0
milat

1.9 tdi BXE leteći ležajevi moguć problem

Recommended Posts

Pozdrav, imam VW Jettu 1.9 tdi BXE, 2007. godište, 105 konja, 130 000 km.

 

Planiram raditi veliki servis, kupio sam već dijelove i otići ću k mehaničaru.

 

Međutim čuo sam da je određeni postotak 1.9 tdi BXE motora (2007. god). dobio lošu seriju letećih ležajeva što može na kraju rezultirati time da dolazi do probijanja bloka motora- kolko sam upućen trebalo bi zamijeniti gornje i donje leteće ležajeve znači trebali bi se kod stavljanja novih ležajeva staviti i novi vijci kapa klipnjača, pumpa ulja se vrati nazad, stavi diht masa na karter i vrati karter nazad.

 

Mene sad zanima da li je to točno ( dosta ljudi po našem forumu a i stranim navodi da se to dešava zbog te loše serije)?

 

Da li mi je pametno preventivno mijenjati te leteće ležajeve pa da sam miran? Razgovorao sam s nekoliko mehanničara, neki su rekli da nebi to dirali, drugi su rekli da nije problem zamieniti.

 

KOliko je to kompliciran zahvat. strah me da mi mehaničar još bolje ne zezne?

 

Inače već sam kupio i leteće ležajeve i pripadajuće vijke, pa ako će vaš savjet biti da se ne upuštam u to, onda molim prijedlog gdje da prodam te dijelove?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Promijenio bih u slučaju da onaj tko mi to radi garantira 100000km da se neče probiti blok. Kako ti garanciju nitko neče dati jer je ljudski faktor prevelik (način vožnje) ja bih ti savjetovao da ostaviš kako je i da vodiš računa o redovnoj izmjeni ulja i ostalim servisnim stvarima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Promijenio bih u slučaju da onaj tko mi to radi garantira 100000km da se neče probiti blok. Kako ti garanciju nitko neče dati jer je ljudski faktor prevelik (način vožnje) ja bih ti savjetovao da ostaviš kako je i da vodiš računa o redovnoj izmjeni ulja i ostalim servisnim stvarima.

Koliko sam čitao. žalili se ljudi koji su išli redovno na ovlaštene servise pa im je svejedno probilo. Inače se "čuje" kada su leteći pri kraju, ali u slučaju te "loše" serije se ne čuje jer je loš gornji dio letećih koji se brže troši. Navodno su u tvornici prije radili prije 8 komada letećih posebno, svaki zasebni, dok su u ovoj BXE seriji napravili 4 "prstena" i ona ih prerezali po pola, zbog čega su se i svojstva metala promijenila.

 

Ovo sve što sam napisao ne pišem iz nekog svojeg znanja i iskustva, nego isključiva istraživanja na internetu, pa uzimite sa rezervom jer nisam mehaničar, a niti stručnjak ( da jesam, ne bih niti ispitivao ovdje što da radim ;-) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imah bas dva il tri s klipnjacom van bloka al nisu svi bili bxe.

Posao ti nije kompliciran ako mestar sna sto radi...

Mazu treba susit i bilo bo dobro da se susi sto vise... npr prek noci a nenaljevat ulje....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imah bas dva il tri s klipnjacom van bloka al nisu svi bili bxe.

Posao ti nije kompliciran ako mestar sna sto radi...

Mazu treba susit i bilo bo dobro da se susi sto vise... npr prek noci a nenaljevat ulje....

Evo ja stvarno neznam, pitao 7 mehaničara. tri mi rekla da više nije nikad isto kad otvaraš motor. da može biti da ću staviti nove ležajeva a radilica istrošena. i onda treba brusiti radilicu. i da treba biti siguran da se to 100 posto dobro napravi inače može biti još veće sranje. znači skoro pola mehaničara mi reklo da oni to ne bi dirali...Moram odlučiti za par dana jer radim veliki servis, ako ima netko još koju infomaciju bio bih zahvalan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ih ne bi dirao da sam na tvom mjestu. Samo bi skratio servisni interval sa 15000 na 12000 km i vozi miško :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ja stvarno neznam, pitao 7 mehaničara. tri mi rekla da više nije nikad isto kad otvaraš motor.

Ta tri radije mijenjaju banalnije stvari i dobro naplate, ne žele baš odgovornost. S tim su ti rekli kakvi su mehaničari, ili im se neda raditi ili je teško takav posal naplatiti.

Ja sam odradio generalku na 1.8t, cijeli motor rastavio u šaraf i sam sastavio, samo mi je jedan došao namjestiti zubčasti remen. Brušenje cilindara prva specijala,novi klipovi, novi leteči bez brušenja radilice, sređena glava(i novi ventili) full reparirana turbina...

Upalio je na zub, napravio 10000km. Pa je počela struja jebati i silom prilika sam kupio drugi auto jer nisam mogao to brzo srediti a passat je na čekanju, nakon više od godinu dana sam konačno na tragu navodno dobrog autoelektričara tu kod mene.

Sve se može kad se hoće, treba poštivati preporučena pravila i sve dijelove premjeriti(istrošenost) i onda nema onog "to više nikad nije isti motor". Normalno da nije, treba biti bolji.

ali ako te ne jebe ništa, ipak mislim da je glupo mijenjati reda radi.

Meni je motor dimio pa sam krenuo u to i tko zna koliko sam vozio s provrčenom vodenom pimpom.

Znao sam iči Vodice-Zadar a pumpa ne radi, to sam vidio tek kad sam otvorio motor hehe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aj sad opet procitaj gore da je radilica potrosena i sad metnes novi lezaj sta... imat ce jos vece odstupanje od tog sta je okrenuo 100tkm? To pada u vodu...moze bit samo bolje...

Neznam kakvi su to filozofi jbt... X motora sam rto mjenjao samo letece jer il bi bilo zacepljeno sito pumpe il modul u banani i cisto iz kontrole bi skidao svaku polutku i pregledao da nije lezaj ribao... Metnes novi ako je sumljivo..metnes nove sarafe i to vozi bez problema.

Ako si u okolici zg imamo Puksa u jakovlju...taj je tata mata a nece komplicirat jer zna sto radi... tu je na forumu a i znam ga osobno...covjek mestar becarina... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

napravio mali i veliki servis, no ipak sam odustao od diranja letećih...

 

Leteće ležajeve sam platio 795 kn
Vijke klipnjače(8 komada) sam platio 200 kn

 

Dijelovi su novi, nisam otvarao, imam račun, prodao bih da si bar nešto love vratim, znači puno puno jeftinije.. Pošto ako mi ostanu onda sam popušio skoro 1000 kn. Dal i zna netko gdje bi ih mogao prodati( osim na njuškalu) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

napravio mali i veliki servis, no ipak sam odustao od diranja letećih...

 

Leteće ležajeve sam platio 795 kn

Vijke klipnjače(8 komada) sam platio 200 kn

 

Dijelovi su novi, nisam otvarao, imam račun, prodao bih da si bar nešto love vratim, znači puno puno jeftinije.. Pošto ako mi ostanu onda sam popušio skoro 1000 kn. Dal i zna netko gdje bi ih mogao prodati( osim na njuškalu) ?

Nerazumim zasto si odusta od toga? Kupiti sve djelove i onda odustati?

3 puta citan i nevirujen

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odustao sam jer mi je više od polovice mehaničara reklo da to ne diram. Zvao sam 4 ovlaštena servisa, 2 mi rekla da mi mogu to napraviti ali da na mojem mjestu ne bi dirali. Jedan rekao da će napraviti, jedan rekao da će napraviti ali da nisu čuli da se to dešava na tako maloj kilometraži, da su videli par primjera na 300 tkm. Jedan mi rekao da ako idem mijenjat leteće da će se možda brusiti i radilica i da će mi to biti još veći troškovi i da on to sebi ne bi išao raditi.

Onda sam išao pitati još 3 mehaničara(neovlašteni), također nisu imali takve slučajeve tj. jedan mi je rekao da je imao nekoliko ali da nisu bili bxe već su bili bls motori.

Od ta 3 mehaničara 2 mi rekla da ne diram to, jedan mi rekao da mi može to napraviti, no nakon što sam nazvao i pitao dal bi mi bilo pametno to preventivno mijenjati isto mi je rekao da on to ne bi dirao bezveze,

 

Nekakav ukupan dojam je da nisu baš nešto oduševljeni s idejom da se prčka po tome bez razloga.

Eto zato sam odustao. Mehaničar kod kojega sam ovaj tjedan radio veliki i mali servis ( koji je na glasu kako jako dobar i koji je u nastupu samouvjeren) mi je također rekao da mi on to može napraviti, ali da je dosta posla i da on na mojem mjestu ne bi to dirao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajde za pocetak nadji mehanicara koji ima volje raditi. Mislim da je tu jedan od probleba sto si kupija svoje djelove pa se vecini ne radi jer nemaju zaradu na djelovima a za ruke im malo. Radilica na 100 000 km sigurno nije za brusenje. Javi se tu na forumu puksu on ce ti to rjesiti sigurno kvalitetno i stajati ce iza svog posla. A sa novin letecima sigurno neces nastetiti motoru. A leteci su znali zacvikati na tim motorima i klipnjace izlicati vani. Ako mislis jos dugo voziti taj auto promini ih svakako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobri su ti majstori, svi bi oni, ali na kraju ipak nebi... :)


Dobri su ti majstori, svi bi oni, ali na kraju ipak nebi... :)

Što se tiče garancije, kad je u pitanju ovlašteni daju mi 2 god garancije napismeno bez obzira dal su moji ili njihovi djelovi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez obzira na djelove... jedino garanciju na rad...

Share this post


Link to post
Share on other sites
0