4 4
tbogovi1

Dsg izmjena ulja u mjenjaču

Recommended Posts

Ugasio..... joj pa jesi gledao s yt-a kako se radi..... Motor mora radit.... i opet jesil stegnuo onu mjericu na propisne Nm?

 

Ivane mislih na sve vlasnike koji su to osjetili a ustvari vise je do psihe a 10% do stvarnosti. Ako je redovno i propisno odrzavan razlike nema il ima vrlo malo....

Za DSG mjenjac ne znam, ali sve druge a.t. mjenjace na kojima sam izvrsio zamjenu, t.j. ispiranje i stavljeno novo ulje su bolje saltali (ugladjenije/blaze), bolje drzali na uzbrdici i bolje kretali/startali u prvoj brzini.. Tako da puno ulje znaci automatskom mjenjacu (imao i promjenio vec 7-8) i svakako pozeljno mijenjati da bi mjenjac "savrseno" radio svakih 40-50tkm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam debelo osjetio u prijateljevom autu koji je ima 115000 km ,znaci druga promjena ulja.Puno ublazeniji prijenosi iz brzine u brzinu i puno glađi rad.Njegovo auto sam vozio 10-20 kilometara i to jutro sam došao sa njim na posao.Kad sam se vraćao sa posla totalno druga priča što se šaltanja tiče.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam osjetio na svom kao sto je Dujo rekao da salta mekse i malo ugladenije. Nije to neznam kako velika razlika ali se osjeti. A ne salta nista brze i sigurno nejde bolje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

znaci ne dobije se 20ks :hehe

Malo si rekao.. :aplauz

Ma nije rijec o snazi, vec kada covjek vozi auto svaki dan primjeti razliku kada se nesto poboljsa/pogorsa na autu..

Izmjenom/ispiranjem ulja ja sam bar to svaki put osjetio, mislim na poboljsanje.. Mada nije pravilo jer se desilo i na Nissanu prijatelju da mjenjac nije htio saltat.. Morao je dijag.uredj. donijet gdje je mjenjao ulje da mu "odblokira" jer prepozna kada ostane bez ulja i to napravi..

Share this post


Link to post
Share on other sites

pitam jer neki su izjavljivali da im bolje šalta i bolje ide (lovačke priče) ;)

Nadam se da je motor radio dok si ispustao visak

ivo, ja stvarno ne znam šta je tebi (i tvom kolegi koji je mjenjao ulje u na mom gti-u) toliko smješno u toj činjenici da mjenjač jednostavno malo bolje/preciznije/blaže šalta?! ne radi se o bržem šaltanju niti o boljim performansima, jer se to osjeti pri laganoj vožnji i šaltanju na nižim obrtajima.

uostalom, ne smatram se toliko nesposobnim da ne znam primjetiti neku razliku na svom autu, bila nabolje ili nagore. ako se ne može ništa osjetiti onda je i nepotrebno mjenjati to ulje, i ako ga mjenjaš onda ne treba ići po tom nekom postupku.

ovdje je čovjek tražio savjete, i opet je dosta toga napravio pogrešno (po vw-ovim pravilima) i opet je sve ok, znači nema uopće potrebe za brigu, mjenjaj, ne mjenjaj, svejedno je... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

hehehehe...

 

nisam ja radio bas po svom-svom. radio sam onako kako su me savjetovali ljudi i ovdje i oni sto su to vec radili. inace stari mi je mehanicar pa nisam htjeo voziti u ovlastene servise da sad negovorim koje nije vazno, zbog dosta razloga. stari mi je dobar s deckima iz seatovog servisa pa su mi oni rekli da nema potrebe da se spaja na dijagnostiku da samo odradi malo u leru i da ga isaltam u svaku brzinu par sec. eto jedino sto nisam napravio po nekom redesljedu je to sto ga nisam ostavio da radi i ispustio visak ulja,eto jedino to nisam napravio kako je bilo na snimku na you tubu (iskreno i nisam se toga sjetio) dok mi je ovaj jedan majstor sto je radio vec dsg-e mjenjace reko da kad ga ugasim samo ispustim ulje i to je to.

 

ja za sada nemam nikakavih nuspojama niti ista. mjenjac salta sve normalno i ugladeno bez problema tako da mislim da je to sve dobro odradeno ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nebrkajte automat i dsg,ulje nema istu ulogu...

Josipe ajd da se i ti malo aktiviras na forumu :)

Nijedna muterija (a izmjenuto je bar na 200) komada nije osjetila poboljanje il pogoranje,naravno tu spadaju i picajzle s gt-i evima,rs-icama il fr-icama...

Onda kad ima razlike pitanje je dal je tebi ulje mjenjano na 60tkm makar pisalo....

Tbogovi slabi su ti iz seata il negledaju uopće literaturu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ivo nisi u pravu, ako je DSG hidrulicni a.t mjenjac, ulje ima istu ili slicnu ulogu, znaci njegova funkcija je spajanje/odpajanje spojke i hladjenje/grijanje mjenjaca.. Mislim da ovo shvacas i da uloga "cirkulacije" ulja uz sve senzore DSG-a ima jako bitnu ulogu.. Znaci razlika izmedju starog/novog ulja ili ulja koje je adekvatno ili ne za taj mjenjac je primjetna itekako i svaki vozac to moze ustanovit/primjetit..

Senzori mogu uraditi svoju ulogu,elektronika otvarati/zatvarati selonide, svi kanali imati protok..

Ali ako ulje je prljavo, istroseno. moze utjecati na rad mjenjaca.

Vidim da sporo pamtis i brzo zaboravljas.. :D:zivio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Freak je u većini u pravu..

 

Mislim da ste ga malo krivo shvatili,

 

znači kad je mjenjač skroz ispravan i ulje u njemu je dobro, dok je tako nema problema.

 

Mala, alijako mala razlika se može osjetit na određenim mjenjačima zamjenom istog..

 

Velika razlika je kod zamjene lošeg ulja, ali tu rijetko pomogne zamjena, tj.pomogne neko kraće vrijeme jer mjenjač traži reparaturu..

 

 

I ne pričam ovo zato jer sam negdje čuo, nego vidio i probao...

 

I nisam ih imao 7-8 il koliko već nego svaki dan imam bar dva-tri auta na poslu s automatskim mjenjačem...

 

A običan automatski nije ni sličan DSG-u kao ni CVT-u tj.multitronic kod audi-a..svaki je skroz različit al ima neke jako slične principe itd..

 

A da ne spominjem da sam nedavno imao problem na a4 2009g, te su mi stručnjaci iz audi servisa rekli da oni kod takvog problema/greške promijene

kompletan mjenjač, što naravno nije ni blizu bilo potrebno, a do tog problema je djelom i došlo upravo zato jer su mjenjali ulje u nekom ovlaštenom i nestručno to odradili...

 

 

Poanta je da ulje svakako treba mijenjat ali da će se neka čuda dogodit - neće...ali je dobro za mjenjač... i filter naravno na onim mjenjačima na kojima se može jednostavno, jer dosta mjenjača zahtjeva rastavljanje da bi se promijenio filter..

Share this post


Link to post
Share on other sites

A zasto trazi mjenjac reparaturu a samo ulje koje je "istroseno" se zamjeni i sve bude u redu.. Ako je nesto potroseno u mjenjacu ulje nemoze pomoci, ako selonidi neispravni ulje ne moze pomoci, ako bilo sto el.nije ok ulje ne moze pomoci.. Ulje, t.j. zamjena pomaze i osjete se kazani simptomi poboljsanja prilikom voznje.. Znaci ulje koje je zaprljano,istroseno,kondenzirano utjece na fluidnost mehanickih djelova mjenjaca i kada se zamjeni mogu se zamjetiti ralike u saltanju.. Covjek je ponovio sto i ja, vi ste se sada uhvatili necega kao da je chipan auto, stavljani kn filtri, protocni ispusi itd. Nema veze sa snagom vec sa "ugladjenosti" mjenjeanja brzina!!

Kod klasicnih automatika znam simptome kada je ulje "istroseno/zaprljano" i svi servisi pocinju na tim mjenjacima od prvo zamjene i filtera ulja pa sve slijedece, jer bas te mjenjace ljudi zamare a oni trebaju redovne servise zbog cega sam naveo u prijesnjem postu.. Poslije elektronike koja upravlja automatikom znaci najbitnija stavka je ulje, t.j. fluidnost kroz kanale..

Nije bitno dali je netko imao 7-8 aut.bitno je koliko je u doticaju sa njima i kuzi se u mehaniku.. Neki mogu imati svaki dan u garazi auto a neznaju sto mu je, spajaju na dijag.ona kaze jedno,drugo,trece i kada sve promijeni opet problem.. E tu onda nastupa znanje i iskustvo u mehanici..

Normalno je da su svi razliciti a svi na istom principu.. Ulje svima sluzi za ovo navedeno, fuidnost je jako bitna i svatko tko je rekao da osjeti poboljsanje nakon izmjene je u pravu.. Cista mehanika na cemu se sve zasniva!!

 

Zivili vi meni.. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A zasto trazi mjenjac reparaturu a samo ulje koje je "istroseno" se zamjeni i sve bude u redu.. Ako je nesto potroseno u mjenjacu ulje nemoze pomoci, ako selonidi neispravni ulje ne moze pomoci, ako bilo sto el.nije ok ulje ne moze pomoci.. Ulje, t.j. zamjena pomaze i osjete se kazani simptomi poboljsanja prilikom voznje.

 

 

Ne bude sve u redu, bude bolje ali samo neko kraće vrijeme..

 

A sad da objasnim najčešći razlog zašto je bolje: zato jer ima manje špene (metalne piljevine ili kak se to već stručno zove), jer dio ode s uljem van...

 

To je dobro tjedan-mjesec..

 

Imao prije dva mjeseca primjer na jednom 607, vozio je puna dva tjedna nakon zamjene ulja, i opet isti problem koji je bio i prije...nakon tog smo popravili mjenjač i sad je sve u redu...

 

Isto tako znam za nekoliko mjenjača kojima nebi pomoglo ni da se ulje mjenja svakig dva mjeseca, jednostavno će stat, ili jedva vozit...

 

i da nebi ispalo da ne znam čem pričam, presložit ovako nešto je sastavni dio popravka mjenjača(trebao bi bit) i to radim na svakom, sami prosudite koliko je jednostvano :lol2

 

https://www.google.com/search?q=valve+body+automatic+transmission&client=opera&hs=sdh&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=lKuwUo3iFuas7QaMhYAI&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1366&bih=660

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vr-me konta očito... Isto kao kad netko kaze da je promjenio ulje u motoru i sad auto ljepse radi ovo ono... to su sve mikro razlike... a sto se tiče ulja tj dsg i automata... velika je razlika u principu rada.... a vr to zna.

Što se tiče ulja na 60tkm bude malo malo tamnije a novo je isto tamno kad ga se gleda u posudi...

Što se tiče stranki znam da ih ima da eto npr. nepromjenis ulje a reces da si izmjenio i on ce osjetit razliku :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto sve si Dino potvrdio o cemu govorim/o.. Ulje i je najbitnije jer treba dobro cirkulirat kroz to sve..

Sve se sazemo.. Jedino kod zamjene ulja jeste znalo biti spene i kod mene i kod drugih ali ako nije ostecen bilo koji mehanicki sklop mjenjaca, vec to spena od "trenja" mjejaca i "normalne" potrosnje metalnih/mahanickih djelova nakon izmjene ulja nesmije biti problema..

Problem je i sa novim uljem i sa starim ako je nesto pohabano/naciknuto, slomljeno, zaglavljeno mjenjacu..

Sve je dobro npr. kod mjenjaca gdje je hidro sklop pristupacan pa bez skidanja mjenjaca mozes napraviti reparaciju, promijeniti seleonide a kada treba cijeli mjenjac van je lakse mozda mestru ali vise posla i veca cjena za klijenta..

 

Ivo Vr te bas i ne konta... :D

Da procitas postove bolje ti bi skontao da im je "isti" princip rada, oba su hidraulicna i sve ostalo ne bitno!!

To sto DSG ima 2 spojke jeste samo vezano za konstantni prijesnos snage/vuce auta, t.j.motora..

Nije Ducati sa suhom spojkom pa da nema ralzike i mozes reci nekom "pamatnom" vlasniku da si promjenio ulje a ono jel...

Vidim cime se sluze sve mestri dalje nebih komentirao..

Ulje staro i novo je ogromna ralzika, po boji, mirisu, a tko zna i po viskozitetu..

Slike govore sve, staro ulje je u kanistru od vode, boja novog se vidi na cijevcicama od kantica ATF-a.

Kada se mijenja ulje, jeftine stvari a jako bitne su podloskice/dihtunzi na vijcima, izmjenjivacu topline (ako se ispusta ulje preko njega) tih par stvari 100kn.a moze biti jako neugodno ako pusta ulje a tek ga zamjenili.. Posao se radi ili ne, druge nema!

Dijagnostika je jako bitna, ako Francuz koji je stariji 7-8g. i ostali imaju brojac km. prilikom promjene ulja, mora imat i VW, pogotova takva makina!!

""Ne zelim uopce guglat dali ima DSG ali sam uvjeren 100%da ima""

To sto je nekomu zao dati novce (cca100kn), druga prica..Isto i mestar koji kaze da netreba ne zeli npraviti posao kako spada je isto druga prica..

Ovako ima uvid i vlasnik i buduci kupac kako je i dali je servisiran mjenjac..

Seleonidi i svi senzori se mogu ispitati i unimetrom, treba samo znati podatke u kojem rasponu snage rade,koji otpor..Ako ste vec mestri onda moj post zanemarite, sve ovo znate!!??

Ovo se odnosi na one koji ne znaju a da znaju reci mestrima sto sve zele da naprave kada mjenjaju ulje u a.t.mjenjacu.. A ne da netko kaze napravio ovo ono, stojte kod auta i gledajte sto radi i zahtjevajte jer ocito neki naplacuju usluge koje ne naprave i nisu niti sposobni napraviti..

ig6b.jpgzfjl.jpgod83.jpgoxcy.jpgnbej.jpgxauq.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Govorim o dsg ulju. Atf tamni puno al dsg ulje i ne ba. Jedna boja je kad je kroz proz.cijevčicu a druga kad ga nalije u posudu. to se tiče principa rada nije ba toliko slično a pogotovo kod 7brzinki gdje je isto ulje a suhe lamele ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam si sam mjenjao ulje u dsg ostavio sam auto da se ohladi ispustio ulje iz dsg a zatim sam izvadio filter od ulja kroz njega sam nalijao 6 litara ulja stavio filter novi upalio auto da radi kad je postigao radnu temperaturu visak ispustio van i to je to napravio poslje toga 40000km nit je zacukavao nit lose kretao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Budim staru temu ;)

Upravo se pripremam da sam obavim izmjenu ulja dsg-a, vw passat b6 2010g 2.0 tdi 103kw common rail, dsg 6 brzina DQ250 pretpostavljam.

Gdje nači filter? Googlam ja i gledam po našim shopovima, nemrem nači ''dsg filter ulja mjenjača'' ili koristeči slične riječi, tu i tamo neke idijotske stranice sa ''pošalji upit za cijenu'', aj pls savjet gdje i koji filter pribavit?

Također što se samog ulja tiče, koje specifikacije trebam gledat? Kad kucam u nabava net dsg ulje izbacuje mi toga ima za oko 100kn/litra, jeftinjava.... uzevši u obzir da me moj mehaničar traži 1800kn za izmjenu dsg ulja.... odlučio sam to radije sam napravit, pogledao na youtubeu, i pročitao ovu temu, ne zvuči komplicirano, čak imam i vcds za mjerit temperaturu na 40C kad dođe onda odšrafit ispustit višak ulja... easy enough... jedino bi volio da imam dizalicu xD Ali snač ću se nekako i ovako valjajuči se po podu....

Ili pak otič u Molydon i dati im  1.081kn ?
a i hebeš mu sve, više vjerujem sebi da ću pratit točnu proceduru nego servisu... jedino da tamo stojim i nadgledam ih, da pazim ako će se uopče popeti majstor dok je gore još auto i dal će proči kroz sve brzine i onda da im viknem ''hej sta nebi trebali spojit to na obd i na 40 stepeni ispustit višak'' ?  Da se brukam da me izbace iz radione...  ali čuo sam svakakvih kritika za taj molydon servis i kakvo sve nesturčno osoblje tamo radi/radilo....

Sve je uvjek nabolje sam odradit, i onda bar znaš. 

Edited by skyliner
mali updejt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa imas u tokicu, autokreso, bilo koja trgovina auto dijelova

Poslano sa mog FNE-NX9 koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

mah, smorio se i naručio kod molydona. Neda mi se jebat na ulici zavlačit pod auto kupovat kante pa to staro ulje negdje skladištiti prljati se, ovaj put nek bude u servisu. I povrača mi se više od googlanja samo to radim danima, i odradio egr i injekot purge cleaning sa liqui molijem, dosta za ovaj mjesec. Btw zvao iz znatiželje ispod mene ima neki auto stanić servis krcat vw autima, pa reko idem ih zvrcnut da pitam , veli lik 3500kn, kako sam se nasmijao xD

Edited by skyliner

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slijedeći put pitaj što dođe u tih 3500kn, jer ukoliko ispiru mjenjač, onda mi je jasno da to toliko košta...

Poslano sa mog SM-G988B koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

1800kn bez ispiranja,3500 sa ispiranjem(valjda)...par litara ulja ne vridi duple cijene.

Poslano sa mog SM-G988B koristeći Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 4