1 1
brada

Golf 4 ugradnja novog radia

Recommended Posts

Pozz svima, skoro sam kupio neki jeftini auto radio i zelio bih da ga ugradim umjesto originalnog VW kasetofona (beta). Dakle radi se o vozilu iz 2002 god (vjerovatno nema nikakve razlike na malo starije/novije), vozilo posjeduje climatronic na dnu, beta kasetofon iznad njega dok je gornji slot prazan (nema cd playera). Također, auto nema nikakvih pojačala i sve na njemu je originalno, dakle standardno ozvucenje.

Ono sto me zanima jeste kako da spojim novi radio sa konektorima iz vozila.

 

Uz radio sam dobio i neki euro konektor (http://i.imgur.com/FDVDAn3.jpg) gdje se donji kraj ušteka u radio a gornji je ostavljen za te konektore (http://i.imgur.com/GlqZ0hx.jpg)... Na ovom gornjem dijelu se nalaze samo 4 pina a ostali su izvadjeni (valjda su to za napajanje?) a evo kako izgleda dijagram (http://i.imgur.com/tEOr3K1.jpg)...

 

Ono sto me zanima jeste koje konektore iz auta tj. sa originalnog radia bi ja trebao ubaciti na ovaj euro konektor, a konektori su na ovoj slici (http://i.imgur.com/97R3iIp.jpg) - slika je sa youtube ali pretpostavljam da su isti konektori jer je isti radio.

Ono sto me zbunjuje jesu 3 konektora sa prethodnog radia a na ovom euro konektoru ima mjesta samo za 2 (barem kako ja vidim), dakle koje bi trebao da ubacim?

Unaprijed hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne razumijem tvoj odgovor druze, koji konektor od vw-a ima ih vise (barem na gornjoj slici je tako prikazano)

Edited by brada

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisam slikao vlastite konektore vec sam sliku nasao na yt (http://i.imgur.com/97R3iIp.jpg). Na videu su prikazani konektori beta kasetofona a to je isti onaj koji je u mom autu, pretpostavljam da su isti konektori u pitanju?

 

btw. da li postoji jednostavan nacin za vadjenje beta kasetofona, nemam originalne kljuceve za radio i pokusao sam nesto ovako (https://www.youtube.com/watch?v=XqNvhGTyT4c) medjutim nisam uspio, postoji li jednostavnije rjesenje za to?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tebi bi trebao ISO adapter, OEM ili kupljen preko ebaya, da preko njega izbaciš pinove koje ti ne trebaju a posebno pin 3. koji bi ti mogao potrošiti akumulator ili napraviti smetnje jer je taj pin za dijagnozu. Znači, od 7 pinova koji su na OEM konektoru, sa adapterom dobiješ 5. pinova, i njega spojiš na aftermarket radio. Smeđi OEM ISO konektor od zvučnika ostaje i njega samo spojiš u radio a crni OEM je od napajanja. C1, C2 i C3 konektore ako imaš, možeš ih slobodno izolirati jer njih više nećeš trebati.

ISO adapter
autokfzradioeinbauisoyslri.jpg
OEM ISO konektori od Alpha radija
dsc_00519pucn.jpg
Diagram
radioanbau_page_372uaj.jpg

Sa izradom ključeva za vađenje se nisam htio zezati, nego sam ih kupio preko ebaya jer ne koštaju pretjerano. Evo ti link pa odluči. AUTORADIO ENTRIEGELUNGSBUEGEL VW AUDI ALPHA BETTA GAMMA....http://www.ebay.de/itm/170607398722

Nedavno sam ugrađivao radio u Golf 4, pa ako te zanima pogledaj si, možda ti pomogne.
04_VW GOLF IV 1.9 TDI (130 PS)....http://www.vwclubcroatia.com/forum/index.php?/topic/81663-vw-golf-iv-19-tdi-130-ps/page-4

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala druze, uspio sam izvaditi radio i ubaciti novi, a sto se tice tog pina 3 na mom konektoru za napajanje su vec izbaceni neki pinovi tako da su ostali samo pinovi 4,6,7,8 cini mi se, imam jos par pitanja

 

radio ima tipku za paljenje/gasenje, ali kada ugasim auto i izvadim kljuc radio nece da se ugasi, tacnije prestaje da pjeva ali i dalje ostaje upaljen, kako to mogu podesiti?

nakon gasenja radia na displeju se prikazuje vrijeme (sat), displej je ugasen ali u pozadini ostaju brojevi, da li to mozda dodatno trosi akumulator?

Share this post


Link to post
Share on other sites

+ zaboravio sam napisati, i ovaj novi radio ali i originalni kasetofon je moguće upaliti kada je auto ugašeno (bez kljuca i bez kontakta), zar ne bi trebalo da radio uopste nema struje kada je auto ugasen?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamjeniti pozicije crvene i žute na iso a konektoru. Jedna je stalni napon, druga je napon preko ključa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pokušaj tako kako je Pero napisao.
Kolega bruiser je imao isti problem sa Pioneerom i riješio ga je tako što je zamijenio kablove (žuti kabel, stalni napon ↔ crveni kabel, preko ključa) i bilo je sve u redu. Pinove možeš izvaditi iz ISO konektora sa komadom savijene žice, imaš u temi na gornjem linku koji sam stavio, pa pogledaj kako sam ih izvadio iz ISO kučišta. Javi kako je prošlo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da li mogu zamijeniti te zice na mom ISO adapteru ili ih bas moram mijenjati na konektoru iz auta, mislim da ce efekat biti isti valjda? koja opcija je laksa?

Edited by brada

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je dovoljno samo zamijeniti pinove na muškom ISO adapteru, odnosno onaj koji ulazi u radio. Znači, zamijeniš pin 4 (žuta) sa pinom 7 (crvena, vjerojatno su tako složeni pinovi od radija a to možeš provjeriti u uputama od uređaja gdje je shema od pinova. Obje žice su od napona, samo što je pin 4 stalni napon a pin 7 napon preko ključa, što znači da napon ide prema uređaju samo kada je dat kontakt ili kada je auto upaljen. Kolega bruiser je imao sličan problem na svom Pioneeru, pa je zamijenio žice i javio da je sve u redu.

Prije nego bilo što uradiš, dobro provjeri sve pinove od adaptera i od uređaja. Ako nisi siguran prepusti to nekome tko se razumije ili neka ti netko na licu mjesta provjeri sve spojeve. Zamjenom pinova ne bi trebalo biti ništa jer obje žice daju napon ali ako nisi siguran možeš napraviti više štete nego koristi. Ja sam sve spojeve tri puta provjeravao i dodatno se konzultirao sa kolegom koji mi je potvrdio da su svi spojevi OK i tek onda na vlastitu odgovornost isprobao multimediju. Znači, gledaj dijagram, provjeri OEM ISO konektor, ISO adapter i sve pinove koji vode do radija. Napravi si i shemu žica ako treba radi neke sigurnosti i svi pinovi moraju se slagati sa pinovima od uređaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav, da ne otvaram novu temu...

 

Izvadio sam gammu i probao spojiti aftermarket radio kojeg uopce ne pali. Nakon toga sam vratio gammu i sve je radilo ok, upisao sam kod i super.

 

Nesto mi nije dalo mira i opet ga izvadim da probam drugi radio spojiti. Nisam uspio, ali sad kad sam vratio gammu ne reagira na kljuc. Niti se ne upali ni ne ugasi kad se kljuc izvadi.

 

Dakle, zasto ne priznaje drugi radio i sto bi moglo biti kvar za paljenje/gasenje gamme preko kljuca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Okej je to spajanje, rekli bi normalno. Al spojim ja isto tak radio i nita, ni Pioneer ni kineski 2din

 

Prizna samo svoju Gammu

Edited by markecc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spajaš aftermarket radio u G4 bez adaptera u ili što?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adapter U?

 

Ištekao sam originalni koji ima iso konektore i uštekao u aftermarket očekujući da će raditi normalno kao od lika u videu dva posta prije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pročitaj si gornje prijašnje postove u kojima ti je sve objašnjeno oko adaptera, čak imaš i shemu pinova stavljenu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po preporuci trgovca gdje sam uzimao 2DIN multimediju uzeo sam i ovo:
-2DIN KAVEZ CT23UNO2 110mm
-PVC okvir za 2DIN kavez CT24UV24 Universal Double DIN Trim 113mm


Ovo što si stavio je 2 u 1, imaš masku i kavez zajedno ali ne znam kako sjeda jer po donjoj slici koju sam stavio 2DIN je u kavezu a ovi limići sa strane su ti graničnici kojima podešavaš koliko ti ide unutra u konzolu i njega sa ključevima vadiš po potrebi, fiksno 100% i nema slobodnog hoda, tako da za ovaj ne mogu reći kako će ti sjest.

112426_56305_1ttulb.jpg

dsc_0002c4pj2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je kao neki univerzalni okvir. Za kineski 2din je trebalo turbijati da se zgura unutra i sve to skupa nije plug&play.

 

Zafrkancija od sat vremena, ne znam kakva bi bila situacija s radijem normalnog proizvođača

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bilo je i kod mene skidanja ruba rame jer univerzalni okvir dolazi sa 8mm pa sam ga morao stanjiti na 4mm da dobijem ali ništa neobično jer to rade i oni koji bi ugrađivali takav radio i još platio a ovo si sve sam napravio.

Kako je sjeo, ima li slobodnog hoda, stavi sliku da vidim kako izgleda u konačnici i jednu sa strane da se vidi dubina?

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 1