4 4
bozic.hrvoje

G13 antifriz

Recommended Posts

Ti sa tim G13 imas vise stete nego korisit u svom autu iako mozda mislis obrnuto :( Ja bih isuo G13 odradio coolant flush i usuo G12++ ili evo ali eto radi kako god hoces.  Neces valjda i veliki servis na tom autu raditi u ovlasteno servisu? I ja sam skoro radio veliki servis kod kolege, sve je radjeno uz moje prisustvo cak sam i alternator reparirao (to u ovlastenom nikada ne bi uradili). Jedino mi je jos ostalo lezaj na kompresoru klime a i to ce biti uskoro promjenjeno :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam vjeran Febi/Swag G12++. U 4 auta ga sipam, a i u Golfa ću, samo dok dođe na red.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Febi-a i nema ovde u BiH barem ga ja nisam mogao naci. Najvise se sipa Valvoline(koji se pravi u Srbiji), Modricin i ostali ovi jeftiniji mada ni Permant iz Modrice nije jeftin on je 4.25 evra po litri a Valvoline 4 evra po litri. Koliko ti placas taj Febi G12++?

Ravenol ima dosta dobar izbor antifriza, barem on je u mome slucaju najbolji izbor iako je malo skuplji on je 4.5 evra po litri :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako je prosla zamjena @<TDI> ? Nasao si G13 ili sta vec?

Ja sam mislio sebi odradili komplet flush sistema i usuti nesto kvalitetnije ali i ne radi mi se to sada jer sistem nije uopste zamucen i drzi do -30C. Na velikom servisu samo sam nadolio crveni G12 jer je i bio crveni u njemu. Da sam sipao neku drugu boju pitanje je kakvu bih boju dobio.

Tebi je G12 crveni bio vjerovatno u Golfu pa ti si presao na G13 ljubicasti. Jesi li radio flush sistema? Kakve ti je sada boje coolant u autu?  U teorji mogu se mjesati razlicite boje ali dobije se neka bljutava kafena ili zelena kada se izmjesa vise boja, bas zbog toga ja nisam htio sipati ljubicasti ili rozi kod sebe.

 

Evo gledajuci kod tebe @mur3633 ove slike kada si radio flush, coolant ti je bio dosta zamucen. Sta je bio uzrok? Imao si neki kvar ili je mjesano vise razlicitih boja coolanta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene je bilo svačega. Ko zna šta se dešavalo prije mene, tj. kod prethodnih vlasnika. Kad sam otvorio komplet motor, sve je bilo katastrofa muljavo i korozivno, a 3 godine sam vozio na antifrizu G12+. Prvu zamjenu 2017. je radio majstor, pa je vjerovatno samo ispustio iz hladnjaka, a ono u motoru ostalo. 2020. (čini mi se) sam radio flush i predao ga sa čistom destilovanom vodom istom majstoru da radi piksiranje glave. Na kraju je on sipao neki antifriz (vjerovatno neki najjeftiniji G12). Vidio sam samo da je bio crveni, a ne ljubičasti.

Uglavnom sad ide ili G12++ ili G13, nisam još odlučio.

Prije par dana sam sipao Swag G13 u jednog Golf 3 1.8 iz '93. Baš ću da vidim kako će da se ponaša.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko znam kod starijih VW-a i u originalu je dolazio crveni antifriz kao i kod mene na mk6 i uvijek je sipan samo crveni. Svi ovi noviji antifrizi su ljubicaste/roze boje nigdje nisam vidio G12++/G13 da je crveni. A sto se tice G13 antifriza ja ga ne bih sipao nikako u starija auta.  Uzeo bih G12++ ili G12evo.

Cekamo jos odgovor @<TDI> vjerovatno je i kod njega bio crveni pa je on uso G13 ljubicasti a sada ne znam je  li radio ikakv flush sistema barem nisam nista mogao naci u njegovoj temi o tome :(

Ako sebi budem spiao nesto kvalitetnije obavezno moram odraditi flush sistema sto mi se i ne radi jer sistem uopste nije zapraljan :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boja je nebitna, samo sastav. Antifrizi se umjetno bojaju, nisu posljedica kemijskih spojeva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To si vec pisao u prethodnim postovima. U teoriji boja i nije toliko bitna nego hemijski sastav dok u praksi je malo drugacije. Ja hocu da coolant uvijek bude jedne te iste boje. Dok pri mijesanju vise razlicitih boja veoma cesto dobijes bljutavu kafenu ili zelenu boju koja ne lici ni na sta :( Pa zar nije lijepo kada je coolant cisti bistar i u jednoj boji?

Edited by VW_GTD23

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ti je važno da je antifriz čist i u jednoj boji onda napravi ispiranje sustava, inače za njim nema potrebe ako nije bila neka šteta na motoru.

Prešao sam na G12evo, sve je uzeto u ovlaštenom tandem pumpa/limeno brtvo, termostat/brtvo, prirubnica. Prethodno je bio OEM G13 antifriz jer se taj maltene 10. godina koristio, prije njega se koristio G12 po preporuci proizvođača, to i na posudi piše i sada smo opet na G12...

Pošto sam radio izmjenu termostata dobio sam ga skoro cijelog van, negdje 5L sam ulovio i nešto sitno se prolilo, s time da sam sa špricom sve izvukao što se moglo iz posude, bloka motora pa čaki iz vodene pumpe gdje se impeler nalazi uz to sam ga ostavio nekoliko dana da se cijedi na pipcu koji se nalazi dolje na hladnjaku i tu se još 1L iscurila, bolje ne može. Nešto malo sam još dobio stiskanjem crijeva dolje na hladnjaku i to je to.

Stari OEM G13 roza koji sam izvukao bio je čist i bistar kao da je jučer stavljen, ispiranje nisam radio iz gore navedenog razloga.

imag0119_2qtd4d.jpg

imag0173_2cfiym.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/4/2023 at 7:35 PM, VW_GTD23 said:

To si vec pisao u prethodnim postovima. U teoriji boja i nije toliko bitna nego hemijski sastav dok u praksi je malo drugacije. Ja hocu da coolant uvijek bude jedne te iste boje. Dok pri mijesanju vise razlicitih boja veoma cesto dobijes bljutavu kafenu ili zelenu boju koja ne lici ni na sta :( Pa zar nije lijepo kada je coolant cisti bistar i u jednoj boji?

Kako mislis u praksi? Ako zelis odredjenu boju ok, ali to je cisto estetski razlog, funkcionalno boja je nebitna. I da priznajem, nebitno mi je dal je mutno, zeleno, zuto ili smeđe, glavno da je sastav ispravan i da odradjuje posao. Tako i onako antifriz gledam dva puta godisnje :D

12 hours ago, <TDI> said:

Pošto sam radio izmjenu termostata dobio sam ga skoro cijelog van, negdje 5L sam ulovio i nešto sitno se prolilo, s time da sam sa špricom sve izvukao što se moglo iz posude, bloka motora pa čaki iz vodene pumpe gdje se impeler nalazi uz to sam ga ostavio nekoliko dana da se cijedi na pipcu koji se nalazi dolje na hladnjaku i tu se još 1L iscurila, bolje ne može.

Ako zelis biti picajzla onda stavis destiliranu vodu i pustis da ti motor radi i cirkulira, nakon toga ispustis i to :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je bas bitna estetika, hocu da je coolant cist, bistar i u jednoj boji. Ako zamjesas neki kvalitetniji sa losijim karekteristike se znatno smanje. Kod mene je bio crveni i crveni je isto i dosut. Da sipam G12++ ili evo obavezno mali flush odraditi i na kraju dobijem cistu i bistru rozu/ljubicastu.

Ovako to izgleda kod mene, coolant drzi -28 sto je sasvim dovoljno. Sada stoji ovako a poslije cu vidjeti sta cu. Ili ne znam mozda bi i billo najbolje da samo sipam crveni dok je i auta.

20230705-234744.jpg

Sent from my SM-M336BU using Tapatalk

Edited by VW_GTD23

Share this post


Link to post
Share on other sites

@projektilski

Meni je u sistemu ostalo zarobljeno cca 3l starog crvenog coolanta. Da sam ga pomijesao sa nekim rozim/ljubicastim ptanje je kakva bi boja ispala. A i njegove karekteristike bi isto opale. Ako budem sipao G12++ ili G12evo ovo sve ide van, ispere se i poslje ce sam samo sipati taj antifriz.

Koji antifriz si sipao i u kom omjeru mjesas?

@<TDI>

U kom omjeru si mjesao antifriz? Citam kazu da je najbolje kada je 50% 50% jer tada je najbolja zastita motora i podmazivanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dečki,nhf al malo tu to sve  prelazi u filozofiju  :) :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 4