5 5
fakefucker

Restauracija felgi

Recommended Posts

Evo, zvao sam lika u trgovini i stize mu roba iduci tjedan a za cijenu mi je otprilike rekao da je ovaj od 750g cca. (60 kn) a ovaj od 1.8kg (112 kn). Milsim da je cijena vise nego povoljna, pogotovo kad si rekao da si alu kit platio platio 250 kn u Koprivnici.

Sad čak razmišljam da uzmem ovaj od 1.8 kg i prebacim u manju posudu pa da imam, tko će ga kasnije naći kada ti zatreba a koliko vidim nije lako dobavljiv, pogotovo za tu cijenu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo, zvao sam lika u trgovini i stize mu roba iduci tjedan a za cijenu mi je otprilike rekao da je ovaj od 750g cca. (60 kn) a ovaj od 1.8kg (112 kn). Milsim da je cijena vise nego povoljna, pogotovo kad si rekao da si alu kit platio platio 250 kn u Koprivnici.

 

Sad čak razmišljam da uzmem ovaj od 1.8 kg i prebacim u manju posudu pa da imam, tko će ga kasnije naći kada ti zatreba a koliko vidim nije lako dobavljiv, pogotovo za tu cijenu.

Uuu to je super cijena onda, izgleda da je pojeftinil...

Ako ti bude samo za felge služil onda ti je uvrh glave ovaj od750g, jer ga jako malo trošiš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma super ispalo, još prije tri godine tražio sam kod njih isto alu kit pa mi je lik rekao da imaju samo u pakiranju od 5 kg pa ne znam od kuda je to izvukao a za cijenu ne pitaj i tako odustao a i tada su držali Novol program pa mi nije jasno.

Vidjet ću, ovaj od 750g što kažeš bi trebao biti i više nego dovoljan za felge kad vidim koliko sam ovog običnog kita potrošio od 500g pa mi se većina stvrdnula ili su stari po nekoliko godina. No kopka me što se može i za druge stvari upotrijebit pa bih zato uzeo ovaj od 1.8kg i tvojom metodom podijelio u jednu ili dvije posude pa neka ga.

Tko zna, za koju godinu nema više Novola a ni kita a ovaj od 1.8kg će mi trajat onda dosta dugo pa se zato nećkam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma biti će ga koliko god hoćeš postoji već godinama

davno sam počeo raditi sa njim

malo ga se troši pa ga ne naručuju toliko

ali nije problem da dođe iz Austrije ili Njemačke

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam, samo što sam tražeći potrošio hrpu vremena i nikako da nađem Novol jer sam njega htio pošto ga Danijel koristi i kaže da je OK pa da ne uzimam nešto drugo. Moje iskustvo sa internet kupovinom je takvo da dostava kod nekih kupovina više košta nego sam materijal i to mi se pokazalo nebrojeno puta a morao sam uzet jer nisam imao izbora pa je takva kupovina neisplativa i uzimam samo kad moram.

Kod nas sam od alu kiteva naišao na ove...
- Alu-metal-kit "Presto"_(http://lea-trgovina.hr/Alu-metal-kit)
- Presto alu-metal kit 1000 g._(https://www.molydon.hr/presto-alu-metal-kit-1000-g-600375)
- Aluminijski kit L275 FÖRCH 250g_(https://www.foerch.hr/radionicka-kemija/mase-za-ispunu/kitovi/aluminijski-kit-l275)
- BODY ALU 2K POLIESTERSKI FILER (KIT) SA ALUMINIJEM 255_(http://centar-auto-lakova.com/kitovi.html)
- ALU kit-Chameleon 504, 1 kg_(http://www.telack.com/shop/index.php?route=product/product&path=66_69&product_id=398)

i to je sve a Novola nigdje osim na ebay.de gdje 1.8kg sa dostavom košta 272 kn, pa je ovo na što sam kod nas naišao onda isplativo za uzet. :)
- NOVOL ALU PUTTY WITH ALUMINIUM POWDER FILLER & HARDENER 1.8 kg_(https://www.ebay.de/itm/222950360651?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&fromMakeTrack=true)

Edited by <TDI>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da malo obnovim spiku o kompresorima :)

 

Da li je netko čuo, ima znanja informacije ili koristi tehnologiju vijčani kompresor?

da je skroz bešuman, i da je vijčanom kompresoru potrebna puno manja snaga za isti efekt.

Vrhunskih karakteristika, pokreču ga dva skroz bešumna motora za potpuno tihi rad potpuno bez buke.

Bez ulja i održavanja, neka nova tehnologija...

 

G184TkK.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čuo jesam, prelistao sve i svašta o kompresorima pa vidio i one dentalne bezuljne i te vijčane samo sve je to skuplje od uljnih koje većina lakirera koristi, Pitanje je isplativosti ulaganja a to a meni kao hobistu nije, sve drugo je ZF i ne mogu vratiti ulog, upitno i za ovog kojeg sam sada uzeo.

 

Kod tebe je druga situacija ali zar nisi rekao da alat nije bitan, nego majstor. :)


Ovaj sa slike je neki mini vijčani, nisam takvog do sada vidio, uglavnom su svi neki kao ormari veliki ali našao i ove a od njih sam uzimao crijeva i neke spojeve. Serija PHV 2.2 - 7.5 kW_(http://www.presing-doo.hr/list/906/vijcani-kompresori-serija-phv-2-2-7-5-kw)

Imaš nešto u planu uzet ili se više informativno raspituješ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čuo jesam, prelistao sve i svašta o kompresorima pa vidio i one dentalne bezuljne i te vijčane samo sve je to skuplje od uljnih koje većina lakirera koristi, Pitanje je isplativosti ulaganja a to a meni kao hobistu nije, sve drugo je ZF i ne mogu vratiti ulog, upitno i za ovog kojeg sam sada uzeo.

 

Kod tebe je druga situacija ali zar nisi rekao da alat nije bitan, nego majstor. :) Ovaj sa slike je neki mini vijčani, nisam takvog do sada vidio, uglavnom su svi neki kao ormari veliki ali našao i ove a od njih sam uzimao crijeva i neke spojeve. Serija PHV 2.2 - 7.5 kW_(http://www.presing-doo.hr/list/906/vijcani-kompresori-serija-phv-2-2-7-5-kw)

 

Imaš nešto u planu uzet ili se više informativno raspituješ?

:) :)

Navodno da nisu skuplji od običnih kompresora...

Štos i je u tome da te dvije glave, svaka sa svojim motorom bešumno tjeraju 100l bačvu i nude protok od 500l, a izlaz 300l-350l.

Kompresor mi je pri kraju pa planiram nekaj upiknut :)

A ova tehnologija mi jako odgovara jer bešumno radi, svima nam je poznato da bolji kompresor probudi cijeli komšiluk :)

A količinu zraka se može dodatno stvoriti, ako je potrebna, spajanjem na tu 100l bačvu još 50l-80l neku od starog neispravnog kompresora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imaš karakteristike od ovog na slici ili je to samo kao primjer naveden?
Ma sve jasno što se buke ti će a kod tebe je to stvarno problem, kod mene dobro dođe da malo probudim nedjeljom susjede. :)

Meni recimo konkretno treba monofazni motor jer nemam trofaznu struju i samim tim sam već u početku bio na mukama što odabrat a trebao mi je najjači koji postoji a ovaj kojeg sam uzeo mi je po svemu odgovarao a po cijeni pogotovo. Drugi problem mi je bila SATA sa svojih 295 L/min, ovdje mislim na izlaz i on nam je najbitniji koliko dobijem volumena na šprici ali to sam kompenzirao sa crijevom, odlična kombinacija ako ti nije poznata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imaš karakteristike od ovog na slici ili je to samo kao primjer naveden?

Ma sve jasno što se buke ti će a kod tebe je to stvarno problem, kod mene dobro dođe da malo probudim nedjeljom susjede. :)

 

Meni recimo konkretno treba monofazni motor jer nemam trofaznu struju i samim tim sam već u početku bio na mukama što odabrat a trebao mi je najjači koji postoji a ovaj kojeg sam uzeo mi je po svemu odgovarao a po cijeni pogotovo. Drugi problem mi je bila SATA sa svojih 295 L/min, ovdje mislim na izlaz i on nam je najbitniji koliko dobijem volumena na šprici ali to sam kompenzirao sa crijevom, odlična kombinacija ako ti nije poznata.

Ma tu izlaznu snagu ti nebudeš koristio, kak kaže Dalibor, kad budeš ti Satu držao kod lakiranja 1min stalno pritisnutu da iz nje ide boja i toliko navedenog zraka? uvjereno nikad, trebao bu vagon lakirat da bi 1min bez prestanka šprica bila otvorena, u prosjeku to nebude duže od 4-8 sekundi kod lakiranja recimo branika ili haube...

Tak da je za tu namjenu čist ok 200l do 300lmax izlaza, da ti ostane duplo zalihe.

Di si nabavio Satu i za koliko para?

To si polovnu nabavio?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ali zaboravio si na oscilacije volumena, nije isto kada odmah na šprici imaš zadani volumen koji ti treba jer tako se materijal nanosi po "Datenblatt" ili ti dođe 8,7,6,5 bara pa onda pada na namješteno a to ti je simptom kod ovih kompresora sa malim volumenom, a imaju ih i ovi od 200L sa slabim motorom, tako da nije sve baš tako jednostavno, ujedno kompresor mora to sve kompenzirati a ako je slab ne može. I sam znaš da nije isto materijal nanositi sa 5-4 bara a zadani volumen je 2-2.5 bara, tu sam imao problem kojeg sam riješio na jedan drugi način, iako ovaj novi kompresor je neusporediv naspram onog od 50L.

Izlaz od 300 L/min je jako dobar volumen, volio bih da prelistaš i da pogledaš koliko kompresora sa monofaznim motorom imaju tu karakteristiku pa ćeš vidjet kako je jako teško naći a da nije pretjerano skup. Da imam trofaznu riješio bih to puno jednostavnije ali ovo mi je baš bio problem jer sam bio ograničen izborom, no kako god potrudio sam se koliko sam mogao da kompresor i špricu uskladim i to sam uspio.

SATA je pala preko ebay.de, korištena je za maturalne radnje kod lakirera tako da nije izrabljena, jako dobar ulov a nagledao sam ih se jako puno. :) K tome novi model sa oznakom "B RP Digital" i datum proizvodnje 09/14. Koliko pratim ponovno RP dolaze kao dobra opcija naspram HVLP a meni ova druga nikako ne bi odgovarala jer ta još više treba volumena a za felge nije potrebno i za poneki dio prelakirati. Cijena je bila 180 eura plus posuda pa nove brtve, filter hmm popelo se to i do cca. 240 eura ali ipak sam bolje prošao nego novo jer je baš skupa ili neku polovnjaču sa izrabljenom diznom kojih dosta kolaju a SATA jet 3000 B RP Digital su baš tražene jer nekako i po cijeni i po kvaliteti su prihvatljive svima.

Što je i tebi je SATA zapela za oko. :)
Isprobao sam ju i to sa onim malim kompresorom pa sam bio oduševljen kako lijepo i jednoliko nanosi materijal a tamo je bar oscilirao samo tako, dok sa ovim novim je super za raditi jer sve mogu namjestiti kako treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li si razmisljao o samogradnji sa ovim motorima od hladnjaka? S njima dobijes besumnost da ti susedi ne prigovaraju :) jedino treba vidjet koliko su efikasni sa volumenom ali kad bi na 200L spremnik stavio cetiri motora mislim da bi se dobilo sto tebi treba. Jest da je malo petljanja i treba imat malo znanja ali tebi to ne nedostaje jer i ovaj tvoj je slozen od hidrofora i radio bez problema do sad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da ti od hladnjaka imaju jako mali protok... ja sam kemijao s tim i nista sporo jako....

 

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledao sam na YT neke radove i nije mi se cinilo lose kako puni i to samo s jednim motorom pa sam racunao ako se cetiri stave u seriju da bi to bilo sasvim OK, no nisam isao dalje jer me nije zanimala samogradnja pa ne mogu tvrditi jel valja il ne.

 

Mozda ne puni brzo al je necujan haha.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzeo danas alu kit od 750g, pa neka ga, za mene dost da ne pretjerujem što ponekad znam. :)

 

Usput pogledao neke gume kod vulkića pa vidio nekoliko primjeraka alu felgi, kad ono kod ventila neko smeće prelakirano dužine 1cm i ponegdje mjehurići, znači neke čestice se uhvatile po površini. Ne kužim kao im se to moglo dogoditi, čovjek bi pomislio da se nove felge lakiraju u donekle sterilnim uvjetima a ono više smeća se uhvatilo po površini nego ja koji na otvorenom radim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzeo danas alu kit od 750g, pa neka ga, za mene dost da ne pretjerujem što ponekad znam. :)Usput pogledao neke gume kod vulkića pa vidio nekoliko primjeraka alu felgi, kad ono kod ventila neko smeće prelakirano dužine 1cm i ponegdje mjehurići, znači neke čestice se uhvatile po površini. Ne kužim kao im se to moglo dogoditi, čovjek bi pomislio da se nove felge lakiraju u donekle sterilnim uvjetima a ono više smeća se uhvatilo po površini nego ja koji na otvorenom radim.

Možda je ta jedna dodatno lakirana jer se oštetila prilikom nekih okolnosti, pa je zamaskirana negdje na livadi :) samo da se proda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemam pojma Danijele ali odmah se sjetim one tvoje anegdote gdje lik felge koje si lakirao sa bijelim rukavicama i sa povecalom gleda jel se kojim slucajom neki mikron prasine zalijepio ili si ga unio preko kompresora, :) a ovdje iz tvornice gresaka ko u prici.

 

Gledao ostale i tu sam vidio malo ali ne ovako pa sad sto rec. Mene je zanimao polirani krak na felgi koji je lakiran a ostatak u crno, eto malo me zanimaju te kombinacije a vidio sam da si i takve radio a uzivo vidim detalje koje iz kataloga kojeg imam ne mogu vidjet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzeo od Hempela 2k epoksi kit pa me baš zanima kako će se pokazati. Sviđa mi se što se zamiješan može koristiti i do 1h pa se ne moram žuriti kao kod ovih i na kraju sve bacim pa što mi vrijedi onda količina od 500g.

 

dsc_0083_3xycaa.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene je zanimao polirani krak na felgi koji je lakiran a ostatak u crno, eto malo me zanimaju te kombinacije a vidio sam da si i takve radio a uzivo vidim detalje koje iz kataloga kojeg imam ne mogu vidjet.

To ti nije polirano nego je to takva kao krom, dijamant, boja i gore bezbojni lak...

Nemogu nigdje točno takvu bazu nabavit, da ima takav svijetli efekt... :(

Pa imam par varijanti kako te modele restaurirati a da ostanu što bliže orginalu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da ove koje sam gledao su Brock felge i ako me sjećanje dobro služi vidio sam da je površina kraka tokarena, znači čisti aluminij, vidio se još trag tokarenja, dok su krakovi sa strane bili crni ili antracit, ovisno o felgi i sve na kraju prelakirano, e to me malo zanimalo pa sam bacio pogled a onda uočio lakiranje na livadi. :)

 

Da te pitam, koju krep traku koristiš za recimo pokrivanje kada radiš takve felge i imaš li problem sa ravninom ruba kada ju skidaš?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da ove koje sam gledao su Brock felge i ako me sjećanje dobro služi vidio sam da je površina kraka tokarena, znači čisti aluminij, vidio se još trag tokarenja, dok su krakovi sa strane bili crni ili antracit, ovisno o felgi i sve na kraju prelakirano, e to me malo zanimalo pa sam bacio pogled a onda uočio lakiranje na livadi. :)Da te pitam, koju krep traku koristiš za recimo pokrivanje kada radiš takve felge i imaš li problem sa ravninom ruba kada ju skidaš?

Sve su ti te felge lakirane, ti bijamant krom dijelovi, strojno su obrađene i stavljen prajmer i ta dijamant krom boja vjeruj mi, prebrusio sam ih mnogo garnitura, kad budeš koje imao priliku raditi ili budeš u doticaju sa kojim skršenima, uzmi šmirgl i zabrusi na jednom mjestu pa budeš vidio kako sloj po sloj brusiš, prvo bezbojni lak pa tu dijamant krom boju i onda tek dođeš do aluminija...

Najobičniju traku koristim samo odmah nakon lakiranja ju skinem pa sa vlažnom od razređivača krpicom saniram di kaj treba, u večini slučaja ni ne obljepljivam već sve polakiram bazom pa te dijelove brusim mašinom pa taj spoj između baze i sijajnog ostane savršen...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recimo ove od našeg kolege :)

Išle su na kraju sa mat bezbojnim lakom.

 

gO8XNyR.jpg

 

o2JDSqL.jpg

 

7ftWHbV.jpg

 

pymMGAs.jpg

 

GyRiNDH.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, nisam znao a ovak na prvu mi se baš činilo kao da je direkt na aluminij lakirano. Znači, ta dijamant ili ti krom baza je zanimljiva samo bi trebalo naći tko bi mogao smiješati točnu nijansu. E da, baš se sjetih tih felgi koje si radio. Fala na odgovoru i pojašnjenju. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da malo obnovim spiku o kompresorima :)

 

Da li je netko čuo, ima znanja informacije ili koristi tehnologiju vijčani kompresor?

da je skroz bešuman, i da je vijčanom kompresoru potrebna puno manja snaga za isti efekt.

Vrhunskih karakteristika, pokreču ga dva skroz bešumna motora za potpuno tihi rad potpuno bez buke.

Bez ulja i održavanja, neka nova tehnologija...

 

G184TkK.jpg

Ništa tu nije novo to je stara tehnologija

da je bešuman i nije baš čuju se elektromotori

sa vremenom se počnu čuti ležajevi ali ako je negdje dalje nećeš ga čuti

:) :)

Navodno da nisu skuplji od običnih kompresora...

Štos i je u tome da te dvije glave, svaka sa svojim motorom bešumno tjeraju 100l bačvu i nude protok od 500l, a izlaz 300l-350l.

Kompresor mi je pri kraju pa planiram nekaj upiknut :)

A ova tehnologija mi jako odgovara jer bešumno radi, svima nam je poznato da bolji kompresor probudi cijeli komšiluk :)

A količinu zraka se može dodatno stvoriti, ako je potrebna, spajanjem na tu 100l bačvu još 50l-80l neku od starog neispravnog kompresora.

jedino ako se nešto promjenilo obično

su bili skoro duplo skuplji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam pročitao klasični klipni uljni zadovoljavaju i dugotrajni su jedino možda poraditi na buci a postoji način i koliko vidim lakireri koriste bokseve sa spužvom za utišavanje buke. Izrada uz malo truda kutija se da napraviti i kada bi ga se stavilo u neki kut buka bi se smanjila i svi zadovoljni. Postoji i trik sa filterom i tu se može nešto dobiti ali najviše se dobije sa kutijom zatvorenom ili samo napraviti onako odvojeno uz kut gdje nije pokriven ali obložen okolo sa izolacijom.

 

Air compressor : REALLY effective sound reduction modification.

 

Compressor Silencer Box.wmv

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 5