1 1
neven92

pomoc kod upoznavanja s dizelom

Recommended Posts

pozz,ovako,kupio sam golfa 3 1.9d ,i posto mi je to prvi dizel imam dosta pitanja,a i svaki savjet i slicno je dobrodosao :)

za pocetak,za kaj tocno mi je ona rucka s lijeve strane kraj volana,to je neka vrsta rucnog coka,jel mi bi to trebalo kod svakog paljenja kad auto odstoji par sati?

malo me i zeza ler gas,pa kak ga nastelati,stvar je sljedeca,dok je hladan radi na dosta niskim okretajima,samo da se ne ugasi,kad se zagrije radi tocno na kolko treba,kak sam ga i narihtao na onom sraficu kod bosch pumpe...tu naravno pomaze ova gore spomenuta rucka al dal bi to trebalo tak biti kad je i vani tak toplije vrijeme?

dal bi on sad po ovom vremenu trebao paliti super bez grijaca,jer ljudi mi vele da su grijaci samo kad je minus vani?

motor malo dimi sivo,plavkasto,znaci da je motor vec dosta los il tu moze biti i nekaj drugo,ne znaci da bude mi uskoro to stalo? :unsure:

dok na mjestu motam motor jako gubi okretaje i servo cvili,preskace,to je do remena ili?

isto tako i alternator,remen izgleda dosta los,pa ponekad,najcesce kad ga upalim okretaje ne digne odmah,kazaljka stoji dole skroz?

voznja po kisi i mokrom,ostajem bez serva svako malo,kad je puno vode i okretaji padnu na nulu u voznji,vjerujem da je do remena,al zbog cega to dolazi?voda ide do remenja,ima tu kakva zastita koja bi trebala biti ,neka plastika il nesto?

imam ja jos al eto zasad to da vidimo :D

1. rucicu coka povuci za prvo paljenje ujutro pa i kad ostoji duze a da je hladnije vrijeme...vidis i sam po okretajima i kako radi

2. ler dok je hladan motor je nizak, zato i sluzi cok, kad se motor ugrije bit ce ti oko 1200okretaja ler onda ga i spusits
3. grijaci na td-u se pale uvijek

4. dali ti motor trosi ulje? kako pali ujutro s cokom i grijacima?
5.dali lagano vrtis volan il teze?
6. da klizi ti remen na altenatoru i cvili i nije naspanan zato ti se to i dogadja probaj naspanat mikro remen sa altenatorom pa ces vidjet dali ce i dalje padat okretaji. tako i za servo.

zamjeni ga nije skup i usput provjeri dali se lagano vrte remenice altenatora i serva, ako ne reperacija ne gine...

postoje plastike za zastitu al se to s vremenom skine da se laske dodje do necega i poslje se ne vrati

nek jos netko dopise u vezi dima

Evo pokusat cu ti pojasniti koliko znam,

da ona rucka kraj volana ti je rucni čok, on bi se trebao koristit pri hladnom startu radi boljeg paljenja, ja ga na svome ne koristim nikada, ni ljeti a ni zimi, ali mislim da tu puno ovisi o stanju motora, bosch pumpe, dizni, grijaca i mozda još neceg jer moj pali ko sat a neki ni uz pomoc čoka ne može.

Da, obrtaji su ti niži u startu jer ti grijaci rade do određene tempreature, mislim da do 40 c, a nakon toga se gase i samim time ne vuku vise struju i ne opretecuju motor, i okretaji dođu u željenu poziciju. I da grijaci se pale samo kada je tempreratura vode manja od gore navedene, nebitno jel ljeto i zima jer auto ne prepoznaje godišnja doba :D

Što se tiče remenja ne znam šta bih ti savjetovao, za početak možda dotegnut pa vidit kako ce biti, ali nisu skupi i ja bi ih zamjenio ako mislis vozit taj auto.

;)

Ovo za kisu sta ostanes bez serva, promini remen i nategni ga dobro, ako ti se opet bude to dogadjalo uzmi uži remen 30tak kn ti je...a i imas onu zastitu za motor pa ti kisa ne smoci ni remen nit ista ;)

znaci rucica je pozeljna uvijek,i grijaci se pale uvijek,dobro,to sam htel znati...motor ujutro s grijacima pali u sekundi,bez grijaca vergla 4,5 sekundi...moj i bez coka pali dobro al trebam malo gasa par sekundi da dobije normalne okretaje za ler gas,a s ruckom koja ni netreba do kraja biti poteknuta,do pola recimo,dobro radi odmah kod paljenja ler i sve...

moj nije td nek obicni dizel,jel trosi ulje neznam,tek sam ga kupio i odmah promjenio filter i ulje pa budemo vidli..

volan se vrti lagano al onak na preskokce,ko da zapinje ,znaci kak remen zacvili tak na sekundu postane tvrdo,nezz kak da bolje objasnim

remenje to mislim tak i tak promjenit pa budemo onda odmah to sve vidjeli i odmah cu nabaviti tu plastiku zastitnu il smisliti neku za prvu silu

Je to ti remen priskace..za koji tjedan ce ti ga dobro pokidat..ova zastitna plastika ti pokriva cili donji dio motora i servo pumpu.

To cu rijesiti cim prije sad...

I jos jedan problem me muci, na brzini od 50 do 60 auto pocukava na dodavanje gasa... Onak trese malo, kaj bi to moglo biti?

Slicno je i meni auto cukao na toj brzini, motor je 1.9 diesel, samo kaj je model Polo. Promijenio sam filtar goriva i stvar se rijesila. Doduse, ako nisi siguran kako je prijasnji vlasnik vozio auto, mozda ga je malo (pre)vise stedio pa je motor lagano zagusen. Ako izmjena filtera goriva ne pomogne, probaj lagano podizati tempo voznje (citaj rpm) i trebalo bi biti sve uredu. Puno sretnih kilometara

Ovo je jako korisna tema, i sam sam nedavno kupio prvog dizla poslije 20g voznje benzinaca i imao slicne probleme i upite ali sam to rjesavao lokalno. Ipak dobro dodje jos poneki savjet i misljenje. I kad smo vec tu i mene zanima o o sa padanjem obrtaja kad se prodje kroz lokvu vode, mada su kod mene remeni gotovo novi i pristojno dotegnuti. Znaci padnu skroz obrtaji na par sekundi ali ne pali sw lampica akumulatora??? Unaprijed hvala svima.

A jeli ti to radi i u leru? Da odjedanput padnu okretaji..jer ako se nepale lampice znaci da auto normalno radi tj da je onda do struje.

Ne u leru nego u voznji kad prodjem kroz lokvu vode, nocu se osjeti na rasvjeti u tahu da malo kao padne struja ali vrlo malo.

Cekaj..jeli tebi auto onda uspori tj ko da ce se ugasit ili ti samo padne kazaljka na djirometru? Jer dizel nije ko benzinac da ce ako se smoce losi kablovi stat.

Ne u leru nego u voznji kad prodjem kroz lokvu vode, nocu se osjeti na rasvjeti u tahu da malo kao padne struja ali vrlo malo.

namoči ti se alternator. nabavi zaštitu motora od ispod

Da li postoji ta plastika u originalu za pasata 92.g ili moram kemijat od neceg drugog?

imal sam tog TD-a, on je bolestan na struju. al kad se sve posloži dobar auto.

To padanje okretaja, pogotovo dok je hladan,

grijači vuku struju više nego alternator puni, ja sam stavil 110amera akumulator i popravilo se,

sad vjerujem da igra tu i u kakvom je stanju motor(kompresija) dizne, bosch pumpa,

kod mene bila generalka pa je zahtjevalo samo dotjerivanje.

ti veliš da dimi sad do nečeg od ovog je, meni nije dimil ni trošil ulje, ustvari dimil je gad sam ga nagazil ali crno.

preskakanje volana, da nema zraka u sistemu serva?

Pad napona je normalan ako nemaš zaštite. naravno provjeri sve spojeve kablova, jbg star auto.

Ako promjenis sve remenje i spanere sumnjam da ce ti se desavat proklizivanje remena i stekanje servo pumpe, a time i popracen skripanjem remena u veselom ritmu (prije se skripanje rijesavalo mazanjem remena sapunom).. Samo cviljenje ces dobit ako full namotas volan i kreces se sa autom, ako se tad javlaju greske znas da moras mjenjat spanere i remenje.

Onda kad se smoce nece tako reagirat, plastika onda nije nuzno potrebna, bolje ulozit te pare u izmjenu, moj savijet.

Struja ista stvar, provjeri spoj zica na alternatoru, probaj poslozit, izolirat spojeve, djek isto provjeri, pa mozda bude pomaka a uspot si zastitio od kontakta s vodom..

Treba se igrat malo oko tog auta al mene iskreno muci plavkast dim, nisam neki meh, al misli da je to vec smjesa pomjesana sa uljem, nek me iskusniji isprave, neznam koliko jos taj motor ima zivota..

Bijel dim bi bio pojacana smjesa sa kolicinom zraka, tipa rokne turbina i bijeli se iza tebe ko parna lokomotiva. A plavkasta bi po meni bilo to sa uljem..

Sve u svemu zelim ti srecu :)

remenje i to se svakako mijenjam,a sad budemo vidli kolko ulja trosi,jer auto ide super i pali poprilicno dobro... a sad da i stane motor,nije preskupa insvesticija kupit drugog i sibnut unutra,onda bi stavio TD ili TDi umjesto obicnog dizla,dobio sam auto jako jeftino i regan je nanovo prije ni mjesec dana,pod i to je nevjerojatan za trojku,nigdje trul ni nista,tak da mislim da cu ulozit malo u taj auto jer ga mislim malo vozit koju godinu dvije

u vezi cukanja ako je noviji motor 95-97 ima neku diznu/senzor koji vrag na bosch pumpi, i bas se osjeti cukanje na oko 50tak kmh, samo sto je taj novi dio dosta skup, probaj s filterom pa kako ce ici

Ma samo lagano ;)
Kontroliraj razinu ulja za koju tisuću budeš već vidjeo u kakvom je stanju motor. Ako cuga ulje, jeftinija je investicija nabaviti nekakav TDI i ubaciti nego raditi tko zna koju generalku na 1.9D

Što se tiče čoka, imao sam 4x 1.6TD, recimo dosta sličan motor i večinom ga nisam koristio osim kada je stvarno hladno tak da mi ne odpadne instrument tabla kad ga upalim.

Koristio sam ulje 10/40 sintetika ili polusintetika kako kad i to ne neka skupa ulja što mi se čak pokazalo dosta dobro, prvi put natočim castrol i nakon 1000km mi ulje padne na minimum, onda sam se već htjeo propucat jer sam mislio da sam kramp kupio. Kasnije točio Divinol za nekih 160kn 5l i na izmjeni od 8000km sam u prosjeku dotočio 0.5-1l ovisno o vožnji.

Sto se tice serva isti problem sam imao na trojci ali sa gotovo novim remenom, nakon 3-4mj po kiši je počeo servo štekati i cviliti, zamjenio ponovo sa Dayco (nisam 100% siguran, al mislim da je) i riješeno!

A kad bi ubacivao TD, jel treba instalacije i sve ili samo motor? Pije dosta ulja...

hvala decki na informacijama,pomogli ste dosta,na kraju ipak uletio neki TDi u zamjenu ,uskoro predstavim auto tu na forumu :slika

Edited by neven92

1 1