2 2
samopisac

Passat 2002 1.9 TDI gubtak rashladne tekućine

Recommended Posts

Pozdrav svima. Problem imam sa gubitkom antifriza u sistemu hlađenja (passat 1.9 TDI 130 KS 2002 g.). Evo nekoliko mojih praćenja na motoru. Gubitak je ne redovan, što znači određen broj kilometara (500-600) nema gubitka a onda odjednom nedostaje oko 3-5 dcl. Režim vožnje u to vrijeme je raznolik (grad,otvorena cesta,autoput(brzina na autoputu do 150km/h). I to tako traje već 5 mjeseci sve do prije 4 dana na putu prema Puli (Ravna Gora) autoputom odjednom S T O P , pali se lampica rashladne tekućine. Posuda je prazna i tragovi izbacivanja tekućine ispod boce (do sad nisam primjetio da je takve tragove -možda je bila manja količina pa nisam vidio neznam. . Natočim odmah tekućinu do razine između MIN-MAX začepim i nastavim dalje. Kako sam natočio tada tako i danas nema gubitaka(od tad do danas prešao oko 1000km )režim vožnje bez pomjene (znači povratak iz Pule ) ostalo mješano grad-otvorena cesta- autocesta (Lekenik- Zagreb). Kod otvaranja posude pritisak u posudi postoji odmah nakon gašenja motora i nakon 1h od vožnje ali nešto manji.
Evo i nekih praćenja:- Kod paljenja motora hladan ili vruć nema promjena
- razina ulja - nema promjene ni tragova vode u ulju
- na čepu od ulja nema one emulzije od koja se stvori ako je mješana voda i ulje
- temperatura normalna (kazaljka okomito na 90 stupnjeva bez variranja)
- ispušni plinovi normalni nisam primjetio kako kažu( bjeli dim)

Bio sam u servisu (Zubak Sisak) provjerio hermetičnost sustava sa manometrom koji se stavlja na posudu i utvrđeno da je sustav hermetičan (vidio svojim očima ) kazaljka se nije ni pomakla od zadanih vrijednosti od postavljanja tlaka.
Evo toliko oko moje greške što se svodi po mojem zaključku da tekućinu gubim na ekspanzionoj posudi što sam primjetio samo taj put na putu prema Puli (kad je i zasvjetlila lampica a posuda prazna.. U zadnjih 5 mjeseci dodočio sam oko 3L tekućine jer čim primjetim da padne ispod MIN dolijem i onda 1000km ništa pa opet i tako ispočetka.
Inače zrakoplovni sam tehničar i mehanika auta mi je poznata (nešto slično kao i avioni :hehe ). Unaprijed hvala na odgovorima i razmišljanjima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravi jos test na CO propusnost. To kad ti je upalija stop i kazes da si vidija da je izbacilo vodu meni smrdi na brtvu glave.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma kako brtva povremeno. Antifriz nema one masnoće u sebi i u ulju nema tragova vode. Motor normalno radi.

Dali može biti čep na posudi da propušta pritisak pa izbaci vodu??

Šta je CO propusnost??

Edited by samopisac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze biti i cep. Imas uredjaj s kojim se ispita propusnost brtve glave. Odi do nekog majstora da ti to vidi. A cep mozes svejedno prominiti jer nije skup pa da i to iskljucis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze brtva puknut izmedu cilindra i kanala za vodu (tog nema na avionima?), na to je kolega mislio, s tim testom vidiš pusta li kompresiju u vodu ili ne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve ok ali zašto se to povremeno javlja?? Ako je već brtva dali moram cijelu generalku ili samo brtvu?

Edited by samopisac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma je. Samo se brtva promini i sredi glava. A javlja ti se povremeno jer ja jako mala propusnost pa samo pod vecim opterecenjem se to desi. Al nemora znaciti da je to. Zato kazem da odes kod nekoga da ti to pogleda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakvo je stanje na glavi tamo ispod tandemke? Dal ima tragova na racvi i davacu temp?

Probaj napravit bypass povrata isp plinova (spojit dvije cijevi antifriza)....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakvo je stanje na glavi tamo ispod tandemke? Dal ima tragova na racvi i davacu temp?

Probaj napravit bypass povrata isp plinova (spojit dvije cijevi antifriza)....

Povrata ispusnih plinova na 2002. Pd nije priko vide spojen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni su bili točno takvi simptomi (izbacivanje antifriza, pritisak u onoj kugli s antifrizom, samo povremeno). zamijenio brtvu glave i otad nikakvih problema s antifrizom.

i stvarno ovisi o opterećenju (kad divljaš, onda izbaci više, ako se voziš normalno neovisno o brzini onda slabo pušta pa se ne primjeti).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Povrata ispusnih plinova na 2002. Pd nije priko vide spojen.

Znam skidah prije 15dana.... al se moze voda prespojit.. tako da neide kroz njega (hladnjak) i to je bypass hladnjaka... nekih 5min posla uz odgovarajuci alat i cijev...

 

Mknezic al njemu neizbacuje vodu nepuse crijeva (ovo drugo nije potvrdio)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hehe, veli u prvom postu...

"Posuda je prazna i tragovi izbacivanja tekućine ispod boce (do sad nisam primjetio da je takve tragove -možda je bila manja količina pa nisam vidio neznam"

Inače je to izbacivanje tako da ode uz tu bocu i jedva se primjeti jer ima onaj neki kanal. Ni ja nisam to odmah zamjetio.

I kad sam otvarao tu bocu/kuglu, uvijek se osjetio pritisak, tj. čuo se... Ako sam vozio polako, bio manji. Ako sam divljao, bio jači.

 

Dao majstoru da sredi, još kojih sitnica oko motora i skupio nekoliko tisuća kn.

 

Al opet, moj je golf, tko zna kak je njemu u pasatu složeno i koji je kvar...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Novo saznanje. U kompresionu bocu na ono malo crijevo ne dolazi tekućina. Neki kazu da je otisla pumpa. Pogledao na skodi roomster i na manje crijevo stalno dolazi i curi antifriz, kod mene ni kapi tek nes

to baci preko 3000 okretaja.

Edited by samopisac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cijev je povrat... kad fali vode onda je gore sm zrak... bez cepa posude nekad i nemora ic tj cirkulirat...

A da je bilo do pumpe jest... bilo par slucajeva na mk4 i pokojo noviji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cijev je povrat... kad fali vode onda je gore sm zrak... bez cepa posude nekad i nemora ic tj cirkulirat...

A da je bilo do pumpe jest... bilo par slucajeva na mk4 i pokojo noviji

Vode je bilo na max i čep je bio začepljen a na posudi sam rukom začepio onaj mali pipak gdje ide povrat. Rekli da je osovina pumpe klizi oko plastičnih peraja i ne tjera vodu dovoljno tj.pera se okreću na pumpi ali ne istom brzinom kao osovina pumpe. Ovo šta sam probao na roomsteru od supruge odmah krene na povrat, i sa gasom raste protok. Javim rezultate u Četvrtak idem u neostar na servis pošto još imam garanciju na pumpu.

Edited by samopisac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cudno malo... jer ako u posudi se nevidi da voda cirkulira (bucka) onda sve navodi na pumpu, ali opet da pumpa neradi kako treba rasla bi temperatura a tebi je ukopana okomito tj na 90 °c

Al ako je pumpa mjenjana nekako mi sve mirisi na nju ili oko nje nije nesto odradjeno kak spada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako čuješ mjehuriće kako ulaze u mali kiler tijekom vožnje nemaš što razmišljati. Glava dolje i novi dihtung. Već sam na svoja dva PD motora radio isto. Ovaj drugi sam baš sastavio u subotu. Nema pritiska u crijevima, nema vode dolje na odušku na posudi, nema mjehurića i auto se 3 puta brže zgrije na radnu temp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Al tad ima co u antifrizu i to ona tekucina lako otkrije

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 2