2 2
marin04

VW Golf IV, pojačalo, kablovi, spajanje ...

Recommended Posts

Pozdrav svima;

 

Tribala bi mi pomoć vas koji se razumite oko muzike, uglavnom oko odabira pojačala i kablova i naravno spajanja svega.

 

Kupio sam kutiju skupa sa subwooferom(20cm) i nekim malim pojačalom za u bok golfa, e sad ovo pojačalo šta je došlo s njim sumnjam da to išta vridi, a sub za sad nek ostane ovaj dok se ne skupi za malo jači.

Ovako kutija izgleda: http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/823/zcdx.jpg

 

Moja ideja je kupit četverokanalno pojačalo, spojit prednje sisteme na njega i subwoofer, a zadnji zvučnici da mi ostanu samo na radiju. Pošto baš i nisam profesionalac u tome, molim vas za ideje i preporuke.

Polovna pojačala koja su mi u izboru, šta se tiče cijene: Magnat RX44 i Magnat Edition 4 (najbliži i najpovoljniji).

 

Mislio sam naručit ove kablove za to pospajat (4 AWG), šta mislite jel ovo vridi:

http://www.ebay.com/itm/2000W-CAR-Amp-AMPLIFIER-4-GAUGE-WIRING-60AMP-AGU-FUSE-Complete-Wiring-Kit-/111018657956?pt=UK_Cars_Parts_Vehicles_Terminals_Cabling_ET&hash=item19d93a48a4

Edited by marin04

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podaci o wooferu, podaci o pojacalu, koji radio imas itd itd itd.

Tek onda ti mozemo nesto reci

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmm jel znas neko podrijetlo woofera, vidim 2 para kablova na njemu dakle trebo bi imat 2 zavojnice. sto me zabrinjava zbog ohm-aze na pojacalu. ako su 2 zavojnice po 4 ohm-a onda ako ih stavis u paralelu padaju na 2 ohma a na 2 ohma je rijetko koji cetvokanalac stabilan. ako su zavojnice svaka 8 ohma onda u paralelu i stavis u bridge na zadnja 2 kanala to bi trebalo bit dovoljno. oba pojacala koja si naveo su u redu za rezim samo tolko da svira.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovo je vjerovatno neki kućni 8-omski sub (edit: možeš i sa ommetrom to provijerit pa da vidiš koliko svaka zavojnica ima otpor), i dali imaš možda neke slike od tog pojačala?

preporučujem ti da si uzmeš min 35 mm2 kvadrata kabel, a ovaj sa e-baya je mi se čini 10mm2...

i kolko bi para dao za pojačalo? ako budeš nekad mjenjao sub onda ti preporučujem da si uzmeš jbl gto 804

Edited by Pantic

Share this post


Link to post
Share on other sites

najprije promijeni radio da bi imao ikakvu kontrolu podešavanja, pa onda kreni dalje

 

koji ti je buđet uopće?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pojačalo šta je došlo s njim dimenzija 15x10cm: http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/11/wxg6.jpg

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/837/jgcx.jpg

 

btw, nisan naša nikakve podatke na google o ovome čudu...

 

jasno mi je da triban prominit i radio, al sad bi to spojio sa ovim šta iman tj šta ću još kupit, pa bi kasnije nadogradio ostale komponente. Ovaj sub šta je kolega predložio jbl gto 804 mi se čini jako dobar za ovu moju kutiju tako da ću to imat na umu.

budžet je ograničen, dao bi do oko 100E za pojačalo i kablove (čekaju me još neke stvari na golfu a bez posla osta prošli tjedan..)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Bosanac

pojačalo je dakle fabrički predviđeno za taj woofer, sve je to ok, to je takav komplet

sve je to sasvim dovoljno, zašto išta diraš, jedino ako nećeš da te čuje cijelo naselje i da se praviš "faca"

Edited by Bosanac

Share this post


Link to post
Share on other sites

pojačalo je dakle fabrički predviđeno za taj woofer, sve je to ok, to je takav komplet

sve je to sasvim dovoljno, zašto išta diraš, jedino ako nećeš da te čuje cijelo naselje i da se praviš "faca"

 

Da, želin bit faca i želin da me čuju svi ;-)

 

Gledam četverokanalno pojačalo jer želin spojit ne samo sub nego i prednje magnatove sisteme na njega a za to ovaj nije dovoljan, a i neće se ovaj sub puno zadržat tu jer ću u budućnosti ić na malo jači a za to opet nije dovoljan. Kad pojačaš malo jače zvuk nije čist jer fali snage...jednostavno oću sve to malo poboljšat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cekaj.. Osto si bez posla prije par dana a kupujes komponente za muziku u autu!?! Ne kuzim te..

Nemos ovce i novce.. To samo onaj ovan iz Tele2 uspijeva. Radije sacuvaj tih 100 eura sad i kad nadjes poso kupi nesto kako treba.

Nije da te sprdam, ali ne kuzim to kad ljudi prvo kazu nemam poso, ali kupujem nesto novo za auto!?

Jbt da nemam poso auto bi mi bilo na zadnjem mjestu, a pogotovo muzika u autu!

 

No hard feelings kolega, ovo je samo dobronamjeran savjet.. A ti kako hoces... :)

 

Lp

Edited by vlaho 2901

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa nije da san se zalio bas :) vec ce nesto uletit sta se tice toga , nego mi to uvjetuje budzet. Ionako san do sad sve u auto utuka. Fala ti na dobronamjernom savjetu, al svejedno cu to dovrsit, neda mi se vise otezat. A poslije ce se to malo sredit...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Bosanac

dobro, shvatam te, i ja sam kad sam bio mlađi u ranijem autu isto ubacio pojačalo i woofer da "grmi"

sada u novom autu i oavj fabrički HU mi je prejak, ne pada mi na pamet da dograđujem ni pojačalo ni woofer

stoga ti je moja preporuka da bolje uložiš u kvalitetniji HU te na njega nabaciš dobra 4 zvučnika, i eto ako baš insistiraš i jedan woofer u gepek

stavljat prednje zvučnike na pojačalo !?!?!?....to mi nije jasno nikako

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa bolje je da ima zvučnike na pojačalu nego da su spojeni na obično radio, jer na taj način su manje šanse da kod velikih glasnoća skuri zvučnike (naravno ako se ne pretjera sa gainom na pojačalu...).

dok bi spajanjem na radio kod velikih glasnoća došlo do 'clipping-a' radi toga što bi zvučniku falilo snage.

a kod oem sustava, original zvučnici su obično malih snaga jer svaki stock radio ima možda otprilike nekih max 20 rms-a

pa su tu ti problemi rjeđi

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Bosanac

kao da idete na takmičenje za glasnoću gdje treba da nabijete preko 100 dB

ja ne znam šta vi to slušate da bi bilo tako preglasno

ponavljam, u autu imam fabrički HU RCD 310 sa 4x20 W, zvučnici (8 komada u vratima) su vjerovatno po 50W

na nekih 80% jačine probija uši ?!?!

tako da ne znam šta vi, što ugrađujete dodatno jače glavne zvučnike na pojačalo, uopšte slušate

Share this post


Link to post
Share on other sites

probaj na taj original radio staviti bilo koje aftermarket zvučnike od nekih 60 rms-a, i poslušaj razliku između originala vs aftermarket pa ćeš razumjeti o čemu pričam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobro, shvatam te, i ja sam kad sam bio mlađi u ranijem autu isto ubacio pojačalo i woofer da "grmi"

sada u novom autu i oavj fabrički HU mi je prejak, ne pada mi na pamet da dograđujem ni pojačalo ni woofer

stoga ti je moja preporuka da bolje uložiš u kvalitetniji HU te na njega nabaciš dobra 4 zvučnika, i eto ako baš insistiraš i jedan woofer u gepek

stavljat prednje zvučnike na pojačalo !?!?!?....to mi nije jasno nikako

 

kao da idete na takmičenje za glasnoću gdje treba da nabijete preko 100 dB

ja ne znam šta vi to slušate da bi bilo tako preglasno

ponavljam, u autu imam fabrički HU RCD 310 sa 4x20 W, zvučnici (8 komada u vratima) su vjerovatno po 50W

na nekih 80% jačine probija uši ?!?!

tako da ne znam šta vi, što ugrađujete dodatno jače glavne zvučnike na pojačalo, uopšte slušate

 

 

Ponavljam, ja imam 1,6kw snage pojačalo na prednjim sistemima i još bi mrvicu glasnije, jel ti sad jasnije o čemu pričamo? Jbt isto kak netko vozi auto od 600ks, dok je onom drugom od 75ks i više nego dosta, a isto tako netko voli u pak primiti crnačku kitu od 30cm, a nekome je i štapić za uši unutra previše.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ponavljam, ja imam 1,6kw snage pojačalo na prednjim sistemima i još bi mrvicu glasnije, jel ti sad jasnije o čemu pričamo? Jbt isto kak netko vozi auto od 600ks, dok je onom drugom od 75ks i više nego dosta, a isto tako netko voli u pak primiti crnačku kitu od 30cm, a nekome je i štapić za uši unutra previše.

 

Istina :punk

 

Dino, velika je razlika u kvaliteti muzike i same izolacije u golfa 6 kojeg ti sad voziš i golfa 4. Znam jer mi stari vozi 6-icu.

Kupio san i pojačalo i kablove tako da ću to pospajat sljedeći tjedan.

Prije nego krenem kuda je najbolje provest naponsi kabel u golfu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sam kaj se ks tocno izracunaju na valjcima, a kod zvuka je svatko svog konja hvali. Da, slazem se da gluhim osobama treba glasnije ali ostalima treba kvalitetnije ako im uho moze raspoznati "kvalitetu". Vecina tvrdi da moze, pa onda na blind testovima padaju ko kruske. Doslovce ne primjecuju razliku kad je zvucnik spojen vjesalicama ili najskupljim kablovima :)

 

Kod zvuka jako subjektivni dojam a osobe kojima "trebaju" kilowati da bi cijenili zvuk, obicno nemaju pojma kaj slazu :)

 

p.s. ovo nije direktno wildD-u nego moje razmisljanje na glas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

i za muziku postoje "valjci" gdje se mjeri kvaliteta ili glasnoća, svatko prema svojem kaj ima u autu

 

Ja volim glasnije trenutno zato i imam takav setup, netko voli kvalitetu pa složi setup za 4-5 000 eur ;) , slušao i takvih autiju, razlika enormna no velim, trenutno volim glasnije :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Bosanac

probaj na taj original radio staviti bilo koje aftermarket zvučnike od nekih 60 rms-a, i poslušaj razliku između originala vs aftermarket pa ćeš razumjeti o čemu pričam...

pa ja sam i pisao da je bolje uložit u kvalitetniji HU i zvučnike nakačene na njega, nego u pojačalo

po meni dodatno pojačalo ima smisla samo za woofer

Share this post


Link to post
Share on other sites

da je bolje uložit u neki bolji radio to se svakako slažem, ali zvučnike je najbolje pustit original

jer kupovinom aftermarket zvučnika započinje jedna velika 'rupa bez dna'...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Bosanac

 

 

 

Ponavljam, ja imam 1,6kw snage pojačalo na prednjim sistemima i još bi mrvicu glasnije, jel ti sad jasnije o čemu pričamo? Jbt isto kak netko vozi auto od 600ks, dok je onom drugom od 75ks i više nego dosta, a isto tako netko voli u pak primiti crnačku kitu od 30cm, a nekome je i štapić za uši unutra previše.

 

gluposti obične

imaš PRIRODNO ograničenje glasnoće koju čovjek moeže podnijeti, što veze s vezom nema sa jačinom auta, tu granica nema

dakle, ne znam sad na prvu tačno, ali mislim da na oko 140 db (koliko na primjer iznosi buka prilikom polijetanja borbenogh mlaznog aviona na pisti) ti jednostavno PUCAJU bubne opne

Share this post


Link to post
Share on other sites

glupost je ograničeno razmišljanje i ništa drugo

 

pojačalo za zvučnike prednje, uvijek i na svake aftermarket komponentne sisteme, dobiješ kontrolu zvuka, samim time i kvalitetniju zvučnu sliku, ali pošto vidim da nisi u tome, uzalud objašnjavati, tebi je sve glupost i to je to, cijenim tuđe mišljenje, ali ne onda kad se sva tuđa mišljenja smatraju krivima ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Bosanac

kvalitet zvuka veze nema sa snagom, a ti si se počeo razbacivat kilovatima i hvalit kako slušaš GLASNU a NE kvalitetnu muziku

Share this post


Link to post
Share on other sites

čitaj par postova ispod, ne razbacujem se ničim niti se hvalim, samo sam napisao kaj za mene znači pojam GLASNO, isto tako znam što je i KVALITETNO, dok si ti napisao da je pojačalo na zvučnike totalno nepotrebno i velika glupost jer pojačalo jedino na woofer po tebi vrijedi spojiti.

 

Kvaliteta zvuka se dobije da se serijski zvučnik spoji na serijski radio? Ili se ipak mora spojiti pojačalo na zvučnike da bi dobio kvalitetu? ( pritom ne mislim na pojačala tipa sound magus i slične kinez proizvode)

 

 

A pošto je tebi vrh 4 serijska zvučnika na serijski radio, nismo na istoj valnoj duljini i ne mislim se prepucavati dalje jer je ovo iz nekih prijedloga preraslo u sasvim nešto drugo

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 2