 6. Iako nisam znao oznaku koja je njemu važnija od ERF ali rekao je da misli da je kod mene tip mjenjača 02M što ću još provjeriti, onda bih morao uzeti Febi GL5 sintetiku a ne mineralno.

 

Ništa ne košta da pokušam kako je rekao sa sintetičkim a onda ako nije pomoglo kada mjenjač bude dolje može se riješiti sinkron 2. brzine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako ce i bit, past ce sintetika pa cemo vidjet. Fala Ivo na potvrdi. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fala Šime, eto sada imam i tu potvrdu.

Baš sam htio pogledati oznake ali nije baš vidljivo ovako sa strane, morao bih ući u kanal i tada vidjeti, ali kada se već spominju troosovinke i tip mjenjača pa sa htio pogledati kako to izgleda i gdje se nalazi oznaka. Našao sam tri slike ali opet nekako nisam siguran gdje se nalazi natpis 02M a zanimljivo u onim kodovima se nalazi (G0K = 6-speed manual transmission).

 

6. brzinski mjenjač ERF; tip 02M

10_fbbst3.jpg

 

11_f2cscc.jpg

 

13_f3pszl.jpg

 

28526779lxgts9d.jpg

 

28526780xto6se4.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

O, super. :)
Gledao sam i uspoređivao ali mi nije bila jasna treća fotka ...

- druga fotka......Germany, WW0 3
- treća fotka.......Germany, WWO 1

Vidio sam na drugoj fotki dolje da je masnije i da se nazire 02M oznaka, izgleda da je onda treća sa nekog drugog mjenjača iako sam ih skinuo sve redom, no fala sada znam gdje treba gledati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

WWO je broj "livenja" a ne oznaka mjenjača e sada koje je materijal nemam pojma jer ovu oznaku imas i na bloku motora i na ostalim djelovima.

Edited by VWTDI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam mislii da je WW oznaka mjenjaca, rekli smo da je 02M ali druga pocinje s tom oznakom a treca je razlicita pa sam zato spomenuo jer mi se treca nikako ne uklapa ... svejedno jer po onoj shemi sto je Sime stavio tamo se nalazi i oznaka ERF sa datumom proizvodnje i ovaj 02M pa sada znam gdje je utisnut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pošto sam imao dvojbe koje ulje od Febi ide u mjenjač poslao sam upit u FEBI Bilstein (DE) gdje sam po šasiji i oznaci mjenjača dobio odgovor pa eto, da podijelim info na forumu kako bi i drugi imali točnu informaciju oko ulja. To isto ulje mi je danas i Žac potvrdio u telefonskom razgovoru, no ne radi se o sintetičkom nego mineralnom kako mi je Febi potvrdio u odgovoru.

Znači, moj mjenjač je 6. brzinski.
- ERF
- 02M

PRIVI UPIT (koje ulje)
Kristof Geszczynski, 24. Jan., 15:49 CET

Guten Tag!
Wir empfehlen für dieses Getriebe unser febi 21829.
Dieses ist das richtige Öl für Ihr Fahrzeug!

Mit freundlichen Grüßen / Best regards

i.A. Kristof Geszczynski
Innovationsmanager / Innovation Manager
Tel.: +49 2333 911 - 7202
Fax.: +49 2333 911 33 – 7202

Ferdinand Bilstein GmbH + Co. KG, Wilhelmstraße 47, 58256 Ennepetal,
Germany, KG-Sitz: Ennepetal, RG: AG Hagen HRA 4219

Persoenlich haftender Gesellschafter: Febi Verwaltungs-GmbH, Sitz: Ennepetal, RG: AG Hagen HRB 6604
Geschaeftsfuehrer: Karsten Schuessler-Bilstein, MBA Dipl. Inform. Jan Siekermann

DRUGI UPIT (mineralno ili sintetika)
Kristof Geszczynski, 24. Jan., 16:06 CET

Hallo,
hierbei handelt es sich um ein API GL-4 Mineralisch
Mit freundlichen Grüßen / Best regards

FEBI Schaltgetriebeöl API GL-4 (SAE 75W), art. 21829
completefebi_flussigk0bs29.jpg

5032e7cb26d44de64aaafi9kim.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste, 75w ide. Mislim da sam već to ranije negdje pisao. Ja sam sipao Ravenol 75w i nikakvih problema nema. Isto 02M mjenjač sa 6 brzina.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by mur3633

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je taj Ravenol 75W mineralno ili sintetičko ulje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.ravenol.de/en/products/usage/d/Product/show/p/ravenol-mtf-3-sae-75w.html

 

Sintetika je u pitanju.

 

Ali zadovoljava normu G 052 171 A2 koja piše i na fabričkoj VW/Audi bočici koju su mi nudili u ovlaštenom.

 

Ja sam htio da sipam Castrol 75w80, međutim u jednoj prodavnici u Njemačkoj su me savjetovali da sipam Ravenol 75w, ukoliko je auto prešao preko 220 000km.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by mur3633

Share this post


Link to post
Share on other sites

samo da dodam... da se sad u getribe G5- ca izljeva sinteticko ulje i stavlja se mineralno... naravno sve pod tvornickom akcijom..... i upravo zbog stradavanja sinhrona (2ga brzina preteno)

 

Što se mene ti će stavi ti što te volja ali ja ne bih sintetiku jer po ovome što Febi preporučuje ide mineralno. Isto to sam pročitao i na nekoliko Njemačkih foruma koji su isto naveli da ide mineralno GL-4 baš zbog stradavanja sinkrona a i Ivo je davno imao jednu akciju u ovlaštenom kod G5 pa bih i to uzeo u obzir, gore imaš njegov post.

 

To što te trgovac nagovarao ne znači da je i dobro, trgovci svašta prodaju a da ni ne znaju što prodaju ni da li je dobro za taj mjenjač. Ne bih sada prepričavao što mi je Žac u telefonskom razgovoru rekao ali on mi je isto preporučio Febi ulje 75W GL-4, no kako kaže na jednom pakiranju Febi ulja je pisalo sintetika pa je valjda mislio da je sintetičko, iako sada znam da nije jer se radi o GL-4.

 

Možda sada ne osjetiš ništa ali kroz duže korišenje može biti problema a možda i ne, tko zna ali već sama pomisao da bi mogao imati me odbija da uzmem sintetiku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 6