4 4
tbogovi1

Dsg izmjena ulja u mjenjaču

Recommended Posts

Malo sam gledo po formu al nisam nigdje našao ovu temu...

 

Imam golfa 5 gti s dsg-e mjenjacem. Čito sam malo po interentu i svatko nesta preporuča. Kažu da bi bilo dobro svakih 60000 mjenjati ulje u mjenjaču netko kaže da nije toliko važno da ti mjenjači moraju izdržati svasta.

 

E ovako mene sad zanima kad vršim izmjenu ulja i filtera, dali se mora auto spajati na dijagnostigu ili ne? negdje sam gledo na you tubu da se spaja na dijagnostiku da se tenperature gledaju,mjere itd.

 

Što se tiče izmjene to nije problem samo me to zanima i dali ima neka caka?

Share this post


Link to post
Share on other sites

mjenjaj. automatski mjenjac obavezna izmjena svakih 60 tisuca. meni se automatik rasuo zbog nemjenjanja ulja na ~150-160tkm. obavezno svi automatici izmjena na 60tkm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dijagnostika ti se korist samo za nadzor temp, ulja u mjenjaču kad dosegne određenu temperaturu provjerava se razina preko donjeg duplog čepa, uglavnom imaš na jubito tutoriala koliko hoćeš, http://www.youtube.com/watch?v=tBYQnjur_wg ovo ti je, za diesel, isti ti je princip za tsi tfsi radio sam to ali ima barem godina dana od tog, pa ti je youtube najbolja opcija da upotrijebiš!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imas crijevo kojim odozdo punis, dijagnostika se koristi jer se zadnje nadolijevanje/pustanje na 30' radi... Obavezno svakih 60 ako ne i prije, vec od 40 pocne trzat i nemirnije krece

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Laky

U servisnoj je meni navedeno svakih 60 000km tako da ga svakako daj zamijeniti. DSG je dobar i steta je stediti tamo gdje nije potrebno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam imao dsg, nisam gledao video sto kolega postao, uvijek imam automatika u obitelji radi potrebe..Ako imas toliko km.a nisi napravio servis izmjene ulja.. Trebao bi napraviti flushing atf/mjenjaca ako je to moguce.

Trenutno imam lagunu DP0 mjenjac, izmjena se vrsi na 60C, vidim da ima isti sistem taj dsg sa duplim vijkom na karteru, npr 19mm.je za provjeru razine kod Lagune u 27mm.je za ispustanje ulja (isti vijak samo poput lijevka,17mm se nvrce u 27mm.)

Trebas naci izmjenjvac topline na mjenjacu na njemu spojis ulaz/izlaz ulja i tako ubacujes novo a ispustas staro ulje, Ima procedura kako to radis, mjenjas brzine,trebaju biti kotaci u zraku, mjenjati svaku br.po 5 sekundi.

Izgleda komlicirano ali nije!!

Meni je u servisu trazene cifra bila astronomska, a samo bi izmijenili ulje iz kartera cca 3,5l. a ostalih 3l ulja koje je u mjenjacu ne mogu ispustiti..

Zato sam to sve sam i radio, kostalo me 12l.ulja, koliko je bilo potrebno da isperem mjenjac i ostane novo/cisto (3 dihtungica na izmjenjcvacu topline 60kn.u ovlastenom servisu kupljena) Tako da sam sam napravio za 100€ izmjenu.

Da moras otici na dijagnostiku poslije izmjene, vjerojatno kao i laguna imas brojac km.i upises na koliko je izmjena izvrsena tako da zna/s i svatko kada je mjenjano ulje u mjenjacu..

Cuvaj taj mjenjac, napravi to sto prije jer ulje je najbitnije u tom mjenjacu, ono ne da samo sluzi za podmazivanje vec i za hladjenje mjenjaca sto je osnova da radi besprijekorno..

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala na informacijama

 

zvao sam kod zubak da vidik koje su cijene ajd izmjena im nije puno 250 kn,al traze za litru ulja 250 kn pa mislim hallo wtf?

 

jedan ce mi decko rijesit preko firme orginalno ulje za dsg za nekih 120 kn litru,a sto se tice izmjene zvao sam u vw servis jednog frenda sto radi kaze da se nemora spajati na dijagnostiku da spajaju na dijagnostiku samo da se provjeri toplina ulja kad se ulje naspe da provjere na koliko je stupnjeva

 

reko je decko kad se naspe 5 litara ulja da se auto upali, u svaku brzinu da se malo ubaci, moze se cak i otici provozat i onda dici auto i ispustit višak ulja

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

reko je decko kad se naspe 5 litara ulja da se auto upali, u svaku brzinu da se malo ubaci, moze se cak i otici provozat i onda dici auto i ispustit višak ulja

 

To se tako ne radi, mjenjacu moze skoditi i visak ulja koliko i manjak!! Oni ce nasuti vise ulja samo da bi se vise novog i starog pomijesalo, to nije rjesenje jer ce to staro koje zaostane u mjenjacu ukaljati i ovo novo te nece biti dobro..

Druga stvar, ne znam od kada je auto kod tebe, koji si vlasnik??

Zna li se dali je ikada radjena zamjena, koje je ulje stavljano?? ATF ne trpi mjesanja kao npr. ostala ulja, to treba da bude jasno.

Cijena je "opravdana" za ovlasteni servis jer najvjerojatnije DEX6 je unutra.. (nisam siguran, dobro provjeri info koje je ulje unutra i SAMO to i nalij).

Ako sto imam iskustva to su a.t. mjenjaci i kamioni.. :D

Pazi da ne napravis samo goru stvar, ako Renault 2001g. je imao brojac km. za a.t.mjenjace vjerujem da je i vw, dijagnostika je radi temp.ali inzistiraj i da upisu br.km.kada je izmjenjeno ulje. Usput provjeri i stalne i povremen greske ako ih je bilo na dijagnostici!

Moj savjet je samo zamjena cijelog ulja u a.t.mjenjacu, tko ti to zna napravit njemu i odvezi auto, najlaksa stvar je nabaviti ulje.. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Visak ulja se ubaci jer tolko ide, a dok se auto digne, prosalta i dodje na 30 stupnjeva visak jos iscuri van, dobro decko kaze... I ulje u dsg nemozes od nikud nalijat osim odozdo na taj saraf gdje se ispusta, probao i sa skinutom getribom i nema sanse

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma znam ja da ide samo orginal ulje, orginal ulje sam i narucio,al samo kazem koliko ovi gule kozu s leda ljudima

 

znam da se ulje jedino moze ispod sipat sve sam to skuzio i da se naspe vise pa on visak ulja izbaci kad se to sve odradi ;)

 

sad ima 147000 km,al imam od starog vlasnika da je 2011 mjenjano ulje e sad na koliko km neznam, al ja cu svakako promjenit

 

hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dujo ne mješat DSG sa klasičnim automatom sa Fotingerom. To ti je nebo i zemlja. U DSG ne ide ATF već ulje isključivo za mjenjače sa dvostrukom spojkom. I kad ispuštaš ulje iz DSG-a unutra ostane vrlo malo ulja tako da nema potrebe ispirat. Kod klasičnog automata ti ostane oko polovice ulja

u Fotingeru i meni je stari meštar preporučil ako nije dugo mjenjano ulje da ga promjenim još jednom nakon 100-200 km tak da onda unutra ostane samo

četvrtina starog ulja.

Konkretno je za VW to ulje u početku radio Pentosin.

Edited by Zvonae

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao prvo naljeva se 5.5litara. Prije svega ulje u mjenjaču mora bit hladnije od 40c da se isputi i tako sprječi eventualno otećenje mehatronike. Crijevo nije problem naručit a mjerni vijak kojeg treba odvit da izađe preostala količ. ulja treba stegnit određenom mjerom,konkretno 0.3 Nm. Kad se on navije onda se uljeva 5.5l ulja i kad se ulije pali se motor i očitaje temp ulja u.mjenj koja moraa bit preko određene temp i onda ide procedura od mjenjanja pozicija r.mjenjača u kabini (stisnuta brenza cjelo vrjeme). Nakon toga metne se u P i dok motor radi odvije se crijevo i viak ulja isteče,pričeka se da počme kapljit i zavida veliki imbus a nocom brtvom na 4kila. Usput naravno da se mjenja i filter te nije potreban probni đir i opet kontrola i naravno auto mora bit u vodoravnom položaju. Ispiranje naravno nije potrebno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jesi kupio golf 5 gti ? jesi.

 

sta onda cjepidlacis sad ovo ono. ak ti e nesvidja kupi golf 2/3 i svaki servis ti je 400kn.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jesi kupio golf 5 gti ? jesi.

 

sta onda cjepidlacis sad ovo ono. ak ti e nesvidja kupi golf 2/3 i svaki servis ti je 400kn.

wtf? tko cjepidlaci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo..koliko ulja je uliveno i jel spajano na diagnostiku. Jel sad isto šalta il brže?

Share this post


Link to post
Share on other sites

5.5 l sam stavio e sad koliko je izaslo nazad neznam tocno nisam mjerio

 

nisam primjetio razliku za sada, posto nisma znao kad je zadnji put promjenjeno ulje imaju neki racuni iz 2011 od starog vlasnika ja sam za svaki slucaj promjenio za nedaj boze

 

nisam ga spajo na dijagnostiku. upalio isalto sve brzine ostavio ga da jos malo odradi, ugasio i to je to

Share this post


Link to post
Share on other sites

pitam jer neki su izjavljivali da im bolje šalta i bolje ide (lovačke priče) ;)

Nadam se da je motor radio dok si ispustao visak ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pitam jer neki su izjavljivali da im bolje šalta i bolje ide (lovačke priče) ;)

Nadam se da je motor radio dok si ispustao visak ;)

 

Ovo je vjerovatno upuceno na mene..pa i ja dalje stojim iza toga,a i vlasnik je osjetio promjenu . ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pitam jer neki su izjavljivali da im bolje šalta i bolje ide (lovačke priče) ;)

Nadam se da je motor radio dok si ispustao visak ;)

ne ugasio sam ga pa sam ispustio visak ;)

 

vjerojatno mi je lijepse sad s novim uljem,a nisam jos probo napravio sam nekih cca 20 km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ugasio..... joj pa jesi gledao s yt-a kako se radi..... Motor mora radit.... i opet jesil stegnuo onu mjericu na propisne Nm?

 

Ivane mislih na sve vlasnike koji su to osjetili a ustvari vise je do psihe a 10% do stvarnosti. Ako je redovno i propisno odrzavan razlike nema il ima vrlo malo....

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 4