4 4
bozic.hrvoje

G13 antifriz

Recommended Posts

G11 je crveni, G12 je rozi kad vec samo o bojama pricamo. Ako pise da je G12 a u auto ide G12 a ne recimo G12++ onda nemamo o cem raspravljati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I najpovoljni antifriz zadovoljava tvornicke spec i nema potrebe glavu razbijati

 

evo ovaj npr

http://www.pena.hr/hr/2/proizvodi/2/antifriz/3/antifriz-al-extra/

 

evo sta kazu za mjesanje boja antifriza, ali uvijek sam za to kavog imas takvog stavi opet i gotovo.

 

 

Smiju li se miješati antifrizi različite boje?

Uglavnom da. Boju antifriza određuje sam proizvođač, budući je bazna sirovina monoetilenglikol, sam po sebi bezbojna tekućina. Gotovo sva antifriz sredstva za automobile su na bazi monoetilenglikola.
Iznimka je antifriz novije generacije (na bazi organskih inhibitora korozije, OAT tehnologija), najčešće s oznakom G12, G12+, G30 i najčešće crvene boje. To je antifriz s intervalom izmjene minimalno 5 godina.

Miješanjem takvog antifriza sa standardnim antifrizom (žute, zelene boje), poništavaju se karakteristike kvalitetnijeg (crvenog) antifriza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao i g12 g12+ il g12++ No zbog raznih kvaliteta (kvantiteta) vode proizvodjac navodi da se koristi deminarilizirana dest.voda (daju cak i normu za tu vodu) Tak da taj mix bude iste kvalitete mjesao ga u oslu kambođi il kubi (karikiram)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se ne otvara nova tema...

U planu mi je zamijeniti antifriz.

E sad zanima me kako isprati sistem, tj. odraditi flush cijelog sistema.
Postoji li neko sredstvo ili nešto slično?


I koju marku antifriza uzeti? Febi, Meyle, Ravenol, itd.
G12+ ili G13?

U pitanju je Golf 4 TDI PD 115ks.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

imaš od vw-a sredstvo za ispiranje rashladnog sistema,služi sa ispiranje sistema od naslaga ulja (ako puke hladnjak ulja itd.)

g 052 188 a3 oko 400-500 kuna,ne sićam se više, kanta od 5 litara

mada dok sam radija u vw slabo se koristilo, majstori preferirali dimer ??

mada ako se nije dessilo ništa od navedenog nema potrebe za ispiranjem

ma svejedno, samo da je crveni/rozi ?

 ionako je vw sav na g13, 12 nema više kupiti originali svi koji su bili G12 sad za njih daje G13

ja kod sebe prije 3-4 stavija g13 (po etki, golf 3 tdi) iako triba 12, mislim da je 1.5 litra oko 100-120 kuna u ovlaštenom

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo je preskupo to

Najvjerovatnije ću i ja uzeti OEM antifriz, nije loša cijena u odnosu na neki Febi koji košta 7-8€ po litri.

Pa smijem li dimerom oprati?
Vidio sam da ima i neki Mannol aditiv

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isperi s vodom destiliranom i gotovo. Imaa onaj njemački antifriz g13 za kupit po pristupacnijoj cijeni u intercarsu i gotovo. To nije nauka nikakva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ovako sam ja to odradio:

 

U postojeći antifriz star 2 godine sam sipao Wynns Extreme Coolant Degreaser:

25541.png

Iako je pisalo da auto radi 20min u mjestu, ja sam ga provozao nekih 15ak km uz grijanje uključeno na najtoplije.

 

Došao, ispustio na hladnjak i evo rezultata:

S lijeva na desno prvi-treći put.

33f8c50e6240e3c8b39e4be7a6c260fa.jpg

 

Poslije prvog puta sam sipao u bocu običnu vodu i auto grijao do radne temp sa upaljenim grijanjem.

 

Treći put je već išlo sa skinutim termostatom, bez njega mnogo bolji protok.

 

Četvrti i peti put je bilo ovako:

e504d6c6ccb38410d295c93824a47a2c.jpg

 

Uvijek grijanje na najtoplije, podrazumijeva se

Naravno svaki put sam vadio vodu i iz hladnjaka ulja, izađe solidno.

 

Na kraju sam nalio destilovanu vodu i neka ga za sad tako. Možda uspem još jedan aditiv da ga potvrdim.

 

 

Eto kako u Golfa 1.9 TDI PD staje skoro 6L antifriza. A ne 3L kako mnogi majstori kažu...

 

Vrlo je bitno da se makne termostat i donje crijevo hladnjaka ulja.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

100% G12++ antifriz 3L I 3L destilovane vode

Ja sipao Valvoline antifriz

Edited by GTI-VR6-R32

Share this post


Link to post
Share on other sites

mur3633  netreba palit grijanje jer antifriz cirkulira stalno kroz hladnjak... a kad ga upalis i pojacas.. motor se teze zagrije :)   Ako nema taloga u sistemu netreba se uopce zamarat s ispiranjem jer moguce je da ce nesto procuriti od tih cistaca... a dimmer ja nebi savjetovao nikako.

 Inace antifriz vam je pretezno ll sistem dakle nalijes kad i mjenjas vodenu pumpu i gass . Zbog razlicite kvalitete vode s pipe proizvodjac savjetuje da se mjesa sa dest.vodom... 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam to isprao vjerovatno prvi, posle 20 jubilarnih godina.
I glava ide da se sređuje, tako da će biti kao nov.

Destilovana voda svakako, nikako ona sa česme.

Najbolji odnos 50:50 ili da idem recimo 60:40 ili 70:30 u korist antifriza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo malo da osvjezim temu, skoro kada sam radio veliki servis mislio sam usuti G13 antfriz. Medjutim primjetio sam da je kod vecine tih G13 anifriza interval zamjene 3 godine kao i kod G11. Dok je kod G12,+,++ interval zamjene 5 godina i naravno uzeo sam G12 crveni koji je i bio u autu.

Ima li ko da je sipao G13 antifriz i kakva su iskustva? Vrijedi li to uopste sipati u ova malo starija auta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam sipao Febi G13 u Yuga sa novim tipom hlađenja, tj. alu hladnjakom.

 

Primjetio sam da jako dobro pročišćava sistem i da je nakon 500km pokupio dosta korozije.

 

Jedan majstor mi je rekao da je G13 jako agresivan antifriz i da na starija auta može da zezne hladnjake i dihtunge.

 

Ja sam htio u Golfa da sipam G13, ali ne znam, vidio sam da je na nekim Golf sedmicama bilo problema, pa su prešli na noviji G12evo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mur3633

Ne bih ni ja sipao G13 kod sebe jer vidim da oni traju samo 3god. Koji G12 si sipao u Golfa i kako se pokazao? Koji odmjer si uzimao? Vidim kazu da je najbolje kada je odnos 1:1 ili 50%. Ja ako budem odradio coolant flush tek tada cu usuti neki kvalitetniji kao RAVENOL LTC Concentrate Protect C12++

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi premium brendovi uzimaju sa jednog mjesta i sipaju u svoja pakovanja. Ravenol, Swag, Febi, Meyle, itd. Koji god da uzmeš nema greške. Ja uzimam Swag/Febi, jer ga imaju u prodavnici u kojoj stalno kupujem i imam rabat.

Samo izbjegavati one baš najjeftinije.

Uzmi neki G12++ i odlično. Ja ću najvjerovatnije njega.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mur3633

Ma sve ja to znam druze. Svi uzimaju etilen glikol od BASF-a malo ga aditiviraju i oboje i to je to.Ali ipak mora postojati neka razlika :)  Koji odnos si uzimao vode i antifriza?  Kazu da je najbolje kada je pola pola jer tada je najbolji efekat i hladjenja a i zastite motora...

Share this post


Link to post
Share on other sites

50/50 i isključivo sa destilovanom vodom.

 

 U bidonu od 6L napravim miks koji dobro izmućkam i sipam.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/25/2023 at 5:16 PM, VW_GTD23 said:

Evo malo da osvjezim temu, skoro kada sam radio veliki servis mislio sam usuti G13 antfriz. Medjutim primjetio sam da je kod vecine tih G13 anifriza interval zamjene 3 godine kao i kod G11. Dok je kod G12,+,++ interval zamjene 5 godina i naravno uzeo sam G12 crveni koji je i bio u autu.

Ima li ko da je sipao G13 antifriz i kakva su iskustva? Vrijedi li to uopste sipati u ova malo starija auta?

G13 ti je isto što i G12++ samo eco friendly. Interval je isto 5 godina kao za sve g12/13 verzije. Možeš sipat G13 ima nešto veću točku vrelišta i bolju u zaštitu od korozije u odnosnu na G12/g12+. Ispiranje sistema po mojem iskustvu ne preporučujem. Time ništa nećeš dobit ako je antifriz cijelo vrijeme unutra i ako nemaš neki kvari koji prlja rashladni sustav (miješanje ulje i vode, proboj EGR hladnjaka i sl.). Dobit ćeš samo glavobolje jer ti se to pijeni za poludit i jako je teško isprat. 

Ja miješam sa više vode 60/40 do nekih -20/-25 za više nema potrebe, a po meni je bolje imat više vode jer voda bolje prenosi toplinu za razliku od antifriza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebam nešto antifriza G13 zbog zamjene termostata, napravio upit u ovlašteni i on mi nudi G12evo (G12E 050 A2), 1L pitam da li imaju G13 da ne miješam sa ovim pa sada čekam odgovor. Da li ima još G13 u prodaji, on je bio u pakiranju od 1.5L?

image003_antifrizg12emjij7.png

dsc_0047_2_antifrizg1nkdhf.jpg

Kaže savjetnik da nema više G13 i da ga mijenja ovaj G12evo (G12E 050 A2), 1L .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Negdje sam čitao da su navodno imali problema sa kombinacijom Golf 7 i G13 zbog agresivnosti i da je zbog toga napravljen kompromis, tj. G12evo. Pokušaću naći link.

 

Ja lično ne bih miješao ta dva, jer imaju različit sastav.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih ni ja miješao, zato i tražim G13 da samo toliko nadolijem koliko iscuri ali sada ne znam što da radim, ne da mi se cijeli antifriz mijenjati na G12evo zbog termostata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@<TDI>

Previse si vezan za taj ovlasteni ne moras bas i svaku sitnicu uzimati od njih ja ih u posljdenje vrijeme bas izbjegavam iz vise razloga. Ali opet ne znam G13 u auto od 20 i kusur godina sipati moze imati vise stete nego koristi. I ja sam cuo da je G13 dosta agresivniji, nagriza gumice, dihtunge itd... Uglavnom i ne preporucuje se za starija auta. Ja sam G12 vidjao i u dosta novijim autima tipa B8, G7 itd...  Sebi sam isto mislio sipati G13 u Golfa 6 ali kada sam malo bolje pogledao odustao sam i usuo sam G12++. A sto se tice toga iz ovlastenog, vjerovatno je febi usut u njega pa ga prodaju po mnogo visoj cijeni. Imas ti u slobodnoj prodaji dosta dobrih antifriza a ako ne i bolji od toga : Ravenol, Liqui Moly, febi itd...

Edited by VW_GTD23

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebam više stvari, tandem pumpa, termostat i antifriz, znači ide sve zajedno u kompletu pa ako cijena paše onda mi je antifriz sitnica u cijeloj priči. Veliki servis mi je pred vratima, zato mi se sada ne prelazi na G12evo, inače bih ga frknuo bez problema ali ako nemam izbora morat će van.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 4